Deranged

Bob Clark

Masky:

Tom Savini

• Fr

,,ODMĚNA ZA HŘÍCH JE SMRT.“… /// Řekl matka a zaklepala bačkorama. A tak Ezra netrpěl strachem ze studený války, ale strašila ho kapela (možná že Sex Pistols…) či lues. Ba ba, byla to skutečná světice em>(matka vole…). Dobrá. A co vás jako baví na tomhle příběhu vidláka z Vidlákova, kterej trpí poruchou… (několika poruchama…)? VOPRUZ! Celý to 70tkový zpracování… no tak si ji vodones domů, no. Dneska lidi dotáhnou domů krámů. Že hledá součástky… každej sme nějakej. Humáč? Není to tak strašný. Prostě starej horor. Jediný, co by mě vykolejilo, by mohl bejt ten smrad. Není cejtit … (by se mohli inspirovat ve 4DX kině…). Dokonce mi to připadá tak podivně vtipný – jako by to vymysleli Monty Pythoni. A celý je to takový dost švihlý. Sorry Ezro, měl jsi začít uchylačit tak vo 30 let později! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem na starý. Filmy (a báby taky…). 2.) Přemejšlím, čím se nejlíp hraje na ,,břišní“ buben. 3.) Thx za titule ,,dainio“ a ,,pablo almaro“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(27.1.2014)

Naprostá bomba tenhle starej exploiťák, navíc film který mnoho lidí u nás nezná a který je tak trochu neprávem všeobecně zapomenut. Přitom vznikl ve stejné době jako jiná avšak proslule známá kultovka "Texas Chainsaw massacre". Film vychází ze skutečného případu, který se odehrál v padesátých letech minulého století v americkém Wisconsinu, kde toho času řádil proslulý vrah, kanibal a nekrofil Ed Gain (nebo Ezra Cobb). Film je nejspíš jakousi poctou (životní biografií) tomuto člověku, natočeno je to celé celkem věrohodně, scénář se drží všeobecně známých faktů, co se týče psychologie hlavní postavy, když navíc uvážím že film měl jen 80 minut, práce je to skutečně dobrá, navíc za pár babek. Člověk navíc má pocit že nesleduje film ale spíše jakýsi realistický (pseudo)-dokument. Natom měl tak trochu podíl i samotný vypravěč (novinář), ano, ocenil jsem taktéž nepostradatelnou roli vypravěče, který vždy zpřehlednil situaci a pak film posunul o krok dál. Pokud někoho zajímá osoba Eda Gaina tak tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ed_Gein si může přečíst nějaké to info, slabším povahám, to číst raději nedoporučuji a navíc vůbec ne před jídlem! Roberts Blossom v roli Ezra Cobba zahrál, skutečně výtečně a velmi přesvědčivě (manýrismy, výraz v obličeji, hlas, šílený pohled a smích), to vše jsme mu věřil, ostatní herci, to byl spíš kroužek amatérů:-) Tři sekvence jsou z tohoto filmu nezapomenutelné a sice, preparování vlastní matky (už jen to pomyšlení nahání strach a vzbuzuje hrůzu), mladá barmanka v špinavém domu+děsivá večeře s mrtvýma a samotný vrah v šeredném makeupu a pronásledování své poslední mladé oběti lesem (ve skutečnosti to byla žena středního věku).. Takže pokud máte rádi mrazivé hororové napětí, ponurou, hrůzostrašnou atmosféru, bizarní násilí a ohavnosti, sraženou krev (není ji tu však příliš) s prvky gore, černý morbidní humor, nebo pak filmy s podobnou tématikou jako "Psycho" (opět inspirace Edem v postavě Normana Batese) či "Texaský masakr motorovou" pilou (opět farma, plná znetvořených kanibalů) je tento hodně nedoceněný a zvrácený film přesně pro vás. Podobné filmy : "In the Light of the Moon", "Ed Gein: The Butcher of Plainfield", "Three on a Meathook", "Don't Look in the Basement", "Maniac!", "Texas Chainsaw Massacre", "Mlčení jehňátek", "Psycho 1-4", "Children Shouldn't Play With Dead Things", "Gruesome Twosome, Frightmare" atd. Komentář zde jako třetí v pořadí...(24.3.2010)

