poster

O Ječmínkovi (TV film)

Pohádka

Česko, 2003, 68 min

 • otík
  **

  Především úvodní půl hodina mi přišla neskutečně nudná a o ničem. Jakmile se na scéně objeví Ječmínek a pověsti o něm, přeci jen se pohádka oživí. To ale zas až tolik nemění na skutečnosti, že obrazově je pohádka natočena moc hezky, ale obsahově je to velmi slabé. Spokojen nejsem, ale hrozné to také nebylo. Natočilo Televizní studio Ostrava, centrum dramatické tvorby. Natáčeno na Státním zámku Milotice a Státním zámku Velké Losiny.(16.9.2014)

 • zdeny99
  **

  To je snad nejnudnější pohádka, kterou jsem kdy viděl. Téměř nic se tam neděje a když už ano, tak až po dlouhých hluchých místech, v nichž se jen kecá. A ten scénář je doslova katastrofa. Herci hrají toporně až zoufale. Barvy jsou příšerné, kamera otřesná. Ostuda České televizi, že dovolila natočit takovou hrůzu. Ječmínek šel rozhodně natočit lépe. [1295. hodnocení, 34. komentář, 52%](10.4.2020)

 • ivishka
  ***

  Pověstí a adaptací na téma Ječmínek koluje všude spousta. Ale to,že si čecháčci dovolili napsat všude, že se jedná o ČESKÝ film mě zarazilo, protože ačkoliv to málokdo přizná existuje také Morava a pověst o Ječmínkovi je čistě moravská záležitost. Co se týče filmu nelze hodnotit lépe než třemi hvězdičkami, protože to je průměrný "český" film, kterému chybí nápad.(28.7.2011)

 • Karlas
  **

  Velké očekávání a velké zklamání, zvláště pro mne, neboť s touto pověstí vyrůstám od malička. Dávám za pravdu, že tento film je vlastně spíš nějakou inscenací s prkennými hereckými výkony, nepřesvědčivými dialogy a jen malou podobností se skutečnou legendou. Zázraky, jež se zde odehrávají, jsou vykreslovány větou „lidé říkali, že… .“ Někteří zde píší, že historická doba není důležitá, ale u zpracování legend a pověstí je podle mne zásadní a staví příběh do úplně jiné roviny (souhlasím s Houdinim, počátek středověku - v pověsti šlo o dřevěný hrad). Musím také souhlasit s tím, že snad jen chlapeček v roli Ječmínka podává přesvědčivý výkon a zachraňuje moje dvě hvězdy.(3.11.2011)

 • lucascus
  ***

  Kupodivu to není zase tak špatná pohádka. Má hlavu a patu, vychází z bájné české legendy, takže se děti i přiučí a herecké složení se zde také dalo přežít. Především Linda Rybová mě zde zaujala v roli půvabné potvory a ten její nevinný kukuč se dá tak dobře použít do záporné postavy - působí to pak tak schizofrenicky, že seběvětší záporačka by nepochodila lépe. Ostatní herecké složení je sice zapomění hodné, ale naštěstí nikde nějak extra nevyčnívala herecká topornost. Jako nedělní pohádka to splnilo účel dokonale. A abych nezapomněl, celou dobu, co jsem pohádku sledoval, mě uchvacovala příjemná hudba, takže na jméno Jiří Pavlica se ještě zřejmě zaměřím.(5.1.2014)

 • - Natáčení probíhalo na státním zámku Milotice a státním zámku Velké Losiny. (otík)

 • - Kvůli výraznému slovenskému akcentu Kamily Magálové namluvila při postsynchronech postavu Dobré víly polí Ilona Svobodová. Dále pak ještě Ječmínka (Radim Drexler) namluvil Marek Cieslar a vílu Chrpku (Ivana Stejskalová) namluvila Jana Štvrtecká. (funhouse)