Slovenská spisovatelka Božena Slančíková (1867-1951), publikující pod pseudonymem Timrava, se zařadila mezi nejvýznamnější osobnosti své doby, pomáhala svůj národ kulturně povznášet příběhy z vesnice, kterou dobře znala, rovněž zkoumala tíživý úděl ženy. Poeticky rozevlátý snímek s jemným osvětovým nádechem zachycuje důležité body v jejím životě, zvláště pozvolné nabývání sebejistoty, že svým psaním dokáže zaujmout širokou veřejnost. (oficiální text distributora)

Anderton

Zivotopis Timravy nie je dramatický film, ale nie je ani dostatočne poetický, aby svoju nedramatickosť obhájil. Skôr pôsobí dojmom, že v živote spisovatelky sa toho príliš neudialo, je viac menej pozorovatelka a z toho čerpá námety na svoje diela. Prečo nie. Film zaujme obrazom chlapov na dedine, s ktorými má Božena tú česť a je svedkynou niekolkých ich nehôd, ktoré akoby tvorili chrbticu, resp. rytmus celého filmu. Neverte tunajšiemu žánrovému zaradeniu, o komédiu sa rozhodne nejedná, ale pri jednej scéne sa určite zasmejete a súvisí so spomínanou nemotornosťou miestnych mačov. ()

Martin741

Normalizacne filmy v druhej polke 80. rokov len dodychavali a boli len dychavicne, nudne, velmi casto podpriemerne, obcas len priemerne. Tento film Siesta Veta patri k tomu vyrazne horsiemu podpriemeru 2. polky 802. rokov v Ceskoslovensku. Ako namet o pani Timrave /1867 - 1951/ je fajn, herca Ela Romancika mam rad /Kladivo na Carodejnice, Kapitan Dabac, 30 pripadu Majora Zemana/, ale ani takyto talentovany herec ani pani Jiraskova /Svetaci, Slunce Seno Jahody/ nedokazali film vytiahnut do priemeru. Uher bol mozno asi talentovany filmar, ale toto je viac nuda nez kvalita. A nuda mne vadi. 20 % ()

Petike

V podstate skvelý biografický film o mojej obľúbenej domácej spisovateľke. :-) Moja drahá, zlatá, uštipačná juhoslovenská feministka Božka ožila v nepravdepodobne parádnom podaní šarmantnej Eriky Oszdy (žiaľ, neviem o nej nikde nájsť žiadne info). Tento film dosť neprávom upadol do zabudnutia. Je to malý nedocenený klenot spomedzi viacerých životopisných filmov o naších prozaikoch z prelomu 19. a 20. storočia. ()

ScarPoul

Toto rozhodne nie je ten Uher ktorého som mal rád a ktorého som si ako režiséra nesmierne vážil. Tento Uher je televíznou variáciou na časy dávno minulé. Životopisný film si vyžaduje a vždy vyžadoval určitú dramatizáciu aj keď sa jedná o spisovateľku. Lenže podľa príslovia na dedine zakapal pes sa tam nič výrazne dramatické nedeje. Jeden debil sa chce stále zabiť, Božena píše o svojich známych a susedoch - čo má navodiť myšlienku že všetko o čom písala bolo skutočné, lenže dedinské prostredie a ducha dediny vystihol Uher už v Troch dcérach, Slnku v sieti a aj V pásla kone na betóne, podstatne lepšie ako je tomu v tomto prípade. Nezaujímavý film, kde aj kameraman Szomolányi stratil svoj výrazný rukopis a prezentoval statický film s množstvom strihov - aj Remeň nám akosi stárne a čokoľvek čo by značilo nejaký presah, alebo nasvedčovalo nesmrteľnosti diela tu nenájdeme. Film je to nudný, zbytočný a bez pridanej hodnoty a ak mal navnadiť divákov na to aby siahli po literárnom diele slečny Timravy - pochybujem že bol aj v tomto smere úspešný. ()

Hedka

Výrazne inteligentná, osamelá, zásadová, túžiaca po láske a uznaní, zatracovaná pre svojskú excentricitu v dedinskom prostredí, reálne kritická – to bola Božena Slančíková Timrava, moja slovenská Jane Austen (aj keď o viac ako sto rokov mladšia), častá spoločníčka mojich študentských rokov. Tešila som sa na tento životopisný film, ale bohužiaľ, nenaplnil moje očakávania. Najmä scenár. Škoda, že ho autorka nekonzultovala s pani Arou Petrivaldskou, Timravinou neterou, ale viac využila názory dedinčanov. Timrava nebola medzi dedinským ľudom pre svoj kritický pohľad veľmi obľúbená. Herecký výkon mne absolútne neznámej maďarskej herečky Eriky Oszdy (Timravy) bol naozaj slušný, ale tentoraz mi vadila (nielen) slovenčina pani Jiřiny Jiráskovej (alias Emy Goldpergerovej). Jej samotná úloha bola dosť kontroverzná. Neprirodzene tragikomická, trúfam si povedať až dehonestujúca. Ema Goldpergerová, táto nie celkom známa, ale predsa významná slovenská osobnosť by si zaslúžila inú, dôstojnejšiu prezentáciu. Autorka scenára tu znovu použila neobjektívny a jednostranný pohľad dedinčanov. Nechápem prečo... Napriek tomu: za námet, za réžiu, za autentické pohľady do prostredia, v ktorom Timrava žila a tvorila, za herecké výkony a hlavne z lásky k samotnej Timrave – takmer maximum. A aby som nezabudla pochváliť autora hudby Svetozára Štúra. Zaujímavo sa tu "pohral" s Mahlerom a vdýchol filmu jemnú poeticko - melancholickú atmosféru. Veľmi dobre! ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v Polichne, Haliči, Zaježovej, Ábelovej a Maďačke. (dyfur)