Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Na Jamese Bonda mám názor ten, že není na světě agent, jenž by se zavděčil lidem všem ;-) Ale rozvést to musím: podle mě (lépe řečeno pro mě) mají bondovky hodnotu jen v okamžiku, kdy se na ně dívám. Nejsou pro mě nějakou hodnotou, která přetrvává. Nejsou nadčasové. Opakuji - pro mě ne. Zatímco u třeba Supermana (1978) a jeho "prostinkých" triků (na dnešní dobu) uslintávám a chrochtím blahem, bondovky např. s Connerym sleduji okem spíše pobaveným a shovívavým. Dvě hvězdičky, které jsem při prvním zhlédnutí Zlatému oku dal, byly zapříčiněny proto, že jsem ještě nebyl zvyklý na akční filmy. Po podívání druhém hodnotím výše, ovšem, stejné výtky zůstaly - směrem k nerealističnosti (jak si někdo stěžoval u Casina Royale) je to scéna s "pádem" do letadla, směrem k "nadsázce" je to např. scéna z krytu, která přechází v grotesku (ta snad nemá v JB co dělat!), akce mi připadla nenápaditá a tak to, co by stálo za zmínku, je občasný inteligentní vtip, Famke Janssen, mající orgasmus při střílení ze samopalu, tytulky s padajícími srpy a kladivy a zvláštní hudba Erica Serry. Ale abyste neřekli, tady je jedna výjímka, potvrzující pravidlo... Moje.(23.1.2007)

Po průměrném POVOLENÍ ZABÍJET s rozpačitým Daltonem, přichází megaakční komiksový refresh s lišáckým Brosnanem, který si roli pořádně užívá. Silné obsazení, svižné tempo, vtipné dialogy, kvalitní záporáci, pěkné kočky a demoliční orgie, pasující ZLATÉ OKO na jeden z akčních filmů desetiletí. Filmu, kde tank zničí půlku města a pak se srazí s obrněným vlakem, míň než 5 hvězd nedám (a to prý to původně mělo být ještě divočejší). Moje nejoblíbenější bondovka.(24.3.2007)

Až když člověk vidí všechny předchozí Bondovky, dokáže docenit Zlaté oko, které představuje opravdu dlouho očekávané probuzení série z kómatu, kdy ještě třicet let po Connerym těžily Bondovky jen ze zašlé slávy. Od minulého dílu uplynulo možná šest let, vyspělostí je ale tenhle film od Glenovy křečovitosti na celá desetiletí. Campbell má nápady, aktivně něco dělá, nepřihlíží jen tomu, jak lidé pobíhají a střílí po sobě. Brosnan je vynikající Bond, nejlepší od Conneryho (i když proti Daltonovi jsem taky nic neměl).(3.9.2011)

Na to, že se natočilo Zlaté oko jen šest let po poslední bondovce s Timothy Daltonem vypadá jako z jiného světa. Nabušenější, akčnější, svižnější a ve všech aspektech modernější film prokázal, že lze nenásilně naroubovat agenta 007 i do nového světa. Martin Campbell možná zachránil postavu Jamese Bonda a Brosnan je tím nejlepším hned po Connerym. Tohle se hodně povedlo.(26.9.2005)

A já si říkal, proč je Sean Bean uveden v titulcích hned jako první, když umírá asi po pěti minutách... Z Thunderballu jsem přeskočil rovnou na Zlaté oko. Ty staré bondovky mne prostě nebraly, tak jsem neviděl žádný důvod se prokousávat dalšími 13 díly, které by mne tolik nebavily. A skočil jsem rovnou do moderní éry série s 007. Trošku mne vadilo, že spolu Rusáci mluví anglicky (notabene když mají angličtinu s hrozným ruským přízvukem), britské a americké obecenstvo by jistě snad sneslo pár titulků pro větší autenticitu a požitek z filmu. Jinak jsem byl spokojen, i když nejsem žádný velký fanda této série... A nelze samozřejmě zapomenout na krásnou titulní píseň od Tiny Turner. Poznámka - BMW neudělalo moc dobrý kauf, když se nechalo udělat oficiálním Jamesovým vozítkem zrovna pro tento díl. James totiž cestuje všemi možnými prostředky, a tak máme bávo na očích akorát při krátké cestě k letadlu... 80%(27.11.2011)

• - Předtím, než byl do role dalšího Jamese Bonda obsazen Pierce Brosnan, se uvažovalo o několika dalších možných představitelích Jamese Bonda, mezi kterými byli například Liam Neeson, Mel Gibson, Sam Neill, Hugh Grant nebo Lambert Wilson. (becki_tu)

• - Goldeneye je jméno domu na jedné pláži na Jamajce, kde v letech 1952 až 1964 psal Ian Fleming romány a krátké příběhy právě o slavném agentovi 007. (becki_tu)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 57. (Zdroj: ČSFD.cz)