Epizody(8)

Policejní vyjednavač Dano Andrik se zaplétá do politicko-vyjednavačské krize na oddělení kardiochirurgie, kde se mimo ministra obrany nachází i Danova těhotná přítelkyně Lenka. Aby ji Dano spolu s pacienty a personálem dostal na svobodu, musí čelit požadavkům nevyzpytatelného únosce Korňana na jedné straně a tlakům nejvyšších politických špiček na straně druhé. Čas neúprosně běží a Dano se musí rozhodovat rychle: postupovat podle příkazů z nejvyšších míst nebo pomoct únosci očistit jeho jméno? Osmidílný koprodukční seriál Ultimátum se celý natáčel na Slovensku během dvou vln pandemie. Jedná se o historicky první koprodukci České televize a TV JOJ. (Česká televize)

Recenze uživatele Martinius k tomuto seriálu (8)

Epizoda 1 (2022) (E01)

vcelku dobre, nadpriemerne. dobra kamera i strih, kvalitna rezia, sympaticke herecke vykony. avsak aj ultimatum trpi chorobou vacsiny slovenskych produkcii - slaby scenar a mizerne dialogy. konkretne: protagonisti musia po sebe stekat a spravat sa ako curaci, aby navodili umely dojem napatia. samozrejme, omnoho tazsie je vytvorit kvalitnu scenu a presvedcivu slovnu vymenu. ono to vsak ide, staci sa inspirovat kultovymi zahranicnymi serialmi, alebo hoc aj produkciami od susedov v cesku. takto sa vytvara dojem, ze slovaci su cholericky a vecne nasrany narod, ktory by si neodpustil riesit nieco s nadhladom a prehladom. takze odhliadnuc od chaotickej uvodnej sceny (chalani, to ste fakt nevedeli vymysliet nieco lepsie? ved nase realie ponukaju uzasne dramaticke pripady - napriklad vycinanie harmana v devinskej) a zaberov na naheho zmoknuteho kolenika sa zvysok deja vyvijal slubne. tesim sa na dalsi diel. ()

Epizoda 2 (2022) (E02)

"vsetkym dnes trochu tecu nervy". niekomu viac, niekomu menej. danym vyrokom by sa dal charakterizovat cely diel. vsetci tu po sebe stekaju - je to miestami battle royal vzajomnej nevrazivosti. vobec by ma neprekvapilo, keby sa niekde v komparze porubali king kong s godzillou, ci vrieskal melisko zo zahrobia. toto ne-hranie mierne kazi inak pomerne obstojny a prepracovany dej. az na bahula, ktory to herecky taha, by som normalne zvazoval angazovat vylucne neslovenskych hercov. ()

Epizoda 3 (2022) (E03)

trochu mi je luto celkoveho nizkeho hodnotenia, ultimatum si podla mna zasluzi viac. ide o dobry namet, ktory je aj rezijne zrucne prevedeny. achilovou patou nadalej ostava scenar, dialogy a cholericke hranie. predpokladam, ze v tomto style sa to potiahne az do konca, co serial v mojich ociach umiestni v miernej nadpriemernosti. ()

Epizoda 4 (2022) (E04)

zatial najlepsi diel. pribeh sa postupne a nenasilne rozuzluje a zaroven dalej zapleta. namet i rezijne spracovanie nadalej solidne a zasluhujuce respekt. bahul jednoznacne kraluje, jeho postava i herecky vykon je jasnym tahunom a odsuva utrpne posobiaceho kolenika do komparzu. az mi chyba viac priestoru s nim. trochu mi vadili prilis rychle prestrihy medzi niektorymi scenami, uberalo im to na celistvosti. bitka na operacnom sale za jedna. ()

Epizoda 5 (2022) (E05)

oproti predoslemu dielu isty krok spat. minuly diel predstavoval kulminaciu a stupnutie dramatickej krivky a pri tomto bolo citit, ze tvorcom dochadzal dych. dialogom sa opat raz nedarilo a herci  znova predvadzali, ze na slovensku po sebe ludia jacia pri kazdej prilezitosti. motivy podaktorych postav sa zacali stavat neprehladne a nie uplne logicke. scena s fake novinarmi so starymi logami bola cisty fail (ked uz ma vlada pripravene smolepky televiznych stanic presne na tento pripad, preco nikomu z pritomnych nedoslo, ze loga su stare?). ani zaverecna vzbura sestier nedavala zmysel. tiez mi vzhladom na tak kratky casovy usek pride podobna socialna dynamika dost premrstena. po 2-3 dnoch ok, ale po par hodinach? personal za tu kratku chvilu zazil niekolko extremnych situacii: rukojemnictvo, spackany utok specialnych jednotiek, vybuch, co zmrzacil jedneho z nich, dvakrat strelba ostrelovackou, filmovane zabitie jednej sestry. po takychto udalostiach by mali bezni ludia este dlhe hodiny obsrate gate a sotva by sa zmohli na organizovany odpor. dejova linia s podhradskym rovnako straca paru, kedze kornan uz ma zapisnik. snad sa to cele nezasekne na prilisnej snahe scenaristov dej az prilis zamotat. ()

Epizoda 6 (2022) (E06)

opat lepsi diel. ma v sebe osviezujucu dynamiku a elementy deja do seba pomerne logicky zapadaju. pobavia originalne detaily ako napriklad bilboard "rodnej hrudy", na ktorom je aj fejs nasho réžu. :) s kritikou od anet sa da stotoznit len ciastocne. napriklad k tomu, aby mohli kornanovi podstrcit falzifikat, museli by ho najprv vyrobit, co by evidentne za jeden vecer nestihli. okrem toho predsa premier prikazal notes kornanovi zapozicat, kym ho policia nezlikviduje. dalej - preco kornan nie je viralny na internete: to iste sa ho pytal kolenik a on odvetil, ze to skusal, ale skoncil s puncom konspiratora. na druhej strane ma tiez irituje, ze sice sa dej odohrava v noci, vsetci su hore (lekari ordinuju, uradnici uraduju...) a nikto nema potrebu spat. clovek sa dozvie o slovakoch, ze su nocne sovy. ()

