Přání k narozeninám

• angličtina Birthday Wishes (více)

Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má na tenhle rok jiné plány, a tak před rodinou předstírá nemoc. Letos chce totiž poprvé strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. A Karel je pro zbytek rodiny Petrovým dlouho skrývaným tajemstvím. Líba se však své oslavy nehodlá jen tak lehce vzdát. Rozhodne se Petra překvapit a s celou rodinou se přesunout k němu. Nečekaná návštěva donutí Petra k rychlé improvizaci. Udělat před svou rodinou z přítele Karla kolegu z práce a z jeho sestry Veroniky svou přítelkyni je v podstatě hračka. Jenže to ještě Petr netuší, že tohle je teprve začátek a dnešní den bude jedna velká jízda na horské dráze... (Bioscop)

dalia

Oddechová situační komedie, u které jsem se pobavila a která nebyla trapná ani vulgární. Film měl spád, situace byla sympaticky zamotaná, pouze ke konci příběh trochu ztrácí tempo, jako by tvůrcům došel dech a jen už hledali, jak to ukončit. Nečekala jsem nic moc a byla jsem příjemně překvapena. ()

Tosim

Začátek dobrý, prostředek zbytečně bláznivý, konec klasický a lehce únavný. Ve srovnání s tím, co Marta Ferencová točila dřív to rozhodně ujde. Jen bych si přál, aby se u nás točily romantické komedie opravdu romantické a méně nablblé, v rodinných by mohlo být i víc rodinných okamžiků, které vás zasáhnou - a když si představíte scény s Davidem Švehlíkem a Veronikou Kubařovou, poznáte, že to jde. Co nechápu, je natáčení na nejznámějších místech Prahy a Brna (když ve filmu to mělo být město jedno) a ta celkem neuvěřitelná proměna postavy, kterou hrál Jaroslav Plesl, z celkem sympatického, na úplného blbce. Výtek by se našlo mnoho, pořád mám ale v živé paměti ptákovinu s názvem Vánoční příběh a jsem rád, že tenhle film mu byl méně podobný. ()

Big Bear odpad!

