Folklórny televízny film, adaptácia poviedky Martina Kukučína o starých zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Vianočné oblátky sú v televíznom spracovaní nielen žánrovým obrázkom oravského folklóru, ale aj hlboko ľudským príbehom učiteľa, ktorý sa zžíva s novým prostredím a cez lásku k deťom sa dostáva k dôvere ich rodičov. Do zasneženej dedinky Konopäny na Hornej Orave prichádza mladý učiteľ Ondrej Pevný na svoje prvé pracovisko. Školu nájde zanedbanú a žiakov tam niet. Od jesene, kedy starého učiteľa Jonatána porazilo, nemal kto učiť. Mladý Ondrej sa rázne pustí robiť poriadky. Onedlho vidieť dobré výsledky jeho pedagogickej práce a dedinská mládež aj žiaci si ho veľmi obľúbia. (oficiální text distributora)

Martin741

Priemerny normalizacny film, ktory sa tematicky venuje zvykom pred Vianocami. Chyba vyraznejsia dejova linia, herci ako Kroner fajn, ale v ziadnom pripade film neopusti hranice siveho, sediveho normalizacneho priemeru. A za rok 1977 by som urcite dal vyssie Adela Jeste Nevecerela, pripadne Jak se budi princezny. Mozu byt aj Vlacilove Stiny Horkeho leta. 50 % ()

troufalka

Čím je pro Čechy Krakonoš a lyžníci, tím jsou pro Slováky Vianočné oplátky. Kultovní film o lidských vztazích a vánočních zvycích. ()

Anderton

Hodinová prehliadka slovenského folklóru v podaní Martina Ťapáka. Scenár, respektíve dej v ňom ukotvený slúži iba na túto prezentáciu, sám o sebe nemá význam. Slovenská dedina v zime, to sa musí vidieť jednoznačne iba cez Vianočné sviatky. Čiže nie skutočný každodenný život na nej, ale iba tieto rituály. sem tam nejaký humor, sympatické postavičky a trestuhodne nerozvinutý milostný motív. Respektíve on sa začne rozvíjať až v záverečnej scéne. ()

Hedka

Pár zaujímavých folklórnych momentov tu je, ale v tejto stračinovsko-ťapákovskej normalizačnej poetike chýba to najdôležitejšie - podstata Vianoc. Je to divé, roztopašné, upišťané a hlavne povrchné. Zaujímalo by ma spracovanie z roku 1966. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 24.12.1977 --- televízny film podľa predlohy MARTINA KUKUČÍNA --- Američania majú ŽIVOT JE KRÁSNY, Česi majú TŘI OŘÍŠKY a my máme tento KULT. (8.2.2009) ()

sidzej

Naucny film minimalne co sa vianocnych zvykov a tradicii tyka. Zboznujem slovenske filmy v ktorych ludia nosia kroje. Vzdy to vo mne vzbudi silne nostalgicke pocity. Krasna hudba, nadherne zasnezene prostredie, dobre obsadenie a neopakovatelna atmosfera. ()

Una111

Psal se rok 1977 a Československo tonulo v normalizační šedi a dusnu. Tak jaký by ten film mohl být? Takový, jaký je: Vánoce se vytratily, o Bohu ani zmínka, zůstaly jen ty pověry! Slováci v krásných krojích, ale coby naprostí pohané! Podivný a nepravdivý pohled! Ale alespoň jsem se donutila najít si Kukučínovu stejnojmennou povídku a přečíst si ji. Nezklamala mne. Je pěkná a doplnila mi to, co ve fimu chybí. A tak tedy za ty kroje, za nádherné pastýřské trouby a práskání bičů... no, když sundám brýle, zamhouřím oči... 3 *. ()

topi

Krásné lidové zvyky a tradice, které se dříve dodržovaly na Slovensku, počínaje svátkem Ondřeje přes svátek Lucie až k štědrovečerního dnu. Tudíž advent. Doba, kdy nebyly počítače, mobily, žádné technické vymoženosti. A jak to mělo všechno krásné poetické kouzlo. Martin Ťapák byl na tyhle zvyky specialista a proto jeho zpracování vyznívá přímo magicky. Aby ne, když mu v tom výsostně vypomohl Svetozár Stračina hudbou, která folklórem vyloženě dýchá a Kuhnův dětský sbor urputně zahřívá lidské srdéčko. Krása! Kameraman Vincent Rosinec nasnímal tak krásné záběry zasněženého slovenského venkova, že se z toho až hlava točí. Herecké obsazení je naprosto přirozené, krásné dívky jsou rozverné a sympatické, Jana Nagyová, Eva Večeřová nebo Hana Gregorová vyloženě září. Mimo všechny zvyky příběhem prostupuje dějová linka, ve které mladý učitel přichází do jedné vesničky a sžívá se s místními dětmi, děvčaty a jejich rodiči. Kdo má rád podobné záležitosti, kde vyspělá moderní technika neexistuje, bude z této exkurze do nedávné minulosti nadšen. Tak jako já. ()

