Únik z temnot

Horor

Itálie, 1990, 95 min

Joe D'Amato

• Bloody13

Horror, v němž potkáte hned několik starých dobrých kamarádů, včetně Exorcisty z Amityville a Fulciho ze Záhrobí. Ale bohužel, kvalitu tentokrát nezaručili.(28.6.2014)

• Kusko.t2

Séria “house” hororov "La casa“, ktorú v roku 1981 odštartoval Sam Raimi známym THE EVIL DEAD (v Taliansku "La casa I") sa snáď definitívne uzatvára pod vedením Claudia Fragassa – v titulkoch pod zamerikanizovaným menom Clyde Anderson a to z dôvodu lepšej propagácie filmu na americkom kontinente, svojim už piatym dielom pod názvom “Beyond Darkness“. Ku orientácii na tento americky hovoriaci trh sa myslelo aj v rámci výroby – horor produkovaný síce v Taliansku, ale s americkými hercami a pôvodnou zvukovou stopou anglickou. Preto neuvedenie mena talianskeho režiséra v titulkoch pod pravým menom bolo iba vyvrcholením tejto orientácie. Chlapci od produkcie to tento raz ale pekne zmrvili. Námetom zaujímavejší, ale spracovaním o poznanie žalostnejší v porovnaní s predchádzajúcim “La casa 4“ s Davidom Hasselhoffom, a to už je čo povedať. Čakať, že “La casa 5“ nebude tým posledným dielom si myslím nie je namieste. Distribučné spoločnosti, ktoré by mali v pláne názvom nadviazať na totálne lacný televízny brak, sa asi nenájdu. Našťastie! Aj keď dnes je všetko možné. O produkciu sa podobne ako v predchádzajúcej časti zaslúžil svojim dielom opätovne aj sám veľký trasher a porno mág Joe D'Amato. Téma finálnej kapitoly nepriamo nadväzujúca na všetky predošlé diely charakterom prekliateho “Amityville“ domu, sa točí okolo posledných dní čarodejnice a satanistky Bette a jej následnom posmrtnom vyčíňaní. Odsúdená vrahyňa nevinných detí, ktorých duše oslobodila od ich telesnej schránky a následne aj spútala týmto krutým a násilným spôsobom v istom dome postavenom na mieste, ktoré sa spája s rituálnym upálením čarodejníc pre výstrahu z pred dávnych vekov, sa nehodlá vzdať ani po smrti. Otec George – väzenský kňaz v službách Božích dávajúci odsúdenej posledné pomazanie, je záhadne konfrontovaný s temnou silou šialenej čarodejnice Bette. Po nadprirodzenom výjave sa rozhodne zblúdené duše trpiacich detí oslobodiť a dostať sa tak ku koreňu veci. Ale ako? Kde? Čo je tým kľúčom, miestom a očistou? ..... Medzitým sa do domu – brány pekelnej, nasťahuje rodina otca Petera, pobožného kňaza, ktorý ani len netuší, čo za zlo ho v nasledujúcich dňoch v novom príbytku čaká. ### Že sa dočkám akejsi originality som ani moc nedúfal, predsa len námet točiaci sa okolo domu – otvorenej brány pekla, sa musí držať istých zažitých medzí. Amatérske spracovanie televíznou formou bez použitia gore efektov, ale zato s toporným hereckým obsadením, lacnou hudbou a kopou nudných sekvencii bez atmosféry – často zahalenej neznámej príchute v opare bielych “evil“ pár, výsledný dojem ešte viac potápa. Trápne vyznievajúce inšpirácie, odkazujúce sa v postupnom časovom slede na slávne horory ako THE AMITYVILLE HORROR, EVIL DEAD II, POLTERGEIST, THE EXORCIST a Fulciho E TU VIVRAI NEL TERRORE – L´ALDILA (THE BEYOND), nemá ani zmysel rozpitvávať. Až na pár momentov, všetko pohorelo.(17.11.2009)

Zaujímavý talianský horor, ktorý nerazí ale ani veľmi nenadchne s okultno-vymítačskou tématikou. Atmosféru je budovaná veľmi slušne (to vďaka skvele zvolenej hudbe). Masky sú tiež super, ale čo fakt naserie sú herecké výkony (a to nehovorím o tých deťoch). Je trochu škoda že sme sa nedočkali viac gore... 60%.(5.3.2012)

Poměrně slušný horor kde se ale na nějakou pořádnou scénu musím čekat vždy 15 minut, to předtím je totiž jen ukecaná nuda mezi knězem a klukem nebo mezi knězem a jiným knězem. Navíc ty dialogy byly jako pěst na oko. Naštěstí těch dobrých scén je hned několik. Třeba scéna kdy dostane zeď obličej je zajímavá a i dobře udělaná. Ony všechny ty monstra vypadají parádně narozdíl od Fragassovýho filmu troll 2. Což mě mile překvapilo protože Trolla natočil ve stejném roce. Film je takový mix Exorcisty a původních La casa. A celkově to vypadá překvapivě dobře. Rozhodně dobrý díl.(13.10.2012)