Tento film je takovým pomyslným políčkem naší majoritní heterosexuální konzervativní společnosti. Marta Ferencová nám  nastavuje nekompromisní zrcadlo, ve kterém se chtě nechtě pozná nejeden divák. Doba pokročila a nikdo už homosexualitu nepovažuje za nemoc, neléčí se elektrošoky ani se tito lidé nepopravují (myšleno u nás) . Naopak je vnímána jako moderní a žádáný prvek vnášející rozmanitost do zapšklého šedivého a nudného světa nás netolerantních heterosexuálů (a to i v kultůře!), jakýchsi dinosaurů starých časů. Duhové vlajky hrdě vlají i na těch nejneuvěřitelnějších místech a ve městech se pořádají  ty nádherné průvody rozmanitosti.  Letos mne mimo jiné maškary zaujal ten pán na vodítku v kožené masce pejska s koulí v tlamiččce, který vrtíc koženým ocáskem běhal věrně po čtyřech po dlažbě za svým páníčkem. I tak, ale může i dnes nastat okamžik, kdy je složité o své doposud utajované orientaci promluvit před svojí rodinou. Petr chodí s Karlem, ale bojí se to říci mamce Líbě. Ona je totiž z těch starých časů, kdy manželství i rodinu  tvořil jen muž a žena.  Nepochopila by to.  Karel by byl rád aby to Petr své matce řekl, ale Petr se bojí a z oslavy jejích narozenin se vymluví na nemoc. Karel totiž také slaví narozky a tak se těší na to, jak si to spolu zadovádí na společném výletu. Líba ale nechce být sama, navíc má o Petra strach a tak se celá její rodina přesune k Petrovi do baráku. Petr bojící se netolerantního přístupu rodičů, využije sestru Karla Verču a domluví se s ní, že před rodiči bude jeho dívkou. Do toho všeho vstupuje přítel Veroniky a její bývalý rozvedený manžel, který jí vrací děti z víkendu. Díky zbabělosti, lhaní a zmatkům dojde k dramatickému ztracení těchto dvou malých nebohých  dětí. Ze zprvu psychologického dramatu se tak film v polovině překlopí do strhujícího survival thrilleru mixnutého s roadmovie. Celá rodina se totiž vydá ztracená dítka hledat. Divák zažije dobrodružné dohánění mezinárodního expresu, honičku s revizorem, offroad jízdu s dodávkou tvaru ryby polní cestou, policejní zásah s ukolébavkou i sjíždění divoké řeky a dokonce i jezu! Během vypjatých momentů na cestě se celá rodina stmelí. Zjistí se, kdo je padouch a kdo má dobré srdce.  Jestli dojde k záchraně dětí samozřejmě nevyzradím, stejně tak zda najdou kucí odvahu jít s pravdou ven. Mohu ale s klidem napsat, že u závěrečného táboráku dojde k zajímavému rozuzlení celé složité vztahové zápletky. Velmi jsem si v posledních minutách tohoto survival drama oddychl a nestyděl jsem se za slzičky deroucí se mi mimoděk z pod víček. Závěrečné titulky jsem skrze mlžný opar skoro neviděl. Je skvělé, že se točí takovéto osvětové filmy. Divák se pak dozví,, že ti tajemní homosexuálové dokonce (!) žijí i mezi námi!  A že mají úplně stejné nebo skoro stejné problémy jako my, zastaralá většina (uh!). A že to tedy ale nemají vážně jednoduché!   I když je těchto filmů teďka docela dost, myslím si, že by jich mělo být ještě více abychom to úplně pochopili i my ti - úplně blbí. A nejlepší by bylo kdyby se točily filmy jen o LGBTQ+, páč to nás všechny z tý zastaralý majority úplně nejvíc ve filmech zajímá.  A třeba nakonec zjistíme i my, že jsme třeba taky nebinární nebo nějaké další písmenko či osmdesátéšesté pohlaví a budeme konečně taky šťastní v masce pejska na Václaváku! Inu jak řekl Seneca, voda hloubí kámen tím, že dopadá často! --- No a teď vážně. Právě, že dopadá často, začínám mít těchto filmů plné zuby. Já si nečetl obsah, takže zlato Klus mně krapet rozhodil.  Má to být komedie, ale humor je tam někde v úrovni intelektu žáků třetích tříd základní školy. Snaha udělat ze záměny rolí jednotlivých aktérů taškařici se naprosto nepovedla. Nechápu Hádka, Švehlíka ml. a Orozoviče. Takhle talentovaní lidé a oni vlezou do téhle čistokrevné hrůzy! Afektovaná Babčáková byla také peklo. Navíc tam hrál pošuk onkopošukolog Dušek. Před týdnem mi zemřel kamarád co se rok udatně rval jako lev s rakovinou, ale podle magora Duška umřel protože -  chtěl! Ten pošahanej bosej ezotoltékmagor ať mi raději neleze před obrazovku ani jinam!  Bylo to šílený! ŠÍLENÝ !!!  Kladu si otázku - Quo vadis česká komedie? A odpovídám smutně - do hajzlu. - ODPAD () (méně) (více)

Deimos

Letní KINO - Vinohrady/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// PLUS: velice zdařilý casting a především role psané "na tělo" konkrétním hercům, kteří jsou ve svých polohách skvělý a je mezi nimi pořádná chemie, je to především komedie a jako komedie funguje skvěle, diváci se dobře bavili a já také, zajímavý výběr prostředí a lokací, děj se odehrává "v hlavním městě", ale já na plátně rozpoznávám Brno MÍNUS: postava Jaroslava Plesla by se myslím v reálu takhle nechovala, ale rozumím proč tomu tak je a celkově se film nesmí brát vážně./// Shrnutí: Lež má krátké nohy a lhát se nevyplácí - nicméně čest tvůrcům, že se jim z poměrně klišé zápletky a motivů podařilo vykřesat tolik zábavy a humoru. Film krásně funguje jako oddechová komedie, který si ne příliš uvěřitelně pohrává s dramatickou zápletkou (ztracené děti), ale i přesto tento motiv využívá ke komediálním a k akčnějším scénám. Hodně jsem se bavil./// Celkem 80%/// ()

