Predátor: Kořist

Trailer 1
Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 99 min

Predátor: Kořist se odehrává ve světě národa Komančů na počátku 17. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky. (Disney+)

3DD!3

Disneyovka podle mého gusta. Pocahontas už nepotřebuje hranou verzi... Trachtenberg poctivě buduje atmosféru ve stylu původního Predátora a používá mozek při vytahování silných karet na těch správných místech v příběhu. Práce s kamerou, výprava a vůbec celková atmosféra pohltí a od druhé poloviny ani na chvíli nepustí. Midthunder je jako mladá indiánka přesvědčivá a bez problémů táhne celý film. Pointa, že technika a detaily jsou pro zabíjení mnohem důležitější než síla je sice v závěru přebita předáním oné pistole, která naznačí co se muselo pak stát v epilogu, ale kdo ví možná si tvůrci připravují půdu pro pokračování. ()

POMO

Našlapané lesní dobrodružství s příjemnou indiánskou poetikou a efektním návratem druhého nejlepšího filmového monstra ever. Scénář odsejpá a obsahuje milé detaily i překvapení, akce je krásně plynulá a kynetická. Woman power element přirozený a uvěřitelný, atraktivní motiv “divoch proti divochovi v divočině” parádně využitý. Herci i masky důstojné, neznámá Amber Midthunder desetkrát lepší tahoun než oscarový Adrien Brody (jinak solidní Predators Nimróda Antala). Filmu jde vytknout několik drobností, například finální fight mohl být promyšlenější a méně uspěchaný, ale v poměru ke všeobecné spokojenosti jsou to detaily. Žádná filmová série není mrtvá, jen čeká na správného borce. Dan Trachtenberg se v rámci ní vybral nejvíce vlastní cestou, dal do toho srdce a nejvíce uspěl. Film od talentovaného filmaře a filmového fanouška, pro filmové fanoušky. ()

verbal

Nasraně jedné Trautnberk příčinlivě lízal neomarxistické anály a zarostlé, netknuté klíny seksuálně frustrovaných mužen, když vykreslil emancipovanou, pohlavně nezávislou a patřičně matriarchálně svéhlavou bojovnici a budoucí velkou náčelnici jménem Takterátančíspredátory, prefíkanou tak, že byla schopna během dvou dnů plně vstřebat funkčnost mimozemských technologií a použít je i o buzér, která by u Komančů v osmnáctém století od třinácti leda tak držela piču u ohniště, kojila rudé fuckany a modlila se, aby ji její manžel – Tenkterýsesfeministkamanesere – po návratu z lovu jednu nepřimrdal za špatně vydělanou bizoní kožku a bordel v týpí. Na straně druhé si však Danek konečně opět uvědomil, že predátoři mají výhradně lovit, a ne vymýšlet pičoviny a zbytečné kudrlinky, aby byli originálně nezáživní, a skvostně natočil přímočarou, parádně odsejpající a solidně brutální poslední leč „škaredého matkojeba“, historicky první, která naprosto ctí osmdesátkovou klasiku, a i s tou genderově uvědomělou instapičinkou v pohodě funí Árnýmu na trapézy. PS.: Ahoj LIVČO, že tys před projekcí porušil tradici a nevyprstil ségru? ()

Douglas

PREDÁTOR: KOŘIST (2022) je nebývale opojný akční film i western zároveň. Skvěle budovaný sourozenecký vztah, hrdinka hledající vlastní přístup k lovu a hned dva padouši - predátor i vetřelci (bílí lovci). Každý další hrdinčin fyzický, taktický i psychologický krok je precizně motivován nějakým předchozím. Dravou energií i přímočarostí mi to připomnělo Friedkinova ŠTVANCE (2003). Radost a nadšení! ()

