Šílený kůň (TV film)

Crazy Horse

Drama / Válečný / Western / Historický

USA, 1996, 90 min

Tohle je asi jediný film, kde vystupuje jedna z legendárních postav Indiánských válečníků - Šílený Kůň. A můžu říct, že mě to docela bavilo, ačkoliv filmu chyběla jistá věrohodnost a především nějaká výraznější scéna. Ale jelikož to je evidentní béčko pro televizní vysílání, asi je to maximum, které mohl divák dostat. Šílený Dobrák, teda Kůň, je vyobrazen jako supr indián a jeho jedinou smůlou tedy byla závist ostatních náčelníků a indiánů, kteří jej nakonec zradili. Nuže, kromě té příjemné pohádkovosti divák dostane jen čistý průměr.(3.10.2016)

Indiánské drama z dob válek amerických osadníků proti původním Indiánům, které se velice věrně drží faktů, jež jsou o tomto indiánském náčelníkovi známy. Malinko vadí, že pointa se odehrává hned na počátku filmu, což může působit zajímavě, ale tady to přece jen oslabuje napětí, zejména když postava a osud Šíleného koně je mnohem méně známá, než příběh Sedícího býka, který byl jeho souputníkem a v jisté době spolubojovník. Celkově povedený film.(13.12.2014)

Ako to už pri životopisných filmoch o národných hrdinoch, veľa vecí býva prifarbovaných a nad tienistými stránkami a rozhodnutiami sa prižmuruje očko. Tento film o Splašenom koňovi nie je z tohoto pohľadu výnimka. K slávnej bitke pri Little Big Horn treba podotknúť, že Američania mali 500 mužov, pričom indiánov bolo 3 000 - Splašený kôň tak nezvíťazil vďaka svojej odvahe a bojovým schopnostiam, ale hlavne vďaka prevahe. Kedže v živote Splašeného końa sa toho udialo veľmi veľa, 90-minútová stopáž nestáčí popísať všetko a tak dochádza k skokom a nekontinuálnosti deja. Ale na televíziu je to zdarilé spracovanie, čo vidno hlavne na dobre odvedenej akcii, ktorej sa vôbec nevyhýba. Čo sa týka obsadenia, je to slabšie, ale poteší aspoń obsadenie Wesa Studiho.(31.5.2017)

Zajímavá indiánská romance na pozadí legendární bitvy u Little Big Hornu. Nebe nelze koupit a zemi nelze prodat.(9.11.2015)

Televizní každým coulem. Irvina mám rád, dokázal své schopnosti, přestože je "pouze" televizním režisérem. Tady to mystično a romantika nabírají nepřijemnou pachuť. Jako pohled do života indiánů a jejich válečnické mytologie řekněme nadprůměrné. Také věřím, že ten Little Big Horn nebyl prost snahy, ale ta lacinost se tam zakrýt nedala. 65%(3.5.2013)

• - Původně filmaři zamýšleli natáčet překvapivě v Peru v Jižní Americe, ale kvůli problémům s financováním nakonec filmovali v Black Hills v jižní Dakotě ve Spojených státech amerických. (Lynette)