Ponorka na dně

• slovenský

Ponorka na dne

Drama / Thriller

USA, 1978, 111 min

Napínavý film s výborným hereckým obsazením. Vše je velmi realistické, včetně všech problémů, které se během záchranné operace objevily. Otázka, která ve mně celý film hlodala zněla: přežije to kapitán ponorky Charlton Heston? Jen ta hudba mi svým stylem občas přišla mimo... V každém ohledu podívaná, při které jsem se nedokázal odtrhnout od obrazovky. Naprosto o něčem jiném, než moderní akční "slátaniny" s ponorkami.(27.5.2012)

Katastrofická dráma o záchrane jednej ponorky, ktorá uviazla na dne a mieri vďaka zosunom čoraz hlbšie. Treba riešiť náročné úlohy a preto sa rolí chytajú také hviezdy ako Heston, Carradine či Keach. Sranda, že Christopher Reeve točil v rovnakom roku hlavnú úlohu v megatrháku Superman a v tomto si strúhol iba nepodstatnú a drobnú vedľajšiu rolu. Od príbehu nečakajte tempo, dôraz je kladený skôr na dramatické prvky, pár špeciálnych efektov a hru s modelmi vo vodnej nádrži. Niekedy akoby film koketoval s televíznym spracovaním. Nič, čo by trvalejšie ostalo v pamäti, preto sa divím tomu hviezdnemu obsadeniu. Hodnotenie: 55%(31.8.2014)

• Lonelybiker

Nevím, jestli před rokem 1978 už někdo něco natočil o záchraně posádky ztroskotané jaderné ponorky, ale toto ztvárnění mi přišlo poněkud ujeté. Herci nehrají, scénář je v jedné fázi podrobný, ale při samotných záchranných akcích je takový trochu odbytý a obdobné situace, které nám v úvodu byly podány obšírně, se najednou stávají pro tvůrce nezajímavými a ládují nám je jednu po druhé bez jakýchkoliv detailů. Mimo to je ve filmu strašná hudba, která navozuje atmosféru, jako že o nic nejde a na konci člověk neví, jestli se má smát a být spokojený, že se povedlo zachránit 37? lidí, když najednou všichni truchlí pro jednoho hrdinu, který svým tělem podpořil ponorku, aby nesjela v hlubinách z útesu. Přitom hrdinů bylo při záchraně bezpochyby víc. Ani Ch.Heston film nezachránil. Mě zklamal.(23.2.2013)

• Lacike

Od spojenia mojich dvoch oblubenych zanrov (ponorkovy film + katastroficky) som ocakaval dvojnasobnu zabavu. Ale vysledok je strasna nuda. Trikova stranka je dost slaba, akcne sceny nudne a bez napätia, postavy nezaujimave. Nudil som sa rovnako ako posadka pri cakani na to, kedy ich konecne vyzdvihnu z uveznenej ponorky. Oni ale aspon sledovali lepsi film: Jaws. 4/10.(17.3.2016)

Norfolk (anglicky Norfolk Island, norfolcky Norfuk Ailen) je malý ostrov v jižním Tichém oceánu. Leží na 29° 01′ 59" j. š., 167° 57′ 00" v. d., 1400 km východně od Austrálie, 740 km severozápadně od Nového Zélandu a 750 km jižně od Nové Kaledonie. Spolu se dvěma sousedními ostrovy tvoří Norfolk jedno z vnějších teritorií Austrálie. Symbolem ostrova, vyobrazeným i na jeho vlajce, je jehličnan blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla), endemit, který ve volné přírodě roste pouze zde, i když se v jiných částech světa pěstuje jako pokojová rostlina.(14.9.2008)

• - Posádka ponorky si čekání na vyzvednutí krátí sledováním filmu Čelisti (1975). (JohnSmith)