Predátor: Kořist

Predátor: Kořist se odehrává ve světě národa Komančů na počátku 18. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky. (Disney+)

kolda1990

Dějově samozřejmě prostinké, ale skvěle a poutavě natočené a zasazení do krásné a neposkvrněné přírody bylo pro mě velkým plusem. Já si to užil od začátku do konce jako v dětství u jedničky:) Hlavní hrdinka velmi sympatická, které nešlo nefandit. Obzvlášť druhá půlka filmu byla opravdu výživná, kde se náš milý Predátor opravdu vyřádil a nejen to. Jasně, má to chyby, ale upřímně srát na to. Rychle odsýpající a drsnej survival. Jen škoda, že to nešlo do kin, by si rejža vydělal ještě pár míčů navíc. Slabší a nostalgická pětka. ()

O.Peta

Vau, víc než dobré vzkříšení a oprášení již zašlého Predátora. Mě tedy nikdy úplně nenadchnul ani originál, ale tohle pojetí, dobové zasazení, mě chytlo. Krásná příroda, výborná hudba, napětí a hlavní hrdinka, která bojuje jak Lara Croft se sekerou s níž čaruje jak Thor s kladivem. 80% ()

Vyrida

Konečně po více nežli 30 letech povedené pokračování mého oblíbeného akčňáku z dětství. První věc co musím vypíchnout je jednoznačně famózní hudební doprovod. Pořád jsem čekal na scénu, kdy zazní první ikonické tóny Silvestriho a ono ejhle, tento film si vystačil se svým osobitým repertoárem a známa znělka zazní v hodně pozměněné formě až u závěrečných titulcích. A víte co vůbec mi to nevadilo. Zalesněné prostředí je pro mě rozhodně více poutavé, než všechny ty městské dřívější adaptace dohromady. Nápad s indiány se mi taktéž líbil a úplně na mě dýchala ta bezmoc, kdy se nebohý kmen pokouší svého vyspělého soka pokořit prostými dřevěnými oštěpy zatím co on používá své mimozemské nářadíčko. Film doporučuji všem kteří si už mysleli, že se povedeného pokračování nedočkáme. A jelikož se jedná na papíře vlastně o prequel, tak ani nevadí, že jste žádný z předchozích filmů neviděli. ()

UncleG

Odporný šovinistický misogynní Predátor nevidí v ženě skutečného lovce a válečníka. A tak musí zhynout bídnou smrtí na smetišti genderových stereotypů. Naše hlavní hrdinka tak odkrouhnutím toho patriarchálního ksidlu z vesmíru dosáhne kýženého sociálního přijetí - nikoli jako prachsprostá a tuctová přežvykovačka bizoních kůží,  matka a pokračovatelka rodu, nýbrž jako velká zasloužilá bojovnice. Protože těch jsme v našich týpích potřebovali vždycky nejvíc. No, film je samožejmě plnej béčkový demence (ne, na koni v trysku se fakt nedá útočit tak, že by si toho nikdo nevšiml... Křesadlové pušky nemají patrony... závěrečná "past" je upřímně k smíchu)... ALE! Pan režisér Trautenberk umí natočit svižnou akci bez zbytečných keců a celý to pimrlový divadýlko celkem pěkně a zábavně odsejpá. Oproti megaprůjmu od Šejna Bleka (tady byla laťka shozena do latríny) je to celkem dobře zvládnutá žánrová řežba s takovým tím obligátním hollywoodským posláním... ()

slord

Musím sa priznať, že som od tohto nového Predátora nič moc nečakal, lebo naposledy čo som bol natešený na Evolúciu od Shanea Blacka, tak som to trpko oľutoval a považoval som to za popravu tejto série, no môžem s radosťou povedať, že Predátor je späť. Dana Trachtenberga mám veľmi rád, svojou Ulicou Cloverfield si naklonil moje sympatie, a po pozretí tohto jeho nového prírastku do svojej kinematografie ich stále má. Zasadenie deja medzi indiánov bola skvelá voľba, a to potrebné osvieženie čo táto séria potrebovala, zároveň to vzdáva hold svojmu stvoriteľovi a nájdu sa tam nejaké pomrknutia, ktoré tam nie sú vopchané na silu, ale prirodzene sú do filmu zakomponované. Hlavná hrdinka je dosť sympatická, chválim, že z nej nespravili dokonalú postavu, človek jej fandí od začiatku do konca. Poctivo natočený suvival thriller, ktorý vyzerá fakt parádne, má super atmosféru, skvelý sound design, našli by sa aj nejaké nedostatky, avšak spokojnosť u mňa prevláda, takže veľký palec hore. 8,5/10 ()

kaylin

Svižný akční snímek, který mohl být ještě o něco drsnější a ještě trochu hororovější, ale jinak paráda. ()

raimi odpad!

