Folklórny televízny film, adaptácia poviedky Martina Kukučína o starých zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Vianočné oblátky sú v televíznom spracovaní nielen žánrovým obrázkom oravského folklóru, ale aj hlboko ľudským príbehom učiteľa, ktorý sa zžíva s novým prostredím a cez lásku k deťom sa dostáva k dôvere ich rodičov. Do zasneženej dedinky Konopäny na Hornej Orave prichádza mladý učiteľ Ondrej Pevný na svoje prvé pracovisko. Školu nájde zanedbanú a žiakov tam niet. Od jesene, kedy starého učiteľa Jonatána porazilo, nemal kto učiť. Mladý Ondrej sa rázne pustí robiť poriadky. Onedlho vidieť dobré výsledky jeho pedagogickej práce a dedinská mládež aj žiaci si ho veľmi obľúbia. (oficiální text distributora)

Torgal

Tento film vnímam predovšetkým ako zbierku vianočných zvykov zo slovenskej dediny kde hrá dej tretie husle niekde vzadu. Poetika a dobrá nálada filmu mi ale zaliezla pod kožu takým spôsobom, že to nevnímam ako nedostatok. Aj keď všetky tieto zvyklosti postupne vymierajú, vždy nám tu ostanú Vianočné oblátky, aby nám pripomenuli ako to u nás kedysi na Vianoce bolo. 8-/10 ()

topi

Krásné lidové zvyky a tradice, které se dříve dodržovaly na Slovensku, počínaje svátkem Ondřeje přes svátek Lucie až k štědrovečerního dnu. Tudíž advent. Doba, kdy nebyly počítače, mobily, žádné technické vymoženosti. A jak to mělo všechno krásné poetické kouzlo. Martin Ťapák byl na tyhle zvyky specialista a proto jeho zpracování vyznívá přímo magicky. Aby ne, když mu v tom výsostně vypomohl Svetozár Stračina hudbou, která folklórem vyloženě dýchá a Kuhnův dětský sbor urputně zahřívá lidské srdéčko. Krása! Kameraman Vincent Rosinec nasnímal tak krásné záběry zasněženého slovenského venkova, že se z toho až hlava točí. Herecké obsazení je naprosto přirozené, krásné dívky jsou rozverné a sympatické, Jana Nagyová, Eva Večeřová nebo Hana Gregorová vyloženě září. Mimo všechny zvyky příběhem prostupuje dějová linka, ve které mladý učitel přichází do jedné vesničky a sžívá se s místními dětmi, děvčaty a jejich rodiči. Kdo má rád podobné záležitosti, kde vyspělá moderní technika neexistuje, bude z této exkurze do nedávné minulosti nadšen. Tak jako já. ()

Marina111

Martin Ťapák zrejme veľmi miloval svoju rodnú Oravu, čo sa odrazilo i na jeho tvorbe. Tento film je tiež lokalizovaný do tejto rázovitej slovenskej oblasti. Vianočné oblátky sú Ťapákovým druhým "vianočným" filmom inšpirovaným tvorbou Martina Kukučína. Nikdy síce nedosiahli úspech a uznanie ako Rysavá jalovica (a platí to o tvorbe oboch Martinov), no mňa si získali prakticky hneď. Hoci nie všetky ukázané zvyklosti a rituály sú mi blízke, predsa sa len výborne díva na tú dedinskú symfóniu životov smerujúcich (v tomto prípade) k najkrajším sviatkom roka. Výborné herecké výkony len podčiarkujú nádhernú atmosféru, na ktorú však musí byť divák naladený a vnútorne s ňou stotožnený. Už i v predlohe oslabená dejová línia ustupuje početným folklónym vsuvkám, čo nie každý musí hodnotiť kladne, no mne osobne práve takýto štýl vyhovuje (a nielen u Ťapáka). Škoda len, že film o starosvetských slovenských Vianociach je pre väčšinu našincov počas súčasných slovenských Vianoc len alternatívou, nie klasikou ... ()

ujec

Martin Ťapák vedel geniálne zachytiť atmosféru slovenskej dediny. V tomto diele sa stretlo niekoľko významných hercov, ktorým vďačíme, že aj my sme pocítili čaro predvianočnej aj vianočnej nálady. Mihla sa tam dokonca aj Milka Zimková ako mladá dievčina a samozrejme aj ujko Matejka ,nezabudnuteľný slovenský herec - neherec. ()

javlapippi

"Či sa vydám na fašiangy, či zostanem pannou zas?" Mladý učiteľ Tarageľ prichádza uprostred zimy učiť niekam na lazy, kde na jednu stranu zavádza novoty typu strihanie vlasov alebo odmietnutie telesných trestov, na druhú stranu sa spočiatku nerád ujíma učiteľskej tradície pečenia oblátok, aby tomu nakoniec prepadol a ešte sa stihol zapozerať do Večerovej. Nad príbehom dominujú ľudové zvyky, ohľadom na dobu vzniku bola kompletne potlačená kresťanská podstata Vianoc a pospolitý krojovaný ľud v podaní hereckých klasikov sa medzi drevenicami miestami hodne bujne venuje pôvodným pohanským rituálom. K tomu znie vynikajúca Stračinova hudba. Príjemný televízny filmík, obzvlášť takto v strede júla tie snehové radovánky dobre padnú. ()

• Natáčalo sa pri Poprade, v Nižných a vo Vyšných Repašoch. (EleKtris)
  • Scéna, v ktorej chlapci nesú oplátky v metelici sa natáčala v apríli. Ako sneh bol použitý molitanový prášok, z ktorého dostal predstaviteľ mladého učiteľa Dušan Tarageľ zápal očných spojiviek. (EleKtris)