Perníkový dědek

Zákon je len jeden

Thriller

USA, 1998, 114 min

• lennyd

Rick Magruder (Kenneth Branagh), úspěšný advokát se na večírku seznámí se servírkou Mallory Dossovou. Když odchází, potkává ji znovu a zjišťuje, že ji právě někdo ukradl auto. Nabídne ji pomoc, a nakonec spolu stráví noc. Ráno se dozví, že Mallory terorizuje její otec, Dixon Doss (Robert Duvall). Rick se rozhodne, že Mallory opět pomůže, a dostane Dixona do vězení. Jenže Dixon uteče, a rozhodne se pomstít ... Až nyní jsem s překvapením zjistil, že film je filmovou adaptací knihy Johna Grishama. Oproti ostatním Grishamovým adaptacím tato působí hodně nezáživně, film mne nijak nedokázal zaujmout (snad jen "šíleným" Robertem Duvallem) a větší polovinu filmu jsem se dost nudil. Doufal jsem, že alespoň závěr mne trochu probere z letargie, ale ani to se nekonalo. Asi největším zklamáním byl Robert Downey Jr., který byl ve filmu takřka zbytečný, což je vzhledem k jeho hereckým kvalitám trochu škoda...(3.5.2013)

• Piškotka

S Johnem Grishamem to má pramálo společného, na počátku je to sice z právnického prostředí, ale pak je to víc a víc osobní. A nudné. Škoda. Hlavní hrdina se plácá mezi dětmi, milenkou č. 1, milenkou č. 2 a to podstatné mu uniká. Napětí je udusáno nepodstatnostmi a zbytečnostmi. Konec je bobtnající nuda. A herci tomu taky moc nedali. Skoro odpad.(23.6.2009)

• k212

Prostředí amerického jihu je opravdu atraktivní, v kombinaci s romány Johna Grishama a jeho lidských právníků, je ještě lepší. Předpokládala jsem, že když se na režisérské stoličce objevilo jméno Roberta Altmana, bude to vyloženě lahůdka. Nicméně není. Já prostě nevím, kde to vázne - snad na scénáři, nebo to ztroskotalo na řadě hvězdných jmen?! Branagh je výborný, Downey a Duvall taky. Thrillery mají být napínavé, nepředvídatelné, tenhle měl logicky nejslabší pointu - tedy tu nejběžnější a otřepanou.(23.8.2003)

• honajz

Mno, Kennetha Branagha mám jako herce rád, i Altman jako režisér mi bývá sympatický, ale to je tak jediné, čím je tenhle film zajímavý. Třetinu filmu se vlastně nic nestane, celé je to takové unylé, unavené, bez nálady. Celý pokus ozvláštnit film hurikánem je spíš k smíchu. A ten konec - vážně byl pro někoho nečekaný?(15.1.2012)

Perníkový dědek rozhodně nepatří mezi perly Altmanova bohatého díla. Autor, který je milován, stejně jako zatracován za neustálou skepsi, kterou relativně často zlomyslně hází na americkou společnost, je žijící legendou. Thriller z jižanského prostředí demonstruje jeho zájem o krimi, ve kterém se rozvedený advokát ujme obhajoby dívky, kterou ohrožuje pomatený otec. Vše je ale trochu jinak a s blížícím se hurikánem se spletitá mozaika stále více zamotává. V permanentním dešti ale Altmanovi jakoby v závěru docházel dech, naštěstí je obklopen celou řadou vynikajících herců!!(2.5.2006)