Studené podnebie (TV film)

Československo, 1974, 56 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Filmy Štefana Uhera mě vždycky dostanou tím, jak jsou každý jiný. Není tu vytvořená šablona, sice je čitelný autorův rukopis, ale tak nějak mezi řádky. Komorní zpracování příběhu pro televizní obrazovky neumožňovalo tolik možností jako u celovečerního filmu, přesto nebo právě proto má vyprávění takovou úderou sílu. Příjemná hudba Svetozára Stračiny.(19.12.2016)

Tak ako je oficiálny text distribútora v obsahu rýdzo slovenský, ľúbozvučný a čistý, taký je i film samotný (hoc extrémne smutný). "..ospalý letný deň, vo vzduchu visí dážď, nevädze belasé, očami dieťaťa stále sa dívam na ňu aj po čase.." Herecky presné a nepreexponované (čo oceňujem najviac). Námet i scenár sú z pera Petra Jaroša, autora (nielen) Tisícročnej včely.(22.7.2010)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 29.9.1975 - Pôvodný televízny film. (7.2.2009)(7.2.2009)

Pri nahodnom sledovani tohto mne doteraz neznameho filmu na slovenskej dvojke sa mi opat potvrdilo, aky vynimocny reziser bol Stefan Uher. Kazdy zaber je hlboky a plny vyznamu, zabery sa nikam neponahlaju, priroda, tvare ludi, slova, vsetko je presne, nic nie je navyse a vsetko sleduje iba jeden ciel. Tragicky pribeh je prerozpravany s pietou a uctou k zivotu. Podobne pocity mam pri sledovani Tarkovskeho filmov.(26.1.2012)

Přestože Štefan Uher je opravdu jeden z mých neoblíbenějších slovenských režisérů, tento příběh mě svým námětem ani zpracováním příliš nezaujal. Ne, že bych neznal jiné příběhy žen, které utekly od svého dítěte v prvním roce jeho života, ale ty neutíkaly pod vlak, ale od odpovědnosti (a navíc je to vesměs městská a nikoli kopanická záležitost). Možná to zde bylo také tak, a ono bizarní tchýnino obvinění byla jen záminka. Možná, že zajímavější byl osud právě oné tchýně, jejíž prudký, bezmezný nápor žárlivosti jí popletl rozum i smysly. Vyšetřování, které následně provádí všetečný profesor (Július Pántik), nachází sice motiv, nikoli však vraha.(10.11.2018)

Vcelku netradiční kombinace psychologického filmu, detektivní zápletky a poetické nadstavby. Ale paradoxně tahle kombinace byla trochu ke škodě. Jako by film nevěděl čím chce být. Neříkám, že by mi snímek nebavil. Ale zase neměl takovou sílu, abych u něj seděl se zatajeným dechem.(7.9.2017)

Veľmi dobré. Jednoduchý príbeh, viac-menej pátranie, prečo mladá žena (Šimanská) skočila pod vlak. Mňa zaujali predovšetkým svokrovci - vynikajúci Július Vašek a Viera Strnisková.(26.4.2016)