...a jitra jsou zde tichá

A zori zdes tichie

...А зори здесь тихие

A zori zdes tikhie

The Dawns Here Are Quiet

...a rána sú tu tiché

Drama / Válečný

Sovětský svaz, 1972, 188 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(10.8.2004)

Podivuhodný film v každém případě. Řemeslně novátorský a přitom dokonalý. Jako oslava sovětského člověka a jeho obětí v průběhu Velké vlastenecké války také skvěle fungující, tady je však možná trochu problém. Neříkám, že si těch statečných děvčat nevážím, ale možná trochu více reality a méně "rambovský" a glorifikující průběh i konec by neškodily. S typicky ruskou stopáží, avšak též s typicky ruskou intensitou prožitku. Překrásné lyrické vzpomínky děvčat i Vaskova. První polovina hodně příjemná, druhá - bojová - o nic méně, uvěřit jí je však trochu problém. Každopádně se skláním před paterem mladých hereček, z nichž pro čtyři se jednalo dokonec o filmový debut. Pro milovníky válečných snímků povinnost každopádně.(23.8.2005)

Třetí válečnoneválečný film, který mne zasáhl, a opět hluboce (po Das Boot a Idi i smotri). Civilně vyprávěné (ač se docela střílí) o lidech, kterým se do cesty postavila válka a semlela jim život. Skvěle lidský velitel a holky, které dostal na povel, některé i hodně pod dvacet, žádné hrdinky, každá se svými mindráky, spáleními, naivitou, sny. Podstatné jsou ty sny a budoucnost, které jsou zabíjeny. Kontrast války a neválky v čb a kýčovité barvě. Nedojmu se zase tak snadno, ale ke konci jsem měl slzy na krajíčku... (proč jen já ty kousky, o kterých tuším, že mě vezmou, tak dlouho odkládám?)(25.1.2015)

Příliš mnoho patosu a až moc udatní sovětští hrdinové. Zdaleka nejlepší je konec, kde zní hlášení z rádia. To je naprosto neuvěřitelně silná scéna. Takových je tu i víc, ale také je tu příliš mnoho ideologie ( a kdyby to bylo o hodinu kratší, vůbec by mi to nevadilo:)(1.6.2008)

Nejde o klasický válečný film, nese v sobě výraznou dávku lyriky. V každém případě stojí za zhlédnutí. Ještě pár let před filmovým zpracováním, dávali toto dílo Borise Vasiljeva v rozhlase na pokračování, třeba si někteří starší ještě vzpomenou. V r. 1973 byl dle časopisu Sovetskij ekran nejlepším filmem roku, dle půčovny filmů byl na 1. místě a vidělo jej v tom roce 66 milionů diváků.(27.7.2003)

Ruskú klasiku, ktorú som roky ignoroval som si už pri 70. výročí od ukončenia vojny nenechal ujsť a rád som mu dal šancu. Stopáž 188 minút! ma dosť zaskočila, ale ja mám výzvy rád. Veľké šance som filmu nedával, dosť som ho podcenil a aj preto ma výsledok milo prekvapil. Už počas filmu som často uznanlivo pokyvoval hlavou. Áno, chyby tu sú, propagandistické kecy, aj strihať by bolo z čoho, hlavne prvá hodina, ale akonáhle sa objavia Nemci a poručík vyberá z čisto dievčenského oddielu 5 dievčat, aby išli Nemcom naproti a zajali ich, je to fakt dobré. Z dvoch Nemcov je zrazu 16 a to je už nad ich sily. Alebo nie? Celá druhá polovica snímku sa odohráva v lesoch a hra na mačku a myš začína. Vydarila sa slušná atmosféra a tie akčné scény sú celkom fajn. Na nervy som bol akurát zo spôsobu akým míňali tak vzácne náboje. Občas som mal pocit, že náboje v ich zásobníkoch nemali konca. Napriek nedostatkom sa prikláňam k štyrom hviezdam . Trocha skrátiť, vystrihnúť propagandu a ostane super film o hrdinstve žien vo vojne. A jedného chlapa...70%.(21.6.2015)

Tolik reálné, tolik smutné...zkrátka válečný film se vším všudy...ruské vlastenectví a chuť bránit vlast je cítit v každé minutě (např. už jen zpěv písně Kaťuša je působivý). Zajímavé je zpracování - retrospektivní záběry (převážná část filmu) jsou černobílé, záběry ze současnosti barevné...(zprvu se mi tato kombinace nelíbila, spíše bych přivítal opačnou variantu) => dodává na autentičnosti.(25.3.2008)

