Příběh filmu se odehrává v letech 1936 až 1939, přesto má silný, současný akcent. Hrdinou filmu je patnáctiletý Simon Chalumot, který je proti svému bytostnému přesvědčení a zaměření donucen despotickým otcem, nadšeným obdivovatelem armády a jejího ducha, vstoupit do vojenského žákovského učiliště. Na konci studií ho má čekat kariéra poddůstojníka a posléze důstojníka. Celý další osud mladého, citově zaměřeného chlapce je poznamenán marnou vzpourou proti vojenskému drilu, neustálými konflikty s omezenými veliteli školy, zoufalým úsilým proti snahám, jejichž výsledným cílem je v duchu militaristického přesvědčení pokřivit jeho charakter. Není divu, že se brzy stává černou ovcí školy a hromosvodem pro nálady nadřízených. (oficiální text distributora)

spable

výborný protiválečný film s výtečným Jeanem Carmetem v roli despotického otce, který vnutí synovi vojenské povolání ()

horskejvlk

Chalumote by neměl být vojákem v jině armádě především v české by to také nezvládl ale francouzsky dril potažmo buzerace to je moc. Chalumote prostě všechno voral. Film mé kouzlo pouze ve fránině. Jsem rad za NETFLIX ze ho umožnil zkouknout. ()