Gulliverovy cesty (TV film)

Gulliver's Travels

Gulliverove cesty

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1996, 186 min

Jediná filmová adaptace Swiftova románu, která ho pojímá v celé šíři. Nejenom divácky vděčnou Liliputánii, ale i zbytek románu - zemi obrů, mudrců atd. To se musí ocenit. Ted Danson jako Gulliver je v pohodě, triky vzhledem k rozpočtu jsou na vysoké úrovni. Ačkoliv se děj nevyhne několika tradičním hollywoodským schématům, hlavně v závěru, jde o vkusnou podívanou.(21.4.2003)

• Frajer42

Swiftovo veledílo zneuctěno. Bohužel jsem knihu četl, tudíž se neubráním srovnávání. Nemohl jsem si nepovšimnout nosného příběhu celého filmu, který v knize vůbec nebyl. Taková ta myšlenka, kterou jsem pociťoval v knize ve filmu docela úplně chyběla. Místo podstatných pasáží z Gulliverových cest byl do filmu vehementně cpán blbý s knihou nekorespondující příběh, který vyznění hlubší myšlenky bránil. Samotný způsob jak se Lemuel Gulliver na jednotlivé ostrovy dostal byl ve filmu diametrálně odlišný od knihy. Spousta pasáží byla tedy totálně smyšlená. Myslím, že se kniha, kterou přečtete asi za 5 hodin rozhodně do 3 hodin dala nacpat nějakým lepším způosbem, který by se s ní v tolika ohledech nerozcházel. Hrozně mi vadily filmové efekty. Lidská fantazie prostě sahá dál než filmařské efekty v roce 1996, tudíž vážně myšlenému dílu přidávaly výrazně na směšnosti. S přihlédnutí na totálně otravný slovenský dabing, ve kterém jsem film zhlédl si nedovolím dát odpad. Jestli chcete poznat Gulliverovy cesty, tak raději obětujte 2 až 3 hodiny navíc a sáhněte po knize. *(31.3.2012)

Dost dobrý špektákl, který sice zredukoval myšlenkový potenciál Swiftova veledíla na nutné minimum, nicméně co ubral duchu, přidal formě – opravdu se je na co dívat a výtečný Ted Danson v hlavní roli dokáže evokovat sympatie k postavě osudem a různými živly zmítaného doktora Gullivera. Navíc i těch pár stěžejních myšlének scénárista Simon Moore zachovati ráčil. Náramně jsem se bavil, což se mi u televizních "výpravných" snímků stává zřídka.(26.5.2005)

Pro mě osobně asi jediná a nejlepší adaptace Gulliverových cest. Vzpomínám na ní už od samého dětství a vždy když běží v televizi rád se podívám. Vůbec mi nevadí levné triky a obecná televizní lacinost, tenhle snímed dokáže totiž strčit do kapsdy i různé Hollywoodské bijáky. Ted Danson jako Gulliver a Mary Steenburgen jako jeho manželka výborní.(5.8.2010)

Podivný kompromis mezi diváckou atraktivitou a věrností původní filozofii díla. Osobně si myslím, že bylo pamatováno na obé, ale ty "výchovné" scény vyznívají občas do ztracena, zatímco toho, co má zaujmout, je až moc. V každém případě si však každé rozumné zpracování jakékoli klasiky zaslouží pozornost.(28.3.2005)

• - James Fox (Dr. Bates) a Edward Fox (General Limtoc) sú v reálnom živote bratia a Ted Danson (Lemuel Gulliver) a Mary Steenburgen (Mary Gulliver) sú aj v skutočnosti manželia. Film bol ich prvým spoločným od svadby v roku 1995. (misterz)

• - První filmová verze románu Jonathana Swifta z roku 1726, ve kterém jsou znázorněny všechny čtyři knižní díly. (Pluhy)