Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (258)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Dokonalá herecká sešlost, a tím pádem i skvěle zahrané postavy. Scénář lahůdkově vyvedený, hudba Patricka Doylea, kvalitního to řemeslníka, jako obvykle slušná a slušnější. Osobně bych se rád na víkend ztratil v tom honosném sídle plném původu poněkud vyššího než morální úrovně, kde se takřka každý za něco nebo před něčím ukrývá...skvělé. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Bravúrne herecké obsadenie v čele s Kristin Scott Thomas. Majstrovská scenáristická práca si podáva ruku s perfekcionistickou réžiou Roberta Altmana. Gosford Park je výnimočný tým, ako pútavo dokáže rozprávať takmer o ničom a navyše na tak nudnom mieste ako je aristokratické sídlo počas jedného víkendu. To platí o prvej, lepšej polovici pred vraždou. Druhá polovica je bohužiaľ príliš tichá, skromná a jej vyústenie nedostatočne uspokojivé. Hitchcock by jej prospel viacej než zdržanlivý intelektuál Altman. Stále však jasne nadpriemerné dielo, patriace k tomu najlepšiemu z danej doby (kde kraľujú filmy Jamesa Ivoryho, u mňa konkrétne Súmrak dňa). ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Rok 1932, 32 lidí se sejde na britském venkovském sídle, o dvě hodiny filmového času později jich bude o jednoho méně, k žádným jiným výrazným dramatickým změnám ve filmu nedojde. Podle mnohých kritiků je Gosford Park úžasnou poctou anglickému humoru a detektivkám Agathy Christie, filmem, v němž vše funguje tak jak má, kde žádný záběr nechybí, žádný nepřebývá. Neměl jsem podobný dojem. Celkem brzy jsem ztratil orientaci ve spleti ne dost různorodých jmen, vtip jsem všehovšudy pochytil jeden (pokud neměl být Stephen Fry parodií všech těch zadumaných anglických inspektorů) a jednotlivé postavy mi byly minutu od minuty lhostejnější. Je vidět, že herci si své role skutečně užívali, nikdo přitom nevyčnívá, všichni předvádějí lehký nadstandard. Ale co příběh? Kam se poděl? Napínavá detektivka to není ani náhodou – k vraždě dojde po více než hodině a po ní následuje pouze další hodina nezáživného (ne)děje. Nelze mluvit ani o působivém dramatu o „střetu dvou světů“, toho nad a pod schody. Pokud nechcete ztrácet čas Gosford Parkem, pusťte si 8 žen nebo Soumrak dne. 40% ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Vyjímečný je tenhle film nejen podle mého výbornou režií a scénářem, ale i tím, že ho netáhne jak je tomu zvykem jedna nebo dvě hlavní postavy, ale přes 20 na rovinu postavených postav. Všechny jsou obsazeny výbornými herci, kteří dali vykreslením svých malých postav a svým mistrovstvím vyniknout atmosféře a příběhu. Ten je sice o vraždě, ale hlavně o způsobu života a myšlení anglické aristokracie vyprávěný z pohledu jejího služebnictva. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Robert Altman je taky jeden z mých nejmilejších rejžů, škoda, že top5 se nedá přifouknout, jeho filmy jsou jak pohlazení, žádný tlak na pilu, pěkně v klídku, člověk si vychutnává jednoho skvělého herce (a že jich R.A. ve svých filmech vždy mívá...) po druhém, každou větu, slovíčko, a v tomhle filmu je to navíc kostýmová pastva pro oči, rustikální nádech ....... už jen ten anglický čaj si k tomu uvařit. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (5)

  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)
  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)

Reklama

Reklama