Folklórny televízny film, adaptácia poviedky Martina Kukučína o starých zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Vianočné oblátky sú v televíznom spracovaní nielen žánrovým obrázkom oravského folklóru, ale aj hlboko ľudským príbehom učiteľa, ktorý sa zžíva s novým prostredím a cez lásku k deťom sa dostáva k dôvere ich rodičov. Do zasneženej dedinky Konopäny na Hornej Orave prichádza mladý učiteľ Ondrej Pevný na svoje prvé pracovisko. Školu nájde zanedbanú a žiakov tam niet. Od jesene, kedy starého učiteľa Jonatána porazilo, nemal kto učiť. Mladý Ondrej sa rázne pustí robiť poriadky. Onedlho vidieť dobré výsledky jeho pedagogickej práce a dedinská mládež aj žiaci si ho veľmi obľúbia. (oficiální text distributora)

Gothar

Úvod je veľmi slabý, len sa predstavujú predvianočné tradície, celé to pôsobí umelo a piesne ma iritovali. Potom sa trochu rozbehla dejová línia okolo učiteľa a tá ako jediná stojí za zmienku. Scény už pôsobia prirodzene a dá sa na to pozerať, no bohužiaľ je to naďalej prekladané "scénkami" so zvykmi za doprovodu piesní. Je to škoda, keby sa upustilo od šablónovitého opisovania tradícií a film by sa viac zameral na postavu učiteľa, tak by z toho vzniklo oveľa zaujímavejšie dielo. 60 % ()

Aljak

Veľmi pekná sfilmovaná poviedka, ktorá neodmysliteľne patrí k Vianociam. Páči sa mi, ako tu boli odprezentované a ukázané všetky tie zvyky, ktoré sprevádzajú advent. Zaujímavé, ako tieto zvyky a tradície postupne vymizli a spomienka na ne nám zostane už len v dokumentoch či Vianočných oplátkach. Úžasná atmosféra oravskej dedinky Kanopäny, ktorému dominuje dejová línia okolo nového učiteľa Ondreja. Príjemný film, len škoda, že nie dlhší a ešte viac obsiahlejší. ()

Juraxin

krásny vianočný film, ktorý musel vidieť na Vianoce každý! ! !Nehladiac na vek a iné faktory. Film s krásnymi ľudovými tradíciami, ktoré minulosti ľudia dodržiavali, počnúc sviatkom Ondreja cez sviatok Lucie až ak vianočným sviatkom(adventu). Martin Ťapák bol na tieto zvyky špecialista a preto jeho spracovanie vyznieva priamo magicky. Ako aj vo filme Ťapák znazorňuje typické zvyky ľudí ako napríklad verili poverám, ako si dievky hľadali ženíchov a neposlednej rade ako malo stačilo obyčajným ľudom k šťastiu, až sa mi tomu nechce veriť.A preto by som povedal že Ťapák tu tasí najlepšie svoje zručnosti a vytvára tu poetické kúzlo, ktorým očaroval nie jedného diváka úžasom a spokojnosťou na perách.  A práve pri tom to filme si vravím ako by som sa chcel vrátiť na chvíľku do tohto obdobia, ale iba na malu chvíľočku lebo život bez mobilu a počítaču si zároveň neviem predstaviť. Ale bola by to skvela príležitosť zažiť všetky tieto tradície a užasnú atmosféru aj v samotnej realite. Čo je žiaľ pri typických dnešných slovenských tradíciách úplne nereálne.    Popri úžasných tradíciách je film charakteristicky úžasnou filmarinou. Cez užasnú hudbu Svetozára Strečinu, ktorá folklórom doslova dýcha a kuhnovým detským zborom ,ktorý vás bezpochybne vo vašom srdiečku zahreje spokojnosťou. Okrem toho je vo filme krásne zakompovaná kamera Vincenta Rosinca. Nasnimal také krásne zábery na nasnežený slovenský vidiek dedinky Nižna Repša a Višna Repša pri Levoči. Jednoducho sú tieto zábery pastvou pre oči a neprekvapilo by ma keby nie je jednému divákovi sa točila hlavo od radosti a nadšenia k užasnej nadhenrej nespoškvrnenej prírody.    Herecké obsadenie je úplne prirodzené, krásne dievčatá sú bláznivé a sympatické, Jana Nagyová, Eva Večerová alebo Hana Gregorová vyložene nám tu ukazujú unikátny výkon ich začínajúcej kariéry. Tieto herečky zatieňujú len iba dvaja úžasný herci minulého storočia a to Jozef Kroner a Dušan Tarageľ. Pri hoci ktorej scéne s nimi vrelo  moje srdce spokojnosťou, dozaista dva najlepšie herecké výkony v celom filme.Bezpochybne niet o čom diskutovať.    chyby vo filme: Len, škoda že nezahrnuli do filmu aspoň polnočnú omšu, či ostatné kresťanské zvyky, ktoré k Vianociam patria.To je jedine moje negatinum ,ktoré kladiem k tomuto filmu. Ale to zároveň chápem v tej dobe ,ktorej sa točil film vládol silný komunizmus, čo sa žial s kresťanstvom nespojuje že vôbec.    Ale napriek tomu ide o úžasný film, ktorý si zaslúži na štedrí večer vašu pozornosť, aj napriek tomu že je starý a pre mnoho mladých ľudí nepopulárny. Ale ide o film ,ktorý Vám vráti taký pokoj do života, ktorý si bohužiaľ vychutnáte už asi iba počas vianočných sviatkov. A pravé preto kto má rad podobne filmy tak by na štedrí večer nemal vianočne oblátky opomenúť, určite to neoľutujete a prijemne si užijete štedrý večer a ostatné vianočne sviatky. A bude určite z tejto exkurzie do ďalekej minulosti určite tak šťastný. Tak ako ja. ()

Scraffy

Veľmi pekne natočený slovenský film s výborným obsadením a prostredím. Má to super atmosféru a ide z toho celkovo veľmi dobrý pocit. Dušan Tarageľ je pán herec a tu je naozaj fantastický. Takto sa z krátkej a jednoduchej poviedky stáva legendárne dielo! Keby to bolo možno viac dlhšie a romantická časť by sa začala riešiť už skôr a nie až na konci, tak by som s plným hodnotením neváhal. ()

ujec

Martin Ťapák vedel geniálne zachytiť atmosféru slovenskej dediny. V tomto diele sa stretlo niekoľko významných hercov, ktorým vďačíme, že aj my sme pocítili čaro predvianočnej aj vianočnej nálady. Mihla sa tam dokonca aj Milka Zimková ako mladá dievčina a samozrejme aj ujko Matejka ,nezabudnuteľný slovenský herec - neherec. ()

• Natáčalo sa pri Poprade, v Nižných a vo Vyšných Repašoch. (EleKtris)
  • Scéna, v ktorej chlapci nesú oplátky v metelici sa natáčala v apríli. Ako sneh bol použitý molitanový prášok, z ktorého dostal predstaviteľ mladého učiteľa Dušan Tarageľ zápal očných spojiviek. (EleKtris)