Je tam veľa pekných, mladých a chudých slovenských dievčat v krojoch (čo je super), potom ešte viac slovenských švárnych šuhajov (čo je menej zaujímavé), zopár postarších ožranov (to už nie je vôbec zaujímavé) a štúdiové kulisy (čo je sranda). Ťapák so Zacharom predstavujú divákom slovenský folklór a nie "rok každodenného života na dedine", ten bol určite menej zábavný a dominovala mu práca. Toto bolo a je Ťapákovi často vyčítané, ale zase sú filmy, ukazujúce aj bežný život, takže ja by som to neriešil. Keďže tu po dejovej stránke ide iba o vzťah Adamoviča a Vášáryovej, tak tie takmer dve hodiny sú predsa len trochu moc. Ale rozdelenie do štyroch častí film umne rytmizuje. 70%(5.5.2017)

5 * musí byť... aspoň prostredníctvom takýchto filmov si môžeme pripomínať tradície našich predkov, ktoré žiaľbohu už zanikajú.. ja osobne by som chcela žiť v tejto dobe.. a som hrdá na to, že som niektoré tieto tradície a dedinské práce zažila na vlastnej koži.. :) a Lúčnica podala skvelý výkon, ako vždy... ;-)(20.12.2015)

Emília Vášáryová a ďalší slovenskí herci v najlepšej forme v najlepších rokoch. Scény sú pekné okrem tých akože exteriérov točených v interiéri, za ktoré musím dať jednu hviezdu dole. Stav techniky vtedy určite nebol ideálny na točenie vonku, ale sú tam aj exteriéry v pohode natočené, skákanie cez oheň a podobne. Ženské skákanie cez oheň sa vidí naozaj málokedy.(1.1.2013)

Nevýslovne nádherný prierez životom jednej dediny a životmi jej obyvateľov v priebehu jedného roka. Kto očákava dramatikcý dej plný zvratov a nezabudnuteľných postáv, zrejme ostane sklamaný, keďže i dej, i postavy, sú v tomto prípade skôr provizórne a slúžia tak povediac len ako "kulisa" k jednotlivým folklórnym pásmam. Nič to však nemení na fakte, že diváka čaká krásny zážitok. Okrem naozaj prenádherných piesní poteší a dušu i oko pohladí aj celé panoptikum úžasných slovenských hercov (naozaj neobyčajná koncentrácia talentu, nadšenia a ľúbivosti). Priznám sa, pri prvom pozretí sa mi film zdal zdĺhavý a miestami nudný (ó, ako sa za to spätne hanbím), no každým rokom (nielen na dedine) moja láska k tomuto snímku rastie. Ak sa to bude naďalej každým pozretím takto stupňovať, nakoniec zrejme skončí táto Ťapákova prvotina na absolútnom vrchole mojho pomyselného rebríčka najmilších filmov ...(19.4.2012)

Mal som veľmi dobrý pocit pri sledovaní tohto filmu napriek tomu, že celý život žijem v meste, folklór nevyhľadávam a zaradenie filmu medzi dokumenty, či muzikály ma prekvapilo. Na prvý pohľad by sa zdalo, že existuje istá príbuznosť s Rodnou zemou. Ani náhodou. Delí ich nielen významne dlhých 14 rokov, ale najmä rozdiel medzi nepredstieranou láskou Karola L. Zachara a Martina Ťapáka k ľudovým zvykom, piesňam a tancom, prihlásením sa väčšiny hercov ku svojim koreňom a medzi ideologickou agitkou zneužívajúcou folklór v Rodnej zemi.(1.1.2011)

• - Hlavný hrdina sa nazýva Adam Chvojka, čo je meno postavy Kukučínovej poviedky “Prečo Adam Chvojka spáva doma“, ktorú neskôr Martin Ťapák taktiež sfilmoval. (Marina111)

• - Film sa natáčal v Bratislave a účinkujú v ňom aj najznámejšie svetoznáme slovenské súbory SĽUK a Lúčnica. (Raccoon.city)

• - Už v roku 1964 vznikla nahrávka, ktorá tvorí základ televíznej adaptácie. (Raccoon.city)