Kapky

• USA Windfall

Miliardář s manželkou dorazí na svoji luxusní chatu a přistihnou tam lupiče. To je ale situace! (Netflix)

BMW12

Film, který si vystačil se 4 herci po celý film (ten čtvrtý tam byl tedy jen chvilku). Zápletka je jednoduchá, Jason Segel vykrádá dům a přistihne ho příchozí manželský pár, který tam odjel na dovolenou. A následně se celý děj odehrává v tomto domě a přiléhající zahradě. Na takto jednoduchou zápletku mě to celkem bavilo, i když některé scény byly nudné, ale Jason Segel byl v roli hodného lupiče fajn. A když se objevil zahradník, tak jsem docela čuměl na scénu, kdy utíká, smekne se a... Akorát konec se mi moc nelíbil, nepochopil jsem dotyčnou osobu, proč to takhle vyřešila... ()

Enšpígl

Celou dobu se mě líbilo nadžánrové vyznění filmu s kvalitní prací směrem k očekávání závěru, ten ale byl těžký flusanec do mýho ksichtu. ()

Malarkey

Jedním slovem – hovadina. Jesse Plemons, Lily Collins a Jason Segel asi mají pár korun k ničemu. Jinak nejsem schopnej pochopit, proč si zaplatili film, kde si sami zahráli, a který je totálně o hovně. Myšlenka námětu je jasná. K tomu se snažili přidat takový ten absurdní nádech od bratrů Coenů. Jen právě to jim úplně nevyšlo a tak jsem ve výsledku čuměl na partu lidí, kteří si přišli před kameru spíš pokecat, než něco zahrát. ()

Algernons

Komorní očividně pandemická věc. Tři postavy, jedna lokace. Zlodějíček si vyhlédl místečko, ale bohatý pár na poslední chvíli změnil plány a tak se střetnou pod jednou střechou. Z toho vznikne nemilá situace pro všechny, která postupně na povrch vybublává nevyřčené věci. Takto komorní a minimalistický film není jednoduché udržet záživný až dokonce, ale autorům se to povedlo. Dialogy, změna situací a i postavy a jejich vztahy celou situaci udržují svěží a baví až to krásného finále, které je sice možná lehce čekané, ale za to uspokojivé a zasloužené. Příjemná jednohubka. 7/10 ()

Djoker

Kapky ihned zapadly v bahně VOD a není se čemu divit. Netflixu pandemie hrála do karet. Tři herci, jeden dům a scénář sesmolený na koleni. Natočení filmu během víkendu u producenta na chatě se rychle stalo běžnou normou. Zmatené přešlapování na místě všech zúčastněných bylo předzvěstí ubohého finále. Ani bohyně Lily Collins to nespasila. ()

*CARNIFEX*

Pomalá konverzačka, relatívne nezáživná a vzhľadom na správanie postáv, asi aj primitívna, no vďaka hereckému osadenstvu je určite ľahko stráviteľná. Posledná pol hodina sa spolu so záverom nesie v absurdnej rovine, no a to sa potom ťažko hodnotí pozitívne. ()

