Ramanam

Tento snímek si zařazuji mezi to nejlepší, co vzniklo v Bollywoodu let osmdesátých. Malý Ram se těší na narození svého bratříčka Lakhana, když jeho příbuzní, bratři Bhishambar (A. Puri) a Bhanu (P. Rawal), jdou do vězení za pašování, k čemuž zneužívali firmu jeho důvěřivého otce (D. Tahil). Po letech se vracejí na pozvání Ramova dědečka, který jim chce dát druhou šanci i přes protesty Ramova otce do jejich rodinného sídla. Oba proradní bratři mají ovšem naprosto jiné úmysly, než se napravit. Podvodem připraví Ramovu rodinu o majetek, zabijí jeho dědečka i otce a s matkou (R. Gulzar) a malým bratrem je vyženou z domu. Roky plynou... Z Rama (J. Shroff) se stal spořádaný policejní inspektor. Lakhan se nejvíce zajímá o svou dětskou lásku Radhu (M. Dixit), zahálku, a jak co nejdříve a nejsnadněji přijít k penězům. Zatímco jejich matka žije stále ve smutku a ve víře, že se synové společně pomství viníkům za všechna příkoří. Následné události prověří charaktery Rama i Lakhana a sílu rodinných svazků..... Vážně pěkné. Jediný problém (ale vážnější) přítomen v druhé půli. Týkal se Lakhana a následného vývoje. Stále jsem čekal, že v tom bude něco jiného. Jinak příběh byl včetně postav opravdu košatý a bohatě rozvinutý, což dodalo všemu vážnost i hloubku. Přítomny jsou i humorné vsuvky. Hvězdné herecké obsazení netřeba komentovat a nosit tak dříví do lesa. Hudba je naprosto skvělá. Písně jako „My Name Is Lakhan“, „Tera Naam Liya“ a „Bada Dukh Dina O Ramji“ mluví za sebe. Za hodnocení pod pět hvězd může „kauza Lakhan“ a závěr, který byl již zřetelně „unavený“. Čtyři silné hvězdy zcela po právu uděleny. Kultovní záležitost. ()