Val

Val Kilmer, jeden z nejnepředvídatelnějších a nejnepochopenějších hollywoodských herců, již více než čtyřicet let dokumentuje svůj život a umění prostřednictvím nahrávek a videí. Shromáždil tisíce hodin unikátního materiálu - od snímků na 16mm filmový pás, které natočil se svými bratry, až po záznamy ikonických rolí v kasovních trhácích, jako jsou Top Gun, The Doors, Tombstone nebo Batman navždy. Tento neotřelý, svérázný dokument přináší pohled na to, co znamená být umělcem a složitou lidskou bytostí. (HBO Max)

tron

Okrem toho, že som chcel mať také vlasy, aké mal v Ostrove Dr. Moreaua (čo bol mimochodom prvý film v mojom živote, na ktorom som bol sám v kine), tak som nikdy príliš nevedel, či je to kretén, či sa na kreténa len hrá, či ho nikto nechápe (a preto ho každý druhý považuje za kreténa), či je priemerný herec alebo či náhodou nepatrí medzi najnadanejších hercov svojej generácie. Pravdupovediac, neviem to ani teraz, desaťročia od momentu, keď som ho videl v prvom filme. Na dokument s prozaickým názvom Val som sa tešil. Chvíľu som bol v šoku. Hoci som samozrejme vedel, čo sa s Kilmerom v posledných rokoch deje, stále som ho mal v spomienkach zafixovaného ako mladého šviháka z Búrlivého srdca, Svätého a samozrejme Batmana navždy a z fantastických Lovcov levov, kde bol asi na vrchole svojej slávy a samec Michael Douglas bol jeden z mála Hollywoodčanov, ktorý sa s ním nebál spolupracovať. Vďaka tomuto dokumentu sa dozvieme plno zaujímavostí, či už osobného charakteru, alebo ohľadom Valovej kariéry (doteraz sa bralo za axiómu, že druhý raz si Batmana nezahral, lebo s ním Schumacher odmietol spolupracovať, ale Valov pohľad hovorí o niečom úplne inom). Val Kilmer sám seba vždy vnímal ako premýšľajúceho umelca, ktorému ostatní nerozumeli a tak vznikali konflikty. Ak aj bol arogantný na vrchole svojej kariéry, tak ako to už v živote býva, vek a najmä ťažká choroba (a jej dôsledky) ho zmenili de facto na nepoznanie, naučiac ho pokore. Dokument ma veľmi bavil, rapídnym spôsobom som si ho užil a možno padla aj kvapka slzy, ale nikomu to nepovedzte. Istá kapitola vo Valovom živote (o kariére nehovoriac) sa nepochybne skončila. Ale to ešte neznamená, že život nejde ďalej. Držím palce. ()

pepo

Je to dojak. Pokojne tam mohlo byt viac scen z filmovaciek, ale inak velka spokojnost. Uprimna spoved byvalej megahviezdy s chytlavou formalnou strankou. Povinost pre vsetkych filmovych fandov aj ked Kilmera nemusite. 8/10 ()

Xmilden

Těch úseků, které se mě líbily je minimum, pár zajímavostí hlavně kolem natáčení filmů jako Top Gun, The Doors nebo Tombstone a pasáže spojených kolem Valova nynějšího zdravotního stavu. Jako herec mě určitě nevadil, zaslechl jsem že se s ním těžko pracuje. Když koukám na tento dokument minimálně musím konstatovat že se jedná o docela zvláštního člověka. Bohužel v dokumentu neutrefil tempo a délku. 40% ()