kingik

Babča slaví významné narozeninové jubileum a nenadále s celým svým nejbližším příbuzenstvem překvapí svého syna, o kterém ani v nejmenším nemá tušení, že je vyznavačem pánských análů. Aby své máti narozeniny nepokazil, v návalu zoufalosti se rozhodne se svoji kamarádku vydávat za svoji přítelkyni, jejího nového přítele za svého souseda a tím tak zamaskovat svůj homo vztah. A navíc se ztratí dvě děti rozvedené matky a všichni se ustaraně vydávají po jejich horké stopě. Rozjíždí se bláznivý kolotoč plný nedorozumění a omylů, který má solidní komediální náboj. Filmový světě, div se! Marta Ferencová stvořila film, na který se dá dívat, dá se u něj zasmát a příjemně šlape po humorné cestě. Herci odvádějí kvalitní komediálnost. Igor Orozovič je stěžejní postavou ve filmu, za přítele dostal Tomáše Kluse. Kamarádku v nouzi a poslední záchraně hraje Veronika Khek Kubařová. A Jaroslav Plesl, který je jejím novým postelovým kamarádem, hraje zase jednou roztržitého blba, co na sebe také strhává komediální pozornost. Kdo mě nezajímal a zajímat nebude je politicky angažovaná Eva Holubová, té se nikdy smát nebudu a může jít na Hrad a nestrašit ve filmu. Jejím filmovým manželem je osvědčený Jaroslav Dušek, policista ve výslužbě. Silnou komediální slinu chytil Matěj Hádek a se Simonou Babčákovou utvořil dobrý hláškující pár. Menší prostor dostal David Švehlík v roli bývalého manžela. Režisérce se tedy konečně podařilo být naplno vtipnou. Ještě sice má rezervy, nějaká ta trapná scéna se tak úplně neodbourala, je to ale významný posun, jak naprosto oddechově a bez velkých intelektuálních nároků zabavit diváky. 7/10 ()

dopitak

Jedna za hláškujícího Duška, a druhá za to, že z Igora konečně udělali teplouše. Scénář, námět, výkony a celkový dojem český standard posledních dvaceti let. Čili další zbytečný film. ()

Chrustyn

Ne vyloženě dobrá ale snesitelná a svižná komedie s hromadou stereotypních postav a nijak překvapujícím dějem, který se snaží vršit neustálé vtipné situace ale vzhledem k neexistujícímu scénáři se mu to nedaří. ()

BMW12

Českou tvorbu tolik nesleduji, ale tady jsem si vytipoval, že by mě to mohlo zaujmout. A udělal jsem výborně! Jedná se o vynikající komedii, scénář je parádně sepsán, herci jsou suprový a děj nesmírně napínavý. Navíc je to vše tak akorát vtipné. Na českou filmografii hodně luxusní kousek, nemohu tedy jinak, než 5*. ()

claudel

Příjemná, veselá a pohodová situační komedie s hodně silným obsazením. Současně to můžeme ale rovněž označit za thriller pro znepokojené a vyděšené rodiče s komediálním nádechem. Vytkl bych snad jen příliš dlouhou scénu s policisty a přece jen o něco slabší poslední třetinu, jinak fajn oddechovka. ()

jhrasko odpad!

Umelé, vymyslené, tendenčné, trápne, zúfalé. Nechápem tak dobrých hercov, že sa na to dali a zaujímalo by ma, ako sa cítili po premiére v kinosále. Čistá účelová zhovadilosť. Nechápem miestne hodnotenie a aktuálnych 60 percent. ()

Padme_Anakin

Těžko je mi hodnotit, herecký ansámbl skvostný, tahle sestava je prostě výborná, ať už Jaroslav Dušek, Matěj Hádek, David Švehlík, Igor Orozovič, no a Jaroslav Plesl mi pravidelně způsoboval upřímný výtlem.. Tedy místy je to povedené, vtipné i zábavné, bohužel to i občas pokulhává a drhne, vtípky jsou na hraně trapnosti... Hodnotím shovívavě, ten závěr mě přece jen usmířil.. ()

ivishka

Veskrze předvídatelná avšak vcelku příjemná rodinná komedie. Na hodnocení se možná i podepsala jedinečná atmosféra malého kina, které jsme navštívili. A malé bezvýznamné plus dostává Tomáš Klus za svou píseň Štěstí, která hraje na konci filmu. ()