Aljak

Veľmi pekná sfilmovaná poviedka, ktorá neodmysliteľne patrí k Vianociam. Páči sa mi, ako tu boli odprezentované a ukázané všetky tie zvyky, ktoré sprevádzajú advent. Zaujímavé, ako tieto zvyky a tradície postupne vymizli a spomienka na ne nám zostane už len v dokumentoch či Vianočných oplátkach. Úžasná atmosféra oravskej dedinky Kanopäny, ktorému dominuje dejová línia okolo nového učiteľa Ondreja. Príjemný film, len škoda, že nie dlhší a ešte viac obsiahlejší. ()

lakikaki

Po celkom dlhej dobe strávenej v ČR mi táto ukážka klasických slovenských zvykov a tradícií spojená s ľubozvučnou slovenčinou nielen Jozefa Kronera padla veľmi dobre. ()

Gothar

Úvod je veľmi slabý, len sa predstavujú predvianočné tradície, celé to pôsobí umelo a piesne ma iritovali. Potom sa trochu rozbehla dejová línia okolo učiteľa a tá ako jediná stojí za zmienku. Scény už pôsobia prirodzene a dá sa na to pozerať, no bohužiaľ je to naďalej prekladané "scénkami" so zvykmi za doprovodu piesní. Je to škoda, keby sa upustilo od šablónovitého opisovania tradícií a film by sa viac zameral na postavu učiteľa, tak by z toho vzniklo oveľa zaujímavejšie dielo. 60 % ()

drackula

Vianočná atmosféra tu sála od začiatku do konca. Človek, ktorý nepozná slovenské ľudové tradície, môže brať tento film aj ako istú formu náučného dokumentu. Herecké obsadenie je geniálne, niektoré scény sú priam legendárne. Pre mňa ide o kultový vianočný film, oveľa dôležitejší ako rôzne oriešky a podobne :) 100% ()

Autogram

Folklórne pásmo s príbehom, na to bol Martin Ťapák expert. Ten príbeh nestojí za veľa, učiteľ s ľudskou tvárou si získa sympatie, a stane sa obľúbeným. Pečú sa tam oblátky, je tam sneh, ale žiadne iné spojenie s Vianocami som si nevšimol. ()

klúčik

Martin Ťapák sa našiel vo filmoch z dedinského prostredia. Aj tento film , ktorý dávajú tradične na vianočné sviatky v TV sa vydaril. Dnes to pripomína naše ľudové tradície. 65%. ()

bloodline

Taký milý a úsmevný prierez vianočnými ľudovými zvykmi a vidieckou pospolitosťou, neodmysliteľne spätý so sviatočným programom v TV búdkach. Na promovanie medzi klasické diela, ale chýbajú dve veci. Hlbší dejový záber priamo úmerne spätý s dlhšou minutážou. 4 a 1/2* ()

Marina111

Martin Ťapák zrejme veľmi miloval svoju rodnú Oravu, čo sa odrazilo i na jeho tvorbe. Tento film je tiež lokalizovaný do tejto rázovitej slovenskej oblasti. Vianočné oblátky sú Ťapákovým druhým "vianočným" filmom inšpirovaným tvorbou Martina Kukučína. Nikdy síce nedosiahli úspech a uznanie ako Rysavá jalovica (a platí to o tvorbe oboch Martinov), no mňa si získali prakticky hneď. Hoci nie všetky ukázané zvyklosti a rituály sú mi blízke, predsa sa len výborne díva na tú dedinskú symfóniu životov smerujúcich (v tomto prípade) k najkrajším sviatkom roka. Výborné herecké výkony len podčiarkujú nádhernú atmosféru, na ktorú však musí byť divák naladený a vnútorne s ňou stotožnený. Už i v predlohe oslabená dejová línia ustupuje početným folklónym vsuvkám, čo nie každý musí hodnotiť kladne, no mne osobne práve takýto štýl vyhovuje (a nielen u Ťapáka). Škoda len, že film o starosvetských slovenských Vianociach je pre väčšinu našincov počas súčasných slovenských Vianoc len alternatívou, nie klasikou ... ()

ujec

Martin Ťapák vedel geniálne zachytiť atmosféru slovenskej dediny. V tomto diele sa stretlo niekoľko významných hercov, ktorým vďačíme, že aj my sme pocítili čaro predvianočnej aj vianočnej nálady. Mihla sa tam dokonca aj Milka Zimková ako mladá dievčina a samozrejme aj ujko Matejka ,nezabudnuteľný slovenský herec - neherec. ()