Čtyři z tanku a pes (TV seriál)

• Polsko

Czterej pancerni i pies

Štyria tankisti a pes

Komedie / Válečný

Polsko, 1966 - 1970, 18 h 58 min (Minutáž: 21x42–66 min)

Prakticky ve všech ohledech velmi naivní podívaná, která už mladé generaci navyklé Bratrsvu neohrožených, sotva něco řekne. Ovšem před třiceti lety to mohla být bomba. Co mě těší je že T-34 jsou T-34 a Tigery jsou Tigery, např. ve srovnání s takovou Bitvou v Ardenách kde hrají vozidla dost nevěrohodná.(11.10.2005)

No je to super! Chápu žeje to určitě amateřina a propaganda, ale hlavně mě to hrozně bavilo. Všichni jsou tam takoví kamarádští a je jasné že bojují za správnou věc. A největší sympaťák je samozřejmě pes Šaryk, který si poradí i v největší válečné vřavě a vše ve zdraví přežije. Na nedělní dopoledne jako dělané.(7.8.2007)

Jako propagandu bych tento seriál nikdy nenazval. Jako idealizovaný pohled na válku ano, ale vždyť to bylo natočené pro děti! V šedesátých letech v Polsku se lidé chovali neuctivě ke zvířatům. Jakmile Janusz Przimanovski napsal svůj bestseller a parta režisérů kolem Konrada Naleckého natočila osmidílný seriál s názvem "Čtyři z tanku a pes", děti chěly mít psa a pes Šarik se pro Polské diváky stal fenoménem a tak tvůrci dotočili ještě několik dílů a zakotvili na konečných jedenadvaceti. A nejen pro Polské, vždyť i v Československu se tento seriál stal legendou. Určitá schovívavost v mém hodnocení je patrná, ale romantika a půvab z tohoto seriálu jen čiší. První osmička skvělá, zbytek nic moc. 60%.(25.3.2007)

• Cenobita

Přesně jako předchozí komentáře - v dětství se mi to líbilo, se spolužáky jsme to prožívali a hráli si na to, dnes u toho nevydržím působí to neskutečně naivně. Někdy se snad přemůžu se a zkusím na to někdy podívat ještě jednou, ale myslím, že názor nezměním. Je to pro pamětníky, kteří to vydrží. Ve své době to mělo na diváka asi vliv. Možná že to má i nějakou historickou cenu, ale to nemůžu zatím posoudit, snad příště.(6.10.2010)

Chápu, že následující příměr bude většina lidí brát jako totální blbost, ale Čtyři z tanku a pes jsou stejnou oslavou něčeho jako třeba Tucet špinavců. Tady projdou čtyři neohrožení tankisté až do Berlína, tam hrstka kriminálníků prakticky zničí jádro německého velení. Každá doba potřebuje něco nebo někoho glorifikovat. A tvůrci si nevyberou. Ruské válečné filmy jsou moc realistické, americké zase odtažité od historie, Čtyři z tanku se zdají být srandovní. Seriál měl původně jen osm dílů, dalších 13 se dotáčelo, a je to trošku poznat. Hlavně v nich se totiž seriál značně odchyluje od Przymanowskiho předlohy, i když kostra je neměnná. Nebudu tuhle válečnou akci polské produkce odsuzovat. Vyrostl jsem na ní jako část hodnotících a nelituju toho, že do mého života Janek, Gustík, Olgierd, Grigorij, Vichr, Tomáš, Lidka či Marusja vstoupili.(9.6.2008)

• - V knižní předloze představuje první tank "Zrzek" typ T-34/76 mod.1943, jehož posádku tvořili právě čtyři lidé. Po jeho zničení čtveřice přesedlala na novější typ T-34/85 s pětičlennou posádkou, který se objevuje i v celém seriálu. Jako v mnoha dalších válečných filmech i zde tento typ po filmařských úpravách symbolizuje také německý tank Tiger. (Marten77)

• - Produkce si neohlídala původní rozmístění otisků rukou kolem nápisu RUDY na pancíři tanku. V různých záběrech je vidět, že je použito několika odlišných vozidel, na nichž jsou otisky zcela jinde. (Robbi)

• - V druhé epizodě při prvním nasazení na frotně vytahuje Janek (Janusz Gajos) z tanku kulomet, aby jej umístil do lepšího palebného postavení, než má v okopu. Na prvních záběrech můžeme vidět kulomet Děgťarev DP bez klasického trychtýřovitého tlumiče na konci hlavně, typického pro běžné pěchotní provedení, avšak u verze pro tanky zcela abnormálního. Na dalších záběrech se však tento tlumič již nalézá. (Marten77)