Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Trailer

POMO

Bravúrne herecké obsadenie v čele s opäť silne pretiahnuteľnou milfkou Kristin Scott Thomas. ;) Majstrovská scenáristická práca si podáva ruku s perfekcionistickou Altmanovou réžiou. GOSFORD PARK je výnimočný tým, ako pútavo dokáže rozprávať takmer o ničom a navyše na tak nudnom mieste ako je aristokratické sídlo počas jedného víkendu. To platí o prvej, lepšej polovici pred vraždou. Druhá polovica je bohužiaľ príliš tichá, skromná a jej vyústenie nedostatočne uspokojivé. Diabol Hitchcock by jej prospel viacej než zdržanlivý intelektuál Altman. Stále však jasne nadpriemerné dielo, patriace k tomu najlepšiemu z danej doby (kde kraľujú filmy Jamesa Ivoryho, u mňa konkrétne SÚMRAK DŇA). ()

Tosim

Robert Altman je IMHO jeden z nejpřeceňovanějších amerických režisérů, ale tohle se mi líbilo. Mělo to atmosféru, styl, zobrazuje to věrně dobu i lidi, o vraždu ve snímku nejde, právě proto nemohu pochopit, co ve filmu dělala ona zbytečná a blbě zahraná komická figurka inspektora "Thom..." v podání Stephena Frye. ()

golfista

Vyjímečný je tenhle film nejen podle mého výbornou režií a scénářem, ale i tím, že ho netáhne jak je tomu zvykem jedna nebo dvě hlavní postavy, ale přes 20 na rovinu postavených postav. Všechny jsou obsazeny výbornými herci, kteří dali vykreslením svých malých postav a svým mistrovstvím vyniknout atmosféře a příběhu. Ten je sice o vraždě, ale hlavně o způsobu života a myšlení anglické aristokracie vyprávěný z pohledu jejího služebnictva. ()

kleopatra

Robert Altman je taky jeden z mých nejmilejších rejžů, škoda, že top5 se nedá přifouknout, jeho filmy jsou jak pohlazení, žádný tlak na pilu, pěkně v klídku, člověk si vychutnává jednoho skvělého herce (a že jich R.A. ve svých filmech vždy mívá...) po druhém, každou větu, slovíčko, a v tomhle filmu je to navíc kostýmová pastva pro oči, rustikální nádech ....... už jen ten anglický čaj si k tomu uvařit. ()

Gemini

Dokonalá herecká sešlost, a tím pádem i skvěle zahrané postavy. Scénář lahůdkově vyvedený, hudba Patricka Doylea, kvalitního to řemeslníka, jako obvykle slušná a slušnější. Osobně bych se rád na víkend ztratil v tom honosném sídle plném původu poněkud vyššího než morální úrovně, kde se takřka každý za něco nebo před něčím ukrývá...skvělé. ()

• Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)