filmfanouch

Dalo by se rozhodně říct, že dobu největší slávy zažil herec Val Kilmer v 90. letech. Filmy jako Top Gun, Willow, The Doors, Pravdivá romance, Batman navždy, Nelítostný souboj nebo Kiss Kiss Bang Bang je výčet pouze pár filmů, které Val Kilmer stihl za svou kariéru natočit. Mnohými byl označován za egoistu, o jeho talentu ovšem mnoho lidí nepochybovalo. Valu Kilmerovi kariéru ovšem nezabil fakt, že by neuměl hrát. Už několik let totiž Kilmer bojuje s rakovinou hrtanu, která ho připravila o důležitou součást jeho profese - hlas! Dokument Val dvojice režisérů a střihačů Leo Scott/Ting Poo je poté portrétem o Kilmerově životě a kariéře, který ukazuje, že i na dnu svých sil dokáže člověk najít vnitřní klid a na svůj život nahlížet s optimizmem. I když jeho životní cesta rozhodně nebyla jednoduchá a aktuální období také není zrovna růžové.   Scott a Poo měli štěstí v tom, že Kilmer natáčel záznamy ze svého života a získali tak díky Kilmerovi bohatý archív, jehož konkrétní délka ve finále činí 800 hodin! Právě diagnostikování rakoviny v Kilmerovi vzbudilo zájem odvyprávět jeho příběh, přičemž kvůli ztrátě hlasu jeho slova předčítá syn Jack Kilmer. Na Vala Kilmera tento dokument pravděpodobně hodí zcela nový pohled. Kilmerův dokument skutečně obsahuje záznamy z jeho osobního života i momentů z natáčení a dojde tak na nová odhalení například o natáčení Top Gunu či Batmana, zjištění, že se Kilmer mohl stát v případech úspěšných castingů stát hlavní tváří dalších dnes již legendárních filmů a úkazů, že se Kilmer snažil dát do svých rolí opravdu hodně.   Při sledování ani dvakrát nesejde na tom, zda je divák fanouškem Kilmera či ne. Jde ovšem o fascinující dokument. Dokument, který skvěle reflektuje jeden jedinečný herecký příběh a je skutečně intimním náhledem do Kilmerovy duše. Kilmer navíc ze sebe při nahlížení do minulosti rozhodně nedělá symbol ctnosti a při své otevřenosti si zároveň přizná, že byl někdy skutečně nesnesitelný. Kilmer na dně fyzických sil vypráví příběh o splněném snu, setkání s realitou a celkovém průběhu své kariéry, přičemž skutečně ke spoustě filmům (jako legendární pohromě Ostrov Dr. Moreau) řekne spousty nových zajímavých informací a vrhá na své nejslavnější filmy též zcela nový pohled.   Musí se rozhodně pochválit i povedená střihová stránka Scotta a Pooa, kteří skvěle spojují záběry z Kilmerova archívu, záběry ze samotných filmů i různých dalších zdrojů. I díky nim vyprávění o Kilmerově minulosti tolik funguje. Je to neskutečně dojemný portrét člověka, který si splnil své sny, dělal chyby jako každý druhý, byl milujícím otcem a nyní pouze žije s tím, že jeho herecká budoucnost nepůsobí kdovíjak nadějně a že si Marka Twaina už jen tak nezahraje. Člověk, který si splnil svůj dětský sen stát se Batmanem a nakonec si roli z mnoha důvodů neužil způsobem, kterým chtěl. Přesto se mu ovšem za život povedlo pracovat s mnoha jeho hereckými idoly. A především se mu opravdu povedlo stát se výrazným hereckým jménem, které i díky jeho aktuálnímu otevřenému příběhu jen tak nikdo nezapomene. Člověk opravdu nemusí být Kilmerovým fanouškem, aby si uvědomil, že zde vznikl neskutečně krásnej a emocionálně silnej dokument.   Skvěle sestříhaný dokument z 800 hodin archívu Vala Kilmera, který ze svého hlavního hrdiny rozhodně nedělá andílka, na konci z něj ovšem definitivně udělá protagonistu silného životního příběhu. Jde o jasnou must-watch záležitost, která nejen na jedno známé herecké jméno, ale též na celý Hollywood vrhá zcela nový pohled. Bravurní ukázka emocionálně poutavého a filmařsky bravurního dokumentu, který by nemohl vzniknout bez samotného Vala...... () (méně) (více)