Pri niektorých amerických filmoch sa môžete zabávať počítaním sprostých slov, pri niektorých ruských zase počítaním toho, koľkokrát zaznie čarovné, erotikou nabité slovíčko "súdruh" alebo "súdružka" (ktoré napokon pre niekoho môže znieť sprosto :-) V tomto filme ich zaznie toľkokrát, že po projekcii je nutné položiť si zásadnú otázku: Nie som náhodou komunista? No a rámec naivne idealistickej ideológie je asi tak jedinou vecou, cez ktorú je potrebné sa preniesť, aby sme ocenili tento parádny kúsok. Vrchol kinematografie to nie je, ale štyri hviezdičky mi pripadajú sakramentsky málo (napokon, jedna hviezdička za každú hlavnú hrdinku je celkom fér :-) Hlavnou devízou vojnového filmu je príbeh (páliť čímkoľvek kadekoľvek dokáže ktokoľvek) a humanistické posolstvo. Príbeh v tomto filme je zaujímavejší o to viac, že jeho nositeľmi sú mladé ženy zabíjajúce mladých mužov, pričom niektorí im dokonca pripomínajú ich vlastných. O čomsi takom môže taký Spielberg iba snívať. A to posolstvo? Šokujúca scéna s náhodnou a zbytočnou smrťou Lizy Bričkinovej (ktorá s vojnou nemá vonkoncom nič spoločné) uprostred celého tohto projektilového masakru desivým a kontrastným spôsobom poukazuje na nezmyselnosť smrti ľudí zapríčinenej ľuďmi. Aby som nebol príliš patetický (napokon i vo filme ženský element akosi obrusuje celý ten nezdravý pátos, ktorý reve takmer z každého sovietskeho vojnového filmu), musím ako veľký fanúšik prírodných krás ruskej a fínskej Karélie podotknúť, že spomínaná smrť je mimoriadne nádherná a ulahodí tak každej gotickej duši. PS: Spôsob, akým tvorcovia ešte pred nástupom postmoderny narábajú s gýčom je obdivuhodný (bez ohľadu na to, či bol intencionálny alebo nie). Film je čiernobiely, keďže ide o dávnu spomienku ústredného hrdinu a tiež preto, aby v ňom kontrastne vyzneli farebné vsuvky, ktoré sú pre zmenu "živými" spomienkami hrdinov príbehu. Tieto spomienky sú krikľavo farebné, redukované iba na podstatné postavy a predmety a zamerané na čo možno najsentimentálnejšie momenty - ak je človeku najhoršie, je celkom prirodzené, že sa upne na to "najsladšie", čo pozná alebo túži poznať. Tomu hovorím gýč v službách umenia.(19.11.2006)

Výborný válečný film, který do role hlavních hrdinek staví pětici sovětských vojaček. Je to mnohem jímavější drama, než Dívčí letka (zde pod podivným názvem Nebeský louda), mnohem citlivější a zároveň drsnější, než většina válečných filmů. Právě ta kombinace dramatu a citlivého zpracování dodává snímku punc nadčasovosti.(21.4.2011)

Depresívne, bezútešné a smutné to bolo. Film, ktorý si pamätám z mojej mladosti a aj teraz po rokoch mal na mňa rovnaký účinok.(22.11.2016)

• dopitak

Je mi moc líto, ale Libor Terš coby soudruh staršina, to bylo před několika lety příliš silné sousto.(25.10.2015)

Nejako často počúvam pojem netradičný vojnový film. Až tak často, že už ani neviem, čo je to tradičný vojnový film. Asi hrdinská nonstop strielačka na bojisku, kde sú jední tí dobrí a druhí tí zlí, neviem. Každopádne ....a rána tu sú tiché je netradičný vojnový film. Hrdinkami tu sú ženy, ale hlavný hrdina je muž. Príbeh je rámovaný, čiže vás má na konci čím dojať bez zbytočného ždímania emócií pri umieraní. Sovietske patetické vojnové filmy som nevidel, iba tie slávne, kvalitné a medzinárodne cenené a Rostockijov cieľ taktiež nebola prikrášlená oslava hrdinstva sovietskeho človeka. Iba zamyslenie sa nad zúfalosťou toho, čo vidíme a čo by sme mali cítiť pri pohľadoch na zbytočne zmarené životy. Hanbu.(13.5.2015)

Nedavno jsem se k tomuto snímu opět dostal. Málem jsem zapomněl, že i Rusko dokázalo točit velmi kvalitní snímky.(2.10.2013)

Krásný lyrický film. Kdo čeká nějakou válečnou akci, bude zklamán. Kdo se podívá rád na dojemný, milý a zajímavě natočený film, ať neváhá a zasedne k obrazovce. Stojí to zato.(13.10.2007)

Toho "rudého" tam opravdu moc nebylo, snad jen trochu patosu a hodně půvabu a krásy představitelek dívčích rolí. Kouzelný efekt střídání barevných snových vzpomínek a černobílé válečné skutečnosti, dívčích snů a strašné reality! Film má sice dlouhou stopáž, ale nudný v žádném případě není.(9.5.2015)

Videl som obidva filmy. Jeden je z roku 1972 a druhý o 43 rokov mladší. Nepozerám sa na tieto filmy s kritickým okom bojara, ale musím vziať do úvahy aj dobu v ktorej oba filmy vznikli. A jednoznačne mi vychádza, že pôvodný film bol lepší.. A vždy budem tvrdiť, že akákoľvek kópia nikdy nenahradí originál. Ale pre mladých ľudí je to jediný spôsob, ako im priblížiť atmosféru doby po prepadnutí Sovietskeho zväzu Nemeckom, nakoľko k staršiemu filmu sa dnes dopracujú už veľmi ťažko. Film sa natáčal v Karélii a je to skutočný príbeh sovietskeho klasika Borisa Vasiljeva, ktorý v 2. svetovej vojne vo svojich 18– tich rokoch velil v Karélii jednotke 25 dievčat. Išlo o protilietadlový oddiel s úlohou chrániť a brániť Bielomorsko – baltský kanál.(18.12.2016)

