Reklama

Reklama

Skutečný příběh nejslavnějšího indiánského náčelníka Šíleného koně, legendárního přemožitele generála Custera. Příběh začíná v době jeho dětství, kdy velmi často prokázal svou odvahu a mrštnost a stal se svědkem bezdůvodného násilí, kterého se na indiánech dopouštěli běloši. Sleduje jeho život, vztahy k manželce a dceři, jeho přemýšlivost i pochopitelnou nenávist k bílé rase a samozřejmě obdivuhodné hrdinství, s nímž vedl své muže do bitvy proti generálu Custerovi. Když se stal náčelníkem Oglalů, nevynechal jedinou příležitost napadnout bělochy, valící se po skončení občanské války na americký Západ. Odmítal snahy náčelníka Rudého oblaka, který se pokoušel za cenu obrovských ústupků s bělochy vyjednávat. Získal na svou stranu Sedícího býka, a když mu běloši zabili ženu, stal se pro ně noční můrou. V roce 1876 se vydala na trestnou výpravu americká kavalerie, vedená do té doby nepřemožitelným generálem Custerem. Indiáni však jeho armádu obklíčí u Little Big Hornu, porazí a pobijí do posledního muže. Bylo to velké vítězství a musela nastoupit podlá zrada, aby odvážného Indiána zastavila. Aby vyhověl naléhání Rudého oblaka, vydá se  Šílený kůň jednat do vojenské pevnosti, kde je však zákeřně zabit rukama bezcharakterních bílých zrádců. (TV Fanda)

(více)

Recenze (13)

Aky 

všechny recenze uživatele

Indiánské drama z dob válek amerických osadníků proti původním Indiánům, které se velice věrně drží faktů, jež jsou o tomto indiánském náčelníkovi známy. Malinko vadí, že pointa se odehrává hned na počátku filmu, což může působit zajímavě, ale tady to přece jen oslabuje napětí, zejména když postava a osud Šíleného koně je mnohem méně známá, než příběh Sedícího býka, který byl jeho souputníkem a v jisté době spolubojovník. Celkově povedený film. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónov║ Príbeh jednoznačne strhne, veď máme tu generála Custera a indiánského nesmrteľného hrdinu. Nuž len citeľne to dáva dole trocha rozhádzaná réžia a je tu dosť cítiť, že to je len TV produkcia. /50%/ ()

Reklama

Tormentor665 

všechny recenze uživatele

Televizní každým coulem. Irvina mám rád, dokázal své schopnosti, přestože je "pouze" televizním režisérem. Tady to mystično a romantika nabírají nepřijemnou pachuť. Jako pohled do života indiánů a jejich válečnické mytologie řekněme nadprůměrné. Také věřím, že ten Little Big Horn nebyl prost snahy, ale ta lacinost se tam zakrýt nedala. 65% ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Ako to už pri životopisných filmoch o národných hrdinoch, veľa vecí býva prifarbovaných a nad tienistými stránkami a rozhodnutiami sa prižmuruje očko. Tento film o Splašenom koňovi nie je z tohoto pohľadu výnimka. K slávnej bitke pri Little Big Horn treba podotknúť, že Američania mali 500 mužov, pričom indiánov bolo 3 000 - Splašený kôň tak nezvíťazil vďaka svojej odvahe a bojovým schopnostiam, ale hlavne vďaka prevahe. Kedže v živote Splašeného końa sa toho udialo veľmi veľa, 90-minútová stopáž nestáčí popísať všetko a tak dochádza k skokom a nekontinuálnosti deja. Ale na televíziu je to zdarilé spracovanie, čo vidno hlavne na dobre odvedenej akcii, ktorej sa vôbec nevyhýba. Čo sa týka obsadenia, je to slabšie, ale poteší aspoń obsadenie Wesa Studiho. ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Tohle je asi jediný film, kde vystupuje jedna z legendárních postav Indiánských válečníků - Šílený Kůň. A můžu říct, že mě to docela bavilo, ačkoliv filmu chyběla jistá věrohodnost a především nějaká výraznější scéna. Ale jelikož to je evidentní béčko pro televizní vysílání, asi je to maximum, které mohl divák dostat. Šílený Dobrák, teda Kůň, je vyobrazen jako supr indián a jeho jedinou smůlou tedy byla závist ostatních náčelníků a indiánů, kteří jej nakonec zradili. Nuže, kromě té příjemné pohádkovosti divák dostane jen čistý průměr. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Původně filmaři zamýšleli natáčet překvapivě v Peru v Jižní Americe, ale kvůli problémům s financováním nakonec filmovali v Black Hills v jižní Dakotě ve Spojených státech amerických. (Lynette)

Reklama

Reklama