Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

První Bondovka s Piercem Brosnanem znamená konec. Konec bondovské elegantní akce a Britského suchého gentlemanství. "Zlaté oko", byť je dobrým filmem, přetvořil bondovky do akčního kabátu, zběsilého střihu a udělal z nich výbušné akčňáky, které se od jiných podobných liší pouze hlavní postavou. Škoda.(25.9.2005)

První a zároveň nejlepší bondovka s Brosnanem. Agent 007 je v jeho podání asi nejelegantnějším, co známe. Anglický gentleman. Osobitý humor a šarm, kterým dává této roli nový rozměr. Krásné exteriéry, krásná auta, krásné ženy. Honičky, efektní souboje a přestřelky. Pestrá škála padouchů se kterými je nutno se vypořádat. Každý z nich utkvěl v paměti. Ať už chlípná Xenie, zabíjející stiskem svých stehen, generál Urumov upíjející z placatice vodky při pronásledování tankem a samozřejmě výborný Sean Bean. A o Izabelle Scorupco v roli bond girl už každý ví, že chutná jako jahody. První role M pro Judi Dench. Role, ve které přežila i Brosnana o mnoho let. Jedna z nejlepších bondovek vůbec.(3.9.2014)

Kdybych si musela vybrat jen jednu jedinou bondovku, bylo by to zlaté oko. Viděla jsem ho snad stokrát. Nevěděla jsem, že je to Piersova první bondovka, dočetlajsem se to až tady na csfd. Dokonce mě to ani nenapadlo, protože Pierce hraje tak skvěle a tak přirozeně, že mu nálepka agenta už navždy zůstane, a žádný jiný film ji nemůže přebýt. Navíc se v tomhle díle objevuje můj miláček Sean Bean a taky jsem jako malá děsně žrala toho Ajťáka, co nakonec zamrzne víc než windows. A nakonec tu máme ten bipól - naivní Natalie vs. nymfomanská Xenie...žrádlo(16.10.2011)

Předně musím říci, že jsem byl na změnu představitele agenta 007 pěkně naštvaný a Timothy Dalton doplatil na všeobecnou představu, že Bond je elegán jehož mise jsou vlastně plná sexuálních dobrodružství a jedna velká vtipná údalost ! Takže po nepochopeném Timothy Daltonovi to měl Pierce docela jednoduché u všech až na mě ! Tak tedy nový 007 se jmenuje Pierce ..........Pierce Brosnan. Má dokonale padnoucí oblek a nejlepší konverzaci se ženami ze všech Bondů, používá ty nejlepší hračky od Q a když ho zradí 006 neváhá přitvrdit. Tohle protřepání vlastností však k němu dokonale sedlo . Ostatně úvodní elegantní bungee by ocenili i na Zvíkovském mostě a za jízdu tankem v Petrohradských ulicích by mu čeští dopraváci odebrali všechny body najednou. V rámci CK BOND návštívíme nové destinace, Monaco, Petrohrad a karibik.Krásné Bondgirl mě doslova uzemnili a zatímco Izabella Scorupco byla skutečně velmi krásná a statečná dívka, mé chlípné já potěšila hlavně supersexy Famke Janssen její dominantní povaha mě připoměla mou kamarádku MADAM MARII . Bohužel sadisticky úchylná Famke Janssen mě navždy vzala pocit bezpečí mezi ženskými stehny, kde se chlapy od pradávna rádi nacházejí. I přes tuto psychickou újmu budu rád koukat do zlatých očí tohoto filmu.(31.12.2006)

Bondovka par excellence. Pierce Brosnan se pro roli nepřemožitelného sukničkáře a vyznavače adrenalinové zábavy snad narodil. Žádná jiná role mu nesedla tak dobře jako 007. Šarmantní kukuč, nonšalantně pronášené hlášky a nenapodobitelný styl běhu (hrozně spěchám, ale nechci se rozcuchat) z něj dělají zatím největšího konkurenta legendárního Seana Conneryho. A s kým, že se potkal tentokrát? Zklamáni nebudete. Společnost našemu elegánovi dělají charismatický arcilotr Sean Bean, dokonalý Hi-Tech hajzlík Alan Cumming, holka od vedle Izabella Scorupco, ujetá milovnice "pevného stisku" Famke Janssen a nejlepší titulní song v historii, který pro rockovou babičku Tinu Turner zmákli kluci z U2... Milovníci bondovek zaslintají blahem, ostatní si užijí maxiporci akčního popcornu té nejvyšší kvality.(7.7.2007)

• - Pierce Brosnan (James Bond) ve filmu používá německou pistoli Walther PPK 7.65mm, Sean Bean (Alec Trevelyan) používá britskou pistoli Browning BDM 9.19mm a Famke Janssen (Xenia Onatoppová) ruskou útočnou pušku AKS-74u a AK-74. (Redix)

• - Vo Fínsku sa film volal "007 a zlaté oko", v Grécku "Operácia: Zlaté oko". (ash99)

• - Na výrobu AK 74 ruských vojáků filmaři použili Norinqo typ 56 (čínská kopie AK 47). (Sharky95)