Ruská mafie na vzestupu, James Bond opět v akci. Pierce Brosnan v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. James Bond spolu s kolegou a přítelem, agentem 006 Alexem Trevelyanem, zlikviduje sovětskou továrnu na chemické zbraně. Alex však během akce padne do rukou ruského plukovníka Urumova, který jej bez váhání popraví. Po devíti letech zachytí britské špionážní družice zkázu sibiřského střediska kosmických zbraní Severnaja. To je zničeno jedním ze dvou bojových satelitů, nazývaných Zlaté oko. Satelit způsobuje elektromagnetický výbuch, po kterém přestanou fungovat všechny počítače. Bond se proto vydá do Ruska zjistit, kdo za celou akcí stojí. Bývalý člen KGB Valentin Žukovskij mu za tučný obnos zařídí schůzku s šéfem zločinecké organizace zvané Janus. Bonda čeká několik šokujících překvapení: pro Januse pracuje samotný Urumov, nyní generál a šéf vývoje kosmických zbraní. A hlavou Janusu je někdejší agent 006 Alex Trevelyan, jehož smrt byla před lety jen fingovaná. Trevelyan má nyní kontrolu nad druhým satelitem Zlaté oko. Má v plánu jej odpálit nad Velkou Británií a způsobit tak její naprostý kolaps... (Česká televize)

tron

„Boli ste už niekedy v Rusku?“ – „Občas. Na skok.“ Bondovky pre mňa nikdy nepredstavovali srdcovku. Keď začínali, nebol som na svete a keď pokračovali, mal som iné filmové priority. Do Zlatého oka som v 90. rokoch nabehol po hlave. Samozrejme som vedel, kto je Bond, ale inak ma to absolútne nezaujímalo. A bola to jazda! Režisér Zlaté oko poňal ako skvelú resuscitačnú jazdu s novým predstaviteľom agenta OO7. I vďaka tomu, že to bola moja prvá bondovka v živote, ktorú som videl celú od začiatku po koniec (a navyše šlo práve o onen reštart, teda nový začiatok), tak som sa okamžite chytil a Brosnan (vtedy rozkošne 42-ročný) sa pre mňa stal dokonalým Bondom. Skvelý je i zvyšok kastingu: Judi Dench bola taká dobrá, že v úlohe Bondovej šéfky vydržala skoro dve desaťročia (!) a skvelé party vystrihli Sean Bean, Robbie Coltrane (ten sa do sveta bondoviek vrátil ešte vo famóznom Jeden svet nestačí), Joe Don Baker (ktorý hral už v Dychu života, ale inú rolu), Tchéky Karyo a môj vtedy značne obľúbený Gottfried John (Príbehy z Južných morí, Asterix a Obelix). Akcia je robustná (tank!), výprava atraktívna a exotická a nechýbajú povinné ingrediencie a hlášky. Diváci na celom svete boli rovnako nadšení a snímku s triezvym rozpočtom 6O miliónov obdarovali krásnou tržbou 352 miliónov, takže pokračovanie sa dostavilo behom dvoch rokov. A tá pesnička od Tiny Turner! ()

B!shop

Po pravdepodobne nejdelsi pauze mezi bondovkou (6 let) se vraci Bond v podani Brosnana, kterej je muj jednoznacne nejoblibenejsi Bond. Netvrdim, ze je nejlepsi, me vicemene vyhovovali krome Lazenbyho a Craiga vsichni, ale Brosnana mam jako Bonda nejradsi. Jinak pribeh tyhle bondovky je klasika, takze tu mame zase nakej ten plan na ovladnuti sveta, ale tentokrat pribeh naprosto dostacuje, protoze tu je solidni zaporak Bean, ve vedlejsi zaporacky roli pekna mrcha Janssen, uchazejici bondgirl, v roli M tu mame poprve zenskou - Judi Dench a nastesti to je obcas nekterejma narazkama slusne vysvetleny ("Slysel jsem, ze novej M je zenska."), takze to nepusobi nak divne a Dench je v ty roli v pohode. No a hlavne hromada uz trikove docela povedeny a obcas hodne originalni akce. A pak samozrejme Brosnan, kterej zvlada s prehledem vsechno od baleni zenskejch, pres hazeni hlasek az po akci v tanku. Navic slusne hraje. No a hned si pri svym prvnim predstaveni v roli Bonda vybral pravdepodobne svoji nejlepsi bondovku. Na 5* to bohuzel neni, tak trochu uz to nema uplne to kouzlo tech starejch bondovek a je to spis akcnak, ale zase sakra povedenej akcnak. ()

Oskar

Doufám, že mi za to nevynadáte, ale Pierce Brosnana pokládám za nejlepšího filmového Bonda. Ale naopak bondovky, v nichž hraje, mi připadají nejhorší. Já vím, že je třeba jít s dobou, ale mám radši špionážní než akční filmy. ()

movie

Nejlepší bonodvka s Brosnanem. Solidní akční zábavička, která mě nenudí ani po několikerém shlednutí. A navíc "ruské" bonodvky měly vždycky šťávu! ()