Epizoda 7 (2022) (E07)

ultimatum sa nam blizi ku koncu. nametovo i profesionalnym spracovanim nesklamal ani siedmy diel, scenaristicke presadenie je vsak tradicne achilovou patou akejkolvek slovenskej novodobej produkcie. pri tomto diele som si uvedomil, co mi na seriali prekaza najviac. su to neprirodzene az patologicke vztahy medzi jednotlivymi postavami za ucelom umocnenia napatia, z coho sa zial vyklula strela do kolena. dokonca aj komparzisti na operacnej sale si zacali medzi sebou (oneskorene a bez vplyvu na pribeh) vybalovat osobne antipatie. dochadza tak k stavu, ze jedinou empatickou postavou je kornan (deliriovity kolenik sa nerata). atilla vegh je dobra volba, len velka skoda, ze nedostal viac priestoru v predoslych dieloch, takto moze byt k zaveru jeho suplovanie zaporaka uz mierne nepresvedcive. scena, kde diana morova robi dentalnu hygienu svojmu soferovi pobavila. navzdory mojim vyhradam vsak podotykam, ze na slovenske pomery ide o nadstandardny projekt. ()

Epizoda 8 (2022) (E08)

ale sa nam to rozjelo, uf... pri velkych ambiciach vie byt finale adekvatne velkolepe, alebo sa vie totalne dosrat. tu zial nastal druhy pripad. na povrch totiz vyplavali vsetky dovtedajsie scenaristicke nedostatky, diletantstva a diery. je to velka skoda uz len z dovodu profesionalne odvedenej produkcie. na mieste producenta by som scenaristov zavrel do klietky s tuctom nadrzanych pavianov a nechal ich tam napospas osudu. ale podme po poriadku. 1) "zasah" zbrojarskej firmy, ktora s celou kauzou v podstate nic nema. toto bola pre mna asi najvacsia absurdnost. ziadna z renomovanych zbrojarskych firiem akreditovanych zo strany NATO by si kvoli nejakej cesko-slovenskej mikrozakazke (mikrozakazka by to bola aj keby sa pridalo madarsko i rakusko) nedovolila ohrozovat vlastnu existenciu ani len uplatkami, nie to vyuzivanim najomnych vrahov. jednoducho by pri naznaku kauzy odstupila a lietadla predala inde. jedine, ze by slo o rusku firmu niekde v kazachstane. okrem toho sa (aj z podobnych dovodov) podobne zakazky zasadne realizuju formou offsetov, preto je vzdy medzi ministerstvom a predavajucim (slovenska) sprostredkovatelska firma. presne nieco, co ponuka idealnu zivnu podu na trilerovu zapletu - staci si len pozriet slovenske realie a gaunerov ako vyboh, weiss a podobnych. 2) nadvazujuc na predosle tu prichadza jeden z naj WTF momentov: preco, preboha, zavrazdi zabijak obycajneho sofera??? aby mohli jeho nadriadeni odpratavat a ututlavat mrtvolu nejakeho pesiaka? aby nevysiel z cviku? aby dal signal statnej tajomnicke, ktora je v celej scheme realne nepodstatna a jej najsilnejsia stranka pozostava v cisteni chrupu svojho milenca? tu slo o ukazkovo sprostu a zbytocnu scenu. 3) preco sa andrik rozhodol oslovit statnu tajomnicku, s ktorou dovtedy nemal vobec do cinenia? nebol ani len naznak toho, ze by sa poznali. a on just vedel, kde ju najde a za stierac ktoreho auta ma dat notes. preco radsej nevyhladal "rodnych hrudiarov", ktori mu aspon v predoslych castiach hrali do karat? na to, odkial vedel o kornanovom strkovisku, sa radsej ani nebudem pytat. 4) ked sa attila chystal zautocit na andrika a tajomnicku, preco si, pre kristove rany, nenabil zbran predtym a potichu? lebo scenaristi potrebovali lacny a rychly dejovy zvrat, vdaka ktoremu sa dvaja protagonisti mohli rychlo skryt pred palbou? 5) to, ze nejaky konspirativny chytrak v navale udalosti oznaci tehotnu zenu, ktora sa medzi rukojemnikmi vyskytla ozaj nahodou, za spolupachatelku, dokaze divak este pochopit ako sucast vysetrovacieho koloritu. to, ze ju za spolupachatelku s uplnou vaznostou oznacuju (respektive sa s tou myslienkou zaoberaju) hlavy statu, je asi rovnako surealne ako predstava, ze cervena ciapocka znasilni vlka a dealuje s kokainom. 6) nuz a ´last but not least´: posledny diel vyplavil na povrch odflaknute budovanie osobnych vztahov. v podstate su vsetky az iracionalne nevrazive a nelogicky napate. co ma za nasledok, ze si divak so ziadnou z postav nevytvori vztah a ich osudy su mu ukradnute. paradoxne ma najviac zamrzela smrt (i osud) kornana. tu sa ukazalo, ako velmi bahul svojim skvelym hereckym vykonom serial tahal. po jeho odchode sa dej nadobro prepadol do scenaristickej bezradnosti. trufam si povedat, ze pri neschopnosti tvorcov priebezne vytvarat anticipaciu deja a decimovania prirodzeneho napatia v prospech umeleho prostrednictvom vsadepritomnej vzajomnej nevrazivosti, bol takyto zaver nevyhnutny. () (méně) (více)