Lima

Takový trochu lepší televizák. Těch několik panoramatických záběrů se snaží navodit dojem obrazové bohatosti a velkoleposti á la National Geographic, ale po drtivou většinu času je to jen vizuálně chudší počin, který nepatří do kin a stream mu sluší. Nechybí pár decentně utržených hlav, naopak chybí tíživá atmosféra, jednička, se kterou se srovnává, je úplně jiný level. Indiáni postrádají uvěřitelnost, a když to porovnám s takovým ´Apocalyptem´  Mela Gibsona, který se srovnatelným budgetem dělal doslova zázraky v podobě dobové autenticity a vizuální žranice, chce se skoro brečet. Ženská hrdinka v predátorské franšíze je zajímavým nápadem, bohužel ve filmu, kde z průměru vyčnívá jenom scéna s medvědem. A ne, hrdinčin  závěrečný souboj, který z dravého predátora dělá neschopného kokota, ten jsem jí fakt nežral. Takového naivního neschopu by Arnold porazil jenom svými prdy. ()

Tom Hardy

Nevím, jak vysoko bych měl Kořist ve svém žebříčku v rámci série zařadit, protože jsem měl vždycky slabost po Predátory od Nimróda Antala a hardcore fandy proklínanou dvojku ve městě. Pocitově je ale Kořist povedené pokračování, oslňující nečekaně věrnou dobovou atmosférou, fajnovým pohledem "z druhé strany" (je potěšující, že je konečně Predátor plnohodnotnou postavu a ne jen někým, kdo se zjevuje podle přání scénáře) a překvapivě důsledným vyprávěním, které se snaží zužitkovat vše, co před diváka předloží. Příběh odmítané Naru je ale jen klasika bez přidané hodnoty a zklamal mě finální úder, který má hodně pohádkovou logiku, aby se tak řeklo (dejme tomu, byl Predátor v tu chvílí už hodně mimo a proto úplně blbej, ale i pokud si takhle obloukem ten moment omluvím, pocit neuspokojení mi to netlumí). Ale obecně spokojenost, která láká k představě, do jaké další doby by se Predátor mohl podívat. Já bych bral vikingy nebo piráty. 70 % ()

Enšpígl

No páni, teda, že se v týhle pomatený době dočkám, přimočarýho, drsnýho, ale přitom rozhodně ne pitomýho bijáku to už jsem ani nedoufal. Než jsem začal psát koment, trošku jsem tady ležel a přemýšlel o tvůrcích, proč zrovna takto a ne jinak a jak vlastně v jednoduchosti je síla. Ano jistě, scénama z Arnieho orginálu to po tobě pomrkává nejednou a dokonce zazní i kult hláška "když to krvácí, může to i umířt", ale nelekej se vůbec se nejedná o predátorskou píčovinu jakou jsme tu měli s Brodym.  Mě spíš přijde, že tady někdo u jedničky uvažoval hodně dobrým směrem. No jakou postavu jsme po Arniem měli v origošce nejradši ? No jasně "indiána" . Co nás bavilo nejvíc ? No když Arnie zjístí že Predyho neporazíš na sílu na super zbraně, ale na chytrost a návrat k podstatě pravěkýho lovu. A přesně v duchu těchto odpovědí se natočil novej predoš a je to hodně, ale kurva hodně dobrý. Tempo, jednoduchost, napětí, umí to velmi rychle udělat atmosféru, fantastický záběry, hudební podkres jdou na wau a teď hlavní, já nevěřil, že bych dokázal zbaštit, to že se predymu postaví cca 15 letá indiánská holka a já s tím nebudu problém, ale stalo se, opravdu holka mě měla za chvíli na svý straně a bylo vymalováno. Zkrátka a dobře máme to filmového krále VOD roku 2022. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA ║ Tržby Celosvetovo ▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Vykúpenie  Dana Trachtenberga, dokázal to, máme tu sci-fi western  Tanec s Predátorom a dobre, takto to funguje nadmieru. Bez zbytočného vymýšľania, tu máme kľudný pomaly rozbeh aby to postupne vygradovalo do surového loveckého masakru.  Vizuál, hudba a herci priam bravúrne, až chytľavé. Digi zvieratá v norme, moc nekazili, akcia a vychytávky okolo toho berú. Veľká spokojnosť. Výborné to dejovo nadpája na prvé dva diely. S prehľadom som to zbaštil 2x za jeden deň. /90%/ ()