Již obecně více-méně nepřijatý "polodokument" Zrůda Ed Gein (2000), který jsem viděl kdysi dávno a příliš si ho nepamatuju, mne velice zaujal. Z toho se však objeví další, podobně natočený příběh a jako by "polodokument" o tomto úchylném vrahovi již z roku 1974!! Rok, ve kerém vzniká nejlepší kultovní horror The Texas chainsaw massacre (1974), se může pyšnit ještě další "horrorovou" peckou, a tou je právě Deranged ... Opravdu nemám slov a myslím, že vše důležité bylo již napsáno. Film je perfektně natočený a zahraný, ale celá ta syrovost a technika vyjádření filmu nám neustále připomíná, že tohle se skutečně stalo. Stejně tak film hned na počátku varuje, že nic nebylo pozměněno a vše je zkonstruováno dle skutečných událostí ... To sice nikdy nemůže být úplně pravda, ale přesto se jednal pro mne osobně o NEUVĚŘITELNĚ SILNÝ ZÁŽITEK!!! I když Ezra nezabil přiliš mnoho lidí, jeho proměna v totálního magora, šílence, perverzního úchyla a ve finále úplně vyšinutého vraha, je zde tak špičkově podána, že jsem přimražen ani nedutal ... Věřím, že takhle přesně se to mohlo odehrávat ... Od 52. minuty začalo to pravé peklo ... Výkon herce je excelentní jako celý film. Prostě PECKA bez komentáře!!! Jen nechápu, kde se tento film tolik let povaloval??!! Jo a ještě taková perlička ... až u tohoto filmu jsem si uvědomil ještě větší hrůznost horroru The Texas Chainsaw Massacre (1974), kdo shlédne oba filmy, určitě pozná proč ... A nebylo na tom zjištění nic pěkného ... On totiž Texas Chainsaw skutečně podle pravdy nechtěne (či chtěně?) skutečně natočen byl ... (podobnost zřejmě není náhodná ...)(27.3.2010)

Příběh devianta a sériového vraha, inspirovaný v prvé řadě Edem Geinem. Ezra je extrémně fixovaný na svoji matku, která nyní umírá a varuje ho před smilstvem - ženy jsou špinavý zkázný coury! Rok po pohřbu svoji matku vykope a přiveze zpátky domů, a následují ještě mnohem horší věci... Není to žádný 70's grindhouse brak, jak jsem tak trochu čekal. DERANGED jde rovnou do mé topky filmů o zvrácených vrazích - hned vedle MURDER-SET-PIECES, ANGST, HENRY: PORTRAIT OF A SERIAL KILLER, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE. I když přeci jen nedosahuje takové intenzity, jsou zde i poněkud komičtější chvíle a celek je o něco odlehčenější než u výše zmíněných. Na druhou stranu 'sick' je to zhruba stejně. V přímých nechutnostech se nic nepřehání, ale vystavených mrtvol a jejich částí je tu habaděj (na efektech dělal už v té době Tom Savini) a co především - až dá se říct dětsky roztomilý a nesmělý Ezra je ohromně zahraný. Takže Slasher taky doporučuje!(2.5.2010)

I přesto, že vzniknul o celých 8 měsíců dřív než příbuzný Texaský masakr motorovou pilou, zapadl Deranged do stínu svého kultovnějšího bratříčka. A je to ohromná škoda, jelikož tenhle film má svoje nezpochybnitelné kvality, a mnohém se tyhle dva horory dokonce nevídaně podobají. A co je hlavní: oba se inspirovaly šokujícím případem Ed Geina. Zatímco Hooper sází spíše na hororovou stránku, Deranged volí autentičtější a psychologičtější sevření. Žádné máchání řetězovkou, ale opravdu poctivá sonda do života maniaka, který se po smrti své milované matky rozhodne vykopávat mrtvoly a vraždit mladé ženy. Nevšední, syrovou a poměrně mrazivou podívanou navíc podtrhuje skvělý Roberts Blossom v hlavní roli, vážně radost ho sledovat.(21.6.2012)

Film o sériových vrazích miluji, mají správnou šťávu téměř vždy bez ohledu na to v jakém roce jsou natočeny, ať se jedná už o Angst, Henry Portrét Masového vraha či the Ugly, vždy s divákem slušně zamávají. Deranged je nejstarší a funguje obstojně a to si vystačil i bez gore. Stačí pouze perfektní herecký výkon Robertse Blossoma a slušně znepokojivé scény ( "Rodinná večeře"), které nenechají diváka v žádném případě chladným. 75%(28.7.2015)

