poster

Vlaštovky a Amazonky

 • Velká Británie

  Swallows and Amazons

Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie, 1974, 92 min

Režie:

Claude Whatham

Předloha:

Arthur Ransome (kniha)
(další profese)
 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Jestli nejsou ňoumové, neutopí se." Jako dítě bych rozhodně chtěl mít rodiče, kteří mě na prázdniny nechají odplachtit na pustý ostrov, kde budu svádět bitvy s Amazonkami a kapitánem Flintem. Jako mladistvému by mi asi ke štěstí stačil pobyt s Amazonkami na pustém ostrově a v současné době bych si asi klidně střihnul roli kapitána Flinta, jehož loď budou dobývat mladí válečníci. Ke knihám Arthura Ransoma jsem jako dítě zkrátka měl velmi pozitivní vztah a může za to tento snímek, který se kdysi záhadně objevil na černobílé obrazovce mé televize značky Tesla 4261A Bajkal.(3.11.2016)

 • fragre
  ***

  Tak film jsem shlédnul s potěšením, kdysi v dětství byly knihy s příběhy Vlaštovek a Amazonek (a dalších dětských spolků a kmenů) vysoko v mém čtenářském žebříčku. Nádherná krajina Jezerního kraje zajišťuje již půl úspěchu. I dětští představitelé typově odpovídali mým představám, jen strýčka Jima jsem si představoval mužnějšího. Ale ač se film dost pevně drží děje knihy (pokud si pamatuji), tak se nějak táhnul. Lze souhlasit s předhodnotitelem DoneyGal, že tvůrci opomněli dodat filmu tempo, rytmus a gradaci, takže i s podporou nostalgie jen za 3.(18.5.2015)

 • dopitak
  ****

  Kdo by nechtěl zažít podobné dobrodružství, uprostřed přírody, laskavých lidí a neexistujícího gmt signálu. Až bude vlaštovka vyplouvat, hlásím se za plavčíka a klidně si vezmu první noční hlídku v přístavu. Výtečný starý dabing včetně začinajícího Gusty Bubníka, jako fanouška britských šedesátých mě potěšila i přítomnost Ronalda Frasera.(12.8.2016)

 • MickeyStuma
  ****

  Pomineme-li seriál z roku 1963, jedná se o první filmové zpracování jednoduchého dětského dobrodružství na základě knihy autora Arthura Ransomeho. Příběhy o prázdninovém dobrodružství dětí a mládeže byly vždy v jistém smyslu přitažlivé nejen u nás a není snad nikoho, kdo by nechtěl prožít něco podobného. Děj se odehrává v roce 1929, ale nutno uznat, že to na celé koncepci ani není poznat. Děti na prázdninách vyplují na loďce na ostrůvek jezera tábořit, když se po chvíli objeví původní vlastníci, hrající si na piráty. Boj o právo tábořit může začít a nejen to. Snímek je mířený na dětského diváka a tak neoplývá složitostmi a zbytečnými odluky od děje. Vše je odvyprávěno dětským pohledem na věc, a tak typická dětská naivita a smysl pro lumpárny má své opodstatněné místo. Snímek v podstatě u dětí nabízí nekonečné množství nápadů, jak strávit prázdniny, pokud jim rodiče v plné důvěře dají absolutní svobodu prožít aspoň chvíli svého bezstarostného dětství. Co si budeme povídat, to, alespoň u nás, dělaly i veškeré dětské komiksy, jako jsou Rychlé Šípy, Strážci, Modrá pětka, a mnoho dalších. Krásný film pro krásné dětské rozjímání, případně pro vyvolání vzpomínek dospělých diváků.(16.11.2020)

 • schwejk
  ***

  Převést román na filmové plátno se bohužel nepovedlo, ale není to úplně špatný film. Minimálně pro čtenáře Ransomeovek může sloužit jako obrazový průvodce, neboť se to natočilo přesně v místech, o kterých Ransome psal.Obsazení už je horší - Titty je mimo, John je takový malý cucák, Nancy je málo cool, Zuzana je taková nezuzanovitá. Jediná postava obsazená přesně podle mých představ je maminka Walkerová. Přesto jsem rád, že to někdo natočil a na chviličku mě nechal se podívat na místa, o kterých jsem (nejen) v dětství zasněně čítal.(31.10.2010)