MrHlad

Dan Trachtenberg mi udělal podobnou radost jako u Ulice Cloverfield 10. Predátor: Kořist je sebevědomě natočený dobrodružný horor, který se nebojí jít vlastní cestou a zároveň si dovolím tvrdit, že fandy Predátora potěší víc než cokoliv, co přišlo po druhém filmu. A podobně jako u Cloverfield trailery dost klamou tělem a film má nakonec trošku jinou atmosféru a jiné tempo, než byste mohli čekat. Přesto mě možná víc bavila první půlka, kde se nikam nespěchá a prostředí Komančů je neokoukané a dost atraktivní. A i když tu není Arnold, tihle drsňáci z amerických plání taky nejsou žádné měkoty. Hlavní hrdince se navíc palce drží velmi snadno. Největší radost mi však udělalo to, jak Trachtenberg zachází v první polovině se samotným Predátorem. Ten tu dostává nečekaně hodně prostoru a poprvé ho pořádně uvidíme jako lovce. Mimochodem opravdu hodně nelítostného a krutého. Nový Predátor nepřepíše dějiny žánru ani značky, ale je to dobře natočená a především chytře pojatá podívaná. V to první jsme doufali, to druhé jsem já osobně nečekal a o to větší z toho mám radost. Povedlo se to. ()

Renton

Lolita versus Predátor. Slušná jednohubka, ke které nebudu mít potřebu se vracet. Spíš mne zajímá co Dan Trautenberk již nějak zavedeného zvedne a připraví v nečekané filmové variaci? ()

Toren

8/10. Predátor je zpátky, bejby! Nechat emzáckého frajera bojovat s lidmi, kteří jsou od mala vychováni k lovu, byla zcela geniální myšlenka a naštěstí to nestojí a nepadá pouze na ní. Úžasně se tu pracuje se samotným živočišným ekosystémem, tématy predátorů a lovné kořisti, zatímco příběh až nečekaně emotivně předkládá postavy a jejich motivy - přičemž jsem s šokem zjistil, že se mi snad poprvé v celé franšíze stalo, že mi na ústředních hrdinech skutečně záleželo. Pomalejší první polovina bravurně využívá "exotického" prostředí, postupně budující atmosféry a napětí, zatímco druhá až agresivním způsobem zvýší tempo a skočí do holého boje o přežití, několika šťavnatých sekvencí a především prezentuje úhlavního borce v plné parádě. Nepamatuji si, kdy naposled byl Predátor takovým kráječem. A řádně brutálním. Jsem prostě nadšen. A nový film žeru. Jo a Dakota Beavers se musí prosadit! Jeho scéna 1v1 je top tier! Více: ZDE ()

KarelR

Nový Predátor dodává přesně to, co slíbil. Nic víc, nic míň. Dan Trachtenberg znovu ukázal, že patří mezi nejschopnější přehlížené režiséry, a vrátil sérii jednoduchost, špinavost a potěšení ze scén, v nichž vesmírný lovec trhá svou kořist na kusy. Trochu škarohlídsky mě nicméně mrzí, že jsme po 35 letech vlastně došli zpět na začátek, a že je dobrý predátoří film malým výletem do divočiny, jehož událostní rozměr je nula. Je to jako kdyby měl čtvrtý Šílený Max to samé měřítko jako jednička… a George Miller by za to minimum ambicí chtěl potlesk. Jak říkám, v rámci přednastavené škatulky je to výhra, která je v lecčems zajímavá a po všech stránkách (s výjimkou digitálních zvířat) poctivě udělaná. Pocitu, že je tenhle comeback v jádru dost bezvýznamný, jsem se ale bohužel nikdy nezbavil. (7/10) ()

