Vzpomínka na Jaroslava Seiferta

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1990, 27 min

Vlasta Chramostová vzpomíná na sklonek života velkého básníka a okolnosti jeho pohřbu v tíživé době normalizace... K pětiletému výročí úmrtí básníka a nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta vznikl na počátku 90. let vzpomínkový pořad, jehož zasvěcenou průvodkyní se stala herečka Vlasta Chramostová. Ta se se Seifertem častokrát setkávala v posledním období jeho života a věnovala mu k 70. narozeninám i svůj první samizdat – jím napsanou sbírku "Vějíř Boženy Němcové" vydanou v roce 1942. Seifert byl mezi prvními signatáři Charty 77, což československá vláda dlouho utajovala, ale dala básníkovi zakusit, jaké je to ocitnout se v její nemilosti. Poslední léta života pro něj byla těžká – jeho díla byla cenzurována, vycházela neoficiálně či ve velmi omezeném nákladu a takřka bez pozornosti oficiální kritiky. Na milost musel režim Seiferta vzít až dva roky před jeho smrtí, kdy se stal laureátem Nobelovy ceny. Vlasta Chramostová se zúčastnila Seifertova pohřbu, který jí utkvěl v paměti skrze nejrůznější prožitky. Naschvály ze strany StB znemožnily její přítomnost u ukládání rakve do hrobu v Kralupech, přesto se nakonec podařilo zajistit, aby se na něm ocitly hereččiny květiny. Silně osobní vzpomínky doplňuje procítěná recitace Seifertových básní, které dokreslují tklivý podzim jeho života ve společnosti, jež bránila plně docenit jeho osobnost a svébytné vnímání světa kolem nás. (Česká televize)