Goldbeater

Val, aneb portrét hollywoodského herce, jak ho možná neznáte. Velmi poutavá sonda do života Vala Kilmera, obohacená o nespočet zajímavých videozáznamů, které sám během svého života pravidelně pořizoval. ()

dr.horrible

Val Kilmer natočil oslavu seba samého, poďme si ju teda trochu uviesť na prvú mieru. :) Zážitkovo to mám skôr na 3*, hlavne pre zaujímavé zábery z natáčaní v prvej polovici filmu, cítim ale tak nejak potrebu to celé odmietnuť. V prvom rade ide o nepretržité, extrémne citové vydieranie. Od autobiografického dokumentu robeného formou domáceho videa som síce nejakú extra civilnosť, alebo objektivitu nečakal, ale čo je moc, to je moc. Film je od prvého do posledného momentu sprevádzaný melancholickou, relaxačnou hudbou a lacným vybrnkávaním na španielke,  a vážne momenty komentuje frázami typu “nebo plakalo.” Spomienka na úmrtie matky je znázornená kolážou jej starých fotografií a následným dlhým záberom na plačúceho Kilmera obliekajúceho si jej gorálky. Zadruhé, tá drzosť. Už v úvode zarazí, keď Val urazí film, ktorý ho “spravil” (Top Secret) a nazve ho brakom. Kritizuje neskôr aj ďalšie svoje filmy; herci síce majú zmluvy, podľa ktorých to robiť nemôžu, on ale prekonal rakovinu, tak mu to asi odpustia. Zatretie, až hraničná jednostrannosť. Val Kilmer mal celé deväťdesiate roky povesť namyslenej, detinskej primadony, s ktorou režiséri pre jej maniere nechceli pracovať. Menšie zhrnutie nájdete napr. TU, kto nemá rád revizionizmus, môže si prečítať článok z roku 1996 (a ďalších milión, ktoré si sám vygúgli). Tejto svojej charakterovej vade venuje Kilmer dve zmienky; prvou je z kontextu vytrhnutá jedna (!) veta z rozhovoru s Robertom Downey Jr., ktorý to akože popiera, druhou Kilmerov vlastný komentár v závere filmu, v znení: “Někdy jsem byl mizera, jindy zase hrdina.” A potom útoky na Johna Frenkenheimera, alebo aj svoju bývalú manželku, ktorým človek neverí, pretože ani o jednom nedostane dostatok informácií, a rozchod asi tiež nespočíval len v nečakanom zaslaní rozvodových papierov a nezhodách vo výchove detí (v ktorom mal samozrejme on pravdu, venoval tomu predsa celú jednu scénu audiozáznamu vlastného hlasu). No a nakoniec jeho ego, strávenie dekády písaním monodrámy o “najväčšom americkom spisovateľovi”, do ktorej sa samozrejme sám obsadil, ku ktorému sa samozrejme prirovnal, a na jej realizáciu predal pozemky, ktoré chcel prenechať svojim deťom, pretože bol k tomu údajne predurčený. Aby som to teda nejak zhrnul, ak ste  fanúšik, asi to kriticky brať nebudete, možno vás aj dojme. Ak je niekto nefanúšik, alebo ho dokonca nemá rád, len sa v tom utvrdí a ako bonus ešte zistí, že je ten človek zmrd. ()

eLeR

Scottovi dávam za tento dokument 3,5* a Kilmerovi som už v deväťdesiatych rokoch dala svoje srdce .. a ešte Jimovi, Docovi, Bruceovi, Chrisovi, Johnovi, Simonovi, Dannymu, Iceovi ....... ()

Visáč

Dojemný tribute pre Kilmera, potvrdzujúci všetky moje predpoklady o tom, aký excentrik a enigmatická persóna to vždy bola (a stále je). Pod imidžom plytkej 90-kovej superhviezdy sa skrýva inteligentný samorast a tak trochu magor, čo musela byť (obzvlášť v dobe jeho najväčšej slávy) docela výbušná kombinácia. ()