DaViD´82

Přímočarý čirý komorní dobový survival "z bláta do louže a zase do bláta", který by obstál i sám o sobě. A tuplem pak když je funkčně, a nikoli pouze pro pozlátko, zasazen do predátořího universa. Není to bez mnohých "ale" (atmosféra měla být hutnější, sneslo by to ještě větší opření se o praktické triky místo digitálu, místy to působí jak adaptace restartovaného Tomb Raidera a angličtina se nemusela tak nadužívat), ale kdo by to řešil, když zrovna drží Lař... Ehm, Naře palce co to jde. ()

Superpero

Zábavný film. Odsejpá to, akce je dobrá. Jen mi trochu vadilo, že ti Indiáni se nechovají moc indiánsky. Kromě tý holky mi přišli v lese, jak nějací městští burani. Samotnej Predátor super. Užil jsem si každý jeho zabití. ()

Fr

„ŘÍKÁ SE, ŽE SEM PŘED DÁVNÝMI LÉTY PŘIŠLO MONSTRUM…“   Indiánka rychlá jako jelen, s trefou (tomahavkem) Robina Hooda. Pomalý budování atmosféry…, sledujeme život v indiánský vesnici… a teenegerku, která chce dokázat, že má na víc, než stát u plotny (indiánský). Hele… asi to nestálo majlant. Je to kurevsky jednoduchý a jestli mám rozumbradovat, tak víc tohohle,  než Šedejch mužů. Užijeme si celkem dost Predátora a občas i tý trochy krve. Pohodový béčko, který se dá vidět víckrát, byť nebude mít čím překvapit.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju věci, co krvácej a neumřou. 2.) Chystám se lovit něco, co chce ulovit mě. 3.) Miluju Kanadskou přírodu.   /// Thx za titule „Tomáš Slavík“.                PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

LIVINGDEAD

Proč Indiáni? Takhle zkurvit Predátora 🤮 Ještě tam chyběl Vinnetou a Old Shatterhand.  Nikdy jsem se tak netěšil na konec, jako u tohoto filmu. 😡😡😡😡😡 ()

EvilPhoEniX

Dan Trachtenberg oživil značku predátora a byť po prvních trailerech filmu nikdo nevěřil, tak se jedná o úspěch a já jsem taky spokojen. Oceňuji, že se Prey odehrává za období komančů. Má to nádech Apocalypta a drsných filmů s indiány moc nemáme, v hororovém subžánru už vůbec ne, takže období i prostředí kvituji. Líbilo se mi, že se první polovinu film tváří jako Survival, kde sledujeme spousta zvířat, která se vzájemně loví ( puma, medvěd, vlk, had, zajíc). Klidně bych si dokázal představit celý film, kde se hromada CGI zvířat navzájem požířá v džungli za doprovodu hutného eRka, to bych asi zešílel ( tak snad se jednou dočkám). Predátor se pomalu seznamuje s novou planetou a hodně času je tu věnováno lovu, což mě bavilo. Druhá půlka se promění ve slušné akční inferno, kde predátor zaútočí na francouzské kolonizátory a to patří k nejlepší scéně filmu, povedl se i závěrečný duel. Jsou tu působivé smrti, byť gore mohlo být ještě výživnější, ale je dostačující. Amber Midthunter je sympatická a v boji překvapivě šikovná, takže jsem neměl problém ji věřit. Povedla se také hudba i atmosféra. Jediný menší problém mám s Predátorovou invisible kamufláží, která na mě nepůsobila dobrým dojmem, ale jakmile se fešák ukázal v plné kráse, tak už jsem byl spokojen. Pro novou generaci, která si starého Predátora nejspíš už nepustí si myslím, že Prey je parádní zářez do predátoří frančízy. Příběh 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8/10. ()