Nie je to až taký prúser, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Režisér a scenárista v jednej osobe Claudio Fragasso, ktorý o tri roky neskôr nakrútil svoj majsterštyk Teste Rasate do La Casa 5 zakomponoval rôznorodé hororové prvky a vytvoril tak haunted house, obohatený o témy ako posadnutosť démonom, čarodejníctvo či exorcizmus. V niektorých fázach film síce pripomína lacnú vykrádačku Friedkinovej kultovky a celkovo je to taký guláš, niektoré scény však ujdú a pochvalu si zaslúžia aj dobré masky, ktoré sa tu objavia.(29.8.2011)

Devadesátková variace na The Amityville Horror, Poltergeista a Vymítače ďábla. Ano, tohle všechno v tom lze nalézt. S jistým kouzlem a atmosférou. Ale ten trapný pocit, když malé děti dabují dospělí dabéři, snaží se teatrálně stupidně mluvit jako děti, přitom zní jako dementi a chlapce ještě dabuje dabérka.(11.7.2016)

POLTERGEIST meets THE EXORCIST. Slušný horor, ktorý žánrovými ingredienciami rozhodne nešetrí, nemá tendenciu spomaľovať, avšak dosť slabá réžia jeho celkové vyznenie kazí.(3.9.2011)

Dlouhá léta, jsem měl tento film v podvědomí jako noční můru o čarodějnici, která vraždí děti, aby jejich duše mohla odvést do pekla. Pamatoval jsem si dokonce i elektrické křeslo na kterém byla odsouzena k smrti! Ani to ji však nezabránilo sbírat dál nevinné duše! Zabránit ji v tom se pokusí dva kněží. Atmosféra proklatého domu funguje na výbornou, doprovodná hudba také skvělá. Už jen vidět malé děti, jak leží v rakvi a čekají na svůj ortel nahání hrůzu! Co mohlo být lepší jsou herecké výkony i celkový výběr herců a také trochu pomalejší tempo (svěcenou vodou se totiž vůbec nešetřilo) Celkový dojem však zůstává velmi pozitivní! Oproti třetímu dílu La Casa se šášulou anebo podobnému Ďáblovi v Amityville mnohem děsivější!(18.4.2012)

• cariada

Určitě zajímavý vymítačský horor, ale neskutečně to zazdil ten amaterský dabing, který to naprosto degradoval. Určitě to tvůrci mohli zkrátit a nebo aspoň trochu víc oživit. Přesto to něco do sebe má.(9.5.2012)

Slusny taliansky horor, v ktorom zas ide o bu bu bu barak. A strasi sa vo velkom. Sice to uz nema na velikanov ako Lamberto a Mario Bava a ich filmy, ale ako horor je La Casa 5 slusny film : 68 %(18.11.2014)

Tenhle horor byl v dětství mou noční můrou. Houpací koník se houpe sám od sebe, probuzení v rakvi...a to byl jen začátek. Částečně se jendá o Vymítače ďábla s tím rozdílem, že se vymítají čarodějnice(4.11.2012)

• Tormentor665

Jako tohle už ne. Je jasné, že od Claudia toho člověk nemůže čekat moc, ale nemyslete si, že se za Domem pětkou skrývá nějaká veselice typu Skřet II. či Zombi Flesh Eaters. Tohle je prostě jen totálně zprasená nuda.(8.6.2015)

Pro mě trošku rozporuplný film, na jedné straně poměrně dobrá atmosféra, masky a ani příběh není vyloženě špatný, na straně druhé naprosto otřesné herecké výkony. Můj dojem kazí i fakt, že jsem sledoval jakýsi VHS-rip s dvouhlasým dabingem, tudíž jsem si moc neužíval. Navzdory tomu film utekl jako voda a proto zachovávám alespoň tříhvězdičkové hodnocení. 50 %(2.12.2012)

Ano, na tento horror si moc dobře pamatuji. Jako malá jsem si ho vždy pouštěla na kazetě a děsně se u toho bála. Vypnula jsem to celá rozklepaná a další den už opět mám kazetu v ruce a jsem nalepená na obrazovce. Tento film bych hodnotila průměrně, ale herecké výkony byly nudné až " amatérské ". Celkově hodnotím za ** , ale protože to byl horror mého dětství, tak nemůžu jinak než ***. ;)(26.6.2015)

Uz to tu bolo povedane viackrat Exorcista, Amityville, Poltergeist a pridam este naznaky Hellraisera a Freddyho Kruegera v skolskom autobuse. Odkazov na ine horrory bolo mozno viac. Stoji za pozretie.(9.11.2017)