Silný válečný příběh, který se neodehrává přímo ve válečné vřavě, přesto je zajímavý.(24.5.2014)

Myslim, že na rok vzniku a dobu tuhý Brežněvovo vlády, je film docela apolitickej, to mnohý americký filmy jsou daleko víc propagandistický, ideologický, aniž by je do toho někdo tlačil. A tu jejich oddanost matičce Rusi mají Rusáci prostě v sobě. JInak krásnej, poetickej film, kdy skutečně získáme až emotivní vztah k hlavním hrdinkám a jejich osudu. Taky pěkná, severská krajina hraje dost důležitou roli. Jo a nevim, jestli jsem nekdy viděl ve filmu nahuštěno tolik přirozený ženský krásy. To by v Hollywoodu nedali :-)!(30.5.2013)

Když se člověk nekouká na to, že je to z Ruska, tak si uvědomí, že tohle je vážně skvělý snímek, jenž si zaslouží pozornost, a to nikoli pouze pro milovníky válečných filmů. Tři hodiny v tomhle případě vůbec nevadí, protože je to celou dobu snímek, který vás nepustí. Ty postavy jsou natolik skvělé, že vás chytnou. Navíc černobílé provedení s barevnými sekvencemi vyznívá krásně poeticky.(17.4.2016)

• d-fens

ocenenia : Oscar 1973 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

Cesta močálem a sebevražedné odlákání Němců hlouběji do lesa, při němž Žeňa zpívá a současně pálí z automatu, jsou scény, které se mi při prvním zhlédnutí jako malému klukovi nesmazatelně vryly do paměti. Dnes musím konstatovat, že jde o překvapivě silné drama, které ční vysoko nad většinu sovětské filmové válečné produkce 70.let (drásavosti, psychologické hloubky a absence dobově poplatné ideologie Vzestupu však Jitra rozhodně nedosahují). Barevný prolog a epilog v záměrně černobíle natočeném filmu nevadí, barevné fantazijní vsuvky jednotlivých hrdinů (vlastně hrdinek) by však bylo třeba vystříhat.(26.5.2008)

Na to, že byl film natočen v roce 1972, byl překvapivě málo angažovaný. Čekal jsem daleko větší porci komsomolu a úderně budovatelských dialogů, místo toho jsem dostal velmi slušně natočený válečný snímek, který bych klidně hodnotil i větším počtem hvězdiček, kdyby nebylo nešťastných barevných scén. Ty celý film rušily a udivovaly pantomimou i očními souboji a celkově působily pohádkově a zbytečně.(20.7.2017)

Citlivy snimek pro vnimaveho divaka. A holky byly krasne.(12.1.2020)

Silný příběh si najde cestu i přes ideologickou skřápku. Na základce jsme absolvovali možná desítky tehdy politicky korektních filmů o balšoj atěčestvěnoj vajně a odnášeli si z nich hlavně ten grif, s nímž padá voják zasažený kulkou. Pamatujete na tu vývrtku? Tenhle film a Bondarčukovo Bojovali za vlast ale byly jiné, složitější, jímavější, míň tanků ("Tygry!"), sentiment bez trapnosti, minimum demonstrativního hrdinství. Hrát si za barákem na vojáky podle těchhle dvou filmů se moc nedalo, šlo v nich moc do tuhého. Rita nebyla žádná kňouravá Marusja...(4.2.2009)

pre mňa jeden nezabudnuteľný vojnový film sovietskej kinematografie. So vtedy distribuovanými "epopejami" oslavujúcimi slávnu červenú armádu, neporovnateľný pre svoju ľudskosť. Naozaj dobrý film.(1.9.2016)

• xxvasa

prilis rude nato, aby to bylo dobre...(4.10.2008)

• Martin741

Reziser Rostockij je v ramci byvaleho ZSSR podla mna pekna lama. Nenatocil nic, co by stalo za zmienku, a tudiz o velikanoch nielen ruskej kinematografie /Tarkovskij, Michalkov/ moze len snivat, a to nespominam svetovych velikanov /Kurosawa, Bergman/. Ideologicky je film priserne zatazeny, ukazuje len schematickych sovietskych hrdinov /teda vlastne hrdinky/, ktore maju radi vlast a chcu ju branit. To je sice pekne a chvalyhodne, ale rezisersky je film odbyty, nuda dostala priserne vela priestoru a herecke vykony? Take nieco tu nie je. Skoda, potencial to malo, nadherna priroda to nezachrani : 30 %(9.5.2015)

Jeden z mála ruských filmů,kterým rozumím a ctím...(19.11.2010)

Dávám neobjektivních pět. Chci tím říct, že je to jeden z nejkvalitnějších sovětských válečných filmů, stejně tak jako Balada o vojákovi (na svou dobu pochopitelně). Válečné scény tu nejsou příliš výpravné, děj velice prostý. Princip apelu tohoto filmu je v tom, že ve válce umíraj mladý hezký holky a s nimi umírá i jejich vzpomínání na domov a na lásky. S nimi umírají jejich nezrealizované sny. Možná romantiky mezi břízkami by mohlo být méně. A zapomněl jsem, že název je velice originální, tušil by z toho někdo válku?(8.7.2011)

