• Německo

Komedie / Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie / USA / Německo / Itálie, 2001, 137 min

Stará dobrá Anglie. Venkovské sídlo lorda Williama okupují desítky hostů, natěšených na budoucí hon, služebnictvo kmitá z místa na místo a všechen ten cvrkot pobaveně sleduje králoévna mraveniště Maggie Smithová. Místo jako stvořené pro čaj o páté a vraždu o půlnoci, co říkáte? Škoda, že k ní dojde až za osmdesát minut filmového času a že odhalení vraha není zdaleka nejzajímavějším dílkem skládačky. Co je třeba ocenit, je pohled do zákulisí staroanglických mecheche. Majordomové, lokajové, kuchařky a komorné stávají obvykle v pozadí příběhů a ke slovu se dostávají až při výslechu. Ale v Gosford Parku detailně sledujeme jejich život "pod schody", kde nenosí nehybné masky loajální mlčenlivosti jako v patře. Jako u všech Altmanových filmů ovšem platí, že kdyby z toho vyhodil třetinu postav, bude příběh hutnější a film lepší. 60 %(18.3.2005)

• jojinecko

2,5*/5 Čarovné exteriéry, interiéry a príroda, pekné kostýmy, kopec dobrých hercov, pekne vykreslené obdobie 30-tych rokov. Písať scenár k tomuto filmu bolo asi poriadne náročné- klobúk dole, ja sám som sa v postavách miestami až strácal. Nie je sranda ukočírovať 30 prakticky rovnocenných postáv, v tomto smere opäť klobúk dole (hoci Robert Altman ako tvrdí v "making of" ani často krát netušil čo sa vlastne deje a len čakal "čo sa stane").Všetko je fajn, aj tých oskarov a nominácie filmu prajem...len moje nastavenie a nadšenie pri pozeraní sa rovnalo pozeraniu sa 137 minút do akvária. Sorry, pre mňa to bola sofistikovaná nuda!!!(3.4.2008)

• Fr

SMRT TOHO HAJZLA...... /// Panství na anglickým venkově, vražda uprostřed noci, spousta hostů (a všichni jsou podezřelí)…. pičo to je jmen a lidí! Hosté, služebnictvo … horší jak v korejským filmu! A NUDA! (ti slabší by to mohli po 30ti, 50ti, 60ti, 90ti, 120ti nebo snad 130ti minutách vzdát!) Sedím a snažím se udržet pozornost na maximu (dělám takový ty cviky, jako že hledám rozdíly, vraha…), ale je to d l o u h ý! MORD! (nožem z komory na stříbro – snad to není spoiler? kurva… soráč!) Včíl by se to snad mohlo…. HOVNO! Jeden nejnudnějších filmů mejch dob. Hlava mi padala, čelo mám vobouchaný…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímám se o presbyteriánskou cudnost. 2.) Čumím jen na filmy, kde je minimálně 30 (skorohlavních) postav. 3.) Miluju filmy, který se vysmívaj snobismu, aristokracii … a určitě i dalším věcem (který ,,Fr“ nepochopil). 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(3.2.2013)

Bolo celkom zaujímavé nahliadnuť do toho mraveniska ... či už medzi služobníctvo, alebo medzi vrchnosť. Všetko to klapalo ako dobre natiahnuté hodinky. Tých mien a tvárí bolo toľko, že som sa miestami poriadne strácala, ale malo to štýl a atmosféru. Bavilo ma. Rok s najväčšími svetovými režisérmi 2017/18(11.10.2017)

Tohle je asi prvni film, co jsem od Altmana videl a nijak zvlast me neoslnil. Hlavni prednosti je dobrej scenar, protoze tu je krasne ukazanej zivot sluzebnejch a panu. Jenze problem je, ze v dobe, kdy vetsina filmu jde do finale, se v tomhle filmu teprve zacne neco dit, ta stopaz je fakt nehorazne prehnana. Dalsi plus jsou herci, neni tu zadnej hlavni hrdina, na vsechny je soustredena pozornost a kazdy hraje mistrovsky. Nejvic me asi zaujal Stephen Fry. Ale je s tim taky spjatej problem, ze az do konce jsem u par postav nevedel, co jsou zac. Oskara za rezii a scenar bych klidne dal, mozna i za ty kostymy, ale nechapu tu nominaci pro Helen Mirren. Celkove se nejedna o spatnej film, navic tu je dobra atmosfera tehdejsi doby a celkove to je docela stylovy, jen jsem proste cekal neco ve stylu Sherlocka Holmese a ono tu o tu vrazdu nakonec vlasne nejde.(5.9.2006)

• - V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)

• - Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)

• - Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)