V mém putování za filmy, jež se inspirovaly životy reálných vrahů, jsem konečně dosáhl velmi zajímavého úlovku. Film, který diváka už na začátku informuje o svém reálném a hrůzném obsahu, těží především z vynikající komorní atmosféry, přesvědčivého Roberta Blossoma, kterému role Ed Geina padla jako z kůže ušitá a nakonec i z originálního pojetí, jelikož místy nám do záběru zavítá jakýsi komentátor, či vypravěč, který divákovi přináší další informace, které se dějí v pozadí a mohou být v celém kontextu velmi podstatné. Tempo sice bylo po celých osmdesát minut velmi pomalé, hudební doprovod nevýrazný, detaily nepříliš exaktní, ale to na celkovém dojmu příliš neubralo. Ani nějaké faktické nepřesnosti nejsou na škodu a pro toho, kdo si před projekcí o Edu Geinovi něco přečetl, případně viděl další snímek mapující část jeho života (http://www.csfd.cz/film/71281-zruda-ed-gein/), to mohlo být jen příjemné okořenění. Deranged je velmi pozoruhodným snímkem a neváhám ho doporučit jak zájemcům o Geinův život, tak i milovníkům polozapomenutých hororových klenůtků.(7.9.2010)

Samotný snímok poznačila "doba". Nič to však nemení na fakte, že "Deranged" napriek "ošarpanému" vizuálu disponuje kvalitou z pohľadu presvedčivých výkonov či celkovo nastolenej atmosféry, ktorá budí dojem pomerne solídneho psycha. Chcelo by to poriadny remake, ktorý by z "Ed Geina" spravil z pohľadu horor žánru kultovú postavu, ktorá si to vlastne vzhľadom k svojim činom ani nezaslúži - 65%(19.10.2016)

Výborný psycho o psychoušovi. Jednoduše - Psycho vs. Maniak = Deranged. Jedinou kaňkou je mizerná barva krve, jinak jsem hleděl s otevřenou tlamou. 90% a kdo neviděl, doporučuju dohnat.(10.11.2013)

Místy jsou záběry z Deranged skutečně nechutné (hlavně vše, co se odehrává, okolo vykopaných mrtvolek). Celkově je to však velmi dobře natočené, s akurátně zvolenou stopáží a zejména pak ďábelským výkonem pana Blossoma. Ten totiž dokáže bez nějaké větší námahy skákat mezi polohami obyčejného burana, šílence a chladnokrevného zabijáka. Zejména tomu tleskám.(24.10.2010)

Bizarní, znepokojivé a deprimující. Osobité a minimalistické vyprávění o legendárním masovém vrahovi, oproti tématicky podobnému Texaskému masakru více psychologicky věrohodné, na druhou stranu však mnohem méně obrazově zajímavé a bez jediné scény, kterou by si hororový fanoušek pouštěl opakovaně a jejíž sugesce by pronikla hluboko do jeho myšlenkových závitů (takových sekvencí je "Masakr" přecpán k prasknutí). Přesto cenná škola v rámci mého žánrového vzdělání, podobně laděný exploation, s poctivou sedmdesátkovou atmosférou a primitivní guilty pleasure formou, už dneska zkrátka nenajdete... 55%(10.9.2015)

Výborný šokujúci psychothriller o chlapíkovi, ktorý to mal najradšej za studena. R. Blossom tu v podobe na matke závislého farmára Ezru Cobba dokázal už hneď od začiatku nastaviť pomyslenú latku zobrazenia patologického, nekrofilného psychopata, vrátane jeho zvráteného myslenia a jednania, hodne vysoko. Často mi z neho behal mráz po chrbte. Nemôžem napríklad zabudnúť na jednu scénu pri konci, keď si v obchode so zvláštnym a nepríjemným potmehúdskym úsmevom na tvári nabíja zbraň, aby potom... No skrátka Deranged je veľmi nepríjemná, autentická výpoveď o hrozných udalostiach spojených s nekrofilným maniakom a to podľa skutočnej udalosti (prípad Eda Geina), predstaviteľom hlavnej postavy excelentne zahraná. 80/100(20.12.2015)

