Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

Stanislaus

Těšil jsem se až uvidím tento film a musím přiznat, že jsem byl lehce, ale opravdu jen lehce zklamán. Co bych filmu vytknul je jeho délka a celkem zřejmá předvídatelnost, co se týče ohledně zločinu. Avšak dámské osazenstvo, především Maggie Smith a Helen Mirren a dále krásné anglické prostředí tyto chyby vyrovnávají. I přes velké množství postav, s jejichž identifikací jsem měl během filmu potíž, dávám tomuto filmu 7 z 10. ()

castor

Robert Altman neztrácí dech a představuje zlomyslnou satiru z víkendového setkání šlechty, nehledá ani tak vraha, ale sympaticky se zaměřuje na prostředí, která jsou nám předkládaná na stupnici snobismu (jeden svět nad a druhý pod schody). Ve finále jízlivě ironický snímek režijní legendy herecky potěší, scénáristicky místy pobaví (jeho košatost je ale bohužel dle očekávání nad plán divákovy orientace v postavách), jako celek ale nestrhne!! ()

Tosim

Robert Altman je IMHO jeden z nejpřeceňovanějších amerických režisérů, ale tohle se mi líbilo. Mělo to atmosféru, styl, zobrazuje to věrně dobu i lidi, o vraždu ve snímku nejde, právě proto nemohu pochopit, co ve filmu dělala ona zbytečná a blbě zahraná komická figurka inspektora "Thom..." v podání Stephena Frye. ()

kleopatra

Robert Altman je taky jeden z mých nejmilejších rejžů, škoda, že top5 se nedá přifouknout, jeho filmy jsou jak pohlazení, žádný tlak na pilu, pěkně v klídku, člověk si vychutnává jednoho skvělého herce (a že jich R.A. ve svých filmech vždy mívá...) po druhém, každou větu, slovíčko, a v tomhle filmu je to navíc kostýmová pastva pro oči, rustikální nádech ....... už jen ten anglický čaj si k tomu uvařit. ()

Fr

SMRT TOHO HAJZLA...... /// Panství na anglickým venkově, vražda uprostřed noci, spousta hostů (a všichni jsou podezřelí)…. pičo to je jmen a lidí! Hosté, služebnictvo … horší jak v korejským filmu! A NUDA! (ti slabší by to mohli po 30ti, 50ti, 60ti, 90ti, 120ti nebo snad 130ti minutách vzdát!) Sedím a snažím se udržet pozornost na maximu (dělám takový ty cviky, jako že hledám rozdíly, vraha…), ale je to d l o u h ý! MORD! (nožem z komory na stříbro – snad to není spoiler? kurva… soráč!) Včíl by se to snad mohlo…. HOVNO! Jeden nejnudnějších filmů mejch dob. Hlava mi padala, čelo mám vobouchaný…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímám se o presbyteriánskou cudnost. 2.) Čumím jen na filmy, kde je minimálně 30 (skorohlavních) postav. 3.) Miluju filmy, který se vysmívaj snobismu, aristokracii … a určitě i dalším věcem (který ,,Fr“ nepochopil). 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

• V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon