Bývalý analytik CIA a námořní důstojník Jack Ryan je s rodinou v Londýně. Má tu nějaké přednášky a vzal s sebou i ženu Cathy a dceru Sally, aby si tu udělali dovolenou. Úplnou náhodou se stanou svědky teroristického útoku na člena královské rodiny, lorda Williama Holmese. Jack naprosto bez přemýšlení zasáhne a jednoho z útočníků zastřelí. Jedná se o ani ne sedmnáctiletého Patricka Millera, který spáchal atentát společně se svým bratrem Seanem a dalším mužem, který však unikl. Sean Miller je zatčen a postaven před soud. Jack Ryan, který byl při atentátu také zraněn, zůstává v Londýně, aby u soudu vypovídal. Při té příležitosti je za svůj čin povýšen do šlechtického stavu a smí užívat titul Sir. Sean je členem teroristické buňky, která se odloučila od IRA. Za svůj čin byl odsouzen do přísného vězení. Jeho spolupracovníci však Seana cestou do vězení osvobodí. Neváhají postřílet všechny členy doprovodu. Sean Miller a jeho parťáci prchají do severní Afriky, aby zde naplánovali další pokus o únos Holmese a cvičili se v bojových technikách. Sean Miller je však plný nenávisti vůči Ryanovi, protože zabil jeho bratra. Chce se mu pomstít a zabít jeho i jeho rodinu. S několika kolegy se vypraví do Ameriky, aby zde uskutečnil svůj plán. Jeho kolegyně Annette se pokusí zabít Ryana, zatímco Miller střílí na auto těhotné Cathy, která veze Sally ze školy. Jack Ryan se útoku ubrání, ale Cathy a Sally mají těžkou autonehodu. Miller usoudí, že se zabily a odlétá zpět do severní Afriky. Cathy je na tom po nehodě o něco lépe, ale Sally je zraněná velmi vážně a v prvních hodinách není ani jisté, zda přežije. Naštěstí se nejhorší předpověď nesplní, ale i tak musí Sally strávit v nemocnici dlouhý čas. Tento Millerův čin přiměje Jacka k tomu, aby se vrátil zpět do CIA, i když to původně neměl v úmyslu. Společně s kolegy a za pomoci satelitů pátrají po Millerovi a jeho bandě v Africe. Podaří se jim najít tábor v Libyi, kde se teroristé ukrývají. Jeho cílem je teroristy zabít. Na místo byla poslaná protiteroristická jednotka, která teroristy zlikviduje. Ryan a jeho kolegové vše sledují přes satelit. Nejsou však poznat obličeje a CIA netuší, že Miller a jeho kumpáni už v táboře nejsou. Vydali se do Států, aby se zde znovu pokusili o únos lorda Holmese, který má navštívit USA a při té příležitosti se sejít s Ryanem, jemuž vděčí za život. Holmes a jeho lidé navštíví Ryana a jeho rodinu u nich doma na rodinné večeři. Zpočátku jde všechno hladce a podle plánu, lidé se baví, ale pak náhle vypne elektřina. Venku je bouřka a velmi prší, zdá se, že to souvisí, ale Jack si všimne, že v nedalekém přístavu světlo svítí, a to nevěstí nic dobrého. Vychází najevo, že jeden z Holmesových lidí je s teroristy spojený... (TV Prima)

Trailer

Script

Když jsem si zapnul službu HBO a uviděl jsem, že v nabídce mají tento snímek, tak jsem neodolal a pustil jsem si to. První věc co mě na filmu štvalo byla hudba (doslova příšerná hudba). Vůbec mi tam neseděla a přišla mi otravná. Ve filmu byly momenty, kdy tato hudba zkazila celý záběr a vy jste nemysleli na nic jiného, než na to jak se vám ta hudba protiví. Další věc co pokazili tvůrci bylo to, že děj až moc prodlužovali. Bylo to zbytečně dlouhý. Děj, který film měl jsem si dokázal představit třeba na devadesát minut. Dobrý bylo, že se ve filmu nevyskytovali hloupé komentáře postav, a že děj měl nějakou logiku. Bohužel je škoda, že to nesplnilo moje očekávání. ()

Superpero

Dobrý to bylo. Zajímavý thriller s velice dobrým Fordem. Nasraný ksichty po atentátu na jeho rodinu jsem mu opravdu věřil. Také to je jeden z mála filmů, kde jsem byl po újmě na rodině hlavního hrdiny opravdu smutnej (vždycky to je pro mě jen záminka aby se naštval a všechny pozabíjel). Sean Bean je zlověstný, ale jeho postava je nehoráznej debil. Celkový dojem trochu ničí nehodící se hudba. ()

adams89

Když budu upřímný, tak knihy Toma Clancyho mi teda toho moc neříkají. Postava Jacka Ryana se mi sice líbí, ale raději jsem dal před knihami přednost filmovým zpracováním. Po Honu na ponorku s Alecem Baldwinem dostal příležitost charismatický Harrison Ford. Tomu role agenta CIA sedla na míru, už jen proto, jak mu perfektně sedí sako s kravatou Z trojice herců, kteří zatím ztvárnili Jacka Ryana (počítáme-li i Bena Afflecka) je právě Ford nejvíce přesvědčivý. Film je na dobré úrovni, nepostrádá napětí, akci ani dobrý příběh. Pro milovníky Forda a politických thrillerů je to jasná volba.70% ()

IQ Tiqe

Solidní akční thriller, stará škola. Na dnešní poměry ale trochu rutinérská práce – dá se čekat, co kdy přijde, a i když napětí nechybí, nikdy nemám opravdový strach, co se komu stane, a jen čekám na happyend. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

farmnf

Flanker č. 27 mi zase komentář doslova utrhl od držky. O čem je tento thriller, tvářící se vznešeně jako politický. Zase je tu zamračený H. Ford, zase je z CIA i když nějak na neplaceném volnu, zase má krásnou ženu, zase miluje své dítě, čili amík k zulíbání, ještě mu hamburger vrazit do huby. Hloupá britská policie nic netuší-to víte blbci z Anglie-a IRA kuje pikle. H. Ford je pochopitelně doktor a je velice statečný jako v Paříži. Rozstřílí ty zmrdy irský na maděru, ale jak to tak bývá, pár zmrdů to přežije. A pak má pan doktor CIA problémy. Pak jsem usnul a je mi hovno po tom jak to dopadlo. Podobných kravin jsem už viděl habaděj. ()

• Země Severní Afriky, ve které je výcvikový tábor IRA, není ve filmu konkretizována, avšak dle knihy se jedná o Libyi. (sury)
  • V některých scénách se ve filmu mihne i autor knižní předlohy Tom Clancy. (PRobin)

Související novinky

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)