,,Život je bolest a Bůh je sadista!" Temné drama s prvky horroru připomene velice záhy mistrovské Psycho. Syn, oidipovsky vázaný na matku, propadá po její smrti stále větší duševní rozpolcenosti. Syrová kamera ( působivé jsou již záběry domu doprovázené úvodními titulky), nenásilná hudba (Carl Zittrer) - z větší části melancholické až mírně veselé varhany - a celkový dokumentaristický ráz vytvářejí pocit opravdovosti. Proměna Ezra Cobba je plynulá, přirozená a uvěřitelná. Šťavnatého gore se člověk nedočká, což je možná dobře. Osobně jsem byl rád, že nedošlo na vyvržené vnitřnosti, jelikož snímku by spíše uškodily. Drastické scény působí velmi mrazivě, snad nejděsivější je smrt matky. Jakmile jsou mrtví z hrobů nahrazeni živými oběťmi, film se rozjede jak vůz naložený kamením z kopce. Mrtvá matka vede syna neomylně rovnými cestami až do pekla. Vedle naturalistických scén se najdou úžasně poetické; příkladem je moment, kdy oběti zakryje hlavu polštářem a do něj střílí. Jen výstřely a poletující peří dávají tušit, že nešťastnice to má za sebou...(29.1.2012)

Strašně nepříjemnej film. A to v dobrým slova smyslu. Už začátek v dokumentárním stylu mě upoutal a to co následovalo pak byla síla. Emoce a psychika Ezry byla fakt dokonale napsaná a hlavně zahraná, děda z Sám doma zaslouží pochvalu:-) Film má zatraceně nepříjemnou atmosféru která graduje další minutou. Začátek na smrtelné posteli byl strašně nepříjemnej. Film nikam nepospíchá a tak je tu sledujeme co a jak se dělo z Ed geinem. Parádní film. Ale i tak tu je pár věcí které občas překážely třeba nadržená paní která měla udajně pomoc Ezrovy, celá ta scéna byla taková nepříjemná. Vím že do filmu pasovala ale nepřišla mi moc dobrá. Masky mrtvol a všechno tohle bylo dokonalé.(26.3.2012)

Překvapuje mě, jak dobře je to celé odvyprávěné, a to nejen díky postavě samotného vypravěče, který nerušivě vstupuje do děje. I díky tomu se proměna osamělého starého mládence v lidskou zrůdu stává uvěřitelnou a realistickou. A že má film špatné masky je už úplně nepodstatné.(1.4.2010)

Psycho par excellence, ale zároveň taky film, který mi vůbec nezalezl pod kůži. Osoba vypravěče tu a tam přímo vstupující do děje zřejmě měla dodat zrnko nadhledu či originality, nu mě akorát srala. Příběh o vystupňování psychózy jednoho navenek neviditelného muže byl zjevně inspirován Psychem páně Hitchcocka a ve své syrovosti a surovosti jde mnohem dál, Ezra Cobb nakopává Normanu Batesovi zcela nepochybně svou pokřiveností prdel a výsledek totálního kolapsu jeho osobnosti v závěru, co do brutality, překoná máloco. Mimo iritujícího vypravěče mi trochu vadil i styl vyprávění sám, postavy se potkávali, často spolu debatovali, ale chyběl tomu život, ale uznávám, že hledat jej v příběhu o maniakovi asi můžu opravdu jen já. Čtyřka, ale slabší.(4.10.2014)

Ve svý podstatě vlastně hrozně smutnej, ale i docela milej film, ehm jen kdyby se tu nevykopávaly mrtvoly a nerozřezávaly ženský jak prasata na zabijačce... Deranged se na první pohled nezdá, ale stav mysli jednoho pomateného šílence, kterému jeho matka vštěpovala do hlavy, že všechny ženský jsou kur..., vykresluje velice dobře. To navíc podtrhuje i přesvědčivý výkon Robertse Blossoma (mimochodem už chápu Kevina, co byl sám doma, proč měl ze starýho pana Marleyho takovej strach :).(16.6.2013)

Rozhodně nejlepší kousek co byl o Ed Geinovi natočenej.Umírněnej co se týče krvavosti,ale vše vynahrazuje skvělé vyobrazení rozkladu osobnosti.Proměna z milujícího syna,kterýmu po smrti matky docela fest hráblo byla přímo dokonalá.A když si člověk uvědomí,že je to na základech skutečný události tak z toho až mrazí.Velký podíl na tom má Roberts Blossom(pořád jsem přemýšlel odkud ten jeho ksicht znám a je to Sám doma),kterej se svý role zhostil na výbornou.Žádný vraždící hovado bez emocí,ale psychicky narušenej jedinec,kterej dokazuje k čemu všemu může člověka dohnat samota a ztráta nejbližší osoby.Jediný co mi tady vadilo byl ten vypravěč nebo jak to nazvat.Naštěstí nelezl do záběru tolik jak to ze začátku vypadalo.Takže vše odpuštěno.Jinak skvěle zahranej a natočenej poutavej psychologickej snímek,kterej působí hodně znepokojivě.DOPORUČUJU.Stejně tak jako mě to doporučil Flipnic/Tsurugi za což mu patří velké DÍKY.(29.7.2015)

