Ponorka na dně

• slovenský

Ponorka na dne

Drama / Thriller

USA, 1978, 111 min

Katastrofická dráma o záchrane jednej ponorky, ktorá uviazla na dne a mieri vďaka zosunom čoraz hlbšie. Treba riešiť náročné úlohy a preto sa rolí chytajú také hviezdy ako Heston, Carradine či Keach. Sranda, že Christopher Reeve točil v rovnakom roku hlavnú úlohu v megatrháku Superman a v tomto si strúhol iba nepodstatnú a drobnú vedľajšiu rolu. Od príbehu nečakajte tempo, dôraz je kladený skôr na dramatické prvky, pár špeciálnych efektov a hru s modelmi vo vodnej nádrži. Niekedy akoby film koketoval s televíznym spracovaním. Nič, čo by trvalejšie ostalo v pamäti, preto sa divím tomu hviezdnemu obsadeniu. Hodnotenie: 55%(31.8.2014)

Norfolk (anglicky Norfolk Island, norfolcky Norfuk Ailen) je malý ostrov v jižním Tichém oceánu. Leží na 29° 01′ 59" j. š., 167° 57′ 00" v. d., 1400 km východně od Austrálie, 740 km severozápadně od Nového Zélandu a 750 km jižně od Nové Kaledonie. Spolu se dvěma sousedními ostrovy tvoří Norfolk jedno z vnějších teritorií Austrálie. Symbolem ostrova, vyobrazeným i na jeho vlajce, je jehličnan blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla), endemit, který ve volné přírodě roste pouze zde, i když se v jiných částech světa pěstuje jako pokojová rostlina.(14.9.2008)

Tohle stojí a drží především na kulervoucím castingu. Z Hestona mám sice trvale dojem, že se herecky zaseknul někde v padesátých letech, ale všichni ostatní si to dávají s přehledem. Především D.Carradine(čím častěji ho vídám v jeho starších rolích, tím je mi sympatičtější) a S.Keach to táhnou nahoru. Ale i překvápka jako mladičký McHattie nedělají ostudu. Děj je sice jednoduchý a relativně předvídatelný, je ale schopný držet pozornost a gradovat nějáké to napětí.(25.5.2014)

Film jde celkem rychle na věc. Hlavní a zásadní událost se stane už mezi 10 a 15 minutou, ale možná, že právě v tom je ten problém, protože ten zbytek filmu věnovaný záchranářské akci mě až tak nestrhnul. Nedá se říct, že bych se vyloženě nudil, technická stránka filmu mi přišla ok, ale chybí tu nějaká větší obava o postavy. Všichni jsou až moc v pohodě a přesvědčení o tom, že budou zachráněni, ale jo vidět se to dá.60%(3.8.2016)

• Lonelybiker

Nevím, jestli před rokem 1978 už někdo něco natočil o záchraně posádky ztroskotané jaderné ponorky, ale toto ztvárnění mi přišlo poněkud ujeté. Herci nehrají, scénář je v jedné fázi podrobný, ale při samotných záchranných akcích je takový trochu odbytý a obdobné situace, které nám v úvodu byly podány obšírně, se najednou stávají pro tvůrce nezajímavými a ládují nám je jednu po druhé bez jakýchkoliv detailů. Mimo to je ve filmu strašná hudba, která navozuje atmosféru, jako že o nic nejde a na konci člověk neví, jestli se má smát a být spokojený, že se povedlo zachránit 37? lidí, když najednou všichni truchlí pro jednoho hrdinu, který svým tělem podpořil ponorku, aby nesjela v hlubinách z útesu. Přitom hrdinů bylo při záchraně bezpochyby víc. Ani Ch.Heston film nezachránil. Mě zklamal.(23.2.2013)

• - Posádka ponorky si čekání na vyzvednutí krátí sledováním filmu Čelisti (1975). (JohnSmith)