Vysoká hra patriotů

Hry patriotov

Patriot Games

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Kvalitni clancyovka, ktera ma typicke rysy - cili spiony a teroristy, kteri zjisti, jak nebezpecne je nastvat H. Forda. Ten v roli Jacka Ryana nahradil (a podle me ku prospechu) A. Baldwina, ktery tuto postavu hral ve filmu "Hon na ponorku" (1990). Oba filmy jinak nemaji krom hrdiny nic spolecneho. Tento je proti prvnimu divackemu setkani s Ryanem take vice osobni, protoze tu Jack chrani svou rodinu, ktera v predchozim snimku z obdobi Studene valky nehrala zadnou roli. I zde je ovsem dulezita politika - "Patrioti" i podobne snimky tak dnes lehce doplaceji na aktualnost ve sve dobe. Z dnesni generace uz mozna malokdo vi, co byla IRA a jake krvave boje se odehravaly v Belfastu, nebo co je Sinn Féin (https://en.wikipedia.org/wiki/Sinn_F%C3%A9in), kdo je Kaddafi apod. Nastesti film neklade velke naroky na znalosti a vpohode si vystacite s vedomim "Ford je ten hodny, ti zakukleni jsou zli" :) Nektere sceny jsou i dnes velmi napinave a zajimave, napr. "valka z kancelare", kdy sledujeme pres satelity (ktere zde hraji dulezitou spionazni roli) utok SAS kdesi v sev. Africe. Dnes uz by podobnou situaci zrejme resily drony, ale i tak plni scena svuj ucel. Mlady a stihly Sean Bean se na pomstychtiveho padoucha hodi taky skvele. Zkratka slusny thriller i po letech. [ https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Ryan_%28film_series%29 ](20.9.2015)

Ford X Bean. O to tady běží. Ti dva, zdá se, si do oka moc nepadli a jestli se mají v lásce mimo kameru, tak jsou to fakt dobří herci! No jo, jsou to dobří herci. S.L. Jacskon si taky zaslouží potlesk a ty dvě hodiny utekli jako voda. I ta trocha akce je na slušné úrovni a celé Fordovic rodince jsem nezkutečně fandil. 70%(30.1.2011)

Patriot Games je diametrálně odlišné pokračování. Vlastně nebýt jména hlavního hrdiny (Jack Ryan), tak si tenhle film s Honem na ponorku ani nespojím. Patriot Games je především typická Fordovka, žádné zdlouhavé politické kličky se nekonají. Přesto je tempo spíše pomalé (výrazněji graduje až závěr) a film jako celek je nepříjemně odtažitý až chladný. K tomu dopomáhá minimalistická, leč působivá, Hornerova hudba tak trochu (spíš hodně) vypůjčená z Aliens. Sean Bean jako ne moc chytrý záporák je parádní jako vždy. Patriot Games sice není nijak originální, ale má takové to kouzlo dobrých 90's thrillerů.(26.6.2015)

Na první pohled to tak jasné není, ale nebýt relativně dobré režie film by hodně propadl, scénář totiž nenabízí akci ani proklamovaná "politická" složka tohoto údajně politického thrillerů je velice mizerná a politické otázky pro stimulaci divákova intelektu naprosto chybí. Film se totiž zaměřuje hlavně na Harrisona Forda a jeho spokojený rodinný život, přičemž logicky následuje kopa amerického patetického bulšitu okolo. Nosným prvkem je velice dobrý Sean Bean, který se pro záporáky narodil a je smutné ho vidět v každém filmu umírat na konci.(11.8.2010)

Clancyho "ryanovky" mám rád, už jen proto, že jsem kovaný pravičák (snad za toto prohlášení nepůjdu v socialistické EU do vězení). Ale právě proto jsem se adaptacím jeho knih vyhýbal, protože jsem čekal zjednodušení a posun k akci. Oboje jsem sice dostal v míře dost veliké, ale není to tak strašné, jak jsem se bál. Ryan jde do CIA - střih - Ryan vede tým, tak to je dost úsměvné, ale proč ne, i ta závěrečná akce není až zas tak za čárou. Jen to tlačení na pilu v obrázcích z rodinného života, tak to si uměl Clancy v knihách pohlídat. Patriot games začínají budovat Ryanův status (od mravenčí práce v CIA až k ideálnímu prezidentovi), a Harisson Ford byl z tohoto hlediska skvělá volba (s Alecem Bladwinem by to nebylo ono).(5.8.2017)