Lateef

Je těžké hodnotit zpětně ostatní bondovky, když jsem před nimi shlédnul Casino Royale. Zlaté oko dokonce režíroval stejný režisér, takže budu srovnávat. Brosnan je možná šarmantní a elegantní, ale jeho Bond je příliš uhlazený a hlášky má suché jako Martini. Předtitulková scéna má opravdu neskutečný začátek, to když si 007 (ve skutečnosti kaskadér Wayne Michaels) skočí bungee z 220 metrů vysoké přehrady. Na druhou stranu to vniknutí do letadla během volného pádu mi přivodilo slabší záchvat, při kterém jsem měl pokušení film vypnout. Samotný příběh je děsně rozvleklý a já tam prostě nenašel ani minutu dobré atmosféry. V Casinu Royale mi oči po plátně šmejdily s frekvencí kmitajících pavoučích nožek, aby stihly všechno pochytit. Tady jsem kolikrát koukal doprostřed obrazovky úplně otráveně. Abych jenom nekritizoval, na place toho vybouchlo 18krát víc, než v kterýmkoliv jiným akčňáku a tank si pořídím, až mě naserou dopraváci v Jihlavě (zjevně se s ním dá cestovat všude a vcelku bezproblémově). Famke Jansen je šílená (ale to bylo dáno dabingem), Sean Bean toho moc nepředvedl (scénář mu to neumožnil). Celkově vzato, možná se bondovky oživily novou tváří, ale ve srovnání s Casinem působí moc nastrojeně, načesaně a fyzicky neopotřebovaně. Akční sekvence jsou povětšinou přehnané, nereálné a už dost, dám radši těch 60%, než se ještě rozmyslím... 352 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Faidra

Nesmyslnost děje by mi nevadila, s tím je u moderních pohádek zvaných bondovky třeba počítat, ale vadí mi, že se Brosnan vedle charismatického Beana a démonické Janssenové dost ztrácí. Jeho předchůdcům by se to nestalo. Tedy většině z nich. ()

pan Hnědý

17. Bondovka - Brosnan se smokingem a samopalem v ruce všechno perfektní a vrací nám atmosféru zlaté éry alias Connery. Pierce Brosnan se stává mým nejoblíbenějším 077. Bez slitování, servítek s chutným Martini a sexy účast všech žen. ()

Jara.Cimrman.jr

"007, musím vám připomenout, že máte povolení zabíjet a ne porušovat dopravní předpisy." Jenže zkuste jezdit po Něvském prospektu tankem nebo skákat s motorkou z prudce klesajícího letadla tak, abyste neporušili dopravní předpisy. To neumí snad ani úřadující postelový šampion Bond, tedy James Bond, tentokrát poprvé s vizáží č. 5 - typ Brosnan. Ale nechme dopravu dopravou, protože Bondova honba za satelitním elektromagnetickým pulzním udělátkem je zatraceně stylová, hodně zábavná a chraplavé Golden Eye k ní zní taky dost dobře. ()

EdaS

Ruská programátorka s fyzickými parametry severské modelky, co fackuje padoucha s výkřikem "sviňa!", prostě nemá chybu. Nejlepší Brosnanova bondovka. ()

xxmartinxx

Až když člověk vidí všechny předchozí Bondovky, dokáže docenit Zlaté oko, které představuje opravdu dlouho očekávané probuzení série z kómatu, kdy ještě třicet let po Connerym těžily Bondovky jen ze zašlé slávy. Od minulého dílu uplynulo možná šest let, vyspělostí je ale tenhle film od Glenovy křečovitosti na celá desetiletí. Campbell má nápady, aktivně něco dělá, nepřihlíží jen tomu, jak lidé pobíhají a střílí po sobě. Brosnan je vynikající Bond, nejlepší od Conneryho (i když proti Daltonovi jsem taky nic neměl). ()

Skejpr

Brosnan se teprve hledal (a ještě byl moc mladý) ale bondovskému standardu to vyhovuje a Campbellovi patří jednoznačně dík za znovuoživení série... ()

Shit

První ze série Bondů s Piercem Brosnanem a myslim si že je na docela solidní úrovni. Je pravda že minulým bondům, hlavně těm starším se tak úlně nemůže rovnat, hlavně příběhem, kterej je sice dobrej, ale nedotahnutej a hlavním záporákem, kterej byl spíš takovej chudáček, než nějakej drsnej boss, ale za to to je mnohem vyspělejší v oblasti triků a moderních vychytávek. taky je to mnohem víc akčnější a ta akce ji i občas docela vychytaná, ale Brosnan se do tý akce moc nehodí, protože neni zrovna prototyp akčního hrdiny, ale na toho ulízanýho anglickýho tajnýho agenta se celkem hodil, určitě lepší než Roger Moore.myslim si, že se to může v pohodě hlásit k minulým bondovkám a žádnou ostudu to neudělá, spíš naopak ()