Vo chvíli keď začína Ezra Cobb alias Ed Gein vyvádzať svoje drastické, úchylné a hrozostrašné skutky, odkiaľsi vyskočí uhľadený muž s kravatou, ktorý analyzuje život a činy tohto pervezného vraha. Zvláštna kombinácia: mŕtva náboženská fanatička, jej nepríčetný syn a hĺbavý intelektuál, ktorý na svet pozerá spoza okuliarov so silnými dioptriami. Niežeby ma tento analytik vyrušoval, naopak film natočený neobvyklým polodokumentárnym štýlom, je aj vďaka nemu autentický viac než dosť, ale často hovorí notoricky známe veci. Beriem to však tak, že Cobb (Gein) je ako filmový hrdina - nadčasový a spomínaný analytik je až príliš časový a pominuteľný. Dnes žijeme v informačnej dobe, prístup k informáciam je podstatne lepší než v roku 1974. Ale predsa, trochu viac priestoru pre hlavného aktéra príbehu, ani tajomstva by filmu určite nezaškodilo. PS: A ešte jedna poznámka k obsahu (pozri hore). Nemám pocit, že Roberts Blossom hral "venkovského faráře", bol to skôr nepríčetný dedinský farmár.(29.8.2011)

Nooóóó...., zas až tak odvařenej jako Mojmír nebo Karlos jsem z toho asi nebyl, nicméně zajímavá a taktéž kvalitní podívaná to byla určitě... Musim vyzdvihnout hlavně ten téměř dokonalej a dosti uvěřitelnej, hereckej výkon Robertse Blossoma, myslim, že volba tohoto herce do role Ezry Cobba byla více než úspěšná..., na druhou stranu mě, na rozdíl třeba od Pedestra, občasné vstupy pana komentátora do děje celkem dosti iritovaly a nepovažuju je za úplně šťastné a celkově ku prospěch věci (ale to je samo věcí názoru)... Když to shrnu, DERANGED mě dostal svým minimalistickým zpracováním, syrovou autentičností a především hereckým projevem R. Blossoma a na těch 80% bych to dneska viděl zcela zaslouženě...(20.4.2010)

Jo jo, stará známá pravda - všechny ženský jsou kurvy, jenom naše maminky ne. Nebo aspoň určitě ne maminka Ezry Cobba, vraždícího pošahance s nezdravě rozvinutým oidipovským komplexem. Ale film je to tedy nic moc, zase jsem se nechal nachytat, prý "děsivý" a "mrazivý" a "jánevímjakýještě" thriller ze sedmdesátek a bla bla bla... Prdlačku, taškařice je to, těšil jsem se na nějaký pořádný psychopatologický exploaťák a dostal jakýsi prapodivný slepenec fiktivního časosběrného dokumentu, grotesky a černé komedie. Praštěný scénář, směšný hlavní "hrdina" a asi ta nejhorší filmová krev, jakou jsem kdy viděl.(29.11.2014)

Kde bol tento film zahrabaný, keď som o ňom vobec nič nevedel. Tu je parádne znázornená premena z dobrého synčeka na vykrádača hrobov, násilníka a vraha. On nevraždí z dlhej chvíle, ale spúšťačom jeho psychickej poruchy bola strata milovanej matky a potom ubíjajúca samota. A preto tento film nieje ani tak krvákom, ale psychologickou štúdiou chorého človeka, ktorý sa vymkne spod kontroly. Ta seansa, ktorá mala byť spestrením vo filme, tak mne to prišlo, ako zlí vtip a do dejovej linky to vobec nezapadalo. Ale jediný problém vidím vo vyprávačovi, ten tam nemal čo robiť, rušil to tam, mal tam byť len doprovodný hlas, nie nejaký trápny šašo, tam film strácal na reálnosti. Ale reálnosť si film vynahradzoval v hereckom prejave R.Blossoma, bol vynikajúci a povedal by som až bravúrny. Kamera bola tiež na slušnej urovni. Tak bodycount tu nebol silný, ale tento film nešiel na vraždy, ale na dramatickosť. Ale išiel by som sám proti sebe, keby som tomuto filmu dal 5*, niečo mu do plného hodnotenia chýbalo.(2.8.2015)

