Vysoká hra patriotů

• slovenský

Hry patriotov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Tak se konečně potvrdilo to co se o harisnu fordovi už dlouhá léta šušká, on opravdu chodí na dámský záchodky! Nicméně ta scéna s těma flešbekama byla fakt dobrá, na moment sem si vopravdu myslel že ta zrzka ze záchoda je opravdu ten pachatel, a že ji agent ocelové péro nebo jak je to v češtině, identifikoval skutečně podle toho jak jí zavlály vlasy když hnula krkem, ale zpátky k tématu filmu, podle mýho je to značení relaxačních místností strašně nedomyšlený, proč nejsou dveře vod hajzlíku v restauracích, na nádražích a na jiných veřejných místech voznačený místo nějakýma nejednoznaačnýma transexuálníma postavičkama prostě a jednoduše obrázkem nebo fotografií mužských či žeských genitálií, tak aby to bylo jednoznačný a jasný? vemte si třeba takový tříletý dítě, děti ty v tom maj ještě zmatek, natož ve třech letech, kdy pohlavní znaky ještě nejsou prakticky vyvinutý, takže tříletý dítě ještě vůbec netuší co je kluk a co je holka, nedejbože kdyby pak bylo ještě ze skocka, kde ženský vypadaj jako chlap a tátové nosej sukně.. ale kdyby byl na těch dveřích vyobrazenej genitál jak prosazuju já, tak se člověk jednoduše podívá na genitál na dveřích, pak na svůj vlastní genitál, a tam kde najde shodu genitálů, tak do těch dveří vleze...i když, jak tak vo tom teď přemejšlím, tak herisn ford by nejspíš asi stejně skončil na dámách...tedy, pokud je pravda co se povídá..(11.1.2014)

Na Ryanovku nic moc.Spíš šedo šedý průměr.Několik scén je sice dobrých, ale takové podle mě obsahuje každý průměrný akčňák.Ford je sympatický a odvádí svoji roli dobře, Sean Bean se mi tam moc nehodil a taky toho moc neodehrál.No a Sam Jackson je tam jenom zbytečná figurka (i když svůj výkon odvádí jako vždy dobře) - černoch tam být musí.A Richard Harris je tam tak zbytečný, že je škoda mluvit.Ty vedlejší role mohli nechat komukoliv a vyšlo by to nastejno.(12.8.2003)

Harrison Ford, to jméno už něco znamená.Stejně tak Sean Bean. Tudíž jsem čekal nějakou zápletku, nějaký trcho nápaditý děj a příběh s akčním rozuzlením.Takhle bych si thriller představoval, navíc takto obsazený.Jenže ve výsledku jsem dostal pouze ten poslední bod.Akční rozuzlení, a co se týče reálnosti navíc trochu pochybné.Sledoval jsem tenhle souboj mezi Ryanem a Millerem(mimochodem pro akční film celkem dobrá jména,to uznávám) s očekáváním, že teď přijde něco, co mě alespoň donutí říct:,,Tak tohle bylo dobrý", ale bohužel.Nic takového nepřišlo a tak jsem zůstal pouze v očekávání nějakého oživujícího prvku, který se ke škodě tohohle thrilleru nedostavil.Celkově průměrné.(8.10.2012)

Kvalitni clancyovka, ktera ma typicke rysy - cili spiony a teroristy, kteri zjisti, jak nebezpecne je nastvat H. Forda. Ten v roli Jacka Ryana nahradil (a podle me ku prospechu) A. Baldwina, ktery tuto postavu hral ve filmu "Hon na ponorku" (1990). Oba filmy jinak nemaji krom hrdiny nic spolecneho. Tento je proti prvnimu divackemu setkani s Ryanem take vice osobni, protoze tu Jack chrani svou rodinu, ktera v predchozim snimku z obdobi Studene valky nehrala zadnou roli. I zde je ovsem dulezita politika - "Patrioti" i podobne snimky tak dnes lehce doplaceji na aktualnost ve sve dobe. Z dnesni generace uz mozna malokdo vi, co byla IRA a jake krvave boje se odehravaly v Belfastu, nebo co je Sinn Féin (https://en.wikipedia.org/wiki/Sinn_F%C3%A9in), kdo je Kaddafi apod. Nastesti film neklade velke naroky na znalosti a vpohode si vystacite s vedomim "Ford je ten hodny, ti zakukleni jsou zli" :) Nektere sceny jsou i dnes velmi napinave a zajimave, napr. "valka z kancelare", kdy sledujeme pres satelity (ktere zde hraji dulezitou spionazni roli) utok SAS kdesi v sev. Africe. Dnes uz by podobnou situaci zrejme resily drony, ale i tak plni scena svuj ucel. Mlady a stihly Sean Bean se na pomstychtiveho padoucha hodi taky skvele. Zkratka slusny thriller i po letech. [ https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Ryan_%28film_series%29 ](20.9.2015)

Slibný začátek, svižná akce. Bohužel potom tempo opadne a film se vleče. Fordovi akční role drsňáků moc nesedí, tady někdy působil spíš směšně. Z herců stojí za zmínku asi jen standardně dobrý a opět zlý Sean Bean. Dalších velkých herců tu bylo hodně, ale spíše na efekt, kdyby jejich role hrál někdo jiný, dopadlo by to víceméně stejně. Dialogy někdy váznou, jinak je to příjemná oddechovka na jediné zhlédnutí. Noyce se mi nezdá být kvalitním akčním režisérem, někdy se mu to rozpadá pod rukama. Ale ten film za to stojí, spíš bych dal tak tři a půl, to tu ale není, tak musím dát tři.(15.6.2009)

• - Ve filmu je použita hudba z filmu Vetřelci (1986). (Rat22)

• - Film obsahoval scény z centrály CIA, jež byly skutečně natočené v prostorách CIA. Bylo to poprvé, co CIA něco takového povolila. (sury)

• - Také nepřiměřené požadavky na honorář Aleca Baldwina byly jedním z důvodů, proč roli nakonec získal Harrison Ford. (Indy_Brabino)