Ve třetí komedii o Jönssonově partě plánuje tahle trojice smolařů krádež disku, na kterém jsou uložené plány na obranu státu. Jenže dávný nepřítel má úplně stejný nápad. (Netflix)

Willy Kufalt

Je zajímavé, že přibližně ve stejném období hned ve dvou koutech světa tvůrci žánrové komedie velmi zdařile navázali na legendární grotesku s Haroldem Lloydem na věžních hodinách: zde bratři Ekmanovi v rámci série Jönssonových, o rok později pak Robert Zemeckis v Návratu do budoucnosti, v obou případech v jedném z vrcholných okamžiků celého filmu... Jinak pro mě je tahle Zlatá horečka možná i vrchol celé série (ač předchozí a z větší části i nasledující dobrodružství svérázného gangu Jönssonovic jí šlapou na paty velmi silně). Tuto sérii jsem si skutečně dost oblíbil a bavím se u ní s odstupem roka a půl i opakovaně. Možná, že v každém dílu se najde nějaká scéna či prvek, který mi nesedne, jako třeba zde poněkud samoúčelný (naštěstí jen velmi krátký) převlek hlavního člena bandy za pomalovanou ženskou... ale naštěstí to veškerá ostatní pozitiva vyváží tak, že ty drobnosti klidně přehlížím a tentokrát jdu konečně i do plného počtu. Můj nejoblíbenější člen partičky, Björn Gustafson jako Harry, opět válí a zejména jeho gagy se sadou piv na louce mě plně vyřídily smíchy. :) Finále je pak stejně jako v předchozím filmu pořádně napínavé. [90%] ()