Vysoká hra patriotů

Hry patriotov

Patriot Games

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Clancyho "ryanovky" mám rád, už jen proto, že jsem kovaný pravičák (snad za toto prohlášení nepůjdu v socialistické EU do vězení). Ale právě proto jsem se adaptacím jeho knih vyhýbal, protože jsem čekal zjednodušení a posun k akci. Oboje jsem sice dostal v míře dost veliké, ale není to tak strašné, jak jsem se bál. Ryan jde do CIA - střih - Ryan vede tým, tak to je dost úsměvné, ale proč ne, i ta závěrečná akce není až zas tak za čárou. Jen to tlačení na pilu v obrázcích z rodinného života, tak to si uměl Clancy v knihách pohlídat. Patriot games začínají budovat Ryanův status (od mravenčí práce v CIA až k ideálnímu prezidentovi), a Harisson Ford byl z tohoto hlediska skvělá volba (s Alecem Bladwinem by to nebylo ono).(5.8.2017)

Celkek dobrý film, s klasicky přesvědčivým Harrisonem Fordem. Sean Bean tady hraje jednu ze svých nejlepších rolí až do doby Pána prstenů. Zápletka sice není nijak originální, ale co taky čekat, když je podle knihy Toma Clancyho. Tím nechcu nijak shazovat tohoto spisovatele, právě naopak. Akorát si myslím že Vysoká hra nic nového do žánru přinést neměla a tento svůj úkol splnila na výbornou.(22.4.2007)

Ford X Bean. O to tady běží. Ti dva, zdá se, si do oka moc nepadli a jestli se mají v lásce mimo kameru, tak jsou to fakt dobří herci! No jo, jsou to dobří herci. S.L. Jacskon si taky zaslouží potlesk a ty dvě hodiny utekli jako voda. I ta trocha akce je na slušné úrovni a celé Fordovic rodince jsem nezkutečně fandil. 70%(30.1.2011)

Patriot Games je diametrálně odlišné pokračování. Vlastně nebýt jména hlavního hrdiny (Jack Ryan), tak si tenhle film s Honem na ponorku ani nespojím. Patriot Games je především typická Fordovka, žádné zdlouhavé politické kličky se nekonají. Přesto je tempo spíše pomalé (výrazněji graduje až závěr) a film jako celek je nepříjemně odtažitý až chladný. K tomu dopomáhá minimalistická, leč působivá, Hornerova hudba tak trochu (spíš hodně) vypůjčená z Aliens. Sean Bean jako ne moc chytrý záporák je parádní jako vždy. Patriot Games sice není nijak originální, ale má takové to kouzlo dobrých 90's thrillerů.(26.6.2015)

Na tomto filme sa mi pacila postava Harrisona Forda, proste povedal by som, ze je to obycajny chlapik, ktory si ide len niekam do prace, ale pri stretnuti teroristov zareaguje tak, ako specialny vycviceny agent FBI a vzdy si dokaze nejako poradit s ludmi, ktori ho ohrozuju. No Indiana Jones to ma proste v krvi. Za to Anne Archer, som si zapamätal ako herecku, ktora sa koncom 80-tych rokov objavovala v ulohach, kde jej vzdy slo o zivot. Nielenze si v tomto filme zahrala manzelku Harrisona Forda, kde ju ohrozovali teroristi, ale uz predtym si v NEBEZPECNOM UTEKU (1990) zahrala svedkynu vrazdy mafianov, ktori ju cely film v Hitchcockovskej atmosfere nahanali v jednom vlaku po boku jej ochrancu Genea Hackmana a akokeby to nestacilo, tak len vdaka jednemu milostnemu uletu jej filmoveho manzela Michaela Douglasa v OSUDOVEJ PRITAZLIVOSTI (1987) s Glenn Close sa len tak tak vyhla smrtelnemu nozu. Ano, mozno ste vsetky tieto filmy videli, ale nevedeli ste, alebo ste mozno zabudli, ze sa jedna stale o tu istu herecku :-) No neskor uz nemala az take zname filmy, aj ked sa obcas niekde objavila. Hudba Jamesa Hornera sa dala lahko spoznat, uz v tomto filme pouzival oblubene nastroje zo STATOCNEHO SRDCA (1995). A reziser Phillip Noyce obcas strieda psychothrillery ako UPLNE BEZVETRIE (1989) s Nicole Kidman a s Billym Zaneom (teraz uz viem, preco ho Cameron obsadil do TITANICU (1997)), NIEKTO SA DIVA (1993) so Sharon Stone alebo ZBERATEL KOSTI (1999) s Angelinou Jolie a s Denzelom Washingtonom s akcnymi filmami ako pokracovanie tohto filmu JASNE NEBEZPECENSTVO (1994) opät s Harrisonom Fordom, SVÄTY (1997) s Valom Kilmerom alebo naposledy SALT (2010) opät s Angelinou Jolie. __________ Harrison Ford - (Jack Ryan) +++ Anne Archer - (Cathy Ryan) +++ Patrick Bergin - (Kevin O'Donnell) +++ Sean Bean - (Sean Miller) +++ Thora Birch - (Sally Ryan) +++ Samuel L. Jackson - (Robby) +++ Polly Walker - (Annette) +++ James Earl Jones - (Admiral Greer) +++ Richard Harris - (Paddy O'Neil) +++(17.2.2013)

• - Film obsahoval scény z centrály CIA, jež byly skutečně natočené v prostorách CIA. Bylo to poprvé, co CIA něco takového povolila. (sury)

• - Hugh Fraser "na place" strávil devět týdnů. (sury)

• - Kenneth Griffith odmítl roli Lorda Justice, která nakonec připadla Geraldu Simovi. (sury)