Delta Force

• slovenský

Delta Force

Akční / Thriller

USA / Izrael, 1986, 124 min

Včera markíza odvysielala dva z mojich vhs klenotov z čias dávno minulých. Toto je prvý z nich. V tých dobách okolo roku 90 kedy som (ako 6 ročný) začal nachádzať tatkove piratske vhsky medzi, ktorými boli diela ako Votrelec, Vec, Terminátor, Komando, Detská hra, Cyborg, Galaxia teroru a kopa starých karate filmov bol medzi nimi aj tento prvý film s Čakom, ktorý som videl a na vhske som ho mal spolu s lepším Missing In Action. V tej dobe to bol ultimátny killer. Z odstupom snáď desiatich (možno viac rokov) to teda rozhodne na sile stratilo a nostalgia, ktorá funguje napríklad pri Komande tu nepracuje skoro vôbec. Akcie nie je až toľko ako by sa dalo čakať a tá motorka s dvoma guľometmi, dvoma raketometmi a dvoma mínometmi mi už tiež nepríde tak super. Paradoxne ako najlepšia scéna mi teraz prišla tá posledná, kde sa rukojemníci a ich rodiny tešia a radujú zatiaľ čo v pozadí nenápadne odchádzajú chlapi z jednotky delta do svojho C-130 Hercules nesúc svojho mŕtveho kamaráta a odlietajú do akcie niekam do opačného kúta sveta. Plusom je tá topgunovsky americká hudba, čo hrá v pozadí vždy počas akcie. Nakoniec teda aj s kvapkou nostalgie 50%(10.11.2009)

Uživatel Wacoslav1 má naprostou pravdu. Navíc je podle mého názoru při hodnocení fimu jako Delta Force potřeba zohlednit, jaké cílové skupině je takový film (a Chuck Norris obecně) určen. Jako desetiletej kluk jsem to neskutečně žral. Tři hvězdy za film, jednu další z nostalgie, a tu pátou za úžasnej hudební motiv Alana Silvestriho.(26.1.2014)

Tak mne tu vy nekteri intelektualove a antinorrisovci pekne serete jenom slepej nepozna jednu z nejvetsich akcnich klasik 80 let a zanru vubec jasne ze je to nejvic proamerickej a propagandistickej film ja to nepopiram ale Golan pro mne proste zustane jednim z nejlepsich akcnich reziseru vsech dob a Norris se svym pekelnym nadhledem prevalcuje vsechny arabsky teroristy jeho a Marvina meli poslat do Afghanistanu a Usama by nemel narok tak jako tak tezko v tom hledat chyby pokud nejsem pakos jako nekteri tady a nevadi mi ani ta dvouhodinova delka prvni pulka je ten nejnapinavejsi unos letadla co jsem kdy videl naprosto strhujici no a ta druha? poctiva akce 80 let nema smysl resit jak je to realisticky hlavne je to skvele natoceny a i po 25 letech si to vytira prdel z temi dnesnimy radoby akcnimy filmy a ta hudbicka... ta je naprosto bozi odjakziva ji miluju tohle je proste jedna z mych srdecnich zalezitosti a pro ty nektery chytry kritiky z iq tykve mam jediny vzkaz nekoukejte se na poctivy akcni filmy zlatych 80 let neni to pro vas nepochopite to a zmuzete se jenom na to aby jste to tu zesmesnovali DO HAJZLU S VAMA!(12.8.2012)

Norris, Marvin, Kennedy, Vaughn - všechny tyhle starý frajery mám moc rád, navíc jsem nikdy neviděl Chucka s velkým rozpočtem. Těch výbuchů, soubojů a střílení je tu nadmíru, takže spokojenost. I když se čověk nutně musí zasmát některým těm manýrům typu dojíždění letadla na motorce na zadním kole. Ale celkově příjemná záležitost a divím se, že se mi Delta Force jako malému úspěšně vyhýbala. 70%(22.12.2011)

Dle mého názoru se tvůrci filmu inspirovali známým případem uneseného Boeningu 737 společnosti Lufthansa. Let LH 181 z Mallorky do Frankfurtu (říjen 1977). Ten zorganizovala skupina teroristů (pocházejících z Libanonu a Izraele) a cílem jejich únosu bylo dosáhnout osvobození západoněmeckých teroristů, známých jako skupina Baader - Meinhoffová. Letadlo po strastiplném putování, při němž teroristé zastřelili pro výstrahu prvního pilota Jürgena Schumanna, skončilo nakonec v somálském Mogadisciu, kde je zlikvidovala německá protiteroristická skupina GSG 9. V první Delta Force se objevuje zástup skutečně kvalitních herců a domnívám se, že až na pár přehnaných momentů jde o film na slušné úrovni. Pokud se v některých místech uchyluje od reálné pravděpodobnosti, pak se to dá přičíst i tomu, že tvůrci rozhodně nebudou ukazovat metody a techniku svého boje proti teroristům.(21.6.2008)

• - Posledný film Lee Marvina. (m.a.t.o.)

• - V Norsku byl film zkrácen o 8-9 minut, aby získal mírnější rating. (Cheeker)

• - Natáčelo se ve městech Jeruzalém, Tel Aviv, Haifa a Beerševa v Izraeli, v Athénách v Řecku a Washingtonu v USA. (Cheeker)