Tak na tomhle jsem vyrůstal a byl jsem z toho unešený. Asi dobou. Dnes příjemné vzpomínky.(8.2.2007)

Legendarni a magicky divacky zazitek. Prosty a velmi smutny valecny film o parte "sebevrazednych" vojacek s minimalne jednou legendarni pisni, a to v podani Olgy Ostroumove (nebo Ostroumovove?) v roli Žeňi. Doporucuju! ...i kdyz pochybuju, ze by se tu nasel nekdo, kdo to jeste nevidel.(5.10.2008)

Výborný sovietsky film. Tradičná tématika, natočená trošku inak. Hodnotím 75%.(7.8.2010)

Ženský element do vojnového filmu dokážu dostať takýmto spôsobom asi len Rusi. Akcia síce nie je reálna, ale ženy tu nemajú nadelenú nadprirodzenú silu ani hrdinstvo, sú jednoducho nežným a ľahko zraniteľným elementom vo vojne. Mimo boja pridávajú svoj ženský svet a nielen v snových scénach, ale aj na svojej ubytovni riešia módu, spodné prádlo, lásky a súdruhovia prekvapivo schválili dokonca aj nahé scény z teplého kúpeľa s Angelikou v uniforme, teda chvíľu bez nej. Tri hodiny filmu ubehli veľmi svižne, vždy sa bolo na čo pozerať, ak staršina nesypal hlboké myšlienky alebo vtipné poznámky, dievčatá vždy dokázali niečo vymyslieť, a práve bojové scény boli na filme asi to najmenej zaujímavé. –––– Potřebují pořadnou lázeň. S párou!(8.5.2016)

Patos? Propaganda? Nic takového tam proboha není, a to ani přes zautomatizované výroky hlavních postav, které zkrátka měly a musely mít stalinismus zaryt hluboko pod kůží. Film samotný jasně ukazuje na nesmyslnost horlivé obrany vlasti, a patriotistické chování postav nelze interpretovat jako ideologické stanovisko, spíše jako odhodlání tady a teď. Mnohem důležitější než vojenské povinnosti děvčat se tak stává samotný princip lidství (chcete-li odvaha) a samotný ženský element, který představuje každá dílčí ženská postava, jejíž smrt je nakonec zbytečná. Snad až vyjma jedné z nich, která při odlákávání pozornosti německých zelených baretů zpívá ruskou romanci. Skutečně věříte, že tato scéna má ještě vůbec něco společného se socialistickým brainwashingem? Silnější film o ženách se jen těžko hledá. 85%(14.12.2010)

Ženská kapitola na východní frontě je povedený film, jenž trochu zestárnul, občas má velmi naivní výraz a dočkáme se i oblíbených chvilek ideologie. Jenže Rostockij umí vyprávět, hraje si s lehce figurkovitými charaktery, až s nimi bojujete a na konci vás emočně vyždímá tak zručně, že ty slzy chytat nestačíte. Němci jsou opět jen anonymní zlo, které nezná slitování. Herecká sestava je velmi sympatická a první hodina, kde se vlastně všichni seznamují dávám všem dostatek prostoru. Akci si v Rusku uměli pohlídat vždycky, takže se nebojte žádných lapsů. Film je víc poetický, než drsný, takže divák je tlačen hlavně po emoční stránce, jatka se nekonají. Ruské válečné filmy prostě mají všeobecně vysokou úroveň a tahle křehčí "týmovka" to jen potvrzuje. Holky přijeli na frontu sestřelovat letadla, ale nečekaně se dostanou do bojů na zemi a válka netančí jen na pánskou volenku... 80%(25.1.2011)

• kebom

Si nemôžem pomôcť, ale videl som už viacero sovietskych vojnových filmov (všetky v poslednom období, takže ma knim neviaže nostalgia) a stále je to o tom istom, stále rovnaké, stále súdružské, stále ideologické a čo je najhoršie stále nudné a nezáživné. Vidím, že filmom tohto žánru a pôvodu sa budem už vyhýbať... Veril som, že to konečne bude o ničom inom, ale aj viera má svoje hranice...(4.10.2008)

Neobvyklé téma v nehostiném a nebezpečném zpracování. Nejdříve mě bavilo sledovat jak se ženy vypořádávají, často vtipně, se svou rolí vojáků, pak již to nahánění němců s přestřelkami mě nebavilo.(12.9.2012)

Jednoznačne spomienka na tento film ma privádza do veku keď som sa ako malý chlapčisko, sám doma, pozerajúc po prvý krát rozplakal. Preto 5 hviezd. Niektorý film nakoniec musel byť prvý :o)(23.9.2008)

Začátek filmu byl slabší ale postupem času sem se do filmu zakous a nepustil.Staršina Vaskov má na povel 5 děvčat v boji proti údajným 2 nacistickým výsadkářů ze kterých se jich nakonec vyklube 16.Lítý partizánský boj v horském prostředí nakonec přežije pouze staršina s 1 vojandou.Holky se postupem času dokázaly zžít s válkou a byli staršinovi vyrovnanými spolubojovnicemi.Odhodlání bránit svou vlas bylo pro ně vším a byli a nakonec i položili za ni život.Nejprve sem měl z dlouhé stopáže filmu strach ale postupem času sem si přál ať film nekončí.Moc pěkný filmový kousek(14.10.2008)

