poster

Oslava krásy

 • český

  Olympijské hry 1936 - II. díl Posvátný Olymp

 • německý

  Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit

 • anglický

  Olympia Part Two: Festival of Beauty

Dokumentární / Sportovní

Německá říše, 1938, 90 min

Scénář:

Leni Riefenstahl

Hudba:

Herbert Windt
 • Anderton
  ****

  Možno bude pre väčšinu ľudí druhá časť Olympie zábavnejšia, pretože sa nevenuje iba jednému športu, ale viacerým. Pokiaľ vás nebaví box, tak o chvíľu sa pozeráte na cezpoľný beh koní cez prekážky a pokiaľ na vás bude dokument spočiatku príliš zameraný na výsledky, tak príde jeho vrchol, plavecké disciplíny. Tam už ide skutočne najmä o ten festival krásy. Niekoľko neskutočných záberov, pri ktorých sa aj dnes ťažko chápe, ako boli nakrútené. Stále však u mňa platí, že Olympia pôsobí trochu monotónne, predsa je to len dokopy tri a pol hodinový film, ktorý sa zameriava čisto na šport, dnes by určite filmár nahliadol aj do zákulisia a poskytol vlastný komentár. Ale ak sa pozeráme na vec z historického hľadiska, je málo čo vyčítať.(2.10.2014)

 • Dadel
  *****

  Tohle mě zpočátku bavilo o něco méně než první díl, protože zde bylo víc nepříliš zajímvých a nepříliš fotogenických sportů jako jachtink, box, Modern Fünfkampf atd. A chyběl tu můj oblíbený pan Himself. Ale pak v závěru přišly skoky do vody, a já roztál! Šlo o nejlepší pasáž z obou dílů dohromady. Vskutku n-á-d-h-e-r-n-é zpomalené záběry, často z velice netradiční perspektivy. Kamera je třeba přímo pod věží u hladiny obrácená směrem vzhůru, nebo je umístěná v takovém úhlu, že se zdá, že skokan letí zdola nahoru, někdy kamera následuje skokana až pod hladinu. Na současných olympiádách jsem zdaleka tak pěkné záběry neviděl. Z dalších věcí mě zaujal třeba jeden u nás už nepříliš známý sport - pólo (ne, nemyslím vodní), dále gymnastika, jezdectví (kde se nejtěžší překážkou ukázal asi metr hluboký rybník) a veslování, okořeněné záběry přímo z lodi (patrně netočenými přímo při závodě, ale i tak efektními)(20.4.2006)

 • Djkoma
  ***

  Oslava krásy lidského těla? Asi ano. Chvílemi v působivých záběrech jindy v naprosto obyčejném a málo prozrazujícím pohledu na naprosto obyčejného muže (žen je tam pramálo, snad kromě skoků do vody). V čem tedy tkví těch neuvěřitelných 90%? Těžko soudit. Olympia je totiž specifickou ukázkou stylizovaných dokumentů o kráse lidského tělo na pozadí velké sportovní události a to letních olympijských her v Berlíně. Svým způsobem je to tak jedinečný způsob jak nahlédnout zpět do doby a vnímat ji skrze černobílé obrazy. Pokud vám tato formální krása společně se sportovním děním a různými disciplínami prováděnými "nádhernými" lidskými bytostmi stačí, přeji vám to. Mě to totiž nestačilo a neumím si představit druhé shlédnutí, to bych jistě umíral nudou ještě více... Přesto ta vizuální krása a nápad se musí ocenit. Jen já nebudu ten pravý...na oslavu (krásné) nudy.(14.8.2009)

 • kaylin
  *****

  Co se filmu nemůže vzít, tak to je skutečnost, že se nijak nesnaží prosazovat německé sportovce, ale ukazuje klání, kde vítězí různé národy, především se pak zdá, že to jsou Američané, kdo se zde představují nejvíce. Dokument je úžasný i z hlediska historického, protože sice je zde vidět, jak je Německo zfanatizované, i když to může být dáno i hrami, ale je krásné sledovat i to, jak se jednotlivá sportovní odvětví vyvíjela. Tento film se soustředí na větší šíři sportů, nikoli jen na atletiku, a je to neméně zajímavé jako první film.(22.8.2014)

 • berg.12
  *****

  Otevřené nebe, a to i u takových disciplín jako gymnastika, i velké množství různorodých neatletických disciplín dává Rifenstahlové možnosti, kterých bohatě využila. Je to opět naprostá fantazie a nad některými záběry se tají dech. Osobně mě velmi zaujal moderní pětiboj, který byl ryze armádní záležitostí, končil mnohými krvavými zraněními a je asi jedinou disciplínou, která schopnosti německých sportovců-důstojníků cíleně vyvyšuje nad těmi ostatními. Ale jsou tu i mnohé jiné disciplíny, které mají i velkou dokumentační hodnotu, pokud je porovnáváte s tím, kam se vyvinuly dnes. Po zhlédnutí tohoto dvoudílného skvostu vás bude opravdu mrzet, že Leni Riefenstahlová upsala svou filmařskou duši ďáblu.(12.9.2006)