Přepadení vlaku z Pelhamu

Pelham 123

The Taking of Pelham One Two Three

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1974, 104 min

Tohle je film podle mýho gusta! Napětí od začátku až do konce a ironického humoru plný koš. Scénář je přímočarý, ale hlavně není překombinovaný, což se bohužel u podobných snímků stává často. Matthau hraje zase skvěle, jeho úvodní procházka s japončíky byla nádherná. :-D Nakonec i pointa vyšla krásně. Výborný film.(26.5.2007)

Reziser Joseph Sargent /Skrivanek 1993, Jaws 4/ natocil asi najlepsi film svojej kariery. Namet o prepade vlaku v metre je vyborny sam o sebe, a mna dej hned vtiahol a nepustil dalsich 104 minut. Zlodeji tuna netvoria surodu tlupu a su dost povahovo rozdielni, oslovuju sa len farbami /inspiracia pre isteho Kentana Tarantina k jednemu jeho filmu/, ale pribeh a dejova linia su dostatocne inteligentne a strhujuce. Zaver je trochu predvidatelny, ale to pri hercoch ako Walter Matthau /Kaktusovy Kvet, Apartma v Kalifornii 1978/, Robert Shaw /Jaws 1, Bitva o Britanii 1969/ a vybornej Doris Roberts /Vanocni Prazdniny 1989/ dokazem odpustit. Spina mesta N.Y. vykreslena viac nez dobre. Zaroven nech je Pelham dalsim krasnym dokazom toho, ze najlepsie filmy sa ukryvaju v starinkach a sucasny blbowoodsky mainstream /Dedpul, Dzon Wyk a Muz na Lane/ nesiaha starym kvalitam casto ani po kolena : 98 %(21.5.2016)

Mám tyhle staré krimi filmy rád a rád se na ně dívám, především kvůli zajímavým a dobrým hercům a zručné režii navozující tu správnou atmosféru. Toho se mi slušnou měrou dostalo i v případě Přepadení vlaku z Pelhamu, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to šlo natočit lépe, stejně jako mohli být zajímavější konečné osudy jednotlivých lupičů (stačí si vzpomenout na Zabíjení od Kubricka). 3,5*(26.5.2007)

Nečekaně zajímavý thriller, když uvážíme, že jde o únos něčeho tak neflexibilního jako je metro. Když se to vezme za správný konec, a tím je tu hlavně verbální stránka a prokreslení postav (i když by mohlo být jasnější "proč vlastně" a takové ty věci), může to vyjít nad očekávání dobře. A když se toho chopí takoví schopňáci jako Robert Shaw a Walter Matthau, je to sázka skoro na jistotu. Bohužel trochu laciný závěr (a tím nemyslím pana Šedého ani pana Modrého) mi zážitek z filmu docela pokazil, takže se rozejdeme se 70%ním hodnocením.(13.10.2007)

Hodně zajímavý detektivní film, na němž je dnes výborně vidět, kam se posunula americká kinematografie za oněch více jak třicet let. Film s minimem akce, s důrazem na mluvenostní stránku komunikace, film s hrdiny, jimž je v průměru hodně přes padesát a kteří vypadají, přemýšlejí a jednají jinak než většina dnešních postav amerických kriminálních thrillerů, film o terorismu, ovšem ještě ne politicky a kosmopolitně laděném, film s obrovskou dávkou černého humoru, ale ovšem jen kdesi uvnitř, vespod, ve spodních vodách (,,Už vím, jak se tamodtud dostanou" ,,Jak?" ,,Uletí s tím metrem na Kubu"), jinak film vážný a jaksi sociálně a civilizačně posmutnělý (New York jako špinavé město plné zločinu - podobně jako třeba Půlnoční kovboj), s hlavním hrdinou, starým znuděným detektivem, který řeší svůj velký případ tak nedramaticky a neokázale, že se dnes skoro nechce věřit, že ho natočili v tom samém Hollywoodu... PS: Film s gaunery, kteří se asi ne náhodou jmenují úplně stejně jako gauneři Quentina Tarantina...(14.9.2007)

• - Pan Modrý (Robert Shaw) má při začátku únosu pistoli Star Model B, ale jakmile se dostane do kabiny řidiče, má už v ruce pistoli Browning Hi-Power. (Maulincio)

• - Garber (Walter Matthau) má revolver Smith & Wesson Model 10 Snub. (Maulincio)

• - Pan Zelený (Martin Balsam) a pan Hnědý (Earl Hindman) mají při začátku únosu revolver Colt Detective Special. (Maulincio)