Torino violenta

Itálie, 1978, 85 min

Carlo Ausino

Eugenio Alabiso
  • Karlos80

Na tento film jsem byl velmi natěšen ale bohužel původní velké očekávání se nakonec vůbec nenaplnilo. Drogy, krádeže, vraždy to je Turín, zločinecké město se vším všudy, násilí se tu stává pomalu rutinou, dokud nepřijde čistič, tedy člověk, který vezme právo do svých rukou. Mno, nevím ale Turín není Řím nebo Neapol, viz vynikající filmy "Violent Rome", "Violent Naples", v tomto ohledu, a celkovém ztvárnění, krom těchto dvou zmiňovaných, se mi daleko lépe jevili filmy "What Have They Done With Our Daughters" nebo "City Under Siege", odehrávající se rovněž v Turíně. Hlavní hrdina, nespokojený a velmi frustrovaný policejní inspektor (tím jak nedostatečný je právní systém), bere právo do svých rukou (jako typický vigilante), tady jsou jasné odkazy na filmy od Castellariho nebo Lenziho s herci Nerem nebo Merlim. Ovšem že bych byl očarován spíše spícím a málo energetickým Hiltonem to se říct nedá, on nemá charisma ostrého hocha jakými byli Nero nebo Merli, nebo dokonce Bronson ("Přání smrti"- podobný film) či Eastwood ("Magnum Force"). Jako celek mi tedy toto typické poliziesco (natočené v tom největším boomu těchto filmů!) moc nesedlo a co hlavně, připadalo mi to tu všechno přespříliš matoucí, malý, skoro žádný děj, samotné spiknutí postrádající nějakou skutečnou substanci, hodně chatrné, nesourodé a málo smyslné. Je tu dost akce, honiček, vražd, přestřelek a krve, ale všechno je tu takové hodně uspěchané, náhodně pospojované (především v první polovině) bez choreografie (sloužící spíš jako výplň/okrasa, aby se neřeklo), místy je film hodně pomalý a úmorně nudný. Ocenil bych však dobrou kameru, perfektní vizuální stránku a Ciprianiho velké hudební skóre. Film má ještě pokračování v podobě titulu; "Tony, l'altra faccia della Torino violenta".(20.2.2011)