Nemohu hodnotit, nemám dostatek vhodých slov, proto zatím doporučuji komentář uživatele MIMIC. PS: Jestli ve filmu někdo opravdu nevidíte nic než propagandu, tak byste měli zvážit návštěvu odborníka.(25.3.2012)

O tomhle filmu slysim uz leta. Spise jako o takovem tom filmu, co se "musel" povinne sledovat ... ale pustil jsem si ho pred tim, nez se podivam na zpracovani zpracovani z roku 2015. A vysledek? Ze zacatku jsem si myslel, ze to vubec neni valecnej film ... spis jen fajn romanticka vec. Ale v pulce prvniho dilu a dal se to rozjelo. Zadny klise o sovetskym svazu. Ale cista starost starsiny o svereny vojakyne ... statecnost ... hrdost ... povinnost ku vlasti ... a u zaveru jsem zamacknul slzu. Musim to doporucit. Za ty 3 hodiny to vazne stalo!(11.10.2015)

Tak tohleto šlo v době mého dětství v TV ( mám dojem , že jako seriál) a moc se mi to líbilo . Celý film působí jinak než všechny ty oslavné filmy o nezničitelných velitelích - komunistech (že soudruhu Cvetajeve ?).(9.6.2006)

Tento vynikající válečný film s velice silným (pravdivým) příběhem natočený režisérem Stanislavem Rostockým ani trošku (po skoro padesáti letech) nezestárnul, ba právě naopak. Obzvláště při srovnání s moderním remakem (i když docela povedeným) vítězí vysoko na body. Výborná kamera i hudba, krásné přírodní záběry v kontrastu s drsnými bojovými scénami a strhující příběh s typově přesně vybranými představitelkami hlavních hrdinek (většina z nich byla před kamerou poprvé). Pouze Olga Ostroumová měla větší zkušenosti, Irina Ševčuk snad pouze z jednoho filmu, ale v budoucnosti své kvality (minimálně v "Bimovi") potvrdila. Každopádně všechny to "uhrály" na jedničku (včetně představitele staršiny) tak, že na jejich postavy jen tak hned nezapomenete. Zajímavý režisérův nápad, že reálné scény budou černobílé, retrospektivy hlavních hrdinek i závěrečný epilog, které byly barevně, odkrýváním osudů hlavních hrdinek jen umocnily celkové vyznění tohoto vysoce emotivního díla i účinek na diváka a myslím si, že velká většina diváků na tento film jen tak lehce nezapomene, což se myslím u novějšího zpracování (z roku 2015) tak přesvědčivě tvrdit nedá.(7.11.2018)

Fakt je to víc jak 30let, co jsem tento film viděla a jen si pamatuju, že snad poprvé mi u filmu tekly slzy. Nebo spíš jsem nezadržitelně vzlykala. Nebyl to ten typický film o hrdinství, ale Nádherná opravdu nádherná nedotknutá příroda uprostřed válečného běsnění..Hrdinství nějaké asi bylo, ale nebylo tak důležité jako ta příroda a hudba.(27.12.2009)

Válka očima žen.To je to co tenhle film ukazuje.Film jsem poprvé viděl v roce 1973 na vojně a docela na mě zapůsobil,takže jsem byl rád,když vyšel na DVD.Ukazuje válku z jiného pohledu,než jsme zvyklí,proto si myslím,že patří mezi ty lepší filmy o válce a dávám mu pět hvězdiček(14.7.2010)

Po projekci slyšel bys špendlík spadnout. Jakoby chtěli diváci tichou pietou vzdát hold pěti dívkám toužícím po tom nejpřirozenějším: Naleznout svého prince a žít s ním obyčejný život v teple domova. Však vtaženy jsou do války. Z odstínů válečné šedi představující bezžití vystupují jejich vzpomínky a sny v sytých barvách života skutečného. *** Soňa s duší poetickou snaží se jako ČLOVĚK - nikoliv voják - udělat druhému radost. Umírá jen kvůli váčku na tabák? Neb pro gesto lidství, jež je silnější nežli vojenský řád? * A není snad přirozené pro sedmnáctiletou Galku ocitnuvší se tváří v tvář smrti volat po ochranitelském náručí matky? * V pohledné Ženě vzedne se nečekaně vlna lidství v heroický skutek lásky a oběti, při kterém křičím v hloubi duše „schovej se!“ a cítím bezmoc šílenou nad zlovolností války. Tato krasavice s prádlem hedvábným a chováním pohoršlivým však umírá s písní na rtech a úsměvem na tváři nikoliv pro vlast, ale pro svoje kamarádky. Pro ŽIVOT. O to silnější je prožitek, když příběh vpravdě se udál a neskutečné scény stávají se tak skutečnými. ******************************** ************************************************** ************************************************ Válka s atributy zmaru a smrti přináší zbytečných obětí. Komorní, lyricky laděný příběh pěti dívek ocitnuvších se v nepatřičném ději zasazeném do nepatřičného místa přírodní horské krajiny, kde jitra jsou tak posvátně tichá...(5.12.2014)

