• NinadeL
  *

  4/4 Zatím mám za sebou tu nejnovější verzi Fukunagana a předcházející Zeffirelliho. Tohle je můj první seriál s Janou a opět se nepotkáváme vyloženě s otevřenou náručí. Na to, že jsou tu k dispozici hned 4 díly a je vynecháno celé Janino dětství, je dramatizace takové všelijaká. Technicky seriál odpovídá tomu nejhoršímu standardu své doby, tedy zpátečnická práce s exteriéry, o primitivních postsynchronech ani nemluvě. Celé to vypadá hůř než neblaze proslulé první domácí zvukové filmy z 30. let. Herecky taky nejsem úplně v 7. nebi, hlavně Kačer hraje celého svého Rochestera za pomoci jediného výrazu a Marta Vančurová, ta všemi milovaná éterická bytost, navýsost lyrická herečka, jen opět ve své roli existuje a je úplně stejná jako vždycky. Určité herecké schopnosti předvedli alespoň tací, jako Jaroslava Adamová, Jiřina Šejbalová, Josef Langmiler nebo Radoslav Brzobohatý, ale ti zas měli jen nepatrný prostor. Tehdejší začínající dětská herečka Magda Reifová pro změnu do budoucna neslibovala vůbec nic. Doufala jsem, že když má seriál tak dobrou pověst, bude tu zajímavě vykreslená alespoň odlišná Janina povaha, důležitost vzdělání nebo bude nějakým aktraktivním způsobem pracováno s Rochesterovým tajemstvím. Leč jsem doufala marně. Vrcholem všeho jsou tu Janiny emocionální zmatky podtržené citováním veršů, což ústí v ještě větší roztříštěnost celého dramatu.(5.8.2012)

 • gidzitka
  *

  Takto rozsáhlá všeúrovňová devastace mé oblíbené knižní předlohy se nezapomíná. Zmlsaná nejnovější verzí od C. Fukunaga z roku 2011, která je téměř dokonalá a ze Zeffirelliho verze, jehož devizou je zas nejlepší představitelka Jane Eyre všech dob Charlotte Gainsburg, je mé zhnusení o to větší. Tak za prvé: Marta Vančurová že je ideální představitelkou titulní role? Jana Eyre byla všechno možné jen ne éterická křehoučká bytost jíž Marta evokuje a kterýžto prototyp - jako obvykle - hraje. V této klidné osůbce nevidím žádnou stopu vášně, žádnou stopu nekonvenčnosti a jisté vzpurnosti - to zvládla již zmiňovaná Charlotte Gainsburg s přehledem jediným pohledem (dokonce se mi to rýmuje:) ). Janu Kačerovi scénář zase předepsal roli rozjíveného šlechtického spratka, který je emočně na úrovni Adélky. Vášnivého svébytného Edvarda, který si hraje a považuje se za mnohem horšího člověka, než je (a o tom, že je dobrý žádná) a jehož úplně nezlomila ani bezvýchodně zoufalá situace, v něm tedy nepoznávám. Toliko k výtkám vůči ústřednímu duu. Dále absence Janina dětství, dialogů Rochester/Jana, téměř vynechání příběhu na Blatech (nehledě na to, že Radoslavu Brzobohatému opětovně scénář předepisuje totálně odlišnou postavu) - inu, mnoho z toho původního nezbývá. Jediné, co se mi na tomto seriálu líbilo, byla úvodní hudba a díky černobílému filmu depresivnější ladění, ale to je tak asi všechno. 10%(22.9.2012)

 • Nonna
  ****

  Oproti jiným filmovým zpracováním tohoto skvělého námětu, kdy Jana bývá často hrána nějakou romanticky krásnou herečkou, je Marta Vančurová skutečnou Janou Eyrovou - hezkou oduševnělostí a vnitřní krásou, než pohlednou tvářičkou. V její tváři se zračí utrpení z chmurného dětství, zralá , na takové mládí až nápadná životní zkušenost. Herečce role opravdu sedla. Knižní předloha je dlouhá, komplikovaná a řekla bych, že pro seriálovou formu jako stvořená - vždy jsem měla pocit okradení, při sledování jednodílných filmových verzí, že musely být dějove ořezané a vše se tam nevešlo.(15.2.2013)

