Zlaté časy

Drama / Válečný

Československo, 1978, 77 min

Z posledních dnů druhé světové války tu neuvidíme absolutně nic. Pouze příběh jednoho muže, který se snaží svůj životní úděl za jakoukoliv cenu zlepšit. 50%(30.11.2012)

Zlaté časy blednú skôr v porovnaní s Uherovými majstrovskými autorskými počinmi, ako keby bol film nejak obzvlášť sám o sebe nevydarený. Je to podobný príklad, ako Dolina, príčiny, prečo Uher musel točiť od 70. rokov iba neosobnejšie a neškodnejšie tituly v porovnaní s predchádzajúcou dekádou, sú všeobecne známe. Okrem netypickej hlavnej postavy vo filme, kde sú inak postavy silno typizované, vám utkvie v hlave akási nepríjemná, nepekná atmosféra celého diela, ktorú neviem či mám chápať ako zámer, alebo ako chybu Szomolányiho. Je to krátke, takže môžem byť zhovievavejší v hodnotení. 50%(11.3.2016)

Příběhy očima dětí byli vždy velice odlišné hlavně po stránce jisté odlehčenosti, naivity a hlavně krapet jiného úhlu pohledu. Týká se to i tohoto příběhu odehrávající se v jedné slovenské vesnici pojednávající o těžkých kratochvílích mladého avšak zmrzačeného muže se svým snem žít svorně a šťastně. Jenomže byla válka a ta mu to za žádnou cenu nijak neulehčovala. Ba právě naopak. A jako v každé vesnici i zde jsou děti se svým pohledem na danou věc, jejich pochopení situací a vytvoření si vlastního úsudku. Děj je na svou stopáž vcelku obsáhlý a hlavně s důrazem na tragické události, jaké mohli v této nelehké době na vesnici nastat. Tvůrci se však těch nejhorších přeci jen vyhnuli a tak třeba popravy či krádeže dobytka, koní a jídla německými vojáky se tu nedočkáme. Nejde sice o vyjímečné dílo, ale po dramatické stránce film zase nevyšel nijak nejhůř. V mnoha ohledech však atmosféra vypadá, jakoby se režisér nemohl rozhodnout, jakým směrem se má vydat. Pojmout dějství více jako dětský film, přidat do toho poetiku a nebo více zatlačit na pylu v dramatizaci? Zkrátka, jakoby tu bylo od každého něco, což vyznívá poněkud nedotaženě. Výkon Jana Vlasáka však stojí za uvážení. Jeho hlavní postava, která je v centru samotného dění, je více než zajímavá a podaná zcela adekvátně. A tak i přes nevýraznou uhrančivost celého pojetí má snímek rozhodně své místo ve slovenské kinematografii konce 70. let.(15.5.2016)

• dyfur

moja zaujímavosť: Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Biely Potok, Zuberec, Huty, Veľké Borové a Kvačianska dolina. (dyfur)(13.8.2015)

Slovenská vojnová klasika s negatívnym koncom, čo u mňa zvyšuje hodnotenie smerom nahor. Nie je to extra klasa typu Ako sa Vinco zaťal, ale napriek tomu mi v mysli utkvela scéna s jedením veľkého kastróla gulášu. A z koľkých filmov si dokážete aj po niekoľkých rokoch nejakú vybaviť??(24.8.2010)

• -  Ryszarda Hanin (stará mama) byla předabovaná Vierou Strniskovou. (Teres)

• - Film získal Hlavní cenu na 17 Filmovém festivalu českých a slovenských filmů v Hradci Králové v roce 1979. (M.B)

• - Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Biely Potok, Zuberec, Huty, Veľké Borové a Kvačianska dolina. (dyfur)