Making an American Citizen

USA, 1912, 16 min

Alice Guy

Lee Beggs

• Renesco

Tak teď nevím, jestli si nedělá Alice Guy ze své nové vlasti, kam přesídlila z Francie a kde také přišla o někdejší tvůrčí privilegia, nějakou sofistikovanou prdel, nebo jestli skutečně najela ve výrobně Solax na styl práce "montážní linka" v nějaké dobré víře. Podle vážnosti zpracování ale spíš to druhé. Dva přistěhovalci, manželé odněkud z Východu, emigrují do USA, kde vzbudí pohoršení Správných Amerických Občanů. Muž totiž svou ženu bije a užívá jí k práci a obsluze. Správní Američané mu několikrát vyčiní, pošlou ho na veřejně prospěšné práce a nakonec pár socializují dle vzoru zombie hororů na Správné Američany. Jako by správná morálka byla vlastní jen Správným Američanům, zatímco cizinci ji zkrátka neznají a musí se jí učit. Je z toho cítit takový ten budovatelský patos, spočívající ve vydávání indiánské vlasti za vlast Pravou Americkou s dlouholetou tradicí. Přitom podvědomě cítíme, že žádná z těch postav nemá na té půdě co dělat a že hlavní téma nějakého Správného Američana je celou dobu zcela mimo mísu a k smíchu asi tak jako pokusy o definování Správného Socialistického Člověka u nás od konce 40. let.(4.8.2012)