petrsv

Tento film je předpokládám určen spíš dětem, případně jejich maminkám. Jednoduchý humor je zastoupen dost, ten ostatní už méně, ale občas jsem se zasmál taky, třeba při záběrech na vlak. Ale žalostně málo na to, že je to komedie. Gay zápletka působí v roce 2023 poněkud trapně - scénáristé by se měli probrat, už nejsou 90. léta. Budiž aspoň vděkem, že se tvůrci oprostili od gay karikatur a tajtrlíků. Orozovič v pohodě, přece jen je to herec, na rozdíl ale od Kluse, jehož obsazení je dost velký omyl. Oba herci jsou jako gay pár bohužel nepřesvědčiví, s nostalgií vzpomínám na seriál TBH, kde to bylo přesně naopak. ()

blackrain

Příjemná rodinná oddechovka do hnusného počasí s trošku bláznivými scénami, ale ty dodávají této komedii švih. Proti hereckému obsazení nemám absolutně vůbec nic. Skvěle se všichni doplňují.  Jaroslav Plesl dokáže zahrát naprosto cokoliv. Ten chlap má opravdu velký talent. ()

kajas

Většina českých romantických komedií posledních let má velmi podobné obsazení, zaměnitelné postavy a bohužel i scénář (plný nereálných a nezábavných situací a scén s ošklivým product placementem). Čas od času se v seznamu kinopremér objeví světlá výjimka, což ale nutně neznamená, že se bude jednat o dobrý film. Tahle komedie má zápletku, ze které mohl vzniknout mnohem zábavnější film. Hrají v ní dobří až výborní herci, kteří ještě nejsou tolik okoukaní. Bohužel jsem se u poloviny scén nudila a u druhé poloviny kroutila hlavou, protože takhle pošahaně by se přece nikdo chovat nemohl. A ať mám na duo Holubová + Dušek osobní názor jakýkoli, komediální chemie je mezi nimi výborná. A Babčáková taky perlila. Tak já v tom mám jasno. Jedna matka, dvě děti, několik otců. Sekta. ()

Hennes

V jednoduchosti je krása. A to se povedlo. Tenhle film neměl ambice ucházet se na Oskarech o nejlepší cizojazyčný snímek, tenhle film měl pobavit diváka v české kotlině, a to se povedlo. Alespoň v mém případě. Zdejší komentáře jsou hodně přísné, ale ať si každý přizná jestli se u toho, třeba jen chvilkami, nepobavil. Zejména teď, když nás média masírují válkou, prezidentskými volbami, nárůstem covidu v Číně atd., je tohle příjemné odreagování. Trochu mě mrzí, že film postupně ztrácí na tempu i humoru a pokud by byl delší, asi by se ztratil úplně. ()

bourec

Zejména začátek vypadal nadějně, a jako slušná taškařice kolem jednoho vztahu. Nevtíravě podaný, se spoustou vtípků, v čemž vynikala zejména Simona Babčáková. To bylo pro mě docela překvápko. Bohužel se to postupně zhouplo v hledání dvou dětiček, což už se podobalo spíš dětkým příběhům. Škoda že laťku Ferencová neudržela tak vysoko, jako na začátku. Jinak ale pozitivně hodnotim vzestupnou tendenci kvality filmů paní Marty. 60%. ()

M.i.k.e

od Marty Ferencové bych čekal leccos, ale že od ní dostanu rodinnou komedii, která je sice průhledná a v logice kulhající, ale jinak celkem příjemná a místy i chtěně vtipná mě příjemně překvapilo. Docela škoda, že když už se paní režisérce konečně povede natočit něco normálního, tak si není schopná pohlídat základní věci, kdy se třeba postavy na začátku sejdou u dejvického vlakového nádraží na kterém je ovšem nápis Pardubice a poté, aniž by někam odjeli, jsou v Praze. Jsou to detaily a tým kolem paní režisérky dokázal i větší zvěrstva, ale na druhou stranu by si tohle měli být schopni ohlídat a nenechat si zbytečně srážet jinak celkem fajnovou oddechovku...60% ()

necisty

Za mě velmi příjemná a povedená komedie, která má sice slabší rozjezd, ale když nastoupili páni policisti, tak jsem prskal smíchy. Konečně tu nikoho nemordovali. Sice nemuseli být v hlavní roli páni, co mají stále horečku, a jednoho z nich hrát Klus, ale ona by se bez toho zřejmě neobešla pointa. Závěr je dokonce trochu dramatický, ale přidává pak na dobrém konci. Potěšilo i znovu spojení Holubové a Duška připomínající Pelíšky. Zkrátka a dobře - takové prosím komedie Češi! ... GA Cinema ()