Servírka Amy byla opravdu hodně pěkná herečka! Herecké výkony všech byli neuvěřitelné! Nechápu, proč je tento film tak nedocenění a upadl v zapomění(2.1.2013)

Film, inspirující se vrahem Ed Geinem. Zvláštní atmosféra z tohoto snímku přímo čiší, celkový pohled do zvrhlé duše Ezra je vcelku znepokojující. Navíc výborně zahraný Robertem Blossomem (nejvíce známý jako soused s lopatou z filmu Sám doma) a jeho psychicky vyšinutou matkou - to jsou pěkně zahrané zrůdy. Zajímavostí určitě je, že na maskách se podílel mistr ve svém oboru daný - Tom Savini.(23.2.2014)

Když si starej Brůna brousil sekeru na svojí nezvedenou rodinu, netušil, že na druhém konci světa v samém srdci imperialistického bloku žije jeho brácha, se kterým by se skvěle doplňovali. Zatímco Brůna by to všechno házel do studny, Ezra Cobb by to zase vytahoval a instaloval v obýváku, no mohla by to být povedená taškařice a Honza Zeman by nevěděl, kde mu hlava stojí. Hlavně kluci si byli tak nějak povahou podobní, bůhví jestli se mamá Brůnová mezi válkama nespustila s nějakým amíkem. Že za rok 1974 dostal Oskara nějakej Lemon, to bych ještě pochopil, ale že Roberts Blossom nebyl ani seznamu nominovaných, usvědčuje oskarovou komisi z totálního amatérismu. Před Ezrovým šíleným pohledem by zakolísal i Vašek Lohniský a jestli si nebudete pamatovat děj, určitě si zapamatujete ten spodní ret, to potřesení hlavou a ty oči, ty oči, ty šílené oči... Skoro pětihvězda, nebýt těch nepochopitelných vstupů moderátora a podivně červené krve.(1.7.2014)

Film „Deranged“ je koncipován v podstatě jako rekonstrukce života Ezry po smrti jeho matky, celou dobu nám do děje vstupuje redaktor, který dává nějaký komentář, což je podtrhává nepříjemné pocity, jež je možné z tohohle filmu mít. Skutečně na svou dobu, ale i dnes velmi povedený kousek, který dovede člověka minimálně znepokojit. Trikově výborné, i když ta barva krve trochu bolí na oči.(9.11.2016)

• JohnMiller

Vedeli ste, že hlavná postava nekrofila Roberts Blossom je vlastne ten starký s lopatou zo Sám Doma? Aký paradox hehe... Nebyť niektorých momentov ktoré ma celí čas iritovali, určite by som tomuto flicku vpálil vyššie hodnotenie, pretože, na lacný exploitation, to malo potenciál. Verím že v sedemdesiatom štvrtom neustále apelovanie na fakt že, ide o skutočný príbeh pravdepodobne pôsobilo na divákov viac ako dneska, časom to však stratilo na reálnosti a sile. Ten reportér ktorý sa neustále miešal do deja a príbehu bol vyslovene trápny. Veru, tieto momenty ako víno dozreli a zmenili sa na ocot. Hlavná postava neustále opakovala slova ma´am. To ma takisto štvalo po celí čas. Tú maniakálnu psychopatiu som mu nedokázal uveriť. Malo to podobne silné prvky prvý Texas Chainsaw Massacre ale až tak ma to nevtiahlo do deja. Na to že, ma to miestami nudilo malo to svoje drsné, temné a zvrátené stránky.. Ako lov a následná pitva dievčaťa na konci, svadobná hostina plná mŕtvol a tak ďalej. Takže nebolo to vôbec márne.(22.11.2014)

Tahle stará,syrová a mrazivá šílenost mě šokovala.. Roberts Bloosom zahrál svoji roli špičkově, myslim že takhle vypadá skutečnej psychopat nebo dokonce ,,omyl přírody" a protože je to inspirovaný skutečnou událostí tak opravdu nemam slov..(9.7.2015)

Absolútne lahôdkový a hlavným hrdinom skvelo zahraný exploiťák, s tými 70tkovo neodolatelne naivnými vyprávačskymi prestávkami kĺzajúci od voyeurského a vážneho sledovania psychotického nekrofila až po vydarenú sebaparódiu (seansa). Vlastne iba o kúsok menšia chuťovka ako Hooperov TCM z rovnakého ročníka (a aj to len kvôli nie tak pôvabne vygradovanému záveru akým disponoval TCM, navyše s pár logickými fackami).(3.9.2015)

