Vysoká hra patriotů

• slovenský

Hry patriotov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Na tomto filme sa mi pacila postava Harrisona Forda, proste povedal by som, ze je to obycajny chlapik, ktory si ide len niekam do prace, ale pri stretnuti teroristov zareaguje tak, ako specialny vycviceny agent FBI a vzdy si dokaze nejako poradit s ludmi, ktori ho ohrozuju. No Indiana Jones to ma proste v krvi. Za to Anne Archer, som si zapamätal ako herecku, ktora sa koncom 80-tych rokov objavovala v ulohach, kde jej vzdy slo o zivot. Nielenze si v tomto filme zahrala manzelku Harrisona Forda, kde ju ohrozovali teroristi, ale uz predtym si v NEBEZPECNOM UTEKU (1990) zahrala svedkynu vrazdy mafianov, ktori ju cely film v Hitchcockovskej atmosfere nahanali v jednom vlaku po boku jej ochrancu Genea Hackmana a akokeby to nestacilo, tak len vdaka jednemu milostnemu uletu jej filmoveho manzela Michaela Douglasa v OSUDOVEJ PRITAZLIVOSTI (1987) s Glenn Close sa len tak tak vyhla smrtelnemu nozu. Ano, mozno ste vsetky tieto filmy videli, ale nevedeli ste, alebo ste mozno zabudli, ze sa jedna stale o tu istu herecku :-) No neskor uz nemala az take zname filmy, aj ked sa obcas niekde objavila. Hudba Jamesa Hornera sa dala lahko spoznat, uz v tomto filme pouzival oblubene nastroje zo STATOCNEHO SRDCA (1995). A reziser Phillip Noyce obcas strieda psychothrillery ako UPLNE BEZVETRIE (1989) s Nicole Kidman a s Billym Zaneom (teraz uz viem, preco ho Cameron obsadil do TITANICU (1997)), NIEKTO SA DIVA (1993) so Sharon Stone alebo ZBERATEL KOSTI (1999) s Angelinou Jolie a s Denzelom Washingtonom s akcnymi filmami ako pokracovanie tohto filmu JASNE NEBEZPECENSTVO (1994) opät s Harrisonom Fordom, SVÄTY (1997) s Valom Kilmerom alebo naposledy SALT (2010) opät s Angelinou Jolie. __________ Harrison Ford - (Jack Ryan) +++ Anne Archer - (Cathy Ryan) +++ Patrick Bergin - (Kevin O'Donnell) +++ Sean Bean - (Sean Miller) +++ Thora Birch - (Sally Ryan) +++ Samuel L. Jackson - (Robby) +++ Polly Walker - (Annette) +++ James Earl Jones - (Admiral Greer) +++ Richard Harris - (Paddy O'Neil) +++(17.2.2013)

Slibný začátek, svižná akce. Bohužel potom tempo opadne a film se vleče. Fordovi akční role drsňáků moc nesedí, tady někdy působil spíš směšně. Z herců stojí za zmínku asi jen standardně dobrý a opět zlý Sean Bean. Dalších velkých herců tu bylo hodně, ale spíše na efekt, kdyby jejich role hrál někdo jiný, dopadlo by to víceméně stejně. Dialogy někdy váznou, jinak je to příjemná oddechovka na jediné zhlédnutí. Noyce se mi nezdá být kvalitním akčním režisérem, někdy se mu to rozpadá pod rukama. Ale ten film za to stojí, spíš bych dal tak tři a půl, to tu ale není, tak musím dát tři.(15.6.2009)

Myslím, že jde o slušný film, který neuráží.Analytik CIA se dostane souhrou okolností do akce IRA a co čert nechtěl, také do ní aktivně vstoupí.Povaha tomu prostě přikazovala.Ovšem zabití mladého teroristy hned zkraje nasměruje strukturu děje do osobní rovina konfliktu. A to je neštěstí a špatně.Není to první film, který ukazuje jak zlé je pro aktéry, když jsou hnáni osobními motivy v akci nějaké teroristické nebo státní organizace.Narážím zde na Jasné nebezpečí. Přes různé peripetie jsou zabijáci z IRA dovedeni do domu Jacka Ryana a celá akce končí v obvyklém duelu, kde jsou padouši ztrestáni.Inu americký rukopis se nezapře.Slušný film na sobotní večer, ale nic víc!(30.11.2009)

Nejlepší film s Jackem Ryanem bude jasně vždy Hunt for Red October. Ty další tři snímky jsou sice dobré trillery, ale něco jim chybí. Mezi nimi Vysoká hra patriotů stojí na tom přednějším místě, o kusek lepší než ty dva ostatní. Samozřejmě knížky jsem zatím nečetl, takže nevím, jak se tyhle filmy moc drží Clancyho předlohy.(5.2.2006)

Když budu upřímný, tak knihy Toma Clancyho mi teda toho moc neříkají. Postava Jacka Ryana se mi sice líbí, ale raději jsem dal před knihami přednost filmovým zpracováním. Po Honu na ponorku s Alecem Baldwinem dostal příležitost charismatický Harrison Ford. Tomu role agenta CIA sedla na míru, už jen proto, jak mu perfektně sedí sako s kravatou Z trojice herců, kteří zatím ztvárnili Jacka Ryana (počítáme-li i Bena Afflecka) je právě Ford nejvíce přesvědčivý. Film je na dobré úrovni, nepostrádá napětí, akci ani dobrý příběh. Pro milovníky Forda a politických thrillerů je to jasná volba.70%(14.5.2007)