Tohle byl Fedotu Jevgrafovičovi čert dlužen. Žádal velení o vojáky, kteří nebudou chlastat vodku a neotočí se za každou sukní a oni mu poslali - ženské! Oddíl dělostřelkyň na doplnění stavu posádky protiletecké obrany. Z toho pochopitelně vznikne spousta komických situací. Veškerá legrace a kočkování mezi vojandami a velitelem ale náhle skončí, když jsou v noci napadeni německými messerschmitty. Scéna, která mi utkvěla v paměti: jedno letadlo je sestřeleno, katapultují se z něj letci a na padácích letí dolů, voják Osjanina je drží na mušce, stále má protiletadlový kulomet natočený jejich směrem a sleduje je skrz zaměřovací kříž s takovým zadumaným výrazem ve tváři, za ní ostatní ženy debatují o tom, jestli letci spadnou spíš do lesa nebo do vody a najednou Osjanina sešlápne kulometný pedál a rozstřílí oba německé parašutisty na sračky. Nedlouho po této události jsou v lese nedaleko posádky objeveni Němci a velitel v čele oddílu žen je jde zadržet nebo zlikvidovat. Dál nebudu prozrazovat. Film ...a jitra jsou zde tichá je dost smutný, je nespočet možností, jak filmovými prostředky ukázat na nesmyslnost války, tady jsou divákovi představeny ženy a jejich osudy, sny, rodiny, muži, milenci, některé vojandy jsou dokonce tak mladé, že ještě ani žádné muže neměly a tyto ženy jsou pak odvedeny na válečná jatka. http://www.youtube.com/watch?v=XE-7KA3nwZo(30.4.2012)

civilne natočené hrôzy 2.svetovej vojny...(10.5.2015)

Včera som videl remake.. Som toho názoru, že remaky bývajú vždy horšie ako originál. Ale tentokrát sa mi novšia verzia páčila viac. To neznamená, že ani tento film nie je dobrý. Obidva sú rovnako kvalitné, možno je to tým, že remake som videl ako prvý a preto sa mi viac páčil.(9.10.2015)

Síce je to starší film, ale neustále na vysokej úrovni, tak ako Jdi a divej se alebo Osud človeka . Dojímavý príbeh, nezabudnuteľné scény a smútok.(26.2.2017)

Tenhle film jsem viděl jako děcko v osmdesátkách, protože po roce 1990 už na obrazovkách českých televizí snad ani neběžel. Jeden muž a 5 žen se setká s německou jednotkou, což nedopadne úplně dobře. Aby se vyhnuli přímému střetu, dostanou nápad, budou předstírat, že jsou dřevorubci a při každém padlém stromě mohutně jásají.(17.9.2017)

Bitva místního významu... Pro spoustu diváků film patetický. Patetický do té míry, do jaké je třeba oslavovat tento krásný příběh statečnosti, naivistický jako duše těch mlaďounkých slečen se zbraní v ruce (viz. retrospekitvy) a oslavný zkrátka jako ruský film. Stopáž je protivná, ale přesto ten příběh stojí za to. Mise splněna. Tři hrdé hvězdičky, skoro čtyři.(17.6.2009)

• Pitryx

No, mne to tedy nenadchlo. Překvapilo mne že komančům prošla scéna kdy rusák střílí do parašutisty, pokud vím to se přece "nesmělo". Zpočátku těžkopádný děj, pak víceméně statický. Pravděpodobně toto podruhé neuvidím a ani nemusím. Ale snad ve chvíli nudy...+++++++ Vcelku souhlas s mým starším komentem. Původně jsem si myslel, že bych mohl něco přidat, ale nenašel jsem nic, co by za to stálo. Nevím, proč je film dělaný černobíle a retrospektivy barevně. Podle mne je to úmysl. Ty holky se mi občas pletly. 20190324 17933/18007 */2 s,u, title(28.7.2010)

Za dojemný závěr, lepší vzpomínky dívek, spousta věcí objasněnějších než v předělávce a za "Spěchala jsem".(6.12.2016)

Pěkný a silný lidský příběh několika obyčejných ruských holek, ze kterých se rázem staly bojovnice uprostřed nekonečných lesů a hrdinky v pravém slova smyslu. Nejvíce mě zklamala smrt Lízy, která se utopila v močálu a která mi byla nejvíc sympatická. Ovšem scénář (a snad i realita války) píše příběhy zcela bez ohledů na lidská přání. Až na několik přestřelek s německými paragány nejde o žádné drama. Spíš vidíme, jak krutě dokázala válka zasáhnout do života obyčejných ruských lidí.(29.8.2017)

Film, který zcela vybočuje z řady sovětských filmů, kde sovětský voják rozstřílený na kusy stačí ještě zničit opevněný bunkr nebo německý tygr. Místy poetický,smutný děj, jenž neklade důraz na hromady mrtvol, kde jedna strana jsou tupci a druzí bohové. O to tu vůbec nejde a to dělá film nadprůměrným. Zároveň herci podali skvělé výkony.(2.12.2011)

tři hvězdy za nostalgii. Tohle nám promítali v 80.letech na ZŠ při oslavách konce 2.sv. války a podobně. Teď jsem si to po letech připoměl. Tenkrát mě to zaujalo daleko více, 5 děvčat a jeden staršina proti 16 parašutistům. Copak mohl ruský člověk prohrát.-). Ty barevné vsuvky z doby míru si mohli opravdu odpustit.(5.2.2012)

