Saddám vs. ajatolláh: Íránsko-irácká válka

• Česko Husajn versus Chomejní (více)

Tento silný a strhující seriál zkoumá průběh íránsko-irácké války v průběhu dlouhých osmi let, bezprecedentní krveprolití na obou stranách konfliktu a ničivé dědictví, které v regionu zanechala. Válka, kterou vyvolalo soupeření mezi Saddámem Husajnem a ajatolláhem Chomejním, přerostla z bleskového útoku Iráku v totální válku, která hrozila přerůst dokonce v celosvětový konflikt. Vojáci na obou stranách, kteří ve válce - nejdelším konvenčním konfliktu 20. století - bojovali, poprvé v televizi vyprávějí své pozoruhodné příběhy. Za podpory předního odborníka na toto téma, francouzského historika Pierra Razouxe, je tento přelomový seriál vůbec prvním, který odhaluje celý příběh íránsko-irácké války. (Viasat)

Slasher

Viasat / PBS mapuje válečný konflikt v regionu nekonečných svárů, nepřirozených hranic a kmenově rozdrobených národních celků. Zejména hezky je tu vidět náboženský výmaz a mučednická mentalita obětovat se a hurá do nebes, která se dá krásně mocensky využít a manipulovat. Přidej kult osobnosti, starý dobrý saddámovský teror, čistky a chemický zbraně do civilistů, počátek sebevražedných útoků, ten sexy temný oblak nihilismu co se vznáší tady nad tou oblastí. Co mě nepotěšilo, jsou rozmazaný záběry mrtvol - rušivý a otravující. Doporučuji "V zajetí geografie" (T. Marshall), thx @Real Tom Hardy. ()

Marze

V dokumentu je víc krve než v mnohém hororu a víc mrtvol než v detektivce. Už Britové v 19. století říkali o Arabech, že mají temné mysli a snadno jdou zmanipulovat. Zarazilo mě, proč Francie stavěla psychopatickému diktátorovi Husainovi jaderný reaktor na výrobu atomové pumy, když chtěl vyhladit Izrael. Nyní jsou do demograficky vymírající EU Arabové dováženi už ne jako levná pracovní síla jako v 70. letech, ale v novém programu "multikulturalismus" pod heslem diverzita, aby nás nahradili. V druhém dílu irácko-iránská válka pokračuje a dojde až na tzv. "válku městu" ničení civilistů, a válku tankerů. ()

*CARNIFEX*

Veľmi solídny dokument, ktorý nakomplet mapuje životy dvoch hrdlorezov, ktorí obetovali svoje vlastné národy, aby si dokázali svoje egá. No a samozrejme, treťou krajinou, ktorá na všetko v pozadí "prihliadala", nie je žiadna iná, ako USA. Pokiaľ má niekto záujem vidieť iné (možno aj lepšie) dokumenty v rámci tématiky, páči sa: Once Upon a Time in Iraq, Vice, The War You Don't See, No End in Sight, The War on Democracy, Ghosts of Abu Ghraib, Only the Dead See the End of War, Dying to Tell, Wartorn: 1861-2010. ()

Trevor

Hodnotené na základe prvej epizódy. Viasat History prichádza so skvelým dokumentom, ktorý je na rozdiel od tých z Netflixu objektívny. Niekdajší priatelia Saddám a Ajjatoláh sa ukážu ako rovnakí fanatici a tak po nástupe Islámskeho vodcu nič nestojí v ceste ich ozbrojenému konfliktu. Saddám má svoje ciele, Ajjatoláh náboženské. Samotný konflikt a prvú časť spomeniem iba okrajovo, Saddámovi pomáha v stavbe jadrového reaktoru a v dovoze obohateného uránu Francúzsko kým továreň nezničí Izrael. Za pomoci Iránu. Tí istí Iránčania sú ochotní svojho náboženského vodcu následovať, lebo nie je väčšieho Boha ako Alláha. Že spolupracujeme so Židmi je v poriadku, neveriacim je v tom čase Saddám. Úžasné zábery, najmä na 12 až 14 ročné deti ktoré s AKačkami v rukách prisahujú vernosť Ajjatoláhovi a kvôli tomu aby mohli prejsť mínovým poľom tanky svojimi telami mu vyšľlapu cestu. Veď budú mučeníci. O 40 rokov neskôr títo ľudia prichádzajú kultúrne obohatiť Európu (tak ako Francúzi obohatili urán v reaktoroch) a mladá sebavedomá nadpriemerne inteligentná žena (teda dievča) zadrbe na tejto databáze akejsi omši (tuším pravoslávnej) odpad!. Presne takýto podpriemerný odpad spoločnosti by mal mať povinné sledovanie historických dokumentov a zákaz prístupu na Insta, kde si špendlia mačacie fúziky aj s priateľom a myslia si akí sú inteligentní... ()

Real Tom Hardy

Už to bude zopár piatkov, čo som Slasherovi vyplakával v pošte nad absenciou akýchkoľvek komplexných dokumentov venujúcich sa prvej vojne v Perzskom zálive, ktorá, berúc do úvahy, aká bola dlhá, konvenčná a tzv. full-scale medzi dvoma veľkými regionálnymi mocnosťami, kde sa používali aj moderné zbrane, býva dosť opomínaná a zabudnutá, primárne kvôli tomu, že stojí v tieni nasledovných dvoch, najmä tej tretej, i keď som prvotne hľadal príčinné dôvody inde, a síce v nedostatku video-archívnych materiálov. Slasher, prirodzene, môjmu smútku plne rozumel a ekvivalentnou mierou nad touto skutočnosťou taktiež povzdychol a riekol, že snáď někdy. Čo čert nechcel, prešli dva roky a britská OR na stôl vytasila vyše trojhodinový, pozoruhodne podrobný pohľad na prvé vystrkovanie rožkov niekdajšieho irackého a iránskeho panovníka. Monštruózna 200-minútová stopáž sa skladá takmer výhradne z archívnych záberov, z ktorých kvality, detailov a výpovednej hodnoty mi častokrát zostávali vráta dokorán otvorené. A trúfnem si povedať, že mnoho z nich doteraz nevidených. Dokopy sú poskladané úžasne, umne a chronologicky bezchybne, až vytvárajú dojem, že sleduješ historický film a tou osemročnou cestou krvi a smrti ideš s "protagonistami" (rozumej s Husajnom a Chomejním :D) postupne od začiatku až po koniec. Objem materiálov je kolosálny a že na doku makalo 6 strihačov sa už veľmi ani nečudujem. Prizvané bolo tiež obrovské množstvo aktérov minulosti, od reálnych medikov a tankistov, ktorí sa bojov zúčastnili, cez veľké ryby ako vojenských direktorov, poradcov vládcov, ministrov až po šéfa saudskej rozviedky a samotného zakladateľa Iránskych revolučných gárd. Tento doku je tak pôsobivá a obdivuhodná práca až nemám slov. Odpadol som. --- Toto keby pokračovalo ďalšími troma hodinami o invázii na Kuvajt alias druhej vojne v Perzskom zálive a potom ďalšími troma o tej tretej a záverečnej, kde sa spísal osud moderného Iraku, v rovnakom formáte a štýle ako doteraz, tak som, dámy a páni, chlapci a dievčatá, v čistom nebi! Zrejme preto som hneď za týmto strávil znova 5 hodín v Once Upon a Time in Iraq x) (x / x) (x) ()

• Na seriáli sa ako konzultant podieľal známy francúzsky historik a spisovateľ Pierre Razoux. (Real Tom Hardy)