Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek je adaptací divadelní hry švédského dramatika Hjalmara Soderberga z roku 1906. Gertrud je erotickou idealistkou, kterou milují tři muži - její manžel, jeden básník a mladý hudebník. Ale žádný z nich neklade pro sebe lásku k ní na první místo. (Hans.)

Recenze (8)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Keď je láska všetko a najdôležitejšie je zostať samým sebou, tak sa môže stať, že život sa stane iba reťazom nesplnených snov. Muži a ženy sú od prírody rozdielni, ich vnímanie lásky ako životnej priority sa nedokáže prekryť a kvôli tejto prirodzenosti je láska predovšetkým utrpením. Pre ženu je láska prvoradá, pre muža je iba súčasťou života podobne, ako práca. To všetko predkladá Dreyer v možno trochu dlhých existencionalistických záberoch zmučených tvárí hlavných hrdinov, ktorí si uvedomujú, že ich životy v staršom strednom veku začínajú pripomínať vyhasínajúce sviece. Pomocou takýchto dlho zobrazených detailov Dreyer rád komunikuje so svojim publikom, takže si všímame sfúkavanie sviečok po definitívnom ukončení partnerstva, malieb na obrazoch, definujúcich stav hrdinov, alebo aj jednoduchú trojsedačku, symbolizujúcu prázdny priestor medzi dvoma postavami, sediacich na jej opačných koncoch. Ja som Gertrud chápal a hlavne od vzťahu k hlavnej postave sa bude vyvíjať váš vzťah k tomuto nie jednoduchému artovému filmu. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Pokud bych nějaký film označil nálepkou "pro náročného diváka", pak rozhodně tento. Podívejte se na plakát a vidíte 90% obrazové stránky Gertrudy. Jen si představte že obě postavy, muž i žena, šeptají v této pozici dvě hodiny o tom, jak se milovali a proč už se teď nemilují a jestli se někdy zase budou milovat a podobně. Přesto, že mě atmosféra filmu (hlavně kvůli chování hlavní hrdinky - nechápu jak se do ní mohlo zamilovat tolik mužů, když POŘÁD jen blbě čumí kamsi do dáli) značně iritovala, nemůžu upřít, že na tom bylo i něco působivého. Jako když vám někdo vypráví historku ze svého života tak dlouho, že už ani nevíte, jestli se máte smát nebo brečet nebo co. A pak zjistíte, že ta historka vlastně není tak špatná ani nudná. Důkaz: spal jsem na ten den málo, a přesto mi za celé dvě hodiny ani jednou nepadla hlava únavou. Gertruda - příběh jedné ženy mezi třemi muži, minulým, současným a (možná) budoucím. Když se to bere takto a ne jako dvouhodinové plácání jedné divné ženské a tří divných chlapů, může to diváka i v dnešní době oslovit a být to pro něj v jistém slova smyslu napínavé. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tohle opět není film pro mě. Ty dlouhé záběry jsou tak moc statické, že ty herecké výkony to nemohou zachránit. Dějově ten snímek sice není úplně nulový, ale nemá k takovému výsledku zrovna moc daleko. Divadelní film s minimem kulis, který se snaží ukázat, že režisérský záměr z toho udělá skutečné umění. ()

Ajantis 

všechny recenze uživatele

Carl Theodor Dreyer, přízrak dánské kinematografie, dovádí k dokonalosti svou režijní formu. Snímek natočený po způsobu jeho o 20 let starších filmů v polovině 60. let působí spíš jako anachronismus, pečlivá obrazová struktura proti tomu ale protestuje. Mnohaminutové záběry bez jediného střihu s kamerou zpravidla ve výši hrudníku, tonoucí v hrobovém tichu, udávají velmi pomalé tempo a nechávají postavy během jednání na scéně žít a přemýšlet... jenže ony nežijí. Tváře odráží vyhořelost duší, oči se bez mrkání upírají směrem ke kameře a slova přichází jakoby ze záhrobí. Gertrud je Paní Bováryovou nového věku, hledá druh lásky, který žádný muž v jejím okolí není s to nabídnout, zdá se však, že si to začíná uvědomovat a přijímá to. Děj mlčky přihlíží. Je to hodně zvláštní zážitek, jenže u toho také zůstává, s Dreyerem si do noty příliš nesednu. ()

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Komorní drama z počátku dvacátého století. Život Gertrudy je (ať to zní jakkoliv romanticky a vágně) neustálým hledání lásky. Latinské "amor omnia" (láska je vše) je úryvkem z básně, kterou napsala jako šestnáctiletá, jejím epitafem i jejím životním krédem. Žádný z mužů (ministr, oficiální básník, klavírista) ji nedokázal učinit šťastnou, hledání bylo neúspěšné... I přes velmi pomalé tempo a neskrývanou divadelnost (málo interiérů, minimální dekorace, téěř žádné exteriéry) je Gertruda fascinujícím psychologicým dramatem. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Autor divadelní předlohy Hjalmar Soderberg se při tvorbě inspiroval ženou, s níž prožil bouřlivý milostný vztah. (Hans.)
  • Ačkoliv má film téměř dvě hodiny, skládá se z necelých 90 záběrů a obsahuje jen jednu exteriérovou scénu. (ČSFD)

Reklama

Reklama