Neříkej ani slovo

Nepovedz ani slovo

Nevrav ani slovo

Thriller / Drama / Krimi

USA / Austrálie, 2001, 113 min

Vynikající psychiatr a milující otec Nathan Conrad (Michael Douglas) jednoho dne zjistí, že jeho osmiletá dcerka byla unesena. Skupina únosců ale nepožaduje peníze, jak je obvyklé, ale vyšetření jedné pacientky - mladé Elizabeth, která kdesi v zákoutích své pomatené mysli ukrývá číslo, kód k ukrytému pokladu. Ale Nathan zjišťuje, že Elizabeth toho skrývá daleko více, a může pomoci únosce odhalit a zachránit tak svou dcerku ... Já si nemůžu pomoct, mě se to líbilo. Vcelku originální zápletka s příjemnými herci - ať skvělým Douglasem nebo ještě lepším Seanem Beanem (ten záporáky umí brilantně), ale všechny do kapsy s přehledem strká "pomatená" Brittany Murphy. Jediný kdo mě trochu zklamal byl Oliver Platt, ale to bylo jen (pro něj) nevhodnou volbou žánru filmu a nedostatkem prostoru pro své herecké umění. A jak už tu někdo psal, hlavní záporák musí vždycky umřít tou nejdebilnější smrtí, jinak by to asi v Hollywoodu nepřežili (spoiler: a pohřbení zaživa určitě debilní je). I přes to všechno jde o nadprůměrný thriller, který si (i přes znalost rozuzlení) kdykoliv zopáknu....(25.1.2004)

První dvě třetiny velmi solidní thriller, který doplácí na tradiční bolístku hollywoodské produkce - nezvládnutý konec. Hlavní padouch prostě vždycky musí zemřít tou nejstrašnější, nejoriginálnější, nejmakabroznější a já nevím jakou ještě smrtí, jinak by to asi nešlo. Možná to někoho baví, mně to nudí. Ale co, Michael Douglas je pořád skvělý herec a taky potěší, vidět po dlouhé době zase Seana Beana.(1.12.2002)

[9/10] Od toho filmu som čakal niečo iné, nečakal som práve takýto typ thrilleru ale na moje prekvapenie sa moje nie malé očakávania naplnili, až prekonali. Don´t Say a Word má výborný námet, ktorý nemá práve akčnú štruktúru ale naopak - dramaticko psychologickú, a to (ne)prekvapivo? sedí Michealovi Douglasovi ako vyšité, je tu vo veľmi dobrej forme a v jednoznačne najlepšej úlohe, presne taký charizmatický hollywoodsky otec ako má byť. Musím povedať že tu je aj pomerne dosť zaujímavých vedľajších úloh, napr. sympatická Famke Janssen ktorá tu ale nemá príliš priestor, hlavný záporák Sean Bean je viac ako dostatočný a najdôležitejšia vedľajšia, zároveň druhá hlavná postava v podaní perfektnej Birttany Murphy bola veľmi dominantá a psychicky narušené dievča zahrala bravúrne. Film má výbornú atmosféru, slušné tempo a po všetkých stránkach spracovania je to veľká kvalita, vysoký rozpočeť je vidieť a ked´že toto nieje akčný thriller tak sa nedá čakať takmer žiadna akcia, ale musím pochváliť jedno slušné zabitie - prepichnutie muža tyčkou a záverečnú smrť zlosyna Beana. Možno niekomu tento film nesedí práve preto že to nieje thriller akčného charakteru, ale mne táto dramaticko- psychologická línia sadla výborne a páčila sa mi, skvelé dialógy, veľké napätie, dobré gradovanie príbehu, úžasná atmosféra a hlavné tri úlohy výborné . Jediné čo mi ako tak prekáža je ten stokrát videný happy-end, ale dalo sa to čakať. Ale aj napriek tomu považujem tento film za najlepší film s Douglasom a vrchol dramaticky-psychologického thriller žánru.(16.8.2012)

Newyorský lékař Nathan Conrad je požádán jedním z kolegů, aby vyšetřil mladou ženu Elizabeth, která řadu let trpí závažnou duševní chorobou. Toto vyšetření je pro ni poslední, pak bude definitivně odvezena do psychiatrického ústavu. Conrad se rychle přesvědčí, že v jejím případě něco nehraje. O pár hodin zjistí, že kdosi byl v noci v jeho bytě a unesl mu jeho dceru. Neznámí únosci nekompromisně požadují, aby před policií mlčel a za každou cenu od nemocné mladé ženy získal šest tajemných čísel. Zpočátku vše ještě vypadá výborně, ale pak se originální začátek thrilleru zvrhne v typický průměr, plný schematičnosti, který sice neurazí, ale ani nenadchne. Herci si odehráli své, každému je jasné, jak to skončí. Scénář není nijak objevný, stejně jako režie Garyho Fledera. Originální námět se dal zpracovat lépe a důsledněji. 60%(12.2.2009)

Dobrý thriller. Ano, taky si myslím, že role psychiatra Nathana Conrada byla napsána Douglasovi na tělo. Z dalších herců mě zaujala víc akorát Brittany Murphy. Inteligentní scénář a slušné tempo baví diváka až do konce; bohužel docela slabého a klišovitého. Nebýt toho závěru, možná bych hodnotil i plným počtem.(23.2.2009)