Katastrofický film hitmakera Rolanda Emmericha na téma velkolepého nástupu doby ledové. Digitální triky jsou perfektní a kamera střídá nádherné záběry z exteriérů (třeba úžasná tornáda nad Los Angeles), z vesmíru i třeba z jednací místnosti prezidenta. Jenže - z jinak napínavého thrilleru se občas stává fraška. Zmrznutí Empire State Buildingu a vodní tsunami ulicemi Manhattanu kopíruje prakticky stejné záběry ze Dne nezávislosti, pouze ohnivé zbraně mimozemšťanů tentokrát nahradil rychle zmrazující chlad z oka obří sněhové bouře, respektive obří vlna, zavření dveří na závoru před dotírajícími vlky cituje podobný záběr z Godzilly (akorát tam byly ty příšerky uvěřitelnější). Strašidelná hejna ptáků jako z Hitchcocka, podivné ostré ledové krápníky jako z Bayova Armageddonu a záběr s cepínem a odstřižením hrdiny z lana jako by z oka vypadl Campbellovu Vertical Limitu. K tomu stěží uvěřitelný příběh, nebo polopatické vysvětlování v knihovně, kdo to byl Nietzsche a proč je vzácná Gutenbergova Bible. Emmerichův slabší kousek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/107279-den-pote-day-after-tomorrow-the/videa/ a http://www.csfd.cz/film/107279-den-pote-day-after-tomorrow-the/videa/?trailer_select=1023(3.5.2009)

„Nič také sa nikdy nestalo.“ – „Aspoň nie posledných 10 000 rokov.“ Na rozdiel od PATRIOTA sa Emmerich konečne na nič nehrá a iba rozpráva nenáročný dobrodružný príbeh o tom, ako otec (Quaid) prekonáva šialené prírodné problémy a ide za synom (Gyllenhaal), ktorý sa medzitým snaží prežiť. Emmerich má tieto trikové veľkofilmy proste rád. Jeden zásadný rozdiel medzi týmto a ID4 (alebo GODZILLOU) je v tom, že besnenie živlov (na rozdiel od útoku mimozemšťanov, či prerastenej jašterice) poznáme všetci, takže nás z jednotlivých demoličných scenérií mrazí. V neposlednom rade mi to pripadalo u Emmericha prvýkrát, že hrdinami boli obyčajní ľudia, nie papierové figúrky. Roland sa učí - uberá dialógy a necháva rozprávať kameru, hudbu, strih. S týmto jeho filmom som sa cítil dobre (vyberanie kníh na spálenie, vlky). Ale v prípade, že nás chceli tvorcovia seriózne varovať, tak neviem neviem. No ak nás chceli iba zabaviť... uspeli!(30.4.2005)

Prvá polovica poteší, ale ničím neprekvapí. Všetko sme to už videli v traileri. A druhá už len nudí a nudí. Ako celok je to síce najmenej blbý sci-fi článok Emmericovej filmografie, ale zároveň aj najmenej zábavný. Zatiaľ čo STARGATE a ID4 boli úprimnými hračkami priznane dementného "vizionára", DEŇ PO TOM je vážne sa tváriaca dráma o veľké veci sa snažiaceho priemerného filmára. Aspoň že na toho Woody Allena (v knižnici) sa nezabudlo. :-)(26.5.2004)

Stejně jako Den nezávislosti a Godzilla má i tato Emmerichovka dokonalé vizuální efekty, jenže to je v případě tohoto filmu tak jediné, co opravdu stojí za to. U Dne nezávislosti nebo Godzilly jsem se totiž bavil i když tam žádné vizuálním efekty nebyly a tak nějak mě už dostávala ta samotná atmosféra bezmoci u těch filmů, ale u tohodle jsem si neříkal, že je to celé v prdeli, protože je to natočené celkem nudně. Scény s Jakem Gyllenhaalem, protože hlavně chvíle v knihovně pro mě byla nuda a měl tam být místo něj obsazen nějakej hláškující showman (jako Will Smith v Dni nezávislosti) nebo cool drsňák (jako Jean Reno v Godzille). Tohle ale jak jsem říkal, nemá kromě skvělých vizuálních efektů co jiného nabídnout a i Dennis Quaid, jeden z mých nejoblíbenějších herců, tu předvádí spíše svůj průměr. Do skutečného megahitu tomu holt chybí hodně, ale celkem zábava to určitě je.(29.5.2005)

• monolog

Podle mě nejhorší film od Rolanda Emmericha. Dennise Quaida mám rád od dětství, ale tenhle film pro mě nezachrání. Některé logické kopance (přeskakování trhliny v ledu, útěk před vodou do knihovny, útěk před mrazem...), patetismus povznesený na strašlivou míru a děj, kterej je sotva jen rozvinutím základní zápletky ho totiž srážejí na hranici únosnosti. S o dvacet jedna let starším snímkem stejného jména to má stejné opravdu bohužel jen to jméno. (odkaz zde). Ten starší je skvělý film o jaderné válce. Tohle bohužel jen dojičem peněz a slz. Určitě film, bez kterýho bych se obešel, i když některé scény vypadají hezky (s miliony dolarů na triky aby ne!), nemá to pro mě smysl. Ale jako obvykle se film zaplatil (a tentokrát dokonce několikrát).(17.2.2006)

• - Roland Emmerich našel insipiraci pro film v knize „The Coming Global Superstorm“ od Arta Bella a Whitleyho Striebera. (imro)

• - Téměř všechny katastrofické jevy zachycené ve filmu se ve skutečnosti mohou stát, ale ne tak rychle, jako na velkém plátně. V reálném životě by příroda na takovéto změny potřebovala stovky let. (imro)

• - Ďalšou zhodou okolností vo februári 2004 Pentagon vydal prehlásenie hodnotiace ohrozenie národnej bezpečnosti globálnymi klimatickými zmenami. (Greenpeacak)