Vysoká hra patriotů

• slovenský

Hry patriotov

Akční / Thriller / Drama / Krimi

USA, 1992, 117 min

Na tomto filme sa mi pacila postava Harrisona Forda, proste povedal by som, ze je to obycajny chlapik, ktory si ide len niekam do prace, ale pri stretnuti teroristov zareaguje tak, ako specialny vycviceny agent FBI a vzdy si dokaze nejako poradit s ludmi, ktori ho ohrozuju. No Indiana Jones to ma proste v krvi. Za to Anne Archer, som si zapamätal ako herecku, ktora sa koncom 80-tych rokov objavovala v ulohach, kde jej vzdy slo o zivot. Nielenze si v tomto filme zahrala manzelku Harrisona Forda, kde ju ohrozovali teroristi, ale uz predtym si v NEBEZPECNOM UTEKU (1990) zahrala svedkynu vrazdy mafianov, ktori ju cely film v Hitchcockovskej atmosfere nahanali v jednom vlaku po boku jej ochrancu Genea Hackmana a akokeby to nestacilo, tak len vdaka jednemu milostnemu uletu jej filmoveho manzela Michaela Douglasa v OSUDOVEJ PRITAZLIVOSTI (1987) s Glenn Close sa len tak tak vyhla smrtelnemu nozu. Ano, mozno ste vsetky tieto filmy videli, ale nevedeli ste, alebo ste mozno zabudli, ze sa jedna stale o tu istu herecku :-) No neskor uz nemala az take zname filmy, aj ked sa obcas niekde objavila. Hudba Jamesa Hornera sa dala lahko spoznat, uz v tomto filme pouzival oblubene nastroje zo STATOCNEHO SRDCA (1995). A reziser Phillip Noyce obcas strieda psychothrillery ako UPLNE BEZVETRIE (1989) s Nicole Kidman a s Billym Zaneom (teraz uz viem, preco ho Cameron obsadil do TITANICU (1997)), NIEKTO SA DIVA (1993) so Sharon Stone alebo ZBERATEL KOSTI (1999) s Angelinou Jolie a s Denzelom Washingtonom s akcnymi filmami ako pokracovanie tohto filmu JASNE NEBEZPECENSTVO (1994) opät s Harrisonom Fordom, SVÄTY (1997) s Valom Kilmerom alebo naposledy SALT (2010) opät s Angelinou Jolie. __________ Harrison Ford - (Jack Ryan) +++ Anne Archer - (Cathy Ryan) +++ Patrick Bergin - (Kevin O'Donnell) +++ Sean Bean - (Sean Miller) +++ Thora Birch - (Sally Ryan) +++ Samuel L. Jackson - (Robby) +++ Polly Walker - (Annette) +++ James Earl Jones - (Admiral Greer) +++ Richard Harris - (Paddy O'Neil) +++(17.2.2013)

Když budu upřímný, tak knihy Toma Clancyho mi teda toho moc neříkají. Postava Jacka Ryana se mi sice líbí, ale raději jsem dal před knihami přednost filmovým zpracováním. Po Honu na ponorku s Alecem Baldwinem dostal příležitost charismatický Harrison Ford. Tomu role agenta CIA sedla na míru, už jen proto, jak mu perfektně sedí sako s kravatou Z trojice herců, kteří zatím ztvárnili Jacka Ryana (počítáme-li i Bena Afflecka) je právě Ford nejvíce přesvědčivý. Film je na dobré úrovni, nepostrádá napětí, akci ani dobrý příběh. Pro milovníky Forda a politických thrillerů je to jasná volba.70%(14.5.2007)

Na Ryanovku nic moc.Spíš šedo šedý průměr.Několik scén je sice dobrých, ale takové podle mě obsahuje každý průměrný akčňák.Ford je sympatický a odvádí svoji roli dobře, Sean Bean se mi tam moc nehodil a taky toho moc neodehrál.No a Sam Jackson je tam jenom zbytečná figurka (i když svůj výkon odvádí jako vždy dobře) - černoch tam být musí.A Richard Harris je tam tak zbytečný, že je škoda mluvit.Ty vedlejší role mohli nechat komukoliv a vyšlo by to nastejno.(12.8.2003)

CITÁT - Nevím, proč kryješ takový zbabělce.......... Americký turista v Londýně, zabrání teroristickému útoku na královskou rodinu. Thriller o pomstě z Harrisonem Fordem. Ve své době určitě nadprůměrný film. Dnes by však v přetechnizovaném digitálním světě moc neuspěl. Jako retro snímek však stále dobré.(1.1.2015)

Stará špionážně teroristická škola, to se nezapře. A Harrison Ford, když ještě nebyl takovej dědek a hrál plno rolí kravaťáckejch chlápků, kteří ale nakonec musej být akční. A do toho Sean Bean, ke kterýmu IRA tak nějak přirozeně patří. Začátky používání satelitů a obstarožní počítače z toho dělají dobry dobovy vyobrazení tehdejších možností a dnes už je to tak trochu retro, ale stejně tak působí celej film a holt z něho dejchá taková ta pravá nefalšovaná filmařina bez zbytečnejch efektů. Teď to vypadá, jakobych si stěžoval, ale to zas né. Bylo to dobry.(8.10.2014)

• - Také nepřiměřené požadavky na honorář Aleca Baldwina byly jedním z důvodů, proč roli nakonec získal Harrison Ford. (Indy_Brabino)

• - Film obsahoval scény z centrály CIA, jež byly skutečně natočené v prostorách CIA. Bylo to poprvé, co CIA něco takového povolila. (sury)

• - Země Severní Afriky, ve které je výcvikový tábor IRA, není ve filmu konkretizována, avšak dle knihy se jedná o Libyi. (sury)