V novým Predátorovi člověk dostane přesně to, co slibovaly trailery. A to feministickou báchorku o čtyřicetikilový zaprclý indiánce s neustále vypoulenýma vočima, která to za pomocí jo-jo sekyrky a svých ninjovských skillz nandá dvouapůlmetrovýmu überlovci, kterej běžně zvedá čtyřsetkilovýho grizzlyho nad hlavu, aby se zaléval jeho krví. A u toho ještě spráská na hromadu šovinistické rudé bratry a zmasakruje retardované francouzské kolonialisty, ty neholená bělošská deviantní prasata s úchylně vyplazenými jazyky. Digipredátor tady přehopsává půlku lesa ze stromu na strom jako neviditelná opice a indiáni se v lese chovají jako moderní zásahová jednotka, včetně taktických povelů rukou- tětivy neustále napnuté k prasknutí. Naše afektovaná hlavní hrdinka, která nevydrží ani sekundu nevysírat a nehádat se nebo někoho nepoučovat, koulí vzteky očima div jí nevypadnou, jak trpí pod klatbou patriarchátu a vede dětinské hádky typu: "Půjdu lovit!" "Nepůjdeš." "Půjdu!" "Nemůžeš. Nedokážeš to." "Dokážu!", a to poté, co ji zraněnou a v bezvědomí zachrání z lesa její rudý bratr. A tak se náš vzdorovitej sobeček natruc vydá do lesů, kde posere co může i nemůže a nakonec udolá alfapredátora. Umí totiž běhat v korunách stromů, ovládá lesní parkour a dřímá v ní praktická vynálezkyně. Predoš má zas fajnovej vějířovitej štít proti kulkám, bezedný kapsy narvaný různýma udělátkama a furt dělá takovýto, že zatne pěstičky, přikrčí se a udělá "Uáááááááááá!", jak to teď dělají digipříšery v každým druhým infantilním bijáku. A taky pořád predátorovsky klokotá, což mě po chvilce neskutečně lezlo na nervy. Jo a je tam loztomilej indiánskej pejsek, kterej furt srandovně kňuká a loztomile naklání hlavu na stranu. ()

movieband

Nového predátora po Evoluci už asi nikdo nečekal. Světe div se, Dan Trachtenberg tu možnost dostal. Vrátil ho zpátky do divočiny a vydal se prostým způsobem do krvavého lovení. Nový Predator podstupuje zkoušku a od lovení menších zvířecích predátorů se se v potravním řetězci propracovává až ke člověku. Tuhle myšlenku vítám, v jednoduchosti je síla a Trachtenberg se jí snaží vytěžit. Bohužel, zlatou žílu nenašel. Byť má film pozitiva v podobě napínavé atmosféry, která se naposled mihla v losangeleském masakru, dál v relativně nápadité akci (spáleniště), v podobě nových hraček mimozemského lovce a v závěru velice příjemné stopáži. Film nemá žádné hluché místa a postupným budováním atmosféry si diváka získává na svou stranu. Problém je bohužel v tom, že Predátor nikdy nebyl úplný idiot. A tady jeho logika dostává místy dost na prdel, kdy závěr korunoval jeho tupost, a sráží tak kvalitu filmu níž. Nemluvě o kopancích ve scénáři. A tady se dostávám k Naru. Zkušená stopařka a unikne ji bažina pokrytá mechem? Vidím medvěda a neuvědomím si, že jsem povětru, což zákonitě znamená, že rozsudek smrti mi podepsala moje blbost. Francouzští lovci stáhnou z kůže stádo bizonů a maso nechají hnít na slunci? Nemyslím si, že jsem hnida, ale i kdybych přehlédl chyby Predátora a Naru, a připsal je na vrub začátečnickým chybám lovce a stopaře, pořád tam jsou boty scénáristů, kteří se asi nechali unést myšlenkou, že píšou Predátora. Pak třeba chybí dovyprávění osudů komančů. Byla někde odezva na smrt jednoho z indiánů, kterého roztrhala puma? O emancipaci mluvit nebudu, protože zrovna v Kořisti mi přišla v přijatelné míře. Oproti třeba jiným současným filmům, které to do děje rvou téměř na první místo a zabíjí tak film jako takový, a které jsou/byly v distribuci přímo v kinech. Kolem a kolem, jsem rád, že je tu nový Predátor, jsem rád, že se nerozvíjela dal ujetá koncepce Blackovi Evoluce, rád se na film podívam znovu, jako vyplňovku. Co mi bohužel vadí je, že z Predátora se stal idiot a z Komančů amatéři. Takhle je Kořist někde pod Predátory. ()