filmfanouch

Kapky režiséra Charlieho McDowella mohou v průběhu sem tam evokovat thrillery Alfreda Hitchcocka. Postavy ve filmu nemají jméno, ztvárňují je McDowellova manželka Lily Collins, Jesse Plemons a Jason Segel. Celé to na papíře rozhodně nemuselo znít špatně, za scénářem kromě Justina Ladera navíc stal i Andrew Kevin Walker (Sedm Davida Finchera, Ospalá díra Tima Burtona). V průběhu se to celé vykresluje jako poměrně zajímavé scenáristické cvičení, kdy se jen ukáže, že to celé vlastně nikam dvakrát nevede. Respektive směr, kterým se děj Kapek ubíhá rozhodně zaostane za očekáváními. A také dokáže, že od Kapek se nevyplatí mít dvakrát velké očekávání.   Díky faktu, že to celé trvá hodinu a půl nemají Kapky problém s tempem, děj pořád ubíhá kupředu. McDowell dokáže pracovat s napětím, v jistých ohledech z Kapek jakoby vyzařovala snaživá pečlivost, především v tom ohledu, aby bylo sledování divákovi fyzicky nepříjemné za samotné postavy. Největším problémem tak ve finále zůstává, že McDowell nedokáže najít správný tón, kdy to celé má jednu chvíli být skutečně nepříjemný thriller, v jistých momentech to zase koketuje se žánrem černé komedie. A i když Collins, Plemons i Segel snaží a jejich snaha částečně přináší ovoce, ty postavy se u diváka krve nedořežou. A i proto je těžší věnovat vývoji děje a vzájemným dialogovým konfrontacím tolik pozornosti, protože na sílu v oné nepříjemnosti Kapky nikdy nejdou vyloženě na dřeň.     Kapky jsou minimalistické prakticky v každém ohledu. Jedna lokace, málo herců a ve finále i málo kreativity. Je jasné, že přijít s kdovíjakými nápady v takovém typu filmu není úplně jednoduché a na podobné zápletce se toho vlastně dost možná tolik vystavět nedá, i v tom možná ovšem tkví onen kámen úrazu. Plemons, Segel i Collins mohou odvádět sebelepší výkony a dialogy mohou znít sebevíc dobře, v průběhu se ovšem čím dál tím více stává očividné, že Kapky snad nikam nevedou. A jakmile dojde na finální rozuzlení a nějaká ta nečekaná (i když výrazně naznačená) překvapení, vše co mělo být na Kapkách aspoň částečně tajemstvím a nutilo divákovi filmu věnovat pozornost se ve finále projeví jako promrhaná investice. I proto, že se ve finále ukáže, že je tento thriller spíše banální, než kdovíjak sečtělý.   U Kapek je tak dost možná maximálně zajímavé to, jak je skrze dialogy naznačován vývoj událostí a naznačované detaily, které alespoň tak trochu dávají nahlížet do vnitra postav. Jakmile ovšem dojde na vyvrcholení, které možná někoho dokáže překvapit, ono překvapení se ve finále jeví spíše jako krabička poslední záchrany, která by celému ději Kapek chtěla najednou dát nějaký vyšší smysl. A snažit se zasadit po bok všech těch thrillerů, které si s odstupem divák pamatuje, protože měli ty WOW zvraty, které diváka donutí sednout si na zadek i po x zhlédnutích a dávném vědění, právě to je ostatně poznávací síla silných a funkčních zvratů. A ten v Kapkách chybí.     Na divadelních prknech by možná Kapky mohli mít své kouzlo, v oblasti filmového média ovšem působí spíše jako snaživé scenáristické cvičení, kdy jen zamrzí, že na něm má 50% podpis zrovna scenárista Sedm. Na Kapky se jako na většinu Netflix originálních filmů rychle zapomene...... () (méně) (více)

Nin

Zdánlivě standardní komorní drama, ve kterém se zloděj stane únoscem dvou zbohatlíků, mě velice těšilo a bavilo sledovat. Prosluněné prostředí vily na konci světa, která je luxusní, ale zároveň se snaží být co nejvíc spjatá s přírodou, je moc pěkná na pohled a stejně tak se dobře dívá na ústřední trojici. Jsou charismatičtí a každý z nich umí svou postavu přesvědčivě zahrát. I když nemá film nijak extra nečekanou zápletku, udrží diváka v napětí (i díky rozumné délce filmu) a postavy mají moc pěkné charaktery, kterým se daří uniknout šablonovitosti. Film jednotlivé zvraty dobře dávkuje a je to zábavné a prostě ve všech ohledech fungující drama, které i připomene starší časy. Super. (8/10) ()

Vančura

O filmu jsem se dozvěděl z Instagramu Lily Collins, kde to vypadalo slibně - námět i obsazení mi přišly zajímavé - ale člověk by neměl zapomínat, že je to pořád jen Netflix, a tedy se mít na pozoru, neboť mi osobně většina jeho současné produkce přijde v lepším případě nesnesitelně povrchní, v horším zcela nesledovatelná, což se zde opět potvrdilo. Ta výchozí situace s jedním místem a minimem postav vypadá skoro jako nějaké hravé scenáristické cvičení, kde by šlo vymyslet v podstatě cokoli, ale nějaké větší invence jsem se zde bohužel nedočkal, film ponechává spoustu otázek nezodpovězených a ve výsledku to na mě působilo dost odflákle, postavy se většinou chovají přinejmenším podivně, a celé to graduje k vyloženě debilnímu rozuzlení, u něhož se člověk musí ptát - vážně jsem měl zapotřebí tomuto věnovat hodinu a půl života? Btw. nepochopil jsem stupidní český titul, protože o žádné kapky v tom filmu nejde - to musel vymýšlet někdo, kdo ten film nemohl vidět. ()

dr.horrible

Tak nefunkčne vystavané charaktery som nevidel už dlho. Záver až tak nevadil, vedel som si predstaviť aj horší. Ale jak sa k nemu dopracovali? Plemons je zlý, pretože je bohatý. Blbé, ale aspoň čitateľné. Zato Segel nemá charakter žiadny (pretože celá jeho postava je zúžená len na vydávanie príkazov) a postava Lilly Collins je charakterizovaná prakticky jedinou dialógovou scénou. Nejaké náznaky nespokojnosti sa objavili v odvrávaní, ale to nestačí. A cez to všetko záver ani nevyvolá (asi plánovaný) šok, pretože dej nie je nijak gradovaný a chýba mu humor, alebo zaujímavejšie napísané dialógy. A cez všetkú tú nefunkčnosť je stále najhoršou zložkou hudba, ktorá by sedela tak do výťahu, alebo možno do Poirota. 35% ()

