Umírání za dlouhého dne

Drama / Válečný

Velká Británie, 1968, 95 min

Peter Collinson

Charles Wood

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na způsob vyprávění příběhu - hlavní hrdinové mi připadli podobní a měli i podobné hlasy. Když jsem se zorientoval, tak to bylo lepší a mohl jsem si vychutnat dusnou atmosféru jednoho dne kdesi za nepřátelskými liniemi. Úplně to na mně padlo, jak tam byli chudáci sami. Závěrečné vyvrcholení je zářným příkladem toho, jak je válka zbytečná a debilní.(2.2.2015)

Tři angličtí výsadkáři, tři různé povahy a jeden cíl. Ti tři se na sebe spoléhají jako na bratry a přitom je vidět, že na ulici v reálném životě by se ani nepozdravili. Film je unikátní hlavně tím, že všichni tři vedou uvnitř svých hlav monology a jsou všechny směřovány k divákově uším. Pochybují, nenávidí a zdůvodňují si zabíjení. Buď to my nebo oni, ale i když německého nepřítele chtějí zneškodnit, tak ho uznávají - polidšťují. Žijí ve strachu a musí se stále utvrzovat ve svém sebevědomí a nepřipouštět si, že by mohli umřít. Snaží se do posledního záchvěvu svalů bojovat, ale mašinérie války je necitelná. Klobouk (helmu) dolů před natočením filmu celkově v jednom lese s tak složitou myšlenkou.(9.8.2013)

Scénář mi místy připadal dost hloupý a nepropracovaný/nepravděpodobný a hrozně mě to bilo do očí ( proč toho Němce nezabili - proč se vzdával, když je potom chtěl zabít? - co to hlasování, které nakonec nemělo žádný význam - tahat s sebou Němce na nepřátelském území, kde je může prozradit - a hlavně - to neznali nějaké to heslo? Když to jsou výsadkáři, kteří operují na nepřátelském území, tak jak jinak by se měli vracet? To mi přišlo opravdu nelogické. Vnitřní monology nebyly špatné, ale geniálními bych je nenazval ani náhodou ( většinou se omezovaly jen na komentování toho, co právě postavy dělají ). Navíc jsem nějak nedokázal s postavami nějak sympatizovat. Závěr by na mě mnohem více zapůsobil, kdybych si nekladl takovéhle otázky. Takže tak 3,5 hvězdičky, ale pro jistotu se na to podívám ještě jednou.(20.11.2004)

Tři angličtí výsadkáři se špičkovým výcvikem sami v hustém terénu plném Němců. Film, ve kterém nejde až zas tolik o válku samotnou, ale o boj několika lidí s válkou, se smrtí, motivovaný jediným cílem: přežít. Válka je tu odosobněná, ničící a zabíjející síla s obětmi na obou stranách. Samotný film je opravdu strhující, má hutnou atmosféru a dokonalé vnitřní dialogy netřeba připomínat. Jeden z nejlepších naturalistickopsychologických válečných snímků brilantně zfilmovaných podle dokonalé knižní předlohy..(24.2.2008)

Aj keď dnes už môj dojem nebol taký veľkolepý, ako pred vyše 40 rokmi, keď som videl tento film premiérovo, stále ho považujem za mimoriadny film. V minimalistickom obsadení a priestore prebieha dráma o živote a smrti, ozvláštnená vnútornými monológmi jej aktérov, ktoré umožňujú lepšie pochopiť ich správanie sa. Dostal som chuť prečítať si literárnu predlohu, pretože titulkovanie filmov v poslednej dobe ide dolu vodou a moje znalosti angličtiny ani zďaleka nepostačujú na to, aby som zachytil všetko, čo by som zachytiť chcel a mal.(19.12.2014)