Djoker

Když se řekne James Bond, tak se mi vždy jako první vybaví Pierce Brosnan. Ten chlap je prostě frajer. Vzal si to nejlepší ze svých předchůdců a protřepal. Zbytek už zařídil Campbell, který nastolil dravější styl plný přepálené akce. Jízda Petrohradem je boží. Pobaví i úchylná Xenia. Navíc po hodně dlouhé době dostal 007 pořádný soundtrack. ()

Morien

Když se nad tím intensivně zamyslím (ačkoliv potřeba intensivního zamýšlení nad Jamesem Bondem je téma na diskusi samu pro sebe), tak je Zlaté oko zlatým standardem, podle kterého moje podvědomí posuzuje všechny ostatní Bondy. Myslím si, že jsem možná některé Conneryovky viděla dřív, ale přece jen jsem devadesátkové dítě a tak mým Bondem byl vždy zejména Brosnan a na srdíčkové úrovni jím zůstává dodnes. Také jsem se tady poprvé zamilovala do hudby Erica Serry, než proběhla naprostá láska u soundtracku k Leonovi. Rozběhnutí motivací a přesouvání mezi různorodými lokacemi je tady orchestrováno tak, že nenamítám ani slovo, a ještě se z toho tetelím radostí. Důležitou roli pro mě hraje i to, že postava Izabelly Scorupco je předně schopná a vtipná a až potom také krásná. A ještě zmínka na počest Alanu Cummingovi, jehož poslední slova si sama pro sebe vykřikuji častěji, než je možná zdrávo. ()

choze

Po průměrném POVOLENÍ ZABÍJET s rozpačitým Daltonem, přichází megaakční komiksový refresh s lišáckým Brosnanem, který si roli pořádně užívá. Silné obsazení, svižné tempo, vtipné dialogy, kvalitní záporáci, pěkné kočky a demoliční orgie, pasující ZLATÉ OKO na jeden z akčních filmů desetiletí. Filmu, kde tank zničí půlku města a pak se srazí s obrněným vlakem, míň než 5 hvězd nedám (a to prý to původně mělo být ještě divočejší). Moje nejoblíbenější bondovka. ()

Dudek

James Bond je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších filmových postav a sérií. Není se čemu divit, vždyť filmy o tomto charismatickém agentovi nabízejí průměrnému divákovi přesně to co si jen může přát, efektivní výbuchy, krásná auta a ženy. Jenže ne vždy tyto prvky znamenají kvalitní filmovou podívanou. Pierce Brosnan přišel jako blesk z čistého nebe zrovna ve chvíli, kdy se již začaly šířit fámy o Bondově konci, ne všichni s ním souhlasili, ale většina mladých diváků byla spokojena. Nakonec to ovšem dopadlo více než dobře, Brosnan se zalíbil i fanouškům a začalo se spekulovat o tom, že se do role agenta konečně dostal herec, který jako Bond vypadá. Ale teď ke Zlatému oku, o kterém si myslím, že se jedná spíše o podprůměrný film. Nedokáže totiž ničím oslnit, pár scének je tu vysloveně na efekt a celkově se nic moc neděje. Samotný příběh je jednoduchý a odehrává se přesně tak, jak se od něj očekává. Já nejsem nijak zarytým Bondovým fanouškem a možná právě proto mě film zanechal až příliš chladným. Neměl jsem nic prosti přehnaným akcím, protože ty k tomu filmu prostě patří, ale připadal jsem si jako člověk, který zírá na film pro prostoduché. Ani herci nejsou nijak přesvědčiví, spíše než Brosnan a Bean zapůsobila Famke Janssen, která hrála dokonce i docela dobře napsanou postavu... No jak to ukončit? Ještě stále doufám, že bude natočena bondovka, která by dokázala zapůsobit i na mě... Třeba se přesně to povede s Craigem, který bude tak trochu jiným agentem 007. ()

Segrestor

Patrně nejzajímavější bondovka s Piercem Brosnanem. Už od prvních okamžiků může, bondovského světa neznalý, divák pochopit, s čím má asi co dočinění. James Bond poté, co se prostřílí z nějaké ruské stanice plné vojáků s AK47, skočí ze skály a volným pádem(!) a dožene volným pádem klesající letadlo(!), do kterého v klidu nastoupí a těsně před nárazem chytne knipl a celé to zvedne a odletí vstříc dalšímu dobrodružství. To není vše. Podobné "úlety" prošpikovávají film jako Jirka Babica nějaký nedomrlý špíz a na konci divák zavře ústa jen proto, aby ze sebe vykuckal přidušené WAU. Viděno poprvé až po Skyfall. ()

Zemřela Tina Turner

28.11.2022

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Gottfried John 1942 - 2014

Gottfried John 1942 - 2014

03.09.2014

Herec Gottfried John zemřel nedaleko Mnichova, kde dožíval svůj život po boku své ženy a kde prohrál svůj boj s rakovinou. Narodil se v Berlíně během bouřlivých dnů války. Otce nikdy nepoznal a… (více)