Hellraiser: Pekelný svět

Christian Niculescu

Kostýmy:

Oana Păunescu
  • Morholt

Hellraiseři, kteří vznikly po původní trilogii, jakoby s Pinheadem a spol. neměli vůbec nic společného a pro Botu to platí dvojnásob. I tady použil ohranou hororovo-thrillerovou zápletku o mládeži pozvané prostřednictvím internetu na záhadnou party, na které začnou postupně všichni mizet. Hellraiser je tady tak trochu navíc. Za zmínku tu stojí snad jen pár známých tváří, které tehdy byly teprve na začátku své kariéry (Katheryn Winnick, Henry Cavill) a účast ostříleného matadora Lance Henriksena. 30%(28.3.2015)

• Radiq

Ve filmu zazní při jedné lekací scéně jedna věta: "Jako ve špatném hororu, co?" a přesně tahle věta vystihuje, jakej horor to byl. Už jen vytvoření myšlenky, že Hellraiser a všechno kolem lze najít na internetu, je doslova trapné, protože myslím, že myšlenka Hellraisera a Cenobitů a kostky by měla být známa jen několika vyvoleným a ne popularizována (kde by taky kdo vzal dostupné informace a kdo by stránku vytvořil atd.). Dá se pominout fakt, že oběti se do svejch problémů dostanou vždy naprosto nelogicky, stejně jako je nelogická většina jejich chování. Ale do trapnosti to zacházelo litry a litry chrstanců krve při tom zabíjení. A ta chrstala všude (nejlíp někomu do ksichtu). Rick Bota zas ukázal, že by byl spíš lepší obuvník než řežisér. Scénárista zas ukázal, že by byl lepší jako námezní síla při výrobě holubích hoven na splátky. A že se Lance Henriksen nechal přemluvit na takovou kravinu - no holt už asi taky sáhne po všem, co mu kdo nabídne... No byla to tragika a na konci, když už jsem se těšil, že to nějak normálně utnou, tam dají ještě komplikace v ději, že to byl sen nebo něco a pak se jim ještě v autě ukáže duch nebo co to má znamenat. No strašný a nudný. Děs! (a teď nemyslím hororovej, ale trapasáckej děs!)(11.9.2007)

Než jsem k tomuto 8 dílu této série o Pinheadovi dostal, tak jsem ho půjčil kolegovi Zombiusovi, který je velký nadšenec této hororové postavy. Jeho kritika mě málem odradila. Už z předešlích informacích o tomto dílu jsem věděl, že asi už to bude něco jiného. Informace se nemýlily. Pekelný svět jehož je podtitul 8 dílu Hellraisera se fakticky ubíral jiným směrem a hlavní záporák Pinhead byl jako jen nástroj. Ale na kvalitě snímku to myslím rozhodně neubralo, že filmaři zkusily trošku tento díl přenést nikam jinam. Rozhodně docela slušný díl o Pinheadovi skoro bez Pinheada.(17.10.2007)

Dobře, od původního Hellraisera je to již hodně vzdálené a s C.Barkera zde nenajdeme téměř nic. Pinhead jakoby zestárl, chybí mu jiskra i strašidelnost. Kde jsou zatraceně háky a červi? Kde jsou hrůzy a rozkoše pekelné? Spíše se o nich jen mluví... Na druhou stranu docela příjemný vizuál a obstojné triky, hlavně gore. Film by se klidně mohl jmenovat třeba Zakletý dům, či Pekelný dům, jelikož skupina omladiny se dostaví na podivný večírek do gotického domu, kde je najednou vše jinak. Sny, přeludy, halucinace, útěky, kostka, vraždy. Zajímavé je finále, příjemný je L.Henriksen. Jako úplnou tragédii bych to neviděl, jelikož horších a stupidních horrorů jsou mraky. Jisté je, že tahle série by potřebovala transfúzi čerstvé krve jako sůl!(19.10.2012)

• demented

Ehm, kde začať? Čo to do pekla malo byť? Hellraiser sa nám zvrhol do teenagerovskej vyvražďovačky. To sa ináč dalo čakať, keď si uvedomíme, čo všetko táto séria už zahŕňa. Problémom je, že pán režisér pri nej mal aj zostať a vyšperkovať ju do dokonalosti :o, čo by určite dopadlo lepšie. Namiesto toho sa Rick Bota snažil ísť ešte ďalej a ponúkol nám slušný paškvil. Herecké výkony rozpytvávať nebudem, pretože si naozaj nemyslím, že by sa tu našiel až taký debil, ktorý by tento film pozeral práve kvôli nim. Čo však zabolí, je - slušne povedané - debilný scenár plný brutálnych nelogičností a dier (čo dier, kráterov), ktoré priam bijú do očí (záhadou mi tiež ostáva ako môže byť niekto posadnutý stupídnou flashovou internetovou hrou).Osobitou otázkou je explicitná brutalita a gore efekty, resp. ich absencia. Neviem, ale podľa mňa by sa v pohode zmestili do pristúpnosti PG-13. To je ale vzhľadom na to, že film bol určený priamo pre video/dvd trh dosť zarážujúce. No a ako dopadol Pinhead? Biedne. Väčšinou vystupuje decentne v pozadí v úlohe voyuera a preceďuje pomedzi zuby svoje "suché" hlášky a keď už pristúpi k činu, zakradne sa nepozorovane mimo zorného poľa obete a ručne!!!!!!!!!!!!!! ju usmrtí (neviem, ale Pinhead so sekáčikom v ruke nie je to pravé a skôr ako rešpekt vyvoláva pobavený úsmev). Ale to sú len také nevýznamné formality, pretože záverečná pointa zmetie celý predchádzajúci dej jedným mihnutím brvy. V závere sa ešte Bota vehementne snaží ospravedlniť existenciu tohto dielu v sérií, prichádza posledná, zúfalo neoriginálna a spackaná morda a "tajomný" záver. A môžeme začať plakať. Po štvorke Bloodline je Hellworld to najhoršie, čo sa pýši značkou Hellraiser.(11.9.2006)

• - Snímek byl natáčen současně s filmem Hellraiser: Návrat mrtvých (2005). (gogos)

• - Natáčení probíhalo v rumunské Bukurešti. (gogos)

• - Jedná se o poslední film série, ve kterém ztvárnil Doug Bradley Pinheada. Stejnou roli ve snímku Hellraiser: Revelations (2011) odmítl pro nízký honorář. (cinemag)