 • cherita
  ***

  Vůbec ne špatný pokus československé televize o anglickou klasiku s nádhernou hudbou Vadima Petrova a šílenou kvalitou obrazu, bez které by to ovšem už tak nějak nebylo ono. Pokaždé, když tohle zpracování vidím, mě ale zamrzí jedna věc – že si Radoslav Brzobohatý a Jan Kačer neprohodili role. Stačí, aby se St. John v seriálu objevil na pár minut, a hned pochopíte, kdo z těch dvou byl ve skutečnosti lepší herec. Brzobohatého charisma a ironický smysl pro humor, kterým obdařil svoji postavu, by se podle mě k roli Rochestera výborně hodil, zatímco Kačerův neměnný výraz i intonace a jako by chladné vystupování, tedy věci, které mě u něj po celou dobu příšerně štvaly, by se v roli pastora Riverse daly celkem dobře zúročit. No co už... I tak se na to ale vždycky ráda podívám.(29.8.2014)

 • 01Zuzana10
  ****

  Ľudia zo zahraničia ma prosia o vytvorenie anglických tituliek. Nechcel by mi niekto s tým pomôcť? Išlo by o český prepis dialógov. Napíšte prosím, ak ste ochotní. Ide o zaujímavú verziu Jany Eyrovej, ktorá stojí za zviditeľnenie. _____________________________________________________________________________________________________ 4 a 1/2*. po 1. 3 dieloch som bola nadsena. ako mohli urobit taku milu verziu ich pribehu, ako sa mohli tak skvelo strafit vo vyberoch hercov, ze vybrali za Thornfield taky krasny zamok /nevie niekto, kde sa to natacalo?/, ze ako prestrihy natocili zaujimave a velmi pekne zabery parku okolo. Jo - preto sa mi pacila i scena ich 1. zoznamenia, ako Mr. R. padol z kona, ktora bola celom vazna.. Klasicka romantickejsia, vazna hudba, Jana prechadza alejou /co sa mi paci a pride realistickejsie, viac sa vcitim do tej doby/, je hmla - krasna atmosferka. Atmosferu velmi pekne dotvarala 1. hudba - vazna a zaroven mi pripominala rozpravku. 2.zabery - na hercov, divame sa na svet ich ocami, ci zabery prirody. 3. hl. dvojica. krasni ludia. Nielen vyzorom. Maju ohromnu charizmu. A skvelo hraju. V 4. casti som sa mierne sklamala. A tym som zacala vidiet i zaporne stranky filmu. V duchu som sa smiala, ze pan R. je ovela pritazlivejsi nech pastor R. i ked to ma byt naopak. 4. diel sa mierne vliekol i ked vynechali mnohe. Skoda toho. Myslela som, ze mi nebude vadit, ze Jana utiekla, ked videla slepeho pana R. No vadilo mi to. I ked to bola prirodzena sokova reakcia, tu to prehnali. A nechapem, preco by sa mu nemala ohlasit, ze je tam, len tam sediet v izbe potichu...:-/. Tez skoda, ze usekli a moc zrozpravkovali koniec. Uplne to znicili v mojich ociach, bo vyzerali ako normalni ludia ale koncom z toho spravili rozpravku. A romanticky pribeh. Ako prinos do svetovej literatury sa casto uvadza prace opis tazkych podmienok v skolach pre siroty, "krestansku" povysenost a pod. A to o to nas ukratili. I ked tak apon zrychlili spad deja a divaka dostali rychlo tam, co chce sledovat. Videla som i ine drobne muchy a musky. Napr. ze pan R. nemal zapalenu fajku a tvaril sa ze pofajcieva...Ale co ocenujem je umeleckost. I genialny drobny napad vlozit Jane do ust verse, kt. sa ohromne hodili. __celkovo to hodnotim velmi pozitivne. Originalne netypicke krasne spracovanie. a ... DAKUJEM, MARCI(10.2.2009)

 • - Natáčelo se i na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)

 • - Debut Magdy Reifové. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace