Sentinel

• Austrálie

• Kanada

Horor / Drama / Mysteriózní

USA, 1977, 92 min

Vynikající okultní horor, přirovnání k Rosemary´s Baby není zas tak přehnané, jak by se mohlo zdát. Film plyne pomalým tempem - až do samotného závěru se divák dočká pouze jedné, za to však přímo nechutně strašidelné zapamatováníhodné scény. Posledních 10 minut bych si však mohl s klidným svědomím zapsat do seznamu nejlepších hororových sekvencí ever. PS: Mám neodbytný pocit, že tvůrci nedávného House of the Devil se nejvíce inspirovali právě tímto snímkem. Horror movie of the year(25.12.2009)

Rozpočet $3,7milióna(9.8.2009)

Vynikajici, lehce netradicni, ducharina se silnym nabozenskym podtextem. Film ma hodne blizko ke skvostum jako je Omen nebo Rosemarys baby (s tou je podobna i cast pribehu), i kdyz zcela nedosahuje jejich kvalit. Coz ovsem neznamena, ze by nebyl uzasnej. Misty jsem se u nej opravdu bal, technicka stranka je vynikajici a navic herci jsou dojednoho skveli. Predevsim Cristina Raines v hlavni roli, ta je nadherna... Za pozornost stoji i triky, resp. netriky, protoze Winner v nekterych scenach pouzival realne znetvorene lidi, takze vysledek stoji za to. Jo a taky tam masturbuje Beverly D'Angelo.(2.6.2005)

Atmosférická podívaná, jež mi v několika silných momentech připomněla nedávný HOUSE OF THE DEVIL. Rozlehlý dům, náboženské motivy, paranoia, strach. Snímek se hodně opírá o herecké osazenstvo v čele s Chrisem Sarandonem a Cristinou Raines, co nejenže dobře hraje, ale vyniká svým překrásnym úsměvem. Zajímavé obsazení je i ve vedlejších rolí: Jeff Goldblum, Christopher Walken, Tom Berenger nebo se tu ve své první filmové roli představí masturbující Beverly D´Angelo. Ze začátku některé nejasnosti začínají zapadat do sebe a postupně to celé graduje docela šíleným způsobem. Závěrečné panoptikum znetvořených lidí coby démonů dokáže i dneska pěkně nahnat strach.(13.1.2011)

• EdaS

Ti, co přirovnávají The Sentinel k Rosemary má děťátko nebo Přichází satan!, museli být dočasně nepříčetní (nebo posedlí), jinak si to neumím vysvětlit. Přiběh není nezajímavý, ALE neobratná režie, velice špatné herecké výkony, nulová atmosféra a velmi nevhodná hudba mi opravdu žádný silný zážitek zprostředkovat nedokážou. P.S. Ale abych nebyl jen negativní, masturbační výstup Beverly D´Angelo a přehlídka budoucích i bývalých hvězd náladu trochu zlepší. :o)(1.4.2008)

Přesto,že pomalé filmy mě nudí a uspávají, tak Sentinel je unikátní výjimka! Celý film doprovází záhadná a silně náboženská atmosféra a Michalen Winner si krásně pohrává s divákem. Konec je zvláštní mix znetvořených lidí a canibalů a obsahuje spousta znepokojivých scén. Je to velmi kuriozní,ale skvěle to funguje!(29.12.2013)

Docela nudnej horor, kterej oplývá akorát pěknou atmosférou těch 70tých let a asi dvěma děsivějšíma scénama, což mi ale přijde dost málo, kór když to mělo hodně velkej potenciál, soudě podle těch pár solidních scén, kterýma tvůrci nechali aspoň na chvilku vzpomenout na žánr hororu. Ale abych jen nekritizoval, tak dobrej nápad bylo i použití opravdových mrzáků, působilo to hodně dobře a zjímavý je i herecký zastoupení ve kterým je spousta známých a hrozně mladých herců jako naříklad Jeff Goldblum, Christopher Walken a nebo z těch starších Eli Wallach a Burgess Meredith z Rockyho, ale víc toho tenhle film už fakt nenabídne(19.4.2008)

Na sedmdesátá léta neskutečná bomba.(16.8.2005)

