• slovenský

• slovenský

Beetle Juice

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 1988, 92 min

Když se vám do domu přistěhují švábíci nebo krysy, tak zavoláte deratizátorovi a je po problému. Horší je když se vám domů přistěhují lidé s naprosto příšerným vkusem a okamžitě vám začnou předělávat váš kutloch, ale i to se dá řešit. Ovšem když jste k tomu navíc mrtví, tak už je oheň na střeše a nezbývá nic jiného, než třikrát vyslovit jedno podivné jméno, které má ještě podivnějšího majitele. Tato problematika odlidňování vlastního domu posloužila Timu Burtonovi jako předloha pro jeho druhý celovečerní film, kde už na rozdíl od prvního Pee-Weeho mohl konečně předvést svá vizuální kouzla. Tim se vyřádil jak na posmrtném světě, tak na maskách všech umrlců a změnách v domě zesnulých novomanželů k tomu nezapomněl přibalit pořádnou dávku černého humoru, kdy se opravdu pokaždé válím po zemi. Danny Elfman navíc napsal k Beetlejuiceovi jedny ze svých nejhezčích skladeb a to nejlepší si nechávám na konec. Tím nejlepším je kouzelně šílený Michael Keaton, který si svoji roli vysloveně užívá. Beetlejuice je naprosto kouzelná černá komedie s nádhernou Geenou Davis, tajemnou Winonou Ryder, se kterou bych se z fleku taky oženil (kdybych teda chtěl seknout se svým svobodným životem), nádhernou vizuální stránkou a také se zde ukázalo, jak je Tim Burton vynikající režisér a ten tak mohl vyrazit na parádní jízdu plnou skvělých filmů.(25.12.2007)

Silné zklamání nad Burtonem, který jako by nevěděl, kudy kam, zalekne se v nejlepším a namísto dotažení nápadu jen přešlapuje na místě. Nefungující vesmír, nedotažená logika, a v neposlední řadě také těžce kolísající zábavnost, bizarnost a jen naťuknutá humorná morbidnost, ani zdaleka nedosahující úrovně Ukradených vánoc a Mrtvé nevěsty. Dokonce i ten Keaton je občas spíš lehce nesnesitelný...(5.9.2010)

Tento film mám rád mimo jiné proto, že jediný Tim Burton pojal duchařské téma tak, jak si opravdu zaslouží - jako černou komedii. Drtivá většina duchařských komedií je laděna romanticky (Duch, Přátelé z onoho světa) nebo je zaměřena na děti (Můj táta je duch, Casper) a to není tak zábavné, protože černý humor musí v takovém případě zůstat stranou. Beetlejuice je výjimka, je to nápaditá černá groteska, kterou někdejší animátor Burton natočil, jako by byla kreslená. A představte si, že původní záměr Warner Bros. byl natočit to jako thriller! Mimořádně vtipná je scéna, kdy Catherine O´Harová, Jeffrey Jones a jejich hosté začnou pod vlivem dvou duchů tančit kalipso. Musíte vidět! 80%(19.2.2003)

"Cigaretu?" - "Nie, ďakujem." - "Tiež sa snažím prestať.“ Polozabudnutá šialenosť raného Tima Burtona (v tom čase mal za sebou len čudné, o tri roky staršie PEE-WEEHO VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO o pátraní po bicykli). V tom čase mal temný mág svoj prelomový film (komiks BATMAN) ešte len pred sebou, preto je s odstupom rokov dosť nečakané, že mu producenti v šialenom (titulní hrdinovia umrú v prvých 10. minútach) BEETLEJUICEOVI dovolili až natoľko sa "odviazať" (alebo naopak, je dosť nečakané, že niekomu, kto nakrúti vec ako BEETLEJUICE, dajú milióny na BATMANA). Už vtedy mal Burton cit pre bláznivú vizuálnu stránku (bravo Bo Welch), svojráznych hercov (Jeffrey Jones) a dokonca už vtedy dokázal vyšťaviť herecký výkon z povedzme menej schopných hercov (Alec Baldwin, Catherine O´Hara, Geena Davis, Winona Ryder). A to, čo predvádza maniakálny bioexorcista Michael Keaton, je neuveriteľné. Plus „Banana Boat Song“ od Harryho Belafonta. A monumentálna hudba Dannyho Elfmana.(2.1.2009)

4,5*/5...Nikto nevie spracovať "záhrobnú tematiku" tak GENIÁLNE zábavne ako Tim Burton!!! Vrchol dokonalosti v tomto smere predstavuje Corpse Bride, avšak Beetlejuice tiež ovplýva všetkými charakteristickými aspektami Burtonovej tvorby, ktoré mám nesmierne rád...Výborné a burtonovsky "ujeté", tomu sa nedá odolať!!!(6.5.2006)

• - Juliette Lewis se ucházela o roli Lydie. (Morien)

• - Když Adam s Barbarou sedí v kanceláři, můžeme slyšet hlas, který vyvolává pasažéry letu 409. 6. října 1955 havaroval let 409 v horách ve Wyomingu. Nikdo havárii nepřežil. Tato událost byla v té době nejhorším leteckým neštěstím a dodnes se nezjistilo, proč nastala. (Othello)

• - Michael Keaton strávil natáčením své role ve filmu pouze dva týdny. (Zdroj: ČSFD.cz)