Tsuki

Na komorní snímky s dobrým scénářem je vždycky radost pohledět. Tomuto filmu v podstatě nechybí nic, co bych od takového díla žádala. Je to sevřené drama odehrávající se na jediném místě, s plným zaostřením na trojici postav (plus jedna boční navíc), které buduje napětí skrz jejich dialogy v průběhu komplikované situace, ze které nelze odejít. Hudba navíc ono napětí a sevřenou atmosféru hezky podtrhuje. Se zájmem jsem sledovala, kam to všechno bude směřovat, avšak závěr mě víc než překvapil. Bohužel ne v tom dobrém smyslu. Konečný zvrat filmu je totiž až příliš ostrý a extrémní, na to, co bychom od dané postavy mohli čekat (nebudu samozřejmě prozrazovat, o co a o koho jde). Rozumím záměru vytvořit šokující konec, který bude u diváků podněcovat diskuzi – Jaký byl důvod této postavy pro to, co udělala? Co se jí honilo hlavou? Divák má možnost si na základě drobných indicií v průběhu filmu vytvořit své vlastní vysvětlení. Problém však je, že reálně je ve filmu vodítek tak málo a jsou tak vágní a nezřetelné, že i při soustředěném sledování se divák může maximálně domnívat a domýšlet si, co to tak mohlo znamenat, ale smysl to ve skutečnosti nedává. Brutální rozřešení filmu zkrátka zůstává záhadou a filmu tenhle konec úplně nesluší. Přitom jsem měla dojem, že chybělo jen málo (snad pár nějakých replik nebo vhledů navíc), co by lépe uvedlo na pravou míru finální zvrat, aniž by to působilo tak nepatřičně. Mohlo to mnohem lépe zapadnout dohromady. Takhle je divák na konci spíš zmatený a rozhodně se nakoná žádné závěrečné „secvaknutí“ nebo „aha“ moment, jako je vidět u jiných dobře vystavěných filmů (příkladem zrovna film Sedm stejného scénáristy). Je tedy škoda, že konec kazí jinak dobrý zážitek. Krom této jediné postavy, jejíž jednání v závěru působí bizarně kalkulovaně (přestože do té chvíle tomu nic nenasvědčuje), jsou však všechny ostatní postavy a jejich charaktery dobře vykresleny a napsány. Když tedy pominu ten podivný konec, šlo jinak o velmi dobrý zážitek s patřičnou poutavostí. Nerada bych proto film úplně potopila, protože si myslím, že si rozhodně zaslouží lepší hodnocení než aktuálních 48%. ~(4,0)~ ()

Arsenal83

Film ma bavil, napriek tomu, že sa v ňom vlastne vôbec nič nedeje, všetko sa posúva v konverzáciách. Človek s napätím čaká, ako sa to celé vyvrbí. Ale dopadlo to zle. Ten koniec nezvládli. Bez nápadu, bez prekvapenia. ()

Marze

Pokud si chcete zvysit tepovku a proudeni myslenek, mate daleko mene prilezitosti venku mimo vas dum, nez zkusit Kapky. Jsou kratke, ostre, uspokojujici. Tento thriller se vraci ke korenum zanru - nic vic, nic min. Dobri herci vas presvedci, ze se to skutecne stalo. ()

Marcos22

Kapky jsou zdařile natočenou komorní konverzační žánrovkou o jedné nepovedené loupeži, v níž se manželský pár objeví ve svém luxusním odlehlém letovisku přesně v době, kdy je zloděj na odchodu. S ohledem na svůj neurovnaný vztah přichází manželé jak na zavolanou. Kapky přináší komicky absurdní zápletku, ve které herecky dominují všichni tři hlavní aktéři snímku, Jason Segel v roli zloděje a duo Lily CollinsJesse Plemons v roli manželského páru. Režisér Charlie McDowell nám servíruje filmovou emocionální nálož plnou lží, přetvářky, sebeklamu, sobeckosti, povrchnosti, nadřazenosti, odporu a pomsty, která vygraduje velkolepým finále, v němž si divák uvědomí, že nic není tak, jak se na první pohled zdálo. Tři hvězdy za myšlenkový přesah filmu a jeho minimalistické vyznění. 🙂 (19.03.2022) ()

M.i.k.e

zajímavá konverzačka, která se velmi pomalu rozjíždí a ze začátku není úplně jasné čím by chtěla být,ale postupem času vykrystalizuje v plnohodnotné drama.Měl sem zpočátku sice trochu problém jednak s divně psychedelickou hudbou a jednak s Jasonem Segelem (toho mám rád, ale měl sem problém mu věřit víceméně zápornou roli), ale i to si postupem času sedlo. Srovnání s Hitchcockem, které jsem někde četl není úplně na místě, ale svůj účel ukecané jednohubky Windfall splňuje...60% ()