Drsňák Chopper

Drsný Chopper

Drama / Krimi / Životopisný

Austrálie, 2000, 90 min

• Malarkey

Drsňák Chopper je drsnej film a to je ve skutečnosti vlastně všecko. Nic víc už totiž nenabídne. Nevím proč, ale možná proto, že vlastně ani nechce. Probíhá si tak nějak podle sebe a ve výsledku si na něj nevzpomenete a jediný, co budete mít zafixovaný, tak fakt, že název k tomu sedí. Jenže akční scény nejsou, šokující scény už vůbec ne. A to je na drsnej film dost zvláštní. Kolikrát člověk přemejšlí, jestli je slovo drsňák synonymem pro frajera nebo alespoň člověka, kterej nás dokáže zaujmout. Tady to tak podle mě prostě není.(9.11.2010)

Eric Bana smrdí v kriminále, vraždí na potkání, vymýšlí si a trpí paranoidními stavy. V tomto kontroverzním dramatu si zahrál skutečnou postavu Marka Choppera Reada, nejznámějšího zločince Austrálie, a brilantní Eric Bana je také jediným důvodem, proč vidět tenhle mírně nudný a málo sugestivní film. Osobně jsem od něj čekal víc, zvláště když je natočený podle rekordně prodávané knihy, jejíž autorem je sám zločinec Chopper. Jenže film se nějak ne a ne rozjet, ani s tím počtem vražd to není tak vysoké, jak by se na takového proslulého zločince slušelo a patřilo. Sice si o sobě vymýšlel, aby se stal slavným a drsným, ale tohle film podává dost chabě. Bana je ve své roli k nepoznání, hodně pro ni přibral na váze, ale přidat na důraznosti měl také film. Andrew Dominik režíruje poměrně odtažitě, a navíc film posunul až do absurdního vyznění, a to se mu vymstilo. Když totiž neumí diváka strhnout, není důvod ani jít s hodnocením do závratných výšek. Držím se při zdi, tak jako tenhle film. 60%(6.6.2012)

A já zvolávám "bravo Banovi". Věřím, že tento herec se před natáčením nechal dobrovolně zavřít. Protože takhle zahrát psychopatického vězně je fakt unikum. Příběh a děj není nikterak zvláštní. Za velké všimnutí ale stojí výkon Erica Bany. Pokud si nechce divák tento výkon nechat ujít, což by byla hodně velká chyba, vřele tuto podívanou doporučuji.(10.12.2015)

Zajímavý film, ale je dost nereálný a hlavní hrdina působí jako totální hlupák, troska a feták v jedné osobě. Scény z vězení pobodání spoluvězně, uříznutí uší a to vše kolem bylo dost dobré, ale ty dialogy mi přišly hloupé, jakobych slyšel slyšel žvanit totálně skárovanýho chlapa, kterej vylezl z blázince asi by mlel stejné nesmysly. Navíc trpěl stihomamem viz. scénka na parkovišti. Film mi přišel velmi krátky a zrovna před koncem filmu jsem měl pocit, že se to teprve rozjíždí, s filmem Rise of the foolsoldier se to nedá srovnat. 3 za to, že jsem se nenudil a dost jsem se nasmál.(7.9.2010)

Zaujímavá austrálska sonda do života jedného poriadne paranoidného a psychopatického mukla. Chopper Read je síce ukážkový typ nebezpečne vyšinutého magora, jeho choré názory, zvrátené postrehy a preludy, ktorými trpí, sú mnohokrát svojsky vtipné (napríklad jeho prekáranie sa s detektívmi o tom, či mu polícia neoficiálne dala alebo nedala "zelenú" na likvidáciu kriminálnych živlov). Niekdajší kabaretný komik Eric Bana si v tejto drsnej dráme strihol rolu značne odlišnú od postáv, ktoré dovtedy zvykol stvárňovať a podľa môjho názoru tu zároveň predviedol svoj doteraz najpozoruhodnejší herecký výkon.(15.10.2010)

• - Snímek byl natočen podle autobiografické knihy "Copper Read" Marka Brandona. (Terva)

• - Natáčelo se ve vězení Pentridge v Coburgu. (Terva)

• - Na francouzském festivalu Cognac du Film Policier získal v roce 2001 režisér Andrew Dominik Cenu kritiků a Cenu Grand Prix. (Terva)