Vysoká hra patriotů

• slovenský

Hry patriotov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Solidní akční thriller, stará škola. Na dnešní poměry ale trochu rutinérská práce – dá se čekat, co kdy přijde, a i když napětí nechybí, nikdy nemám opravdový strach, co se komu stane, a jen čekám na happyend. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6(10.3.2013)

Myslím, že jde o slušný film, který neuráží.Analytik CIA se dostane souhrou okolností do akce IRA a co čert nechtěl, také do ní aktivně vstoupí.Povaha tomu prostě přikazovala.Ovšem zabití mladého teroristy hned zkraje nasměruje strukturu děje do osobní rovina konfliktu. A to je neštěstí a špatně.Není to první film, který ukazuje jak zlé je pro aktéry, když jsou hnáni osobními motivy v akci nějaké teroristické nebo státní organizace.Narážím zde na Jasné nebezpečí. Přes různé peripetie jsou zabijáci z IRA dovedeni do domu Jacka Ryana a celá akce končí v obvyklém duelu, kde jsou padouši ztrestáni.Inu americký rukopis se nezapře.Slušný film na sobotní večer, ale nic víc!(30.11.2009)

Když budu upřímný, tak knihy Toma Clancyho mi teda toho moc neříkají. Postava Jacka Ryana se mi sice líbí, ale raději jsem dal před knihami přednost filmovým zpracováním. Po Honu na ponorku s Alecem Baldwinem dostal příležitost charismatický Harrison Ford. Tomu role agenta CIA sedla na míru, už jen proto, jak mu perfektně sedí sako s kravatou Z trojice herců, kteří zatím ztvárnili Jacka Ryana (počítáme-li i Bena Afflecka) je právě Ford nejvíce přesvědčivý. Film je na dobré úrovni, nepostrádá napětí, akci ani dobrý příběh. Pro milovníky Forda a politických thrillerů je to jasná volba.70%(14.5.2007)

Stará špionážně teroristická škola, to se nezapře. A Harrison Ford, když ještě nebyl takovej dědek a hrál plno rolí kravaťáckejch chlápků, kteří ale nakonec musej být akční. A do toho Sean Bean, ke kterýmu IRA tak nějak přirozeně patří. Začátky používání satelitů a obstarožní počítače z toho dělají dobry dobovy vyobrazení tehdejších možností a dnes už je to tak trochu retro, ale stejně tak působí celej film a holt z něho dejchá taková ta pravá nefalšovaná filmařina bez zbytečnejch efektů. Teď to vypadá, jakobych si stěžoval, ale to zas né. Bylo to dobry.(8.10.2014)

Patriot Games je diametrálně odlišné pokračování. Vlastně nebýt jména hlavního hrdiny (Jack Ryan), tak si tenhle film s Honem na ponorku ani nespojím. Patriot Games je především typická Fordovka, žádné zdlouhavé politické kličky se nekonají. Přesto je tempo spíše pomalé (výrazněji graduje až závěr) a film jako celek je nepříjemně odtažitý až chladný. K tomu dopomáhá minimalistická, leč působivá, Hornerova hudba tak trochu (spíš hodně) vypůjčená z Aliens. Sean Bean jako ne moc chytrý záporák je parádní jako vždy. Patriot Games sice není nijak originální, ale má takové to kouzlo dobrých 90's thrillerů.(26.6.2015)