Patřím ke generaci, která musela povinně chodit se školou na sovětské filmy, proto mám k těmto filmům vrozenou nechuť. Ale film ..a jitra jsou zde tichá patří mezi několik opravdu málo vyjímek. Přes některé režijní nedostatky vás film svým silným příběhem vtáhne do děje.O jeho kvalitě hovoří i nominace na Oskara. Rád jsem si tento film po létech připomněl na DVD.(8.8.2015)

Až moc ruských hrdinů, hrozně ideologického patosu, kozáčiků a častušek, spoustu chyb a nelogičností. Je to ale stará klasika a tak se v té době filmovalo nejenom v Союзe Советских Социалистических Республик.(16.12.2016)

Tohle jsem viděl před mnoha lety , ale dojem který ve mě zůstal je nezapomenutelný!!(26.2.2018)

Poprvé jsem film viděla jako dítě, ale zapůsobil na mě tak mocně, že se k němu pořád ráda vracím. Mínus jedna hvězdička za ideologii. Jako dobrý prvek vítám, že snímek je černobílý v průběhu vyprávění příběhu a barevný v myšlenkách hrdinů, má to své kouzlo. Obráceně by to nebylo ono.(10.4.2008)

Straně zdlouhavé, nacionalisticky patetické, propagandistické a místy naivní, ale celkově to má dobrou atmosféru, hlavně díky hudbě.(8.5.2015)

Je velmi obtížné ocenit film z roku 1972, když jste ho viděli poprvé v roce 2015 a nehodnotíte jej z pozice nostalgického oparu dávno viděného. Bohužel, cca 43 let po uvedení filmu se změnilo všechno, režim, morálka, vztah k vlastenectví atd... Dnes již víme, za jakou cenu Rusové vyhráli, jak se jim žilo pod nadvládou Stalina a jakou cenu měl lidský život ruského vojáka, když za linií fronty postupovaly další rojnice příslušníků NKVD, kteří nemilosrdně popravovali všechny, kdo jen trochu zaváhali. V mládí jsem se na ruské válečné filmy také rád koukal, dnes však již ty heroizující opusy moc nemusím. Pravdou je, že tento film je celkem decentní a nedrásá tolik diváka ideologickým podtextem, jako většina ostatních.(14.5.2015)

Vojenská jednotka mladých žen pod vedením staršiny Vasky, bojuje v odlehlé ruské pustině proti německé přesile... Zhlédnutí filmu mělo být původně jen nostalgickým připomenutím díla, které na mne před mnoha (třiceti?) lety udělalo velký dojem. Ten ale zůstává i teď. Film je krásně natočen a jeho hlavní síla a krása je ve vyobrazení charakterů a vzájemných vztahů šestice hlavních protagonistů příběhu - Vasky a "jeho" pěti dívek a přiblížení jejich života před nástupem do armády prostřednictvím barevných, poeticky pojatých flashbacků. Tyto návraty do minulosti mohly být kratší a stručnější, což mohlo ubrat na dlouhé stopáži a té poetiky mohlo být méně. Nevadil mi lehký patos, provázející mnohé scény. Bez určité dávky patosu a soudružství si lze sovětský válečný film jen těžko představit. Velmi silný a příjemný zážitek. 80%.(12.6.2016)

Román A rána sú tu tiché z roku 1969 o skupinke mladých žien slúžiacich u protileteckého delostrelectva na severe Ruska, kde musia čeliť skupine nemeckých parašutistov, preslávil Vasilieva po celej krajine. Kniha bola považovaná za rekviem za všetky ženy a dievčatá, ktoré padli vo vojne. Neskôr bol podľa knihy nakrútený film, zložená opera aj napísaná divadelná inscenácia. Realistické vyznenie príbehu pramenilo z vojnovej skúsenosti autora, ktorý odišiel na front v roku 1941 ako sedemnásťročný dobrovoľník. Armádu opustil až v roku 1954, keď nadriadeným oznámil, že sa mieni venovať len literatúre. Začiatky mal ťažké, debutovú hru Armádni tankisti ideológovia zakázali po dvoch predstaveniach, ešte pred oficiálnou premiérou. Spisovateľ sa však nenechal odradiť a napokon napísal viac než tri desiatky románov a noviel, za ktoré získal aj mnoho ocenení. ZDROJ: Russkaja Gazeta 2013 po autorovej smrti(30.6.2016)

smutne(30.9.2017)

k ohodnocení tohohle snímku mě vyprovokoval film stejného názvu ale naprosto úděsné kvality z roku 2015.Tenhle je naprostá špička ve svém žánru.(6.11.2018)

Nestárnoucí záležitost ruské klasiky. Smutná i depresivní a zároveň skvělá obrazová záležitost. Právě, že je to ruské, tak nevadí ani patos, ani ty obyčejně vypadající mnohdy debutující holčiny které se postupně bojují nejen se svými vlastními problémy, ale také s nepřítelem. Jeden z filmů, kdy se člověk musí zamyslet nad tím, co vlastně je vlastenectví, co je vlast a kam se vlastenectví v dnešní době vlastně podělo.(3.4.2020)

