Mýtus a mogul: John DeLorean

(TV seriál)
  • USA Myth & Mogul: John DeLorean
Dokumentární / Životopisný
USA, 2021, 2 h 12 min (Minutáž: 41–48 min)

Epizody(3)

John DeLorean se ve světě automobilů vypracoval z inženýra přes vrcholového manažera až na legendu. Pod touhle kapotou ale ukrývá temná tajemství. (Netflix)

Trevor

Dokument je natočený viac ako dobre, ťaží však so záberov natočených pred rokmi a tak ho netreba preceňovať, napriek tomu že sú vhodne doplnené odpoveďami ľudí z okolia DeLoreana v súčasnej dobe a z odstupom času. Najlepšími momentmi sú nepochybne to že Netflix spomína že USA je krajina neobmedzených možností a preto si DeLorean odletel svoj neobmedzený sen splniť do Severného Írska a fakt ako odrbal britskú vládu, keď si za požiar v hodnote 450.000 libier vyúčtoval 18 miliónov. Ktovie čo v tej dobe robili tak dokonalí novinári akými sú ich kolegovia nepochybne aj teraz. Nuž podobne vtedy ako aj teraz kroky vlády s ktorou sami súhlasia kryjú aj keď sú zamerané proti ľuďom. ()

luka4615

Neuvěřitelně komplexní dokumentární série o Johnu DeLoreanovi – vizionáři, který dal život automobilové legendě jménem DeLorean DMC-12. Skvělá práce! (Netflix)  ()

D.Moore

Nesmírně zajímavý dokument. O Johnu Deloreanovi jsem věděl jen něco, a bylo to tak málo, že by to stačilo tak na pět minut jednoho dílu, ale teď mám pocit, že toho o něm vím dost a možná i víc než bych chtěl. Šel jsem od jedné překvapivé informace k další, od držení palců zapálenému inovátorovi až ke kroucení hlavou nad nepoučitelným já-nic-podvodníkem, který tak dlouho narážel, až narazil úplně, a to na dno. Jenže nic není ani černé ani bílé, a líbí se mi, že tak nakonec vyznívá i dokument. ()

BugHer0

Před zhlédnutím dokumentu jsem o Johnu DeLoreanovi věděl akorát to, že je autorem známého futuristického sporťáku z Návratu do budoucnosti, takže nemohu hodnotit, kolik nových informací dokument přináší. Nicméně se mi hodně trefil do vkusu. Líčí život DeLoreana od samých začátků až po chvíli, kdy těsně před splněním amerického snu přišel hodně strmý pád. Vůbec mi nevadilo časté skákání v čase, naopak to zajistilo, že byla každá ze tří epizod svižná a zajímavá. Oceňuji především přiblížení Johnova dětství, vztah s otcem a matkou – to vše pomáhá divákovi pochopit jeho osobnost a úmysly. Na váze dokumentu přidávají i výpovědi jeho syna a manželky. Nejvíc mě ale nadchlo, že celkové vyznění dokumentu není černé ani bílé. John je tu totiž na jednu stranu opěvován jako téměř geniální průkopník, ale zároveň se řeší, jak ho jeho touha po penězích nakonec dohnala. Nicméně to nevyznívá tak, že byl vyloženě špatný člověk, co si zasloužil sedět. Názor si zkrátka musí udělat každý sám. A odkaz Johna DeLoreana žije dál… | 4/5   ()

WincKruspe

Je to až moc zdlouhavé a opakující, co již bylo jednou řečeno. Kdyby to sestříhali na polovinu, působilo by to poutavěji. Zvlášť, když se 2/3 dokumentu věnují, ne úplně důležitým věcem a závěr, tedy zánik DMC a zbytek života DeLoreana odbydou v pár minutách. Asi jsem od toho čekal víc, hlavně co se týče problematiky samotného, naprosto unikátního vozu. Takhle je to jen o egu jednoho chlápka, který nebyl nijak geniální, jak se ho v dokumentu snaží vylíčit, ale měl rád peníze a pozornost. V USA se mu vysmáli, ale díky ekonomicko-sociálním problémům v Severním Irsku se mu podařilo uvést do výroby jedinečné auto, na kterém by stejně při prodeji v USA prodělával. Ale uměl využít politických, sociální a ekonomických problémů a i díky médiím si splnil svůj sen. Vlastně je to něco jako dnes Musk a Tesla. ()