Neslýchané: Bod zlomu

• USA Untold: Breaking Point
Dokumentární / Sportovní
USA, 2021, 68 min

Americký tenista Mardy Fish měl být nový šampion. Pod silným tlakem ale začal mít vážné psychické problémy, které poznamenaly jeho sportovní i osobní život. (Netflix)

Morholt

Tohle mi tak úplně nesedlo. Stresová porucha mi zase nepřijde jako něco neslýchaného. Tím nechci nijak snižovat to, co Mardy Fish zažil a místy bylo zajímavé sledovat, jak si psychicky nalomená mysl (ne)dokáže poradit s tlakem, který k vrcholovému tempu patří, ale celkově mě to nedokázalo zcela zaujmout. Pro mě zatím nejslabší díl. 60% ()

klukluka

Nebyl to tak zábavnej, šibalskej fičák jako Zločin a trestné minuty z téže minisérie, ale zadání (neslýchané, neobvyklé, netradiční…) to splňuje, protože Mardy je na poli přiznaných psychických problémů ve vrcholovém sportu patrně průkopníkem. Úzkostné poruchy takovou zvláštností nebudou, nedávno se k ní přiznala například zpěvačka Iva Frühlingová, ale do Mardyho představovaly stigma a tabu, které se i (hlavně?) díky jemu daří prolamovat. ()

riza-do

Svým nízkým hodnocením rozhodně nechci říct, že by se o psychických poruchách nemělo mluvit. Mělo a je to dobře, zvlášť když spousta lidí je do dnes nepřijímá. Svým hodnocením chci říct, že tento díl jinak velmi zajímavé série, není nijak zajímavý. Absolutně nic jsem si z něj neodnesl, jelikož nejsem žádný fanoušek tenisu, nejsem americký vlastenec a psychickými poruchy netrpim. Cesta nadějného amerického tenisty z první světové desítky, který po třicítce ukončí kariéru, mi nepřijde jako něco, co by bylo tak neslýchaného, překvapujícího, nebo prostě jen sedělo do koncepce série. ()

Trevor

Bez toho aby somi si o tejto epizóde série niečo prečítal bolo mi jasné že to bude čiastočne obsahovať aj americký traumu z toho ako v tenise (najmä mužskom) v posledných rokoch dopadli. Tréningové centrá, výsledky musia prísť čo najskôr, proste vo všetkom musia byť štáty nacistické najlepšie. Príliš sa to nedarilo ale podstatnou je pointa príbehu. Hovoriť otvorene o svojich problémoch, aj o tých psychických je ešte stále tabu. Našťastie to nie je nič čo by sa ma dotýkalo bytostne, ale aj vo svojom okolí poznám ľudí, ktorí sú bez liekov na psychiku vybavený. Rozhodne je to spoločenský problém, rovnako tak ako čoraz vyššie nároky na spoločnosť a čoraz nižšia psychická odolonosť predovšetkým mladšej generácie voči nim. Mardy Fish a Andy Roddick predviedli solíny príbeh, nielen v tomto dokumente ale aj vo svojich životoch. Jednoznačne najlepší diel série aj o prehnaných očakávaniach rodičov či trénerov a aj o psychickom tlaku, ktorý je často nad ich sily. ()

luka4615

Intimní sonda do života a mysli vrcholového tenisty, který jako první prolomil tabu, že o psychických problémech se nemá mluvit na veřejnosti. Životní příběh Mardyho Fishe se tedy právem řadí k ostatním povedeným počinům v této mnohdy šokující, nicméně i přesto neuvěřitelně vtahující sérii. (Netflix) ()