SeBig

Val Kilmera jsem měl vždycky rád, i když pak byl v těch béčkovějších filmech, tak jsem měl srandu z toho v jakých sračkách hraje a jak stloustnul atd.. po nějaký době jsem si říkal, kam zmizel? A pak jsem se dozvěděl, že byl vážně nemocnej.. Tenhle dokument ukazuje, jak teď žije a jak vzpomíná na natáčení různých filmů a nahlédnem i do soukromý. Jsem rád, že je v pohodě, ale je mi ho fakt líto. Val Kilmer.. už jenom to jméno je prostě ikonický. ()

Arsenal83

Val sa nám obzrel späť za svojim životom a kariérou. Pre niektorých emočný doják, mňa to až tak za srdce nechytilo. Áno, jeho osud je smutný, ale mnohým z nás sa stali ťažké veci a toto je čisté tlačenie na sebaľútosť. Bolo len málo toho, čo by ma zaujalo, skôr by som prijal viac scén zo zákulisia natáčania, ako domáce videá pri chladničke, na dvore či v kumbále. Ale vzhľadom na účel tohto dokumentu to vlastne chápem. ()

Chrustyn

Pro mladší diváky zapomenutý ale pro mnohé vynikající herec, které si prožil největší slávu v 90. letech a díky tomu, že si udělal tisíce nahrávek ze svého soukromého i filmového života, můžeme mu nahlédnout jak domů, tak se i podívat na plac legendárních filmových pecek z trochu jiného úhlu. Jako Valova labutí píseň, dostatečně působivé. ()

M.i.k.e

na jedné straně poměrně zajímavý životopisný dokument jedné komplikované osobnosti, který jede podle standardu, ale nebojí se z něj tu a tam vybočit a jeho velkým plusem je, že má přístup ke Kilmerově soukromé videotéce, takže těch záběrů, které jinde neuvidíme je dost. Na straně druhé oslavné homevideo, které nejde nijak extra do hloubky a kdo by snad čekal, že se dozví nějaké perličky, tak bude zklamán. Záleží na každém jak si to přebere a na co bude ochoten Kilmerovi přistoupit. Já sem zůstal někde uprostřed a neměl bych problém dát Valovi za určité pasáže čtyři hvězdy, za jiné ovšem pouze dvě. Tři tak budou rozumný kompromis...70% ()

Qitek

Je to slabší pětihvězda, nebo silná čtyřhvězda. Asi jsem neviděl dojemnější portrét člověka/herce. Je to citlivé, milé a odsejpá to. Líbilo moc. Val na plátně chybí, jako kluk jsem ho miloval. ()

neoBlast

Nezáleží jak moc máte rádi Kimera, tohle je fascinující sonda pro všechny filmové fanoušky, protože takhle detailně se pod kůži dostaneme hercům jen málokdy.  Val Kilmer, herec velkých, ale hlavně velkých malých rolí, vás provede v tomto home-made videu celou svou profesionální kariérou i osobním životem. Je fantastické sledovat "život", a nejenom herce-jméno na nějž své oblíbené herce bohužel často redukujeme. Schválně, kariéru jakého jiného herce byste chtěli mít takto zdokumentovanou? 80 % ()

Timak

Vždycky jsem považoval Vala za průměrného herce, primadonu, chlapce s nafoukaným frňákem. Díky za tenhle dokument, protože to leccos vysvětluje přináší odpovědi na některé otázky. ()

hroubek

Moc krásný dokument. Nejsem velký fanoušek Vala Kilmera - jako dítě jsem ho žral v Batmanovi, ale to s jakou sebereflexí vypraví o svém životě, kariéře, a o tom, co je v životě důležité a čeho chtěl jako herec dosáhnout je prostě nádherný. Od teď se na jeho filmy a na něj budu koukat trochu z jiného úhlu. PS: Mám chuť si pustit nějaké filmy s ním, které jsem neviděl, nebo ty na které jsem zapomněl. ()

agassi68

Vala bavila kamera a herectvo už od raného detstva, čo ho predurčovalo na jeho profesionálnu dráhu. A keďže si všetko točil na kazety, môžme nazrieť do jeho súkromia z jeho pohľadu. Veľmi interesantný pohľad na jednu z hereckých legiend rokov mojej mladosti.. ()