tron

„Ďalej už nepôjdeš. Toto je koniec.“ Keď začal Trachtenberg (Ulica Cloverfield 10) v kanadskej divočine natáčať tajomný film pod názvom Prey, bolo mi to fuk. Keď šokujúco prasklo, že sa v skutočnosti jedná o prequel Predátora, stupeň natešenosti sa prudko zvýšil. Nakoniec je pravda niekde uprostred: nie je to najlepší film desaťročia, ale 4* si s oškretými ušami určite zaslúži. Samozrejme, ak ste plnokrvný fanúšik série. Zaujímavé je, že pracovný názov snímke v origináli zostal; Predátora by ste v ňom hľadali márne. Scenár je neoriginálny, ale zachraňujú ho jednak sympatické postavy (resp. herci, v tomto prípade je to tak trochu jedno a to isté) a jednak samo osebe originálne umiestnenie vesmírnej beštie medzi Indiánov počas osídľovania Ameriky  arogantnými emigrantmi z Európy. Po tejto stránke je to napriek nedokonalosti film, o ktorom sa vám sníva, užívate si jeho sledovanie a potom sa zobudíte a pomyslíte si: „jasné, to sa mi mohlo fakt len snívať, niečo také by nikdy nikto nemal odvahu natočiť“. No... a mal. Konečne. Snímka je patrične brutálna, drsná a nekompromisná a prežitím si nemôže byť nikto istý, ale nie je to explicitný bitúnok. Hlavne som ale v prvom rade rád, že sa tvorcom podarilo do nemalej miery zachrániť ságu, ktorú pred štyrmi rokmi nepochopiteľným spôsobom zmasakroval Shane Black (dodnes odmietam uveriť tomu, že ten film existuje). Čo je samo osebe obrovský zázrak. Predátor: Korisť sa na nič nehrá, ale kúzlo sa ukrýva práve v  jednoduchosti a príjemnej priamočiarosti. Kameraman si užíva všetko možné, od krásnych lesov cez panoramatické zábery až po Predátora, ktorý je značným spôsobom fotogenický (a pekne hnusný, z jeho držky by sa zatmelo pred očami aj Dutchovi a to už je vážne čo povedať). Ambert Midthunder bola ako akčný element skvelá už v Legion, takže ma neprekvapilo, že to zvládla aj tu. Film je svižný a akčný a to (vďaka dynamickej, tepúcej hudbe) aj mimo akčných sekvencií. Väčšinu času som sa nasprostasto (= spokojne) usmieval. Áno, možno som čakal predsa len o štipku viac, ale po Blackovom pekle je to veľkolepý a krásny comeback. Pes skvelý a logických kotrmelcov minimum (to, čo tu je, bolo ostatne v sérii prítomné odnepamäti: čo je to dofrasa za férový súboj, ak sa dokáže zneviditeľniť?). Potitulková scéna je, aj nie je (ale skôr je, ako nie je). ()

EdaS

Hlavní hrdinka je super, stejně jako koncept střetu predátora s indiány. Omezený rozpočet vynahrazuje nápaditost a hravost tvůrců. Doufám, že na další Trachtenbergův projekt nebudeme muset čekat moc dlouho. ()

Související novinky

Predátor: Kořist je streamingovým hitem

Predátor: Kořist je streamingovým hitem

včera

Před pěti dny na americké streamovací službě Hulu, v latinské Americe na Star+ a ve zbytku světa na Disney+ odstartovalo dlouho očekávané akční sci-fi od 20th Century Studios v režii Dana…

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.…

Prequel Predátora má název i datum premiéry

Prequel Predátora má název i datum premiéry

13.11.2021

Studio 20th Century Studios už nějakou dobu pracuje na rebootu predátoří série. Nový film nakonec natočil režisér Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), pracovní název nesl Skulls a před časem jsme…

Vodní svět se dočká seriálového pokračování

Vodní svět se dočká seriálového pokračování

30.07.2021

Studio Universal a producenti John Davis a John Fox přišli s poměrně nečekanou zprávou. Vodní svět, sci-fi z rou 1995, které se proslavilo zejména produkčními potížemi, kvůli kterým rozpočet narostl…