Hodne zvlastni zpracovani pribehu Eda Geina. Vypravec, varhanni poklidna muzika a hlavne uzasny Roberts Blossom v hlavni roli. Mne se to libilo, da-li se to tak rict. Vubec to neni takovy masakr jako napr. Texas atd. :)(14.2.2016)

No to teda byla magořina. Vzpomínáte si někdo na toho strejdu z lopatou, co v Sám doma odhazoval sníh a Kevina (a všechny dětské diváky s ním) děsil k smrti? Ten co vypadal jak absolutní psychopat? Tak tenhleten chlápek o 16 let mladší, ale stále stejně děsivej tady hraje psychopata, tentokrát opravdového, založeného podle skutečného vzoru a je to síla. Ezra je blázen, který... ale ne, to se nedá prozrazovat, to se musí vidět. Deranged nenabízí potoky krve, ale přecejen pár silných brutálních scén má a vyzradit je by byl hřích. Zbytek filmu tvoří absolutní ponor do Ezrovy osobnosti a protože děj nesledujeme pohledem jeho obětí nebo pátrajícího policajta (ani jedno zde nenajdeme), člověk se chtě nechtě ztotožňuje s tím magorem a začíná chápat důvody, proč tím magorem vlastně je. Hodně silný horor/psychothriler a to tenhle subžánr hororu nemám vůbec rád.(21.5.2014)

krásně surové a velice dobře se to drží pravdy o Ed Geinovi..(5.2.2012)

Fascinující syrová atmosféra venkova, doprovázená skličujícími představami choré mysli, nekrofilními sklony, tendencí hostility a perverze, balancuje v hladinách šokujícího dokumentu a výborného starého hororu. Bohužel ty momenty, kdy novinář, jakožto průvodce celým dějem, vstupuje na scénu se svými monology, působí velmi iritujícím dojmem a z člověka v tu ránu opadne to napětí a náboj, jež film do té doby tak pracně buduje. Kdyby ten pisálek nebyl alespoň tak silně nesypatická figura.(23.2.2009)

Souhlasím,že tenhle film je naprostá bomba.Univerzální příběh Ezry Cobba-úchyláckého sériového vraha,(nejspíš i) nekrofila a vykradače hrobů,který se nejvíc inspiruje případem Eda Geina a má jedno obrovské terno,kterým je Roberts Blossom v hlavní roli.Ten týpek je naprostý božan ;)) a kdyby na konkurz nakráčel třeba samotný Gein,neměl by šanci (v právě probíhající anketě na čsfd o největšího filmového pošahance,ani jeden nemá chut';),tenhle to je).Už v roce 74 věděli,že potoky krve horor nedělají.Něco málo se sice najde,ale film na tom rozhodně nestojí.Nevím jestli ten pekelně černočerný humor (černější než duše všech těch kurev před kterými matka Ezru varuje;DD) byl takhle myšlený (pár těch hlášek muselo být;),nebo to bylo prostě jen tou šílenou pošahaností a kreacemi Blossoma,ale hlína to párkrát byla kurevská,což jako zázrakem vůbec neubližovalo mrazivé a dokonalé atmosféře.Včera v noci sem konec zaspal (bylo to únavou) a dneska místo abych sjel jen ten konec,sem si to dal rovnou celé znova.To mi příjde jako dobré doporučení.Tohle je neprávem zapadlý klenot!(14.11.2010)

Vymazlený horor. Krásné nechutné scény a dobře zahraný psychopat Ezra. Krev sice byla vtipná ale jinak jsem se velice dobře bavil. 80%(15.3.2015)

O Edu Geinovi jsem něco přečetl a tak mě mrzí, že i když na začátku tento film deklaruje, jak je to celé podle skutečnosti, tak závěr, na který jsem se nejvíc těšil vůbec podle skutečnosti není. Ale psychologie a přeměna Eda/Ezry z utlačovaného synáčka na muže s posttraumatickým stresem, poté na nekrofila a později i vraha je vystavěna skvěle. Jen tu ještě chybí ta otázka jeho touhy přeměny v ženu. Nevím jestli je tím rokem vzniku, kdy se o trasgenderech ještě nesmělo hovořit nebo proč, ale myslím, že by to filmu dodalo další zvrácenější rozměr. Bohužel kromě scény v domě s barmankou zůstal tento obrovský potenciál nevyužitý a tak je jasné, že "Deranged" zůstalo v podstatě zapomenuto, kdežto "Texas Chainsaw Massacre" ze stejného roku se stal obrovským kultem.(8.9.2018)