Vidly10

Hned na začátek řeknu, že jsem neviděl ani jeden film ze série Predátora. Ovšem, když jsem zjistil, že Hulu/Disney+ dobývá film, který všichni chválí, nemohl jsem odolat okamžitému zhlédnutí. A musím říct, že jsem dost nadšený. Film je letos druhou ukázkou toho, jak se má navazovat na kultovní filmy. Naprostá režijní genialita Dana Trachtenberga dává snímku výborný pohled na postavy jejich příběhy, vlastnosti a schopnosti. Jde o nádhernou ukázku pravidla „show don’t tell“, které je doplněno o skvělé přechody a střih, který udržuje většinu filmu přehledný. Postavy jsou díky tomu skvěle prokresleny i bez větších dialogů a neustálého očividného upozorňování, což přidává filmu další kladný bod… nedělá z diváka blbce. Chce, aby si věci uvědomil sám a nemusí mu to servírovat na podnosu v každé scéně. Co mě trochu zklamalo je vizuál hlavního záporáka. I přesto, že jsem původní film neviděl, se mi originální vizuál zalíbil více. To je ovšem vynahrazeno zajímavostí jeho vybavení a taktikou lovu, která je ještě více obohacena brutálním vražděním. Jde o jedny z nejlepších zabíjecích scén za poslední dobu. Každá smrt je jiná, kreativní a dobře natočená/vymyšlená. Film si taky drží příjemnou délku a není to další z řady stopadesátiminutových filmů, které třetinu času neví, co mají dělat a nepracují dobře s tempem příběhu. A poslední z kladných bodů, který ještě stojí za zmínku, jsou herci. Jak Dakota Beavers tak Amber Midthunder jsou ve svých rolích přesvědčivý a doufám, že je někdy uvidíme i ve větších projektech. Největším problémem (a vlastně jediným faktem proč nedat větší hodnocení) je finální konfrontace. Ta se totiž odehrává v noci a veškerá režisérská a střihačská práce, která byla ve zbytku filmu naprosto špičková, jde postupně pryč a je to nejvíce nepřehledná a chaotická sekvence filmu… to celému projektu ve výsledku podráží nohy. Vytknout by se mohly i digitální zvířata, která se hlavně v první polovině filmu objevují často a bijí do očí... což seeee dá omluvit rozpočtem, ale i tak je to problém. Původně jsem váhal mezi 7 nebo 8 z 10, ale nakonec jsem si řekl, že budu hodný a dávám pěkných 8/10. ()

AffectedFace

Rozhodně lepší, než hrozný Predator: Evoluce. Ale stejně snímek nedosahuje kvality původního filmu. Atmosféru to má parádní, vizuál je špičkový, gore správně brutální a to všechno je zabito strong female charakterem (přitom takovej Jason Momoa v hlavní roli by z toho udělal parádní pětihvězdičkovou záležitost viz. seriál See). Celkově jsem to tušil už z traileru, že zde na více jak čtyři hvězdy to nedopadne. Na druhou stranu jsem rád, že samotný Predátor dostal požehnaně prostoru, jak na vyřádění, tak i na self-care. CG vypadá překvapivě dost dobře a i když se to celé odehrává převážně ve tmavších oblastech, tak je všechno pěkně nasvícené a přehledně natočené, takže z tohohle hlediska obrovská spokojenost. Jelikož doma mám takové menší domácí kino, tak mi nevadilo, že snímek nešel do klasického kina a upřímně to zážitek o mnoho zlepšilo, než počin vidět v televizi, ale i přesto nemůžu jít s hodnocením na více jak čisté tři hvězdy. ()

Colby Sawyer

Evoluce pro mě byla před lety jedním z největších filmových zklamání. Parta, kterou kolem sebe Black sestavil, dávala naději na super comeback, bohužel studio originální vizi brutálně zmasakrovalo, a tak výsledný produkt v kině hodně bolel. Prey už je ovšem jiná písnička. Trachtenberg vzal zajímavý koncept a bez kompromisů ho převedl na streamovací platformu Hulu, i když by si to klidně zasloužilo i kino. Je zřejmé, že tady se do toho nikdo s prominutím nesral a jedinou ambicí bylo udělat povedeného predátora, což se povedlo. Neřeší se tu žádné kraviny a v příjemné stominutové stopáži se jede souboj predátor vs. indiáni. Nic víc, nic míň. V jednoduchosti je krása a když se to skloubí s áčkovým řemeslem, tak z toho vzejde film, který může hrdě stát po boku Arnoldovi klasiky. Příště prosím takovou péči i pro Alieny. ()