Kým zo začiatku to vyzerá ako klasický napínavý 70s satan horor, ku konci sa to zmení na smiešnu frašku s afektovanými hercami a banálnymi dialógmi. Nemožno sa ubrániť dojmu, že film vykráda Rosemary's Baby. Základnú schému dopĺňa o niekoľko zaujímavých línií. Problém je v réžii, vo filme sú minimálne dve odhalenia, ktoré by mohli pôsobiť zaručený liek na ospalosť, no kvôli mizernému prevedeniu vyšumia do ovzdušia. Vrcholom je záverečná pointa a celkovo finále, ktoré je smiešne a je úbohé, že režisér musí strašiť telesne postihnutými ľuďmi. Nakoniec je najzaujímavejším casting, kde sa v drobných rolách predvádza viacero budúcich hviezd, no do pamäti sa vryje len masturbujúca/nahá/lesbická Beverly "Griswold" D'Angelo.(15.9.2011)

Svojim komentárom a hodnotením sa jednoznačne ako je už zrejmé, zaradím ku skupine uživateľov, ktorí Sentinela v dobrom slova zmysle prirovnávajú už k menovaným klasikám a ťažkým peckám hororového žánru s náboženskou tematikou. Aj keď nie tak úplne. Nemyslím si totiž že sa k nim len blíži, ale že sa im plnohodnotne vyrovná (aj Exorcistovi!!!). TRUE HORROR!(20.5.2009)

Hmmmm, tohle je laskominka v podobě oldschool haunted house hororu, které je středobodem půvabná Cristina Raines a jeden starej barák v Brooklin Highs. Co se týče Rainesky, tak té se začnou dít hned po nastěhování pěkný haluze, a to ne jen tak jaký, protože v domě zažívá doslova paralelní svět. Taky si musím na její adresu postěžovat, protože při jejích lekacích scénách a jejím řevu jsem se nemohl nerozesmát. Prkno jedno! To je ale snad jediná chybička, kterou jsem zaregistroval, takže když přihodím klady jako masky, hudbu, herecké výkony a to, co se odehraje na konci, nemám problém s tím si tento kousek vystavit do sbírky na profil. Doporučuju!(31.12.2013)

Film zo začiatku pripomína film Rosemary's Baby (1968), alebo Tenant, The (1976) od pána Polanského, takže som si myslel, že pôjde o nejakú záležitosť s podivnými susedmi a nečakaným koncom. Susedia tu dlho neboli a hneď sa zdalo, že vieme o čo vo filme pôjde. Al kdeže! Film nás ešte niekoľko krát prekvapí dejovými zvratmi a k tomu ten koniec je fakt majstrovský. A k tomu treba ešte pripočítať vynikajúce herecké výkony, atmosféru atd. Proste geniálny film.(27.4.2010)

Ukážkový príklad dokonalého mysteriózneho hororu so všetkým čo k tomu patrí. Je tu všetko, čo v tomto hororovom subžánri zbožňujem. Dejová linka je zaujímavá a baví od začiatku do konca, dokonca si s divákom v určitých pasážach pekne pohráva a evokuje rôzne možnosti výkladu, pričom konečné rozpletanie príbehu mi prišlo mimoriadne zaujímavé. Ďalej tu je výborný casting, vrátane vedľajších úloh, kde nechýbajú také zvučné mená ako Walken, Goldblum, Eli Walach... Hlavná hrdinka vo svojej postave ani raz nezaváhala (na dôvažok bola aj mimoriadne pekná), všetok ten jej strach a zúfalstvo som jej zožral aj s navijakom. Ale to najhlavnejšie a najlepšie je bezpochyby atmosféra - v tomto smere je film jedna veľká pochúťka, ktorá v niektorých scénach narástla do takých výšin, že som bol ako hypnotizovaný, pričom nezostalo nič iné, len si pôžitkársky vychutnať tento filmový zázrak. Trocha som sa bál konca, aby sa to zas nejak na poslednú chvíľu nepokazilo a aby z toho nebola nejaká konina, ale nie... moje obavy boli totálne zbytočné, pretože koniec, páni, bolo niečo nevídané, po všetkých stránkach geniálna záležitosť. Ani nebudem konkretizovať aby som nespoiloval. Ľudia v tom čase museli padať zo stoličiek :). Jednoznačne odporúčam, všade a všetkým.(17.3.2015)

