Vlaštovky a Amazonky

Předloha:

Arthur Ransome (kniha)

Kostýmy:

Emma Porteous

"Jestli nejsou ňoumové, neutopí se." Jako dítě bych rozhodně chtěl mít rodiče, kteří mě na prázdniny nechají odplachtit na pustý ostrov, kde budu svádět bitvy s Amazonkami a kapitánem Flintem. Jako mladistvému by mi asi ke štěstí stačil pobyt s Amazonkami na pustém ostrově a v současné době bych si asi klidně střihnul roli kapitána Flinta, jehož loď budou dobývat mladí válečníci. Ke knihám Arthura Ransoma jsem jako dítě zkrátka měl velmi pozitivní vztah a může za to tento snímek, který se kdysi záhadně objevil na černobílé obrazovce mé televize značky Tesla 4261A Bajkal.(3.11.2016)

Převést román na filmové plátno se bohužel nepovedlo, ale není to úplně špatný film. Minimálně pro čtenáře Ransomeovek může sloužit jako obrazový průvodce, neboť se to natočilo přesně v místech, o kterých Ransome psal.Obsazení už je horší - Titty je mimo, John je takový malý cucák, Nancy je málo cool, Zuzana je taková nezuzanovitá. Jediná postava obsazená přesně podle mých představ je maminka Walkerová. Přesto jsem rád, že to někdo natočil a na chviličku mě nechal se podívat na místa, o kterých jsem (nejen) v dětství zasněně čítal.(31.10.2010)

Kdo by nechtěl zažít podobné dobrodružství, uprostřed přírody, laskavých lidí a neexistujícího gmt signálu. Až bude vlaštovka vyplouvat, hlásím se za plavčíka a klidně si vezmu první noční hlídku v přístavu. Výtečný starý dabing včetně začinajícího Gusty Bubníka, jako fanouška britských šedesátých mě potěšila i přítomnost Ronalda Frasera.(12.8.2016)

Autobiografický seriál 12 knížek o přátelství dvou skupin dětí z pera britského spisovatele Arthura Ransoma je zasazen do nádherné jezerní krajiny v severní Anglii se stejnojmenným názvem Lake Disctrict. Autor se sám v knížkách vyobrazil v postavě Kapitána Flinta. Seriál dosáhl ve druhé polovině 20. století doslova celosvětového úspěchu. Tajemství spočívalo v tom, že se nejednalo o žádná smyšlená nereálná dobrodružství, ale naopak knížky popisovaly příběhy, které může prožít téměř každý (i když u nás přeci jen v omezené míře). Plně chápu, že filmaře lákal úspěch knih natolik, že chtěli převést na plátno alespoň úvodní příběh (u nás vyšel pod názvem Boj o ostrov). Pro postavu maminky sourozenců Walkerových vybrali osvědčenou Virginii McKenna, známou z filmu Volání divočiny. Bohužel se zde projevila skutečnost, že úspěšné literární dílo nelze vždy stejně úspěšně zfilmovat. Příběh se tak zaměřil na identifikaci s předlohou, že opoměl prvky jako temporytmus, gradace, práce se střihem a pod. Filmová verze je statická a obsahuje řadu hluchých míst. Je třeba ale ohodnotit záměr tvůrců - tedy pokus o vzdání holdu autorovi, který svou celoživotní prací udělal radost miliónům dětí na celém světě.(11.3.2010)

Tak film jsem shlédnul s potěšením, kdysi v dětství byly knihy s příběhy Vlaštovek a Amazonek (a dalších dětských spolků a kmenů) vysoko v mém čtenářském žebříčku. Nádherná krajina Jezerního kraje zajišťuje již půl úspěchu. I dětští představitelé typově odpovídali mým představám, jen strýčka Jima jsem si představoval mužnějšího. Ale ač se film dost pevně drží děje knihy (pokud si pamatuji), tak se nějak táhnul. Lze souhlasit s předhodnotitelem DoneyGal, že tvůrci opomněli dodat filmu tempo, rytmus a gradaci, takže i s podporou nostalgie jen za 3.(18.5.2015)