Vertikal

Вертикаль

(Sovětský svaz)

Akční

Sovětský svaz, 1966, 77 min

Navzdory krátkej minutáži sa podarilo vytvoriť kompaktné skromné dielko o horolezeckej expedícii v kaukazských horách. Trošku akcie, romantiky a pochopiteľne pár zbytočných prestrihov na druhú vojnu. Dobrá hudba je okorenená Vysockého pesničkami. Štvrtý komentár.(8.3.2015)

Námět výstupu horolezecké skupiny sice může svádět k očekávání napínavého dramatu uprostřed nemilosrdné přírody, Vertikal je však pouze malou zastávkou u tohoto tématu. Jedná se spíše o slušně natočený sovětský film, který si tak trochu nakousne od všeho něco – trocha romantického příběhu, trochu napětí, trocha akce – ale do ničeho skutečně nepronikne. Ono by to za pouhých 77 minut asi ani nešlo. Na druhou stranu čeho není moc, toho se ani nepřejí, a proto je Vertikal příjemnou podívanou. Koneckonců i když se ke konci může zdát, že tragédie je neodvolatelná, stejně se dočkáme happyendu.(17.9.2013)

Horolezci nikdy neprahnú po zisku. V horách nachádzajú svoje šťastie. Svoju hrdosť. Myslím, že pokojne by mohol tento výrok prostého obyvateľa hôr byť aj mottom filmu. Myslím, že nadovšetko dominuje filmu silná atmosféra, ktorá začína prakticky od jeho začiatku. Nechýbajú dramatické prvky ani sympatické herecké výkony bez potreby romantických scén. Čo mi osobne vadilo, boli iba početné piesne za doprovodu gitary, ktoré ničili kvalitnú atmosféru filmu.(6.5.2015)

Chtel jsem dat jen 4, ale ono tomu vlastne neni co vytknout. Primy a jednoduchy film o parte horolezcu a o jejich boji o zivot uprostred hor. Sympaticti herci, krasne herecky, svizne natoceno, cernobile, pekné...(4.2.2015)

Fascinuje mě, když obsah napíše někdo, kdo film neviděl, z kompilátu z jiného jazyka. Ne že by mi přišlo podstatné, že lékař je lékařka a že tam nejsou žádní odvážní záchranáři, ale právě samotní alpinisté... hlavně se ale nahony vyhne tomu, o čem film je, tak proč pak vůbec něco psát – je to zkrátka naprd, velebnosti. // Film bych asi pojmenoval jako Obrázky z hor. Příběhu zde mnoho není, jsou to epizodky. Hezký prvek je, že postavy mají skutečná jména herců, a když si spolu povídají, proč vlastně jdou do hor (A O TOM TO JE), zní to alespoň zčásti jako jejich osobní výpověď a vypadají hodně autenticky. Zamíchání válečných záběrů z bojů ve vysokých horách zní sice pro toho, kdo film neviděl, asi mimózně, ale hlavní teze filmu je, že v horách jste odkázáni na sebe a ty nejbližší vedle vás, podobně jako ve válce, a člověk se může projevit či sesypat úplně nepředvídatelně. Takže takovéhle halucinace v člověku na pokraji sil... /// Kavkazské hory jsou takové, jak si je pamatuji z doby, kdy jsem byl na Elbrusu (pravda, lanovkou, ale stejně). Vysockého písně jsou tu hned čtyři, i jedna z mých nejoblíbenějších, Loučení s horami. Ostatně i v ní je to hezky shrnuto.(1.6.2014)