JohnMiller

S predošlým kúskom Predátor: Evolúcia sa to samozrejme nedá porovnať (to bola kravina na N-tú), no po takých celkom slušných hypoch čo po internetoch kolovali, som zostal mierne sklamaný. Hoci námet zaujal už od traileru, vo výsledku som ostal iba, Ok, to sa dalo. Asi mi tam najviac vadilo to spoločenské integrovanie menšinových myšlienok. V tomto prípade dievča ktoré nechce byť zberačkou ako ostatné ženy ale chce sa stať lovcom tak cvičí toľko až je z nej dobre, že nie ninja. Keby sa tieto veci nediali na US filmovom plátne neustále a na silu ako v posledných rokoch (Vo filme musí byť, černoch alebo homosexuál alebo  asiat alebo mix niečoho menšinového atď, viete čo myslím) asi by som si to ani nevšimol. Nie, že by mi to prekážalo. To vôbec, no tam kde si to film vyslovene nevyžaduje, je únavné pre diváka ako som ja, sledovať takéto veci dookola. Teraz k samotnému filmu: Hodiť do jedného kotla indiánov predátora a prisťahovalcov bol dobrý nápad. Gore utopiť v cgi efektoch už menej. Boje boli celkom drsné, no hlavnej postave som to akosi neveril. Na rozdiel tých ostatných. Herci a kostýmy boli parádne. Finálny boj bol celkom slušný, kopírovanie hlášok a niektorých scén pôvodného predátora som prežil. Dokonca postavy aj celkom logicky uvažovali. Má to originálny námet, to si cením (neviem či by som rozhodil nepodarenú kópiu jednotky majora Dutcha) ale nedá mi to... Predators je k môjmu srdcu bližší. ()

Trevor

V istom čase filmu...zlí bububu republikáni, biely ujovia so zbraňami nevedia, ale mladá sebavedomá klitorisáčka, mulatka, vie...😂😂😂😂 Na matku pitchu to tu pcháte, dojebete tým každý film či seriál, ale ok....Váš klitoris, Vaša maternica....mimo korektného pičisizmu super film. ()

Eldrick

Další díl seriálu o feministickém opruzení, kde si už i malá indiánka poradí s Predátorem líp než sám Arnie. Neskutečně přechválená haluz, která nemá vůbec žádnou atmosféru, protože se většina scén odehrává nepochopitelně za světla. Při pohledu na oslavné recenze lidí, jejichž datum narození je totožný s původním Predátorem, mi zůstává rozum stát. Přijde mi, že dnešní generace už ani nerozezná kvalitu od hovna. I ten digitální medvěď vypůjčený z REVENANTa byl jak z videohry. Chyběl mi tam už jen Vinnetou a Old Shatterhand. Zlatý PREDÁTOR 2 s Danny Gloverem, to bylo mistrovské dílo oproti téhle pohádce pro děti od Disney. ()

dyfur

.............po legendárnom prvom Predatorovi s A.SCH. - druhý najlepší film na tému Predátor....inovatívne...napínavé...triky výborné.....ok....milo prekvapilo...... ()

jhr

Velice příjemné překvapení plné nekompromisní akce. Hlavní hrdinka je odhodlaná dokázat, že zvládne lovit stejně dobře jako její bratr a jeho vrstevníci. Amber Midthunder se evidentně snaží a je vidět, že si to užívá. Scénář i podařená režie jí v tom jen pomáhá. Akce je dobře natočená a hodně brutální. Dan Trachtenberg odvedl skutečně dobrou práci. Nápad postavit Predátora proti indiánům se ukázal jako velice povedený a je mnoho zajímavých historických období, kde by se mohl objevit příště. ()

Chen

Přesně jsem očekával bláboly o tom, že je to hrozně "woke", protože s predátorem přece nemůže bojovat ženská... Může, protože na měření sil s legendárním vesmírným lovcem nemá monopol jen mužská část populace. Kořist bere standardní recept hry na kočku a myš, zasazuje ho do krásného prostředí a zajímavé historické etapy, na počátku hlavně buduje pomalu ale úspěšně atmosféru a ve druhé polovině se šlápne na plyn a dojde na krvavá a efektní jatka. Řemeslně Trachtenberg zvládl s omezeným rozpočtem, co se jen dalo, vizuálně je film přitažlivý, hudba je minimalistická, ale působivá a hlavní hrdince (i jejímu bratrovi) se dá fandit. Objektivně řečeno jde o velmi důstojný přírůstek do série Predátor a jeden z nejlepších a je úplně jedno, že proti predátorovi nebojuje steroidní svalovec, ale indiánská lovkyně. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

24.12.2022

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení

29.09.2022

Pokračování Planety opic ponese oficiální název Kingdom of the Planet of the Apes, tedy Království Planety opic, přičemž studio 20th Century oznámilo, že začátek natáčení vypukne už za měsíc. V… (více)