Zlaté oko

GoldenEye

James Bond: Zlaté oko

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1995, 130 min

Film, který zachránil nejdelší filmovou serii všech dob. Děti legendárního bondovského producenta Broccoliho vytvořily nový tým v čele s Pierce Brosnanem, který vlil bondovi ztracenou krev do žil. Takže 007 přežil i pád železné opony a pod vedením nového, překvapivě ženského, M, se vydává kam jinam než do Ruska. Příjemnnou změnou je i to, že proti Bondovi tentokrát stojí jeho starý přítel, a tak se tentokrát bohužel nedočkáme onoho ďábelského "pane Bonde" ovšem Sean Bean je Brosnanovi vícenež důstojným protivníkem. Jen mě tak napadá, jak by ten film asi vypadal, kdyby se hlavní padouch jmenoval Felix Leiter!?(28.10.2003)

Bondovka par excellence. Pierce Brosnan se pro roli nepřemožitelného sukničkáře a vyznavače adrenalinové zábavy snad narodil. Žádná jiná role mu nesedla tak dobře jako 007. Šarmantní kukuč, nonšalantně pronášené hlášky a nenapodobitelný styl běhu (hrozně spěchám, ale nechci se rozcuchat) z něj dělají zatím největšího konkurenta legendárního Seana Conneryho. A s kým, že se potkal tentokrát? Zklamáni nebudete. Společnost našemu elegánovi dělají charismatický arcilotr Sean Bean, dokonalý Hi-Tech hajzlík Alan Cumming, holka od vedle Izabella Scorupco, ujetá milovnice "pevného stisku" Famke Janssen a nejlepší titulní song v historii, který pro rockovou babičku Tinu Turner zmákli kluci z U2... Milovníci bondovek zaslintají blahem, ostatní si užijí maxiporci akčního popcornu té nejvyšší kvality.(7.7.2007)

Po průměrném POVOLENÍ ZABÍJET s rozpačitým Daltonem, přichází megaakční komiksový refresh s lišáckým Brosnanem, který si roli pořádně užívá. Silné obsazení, svižné tempo, vtipné dialogy, kvalitní záporáci, pěkné kočky a demoliční orgie, pasující ZLATÉ OKO na jeden z akčních filmů desetiletí. Filmu, kde tank zničí půlku města a pak se srazí s obrněným vlakem, míň než 5 hvězd nedám (a to prý to původně mělo být ještě divočejší). Moje nejoblíbenější bondovka.(24.3.2007)

Po pravdepodobne nejdelsi pauze mezi bondovkou (6 let) se vraci Bond v podani Brosnana, kterej je muj jednoznacne nejoblibenejsi Bond. Netvrdim, ze je nejlepsi, me vicemene vyhovovali krome Lazenbyho a Craiga vsichni, ale Brosnana mam jako Bonda nejradsi. Jinak pribeh tyhle bondovky je klasika, takze tu mame zase nakej ten plan na ovladnuti sveta, ale tentokrat pribeh naprosto dostacuje, protoze tu je solidni zaporak Bean, ve vedlejsi zaporacky roli pekna mrcha Janssen, uchazejici bondgirl, v roli M tu mame poprve zenskou - Judi Dench a nastesti to je obcas nekterejma narazkama slusne vysvetleny ("Slysel jsem, ze novej M je zenska."), takze to nepusobi nak divne a Dench je v ty roli v pohode. No a hlavne hromada uz trikove docela povedeny a obcas hodne originalni akce. A pak samozrejme Brosnan, kterej zvlada s prehledem vsechno od baleni zenskejch, pres hazeni hlasek az po akci v tanku. Navic slusne hraje. No a hned si pri svym prvnim predstaveni v roli Bonda vybral pravdepodobne svoji nejlepsi bondovku. Na 5* to bohuzel neni, tak trochu uz to nema uplne to kouzlo tech starejch bondovek a je to spis akcnak, ale zase sakra povedenej akcnak.(15.2.2010)

Spíš 3 a 1/2, ale nechci tomu tady zbytečně kazit průměr. Asi to bylo docela dobrý, i když mě to nijak zvlášť nenadchlo. Pierce Brosnana jsem bral vždycky jen jako dočasné řešení. Zaplaťpánbůh za Daniela Craiga. Je super, že víc jak 40 let od pemiéry Dr. No tvůrci přišli na to, jak zhruba by měl Bond vypadat. P. S. Po shlédnutí po několika letech musím uznat, že je to mnohem lepší než se mi to zdálo napoprvé... Nakonec tomu i tu jednu hvězdu přidám, protože v rámci Bondovek se jedná o velice zdařilý film.(21.3.2009)

• - Prvé vystúpenie Pierca Brosnana v úlohe Jamesa Bonda. Agenta mal hrať už v roku 1987, ale nemohol sa uvoľniť zo seriálu Remington Steele (od r. 1982), v ktorom hral titulnú úlohu. (ash99)

• - M (Judi Dench) se poprvé v bondovkách objevuje jako žena. (tyzmrde)

• - Spoiler: Vo filme sa dozvieme ako zomreli Bondovi (Pierce Brosnan) rodičia - pri horolezeckom nešťastí. Je to prvý krát, čo tvorcovia odkryli minulosť a rodinné vzťahy Jamesa Bonda. (gezko)