Dobrý film o několikati Ruskách a jejich staršinovi kteří jsou vysláni aby zneškodnili slabé německé paragány . Ovšem rychle se karta obrátí a zněmeckých paragánů se vyklube komando . Herečky hrály mooc fajn a také film je moc hezký.(28.1.2009)

Musím uznat že ruský patos má něco do sebe. Kupodivu na místo vzniku mi ani nepřišlo že by se jednalo o agitku. Naopak. Je to postaveno dost na lidství. A nejvíc mě překvapilo že je to první válečný film který mě opravdu dojmul. Nicméně musím dodat, že v reálu by to byla asi dost jasná partie. Sice sověti nedělali z němců blbce, ale i oni měli problém uznat že první půlku konfliktu dost dostávali.(19.4.2011)

Když jsem to jako kluk na čb. Telce viděl poprvé, tak se to zapsalo hluboko do duše. Slovo soudruh mně nerušilo, oslovovali jsme tak povinně učitelé a i jiné kádry, naopak oslovení pane-paní bylo jaksi rušivé až nepatřičné. Film jistě má i politický rozměr, ovšem ten lze přehlédnout a to díky reálně ztvárněnému lidskému rozměru. Prostí lidé vtaženi do války kterou nechtějí, s nepřítelem kterému nestačí jen je podrobit ale cílem je vyhladit do posledního, ano k tomu je potřeba i u obyčejných lidí, nekompromisní postoj a nasazení ze hranice chápání (fanatizmus?). Nakonec válku vyhrávají prostí lidé, umírají v ní a v tomto filmu se postavy podělí o své každodenní starosti s divákem.(23.1.2014)

Krásny film, aj som si poplakal....(8.5.2016)

V Hollywoodské verzi by staršina prožil milostný románek minimálně se dvěma vojandama, Němce by postřílel sám revolverem a samozřejmě by všichni přežili. Také trapnost s výměnou zásobníků je něco, co je za oceánem tabu no vrchol všeho je, že se po vzoru akčních hrdinů z Kalifornie Bryčkynová neodrazila ode dna a z močálu nevyplavala.Je to sice silně propagandistický film, ale věřím, že takto nějak to opravdu mohlo být.Lidí, kteří zaplatili daň nejcennější za to, že se jejich potomci budou mít lépe a bez Němců, si nelze než vážit.(14.1.2017)

Vzpomínka na tento film je velmi hluboká. Viděl jsem ho v neděli a v pondělí kvůli dopo repríze mne postihl zápal švindlu. Musel jsem ho vidět zas. Je to zpátky asi tak 35 let. Ten prožitek, heldám, ale bojím se , že je pryč. Jinak je to velmi lyrický příběh, jak již bylo popsáno. Mne dnes překvapuje ta otevřenost , odvážná CCCP erotika , i kasička byla vidět. :-)(3.2.2017)

Skvostný film. Pozrel som si ho znova; chcel som ho porovnať z novou verziou z roku 2015. Ten nový tiež nie je najhorší (mňa tam jedovali titulky- i gramaticky za veľa nestáli), tento je však jednoznačne lepší. Asi to tak naozaj mohlo byť, veď príbeh pramení z vojnovej skúsenosti autora scenára spisovateľa Borisa Vasiljeva, ktorý odišiel na front v roku 1941 ako sedemnásťročný dobrovoľník a velil dievčenskému delostreleckému oddielu, tiež niekde v Karélii. Tie dievčatá pre svoj život určite neplánovali odvahu a statočnosť a už vôbec nie taký skorý koniec. Ich spomienky musia chytiť každého, ja som aspon - a nielen na konci filmu - niekedy prehĺtal naprázdno a vôbec sa za to nehanbím. Ani za zvlhnuté oči. No a tých päť dievčat (herečiek) ..., myslím, že lepšie ich už tvorcovia filmu asi ani nemohli vybrať. Pre tri z nich to pritom bola prvá úloha, iba Irina Ševčuk a Oľga Ostroumova hrali predtým v jednom a v dvoch filmoch. I to striedanie čierno-bieleho a farebného obrazu zážitok z filmu umocňuje. Myslím, že sa ním nechal inšpirovať i Čang I-mou vo svojej "Ceste domov". Pán Rostockij (podieľal sa i na scenári) to prosto vie. Jednoznačne za päť hviezdičiek.(19.6.2017)

Zo snímky cítiť skutočnosť, že ten národ si takýmito udalosťami prešiel. Miestami som mal nejaké výhrady, ale aj napriek tomu to bolo silné aj bez zbytočného hrania na city a efektov.(17.5.2018)

Jako kluk se mi tenhle film moc libil. Vzpominam si, ze byl rozdeleny na dve casti: ...a jitra jsou zde ticha a Mistni prestrelka. Dodnes vidim pred sebou ty nadherne kozicky Zeni a Rity...a taky mam porad pred ocima toho stalinoidniho starsinu Viktora Sergejevice Stokureva, coz uz neni zas tak rajcovni. A i dnes musim rict, ze ac nemam rad valecne filmy, tenhle film je super...a oci Rity Osjaninove a kozy Zeni Komelkove ve mne budou zit navzdy...(6.11.2018)