Vysoká hra patriotů

Hry patriotov

Patriot Games

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Konečně Jack Ryan který mi bez větších výhrad sednul. Akční thriller se solidním tempem. Ford se tentokrát jakž takž předvede i v akci a líbí se mi i osobní rovina celé záležitosti mezi ním a hlavním zápornou postavou kterou si jako vždy s přehledem odehraje Sean Bean. Akce je na úrovni a není to tak zdlouhavé jako jiné Ryanovky, takže tentokrát vyjadřuji solidní spokojenost s kvalitním devadesátkovým řemeslem.75%(27.12.2020)

Odvážný, inteligentní, americký ex-analytik CIA, žijící v harmonické rodině vs. vrahounský bastard z IRA s pomstychtivou snahou tyto krásné vztahy podle narušit. Hádejte, koho na konci zabalí do severoirské vlajky… Noyce předvedl řemeslný standard libovolného zfilmování Clancyho politického thrilleru. Nabídne sice pár povedených akčních scén (i když ta závěrečná na člunech se zdála nekonečná), či názorně ukáže, jak hoši z Langley získávají supertajné informace očumováním ženských poprsí přes satelit, ale ve finále zjistíte, že Patriot Games ve vás krom hromady klišé nezanechaly vůbec nic, snad je mírné vnitřní napětí, jestli Ryanovi budou kupovat modrou nebo růžovou výbavičku. A Harrison? Ten vypracoval svůj třes bradičky při emotivních scénách k dokonalosti..(19.11.2010)

Myslím, že jde o slušný film, který neuráží.Analytik CIA se dostane souhrou okolností do akce IRA a co čert nechtěl, také do ní aktivně vstoupí.Povaha tomu prostě přikazovala.Ovšem zabití mladého teroristy hned zkraje nasměruje strukturu děje do osobní rovina konfliktu. A to je neštěstí a špatně.Není to první film, který ukazuje jak zlé je pro aktéry, když jsou hnáni osobními motivy v akci nějaké teroristické nebo státní organizace.Narážím zde na Jasné nebezpečí. Přes různé peripetie jsou zabijáci z IRA dovedeni do domu Jacka Ryana a celá akce končí v obvyklém duelu, kde jsou padouši ztrestáni.Inu americký rukopis se nezapře.Slušný film na sobotní večer, ale nic víc!(30.11.2009)

Šablónovitý menej akčný triler, ktorý sa nikam neponáhľa...Bolo mi sympatické, že Jack Ryan nebol tentokrát vykreslený ako neohrozený záchranca sveta, ale (ďalšie klišé) skôr svojej rodiny... Ak niekto čaká sofistikovaný politický triler tak silno narazí, ako nenáročná jednorazovka je to veľmi dobré.(5.9.2009)

V den zveřejnění tohoto komentáře film dávali v televizi a bylo to tehdy NA DEN PŘESNĚ 13 let, co jsem jej poprvé viděl (tedy 8. 10. 2007) a tehdy jej zde hodnotil dvěma hvězdami. Náhoda? Nikoliv. Znamení? Ano. Čeho? To už vám tak jistě nepovím. Teď k filmu samotnému. Před oněmi 13 lety jsem jej viděl v televizi a s dabingem, po těchto 13 letech jsem jej viděl na notebooku a v originále. Časy se mění a život s nimi, ale to jen tak na okraj. Jak už moje aktuální hodnocení napovídá, film jsem si po těch letech užil mnohem více než napoprvé, a to až do té míry, že nejsem schopnen mu v podstatě nic vytknout.(8.10.2020)

• - Země Severní Afriky, ve které je výcvikový tábor IRA, není ve filmu konkretizována, avšak dle knihy se jedná o Libyi. (sury)

• - Sean Miller (Sean Bean) nosí hodinky značky Timex. (dyfur)

• - Hugh Fraser "na place" strávil devět týdnů. (sury)