Horor, který u nás není vůbec známý....a myslím si, že je to velká škoda. Roberts Blossom jako Ezra Cobb předvádí velice dobrý výkon a jeho mimika s neuvěřitelně kamennou tváří je opravdu úžasná. Film má navíc dobré tempo a upoutá poměrně rychle.(20.2.2009)

Skvělej a přesvědčivej deviant v podobě Ezra trochu zabíjí stáří filmu, kde filmové triky a masky neměly takovou úroveň, aby se jim dalo věřit. Omlouvám se všem co v tomto filmu vidí určitý potenciál kultovnosti, ale mrtvoly jak z loutkové pohádky od Jiřího Trnky by neuchvátily ani děcka z mateřské školky.(27.10.2011)

Vzhľadom na vek filmu nie zlé. Hlavne scény z preparácie bývalej učiteľky sú veľmi chutné :). Inak to vyzerá ako polo-dokument a nad hladinou to celé drží hlavný predstaviteľ..(27.11.2014)

• Hapretor

Jedním slovem - nuda ...(7.10.2018)

Genialni film, pocta vsem uchylnym vrahum ! Na tenhle film nikdy nezapomenu, tenkrat kdysi v UK.(7.1.2011)

Ezra Cobb alias sériový vrah a vykrádač hrobov Ed Gein. Ten nechtiac ovplyvnil niekoľkých filmových psychopatov akými boli Norman Bates, Leatherface či Buffalo Bill z Mlčania jahniat. Niektorými scénami film pripomenie aj samotný Texaský masaker (Ed používa podobnú pleťovú masku ako Leatherface) či Psycho (rozhovory s mŕtvou matkou). Rozprávač, ktorý sa tu zbežne objavuje, dodáva filmu trocha dokumentárny ráz a taktiež značne odľahčuje hutnú atmosféru snímky. I keď je pravda, že práve on má na svedomí najefektívnejšie ľakačky, keďže vstupuje priamo do filmu, keď ho človek najmenej očakáva. Inak solídny, poctivo natočený film o sériovom vrahovi, ktorý síce dneska nijak nešokuje, ale prinajmenšom nechá človeka tápať v napätí. Najväčšie eso filmu je pre mňa skvelý Roberts Blossom, ktorý je vo svojej úlohe skutočne uveriteľný. Kto by povedal, že niekto s menom "kvet" dokáže zahrať psychopata tak presvedčivo. A fakt - už nikdy neuverím, že ten odhŕňač snehu zo Sám doma bol celkom nevinný...(22.10.2015)

Výborná věcička,sice zapomenutá,ale stále funkční.(7.9.2017)

Tento film mě zaujal po přečtení článku o Edu Geinovi, jehož životní příběh byl námětem pro mnoho filmů (např. Psycho, Texasský masakr motorovou pilou a mnoho dalších). Derranged však nic nezkresluje a podává skutečný přiběh o tomto člověku, pouze jak je zmíněno na začátku, že jména a místa jsou vymyšlená. Celým filmem nás provazí vypravěč, což celému snímku vůbec neškodí ba naopak. Vypadá to jako kdybychom se dívali na zfilmovaný dokument o nekrofilním sériovém vrahovi, který je vesměs hodný, ale jeho psychóza není ve společnosti tolerována. Je vidět, že film je starý a některé "kečupové" scény jsou úsměvné, ale vůbec mi to nevadilo. Kamera byla zajímavá, strohý hudební doprovod navodil celkem strašidelnou atmosféru. Jediné,co bych filmu vytkl je to, že tam bylo málo nekrofilních a všelijakých psychózních scén:-) Hodnotím 75%-4*.(8.12.2011)

Dneska se to horor nazvat neda. Je to proste spravna komedie pro psychouse. Film tohodle typu stoji na vyberu hlavniho pomatence, ktery je tady vybranej skvele. Jeho pohledy, grimasy...bozi typek, bozi magor. Je to vostra pychárna :-)(22.2.2015)

Skvělý film. Atmosféra, hudba a vynikající Roberts Blossom.....běhal mi mráz po zádech.(6.3.2016)