Na to akého kultového štatútu za tie roky tento film nadobudol,je to predsa len trochu nuda.Záver a krásna Cristina Raines veľa zachraňujú,ale úplne spokojný nie som.A ak som dal na Rosemary štyri hviezdičky,tu musím dať tri. 70%(19.2.2013)

Fascinující mysteriozní příběh, který trochu připomíná Rosemaryno děťátko, jenže je zde podstatný rozdíl - hlavní postavu si síly temna nevybraly jako budoucí matku znovuzrozeného Satana. Zpočátku příběh pomalu plyne, výborná kamera snímá obrazy každodenního života za doprovodu skvělé hudby (Gil Melle) a vůbec se nezdá, že by mělo dojít k dramatickému zvratu. Napětí ve vzduchu však houstne a brzy je jasné, že půjde do tuhého. Má Alison halucinace, sny a nebo je to vše pravda? Co skrývá tajemný dům v zeleném kabátu a kdo jsou jeho obyvatelé? Skvělé finále uzavře snímek, který má i po letech úžasnou atmosféru. Výborné masky přesouvají film do hororové škatulky a poslední záběr vyvolá spousty otázek...(18.12.2012)

Staré pověsti křesťanské jsem měl vždycky rád. A i proto se u mě Sentinel dočká vysokého hodnocení, ale to předbíhám. Líně plynoucí příběh zpočátku vůbec nenaznačuje směr, kterým se nakonec vydá a i žánrově bych ho těžko zařazoval. Na drama se tam nic neděje a nic jiného mi to nepřípomínalo. Tak tedy žánrově nepostižený film se v jistém velmi vydařeném a silně hororovém okamžiku překulí do mysteriozní napínandy, aby v závěru vychrstl na diváka to nejlepší z křesťanských pohádek. Hororu bych uvítal i víc, ovšem ten závěr mi vynahradil úplně všechno. Nehrát tam ale ta uhrančivá uspávačka hadů Rainesová, její kobrou bych chtěl být, ta undefined část by byla kapku víc k nevydržení. No jo, ale ty pohádky, jasně, že minimálně za čtyři.(7.11.2015)

Obklopiť Chrisa Sarandona a Cristinu Raines profíkmi kalibru Burgessa Mereditha, Avy Gardner či Eliho Wallacha nebol zrovna najlepší nápad. Kvalitatívny nepomer ich hereckých výkonov je do očí bijúci rovnako ako fakt, že to celé režíroval Angličan. Má to taký ten mierne suchý britský feel, ktorému by občas pomohlo pekne po americku (alebo po polansku, že ano) pritlačiť na pílu. Zjavné negatíva vyvažuje strihačská práca Terryho Rawlingsa, zvrhlá lesba v podaní Warholovej superstar Sylvie Miles a zopár drsnejších momentov.(26.6.2016)

Velice zvláštní a atmosférický hor.. no, skoro i ano, nebojme se toho slova- horor, při kterém si vzpomenete na Rosemary má děťátko a na pár dalších. Přiznám se, že mě Sentinel chytil do spárů až zhruba po šedesáti minutách, ale pak už mě nepustil, tyto snímky mám ráda díky době, kdy vznikly, při některých scénách jsem si sice říkala prečo boh moj, ale konec byl pěkný.(17.8.2014)

Kdepak, tohle prostě není šálek mojí jacobsky, zase jednou rádoby horor, co ve skutečnosti vlastně žádným hororem není. Kostra příběhu sice zajímavá a ten závěrečný cirkus zrůdiček byl fajn, ale jinak, prepáčte mi, že sa takto vyjadřujem (díky za SK titule :-), to byla prostě chujovina ako cyp. Plusovým bodem je pak snad ještě ten fakt, že už vím, odkud Ti West čerpal inspiraci pro svoje skvělý hororový kousky, škoda jen, že jeho filmy mají větší sedmdesátkovou atmosféru než sedmdesátkový Sentinel sám... 2,5* s odřeným krucifixem.(17.8.2014)

• Richie666

Ne, filmům jako jsou Rosemary´s Baby, The Omen a nebo Prince of Darkness, ke kterému má Sentinel vůbec nejblíž, se tento nevyrovná ani náhodou. Vyznívá od začátku nudným dojmem, který je podkreslen ještě nudnější hudbou a navzdory několika povedeným a místy dokonce i strašidelným scénám je tímto dojmem provázen až do konce.(13.11.2006)

<< předchozí